Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7495 replies to this topic

#73
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,051
  • Înscris: 24.04.2013
Procedura de subscriere prin Posta este reglementata de ordinul comun OMFP 2311 din 12.VI.2018/ OMCSI 452 din 13.VI.2018, publicat in MOf 488 din 13.VI.2018. In pagina <http://www.monitorul...nitor--339.html> selectezi data apoi clic pe numarul MOf cautat (din partea I). E acolo in anexa si formularul de subscriere.

Din ce stiu prin Posta subscrierea se poate face doar cu numerar; in formular se trece numarul chitantei de plata. Nu cred ca se poate cu cardul, macar din motiv ca incasarea banilor de pe card se face mai tarziu, iar banii trebuie efectiv platiti inainte de a fi valida subscrierea. Incasarea cuponului (dobanzii) si a nominalului (dupa cei 5 ani) se poate face fie in numerar, fie prin mandat postal trimis la domiciliu (sau alta adresa indicata in formaular) sau mandat cu plata intr-un cont, dar in aceste din urma cazuri costul mandatului postat este suportat de investitor.

Procedura pentru subscrierile prin Trezorerie este in OMFP 3139 din 7.XII.2017 (MOf 974 din 7.XII.2017) modificat prin OMFP 3243 din 19.XII.2017 (MOf 1013 din 21.XII.2017) si OMFP 1450 din 13.II.2018 (MOf 147 din 15.II.2018). La Trezorerie se deschide un cont dedicat pe numele investitorului iar banii ajung in acel cont fie prin virament de la o banca oarecare fie prin depunere de numerar. De acolo sunt folositi pentru plata titlurilor subscrise. Platile (cupon + nominal) se fac tot in acel cont, de unde pot fi ridicati in numerar (in limita a 5000LEI/zi) sau virati catre un cont bancar obisnuit.

Edited by sags, 17 June 2018 - 16:25.


#74
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010
Aceste titluri de stat mi se par o opţiune bună, dar totuşi eu n-am încredere şi răbdare că 5 ani de-acum n-o să am nevoie de bani. Poate pentru cei mai în vârstă care stau cu bani la bancă pe 1% anual, ar fi o soluţie.
În plus nu am încredere în guvernul care a adus inflaţia de la 1% la 5% într-un singur an, dacă la anul va fi mai rău?
Poate dacă ar da 4-5% în euro?

#75
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 11.07.2016
Care e valoare unui astfel de titlu?
Sau cumperi "de cati bani vrei" ?

#76
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,051
  • Înscris: 24.04.2013
Valoarea unui titlu este de 1LEU, deci da, intr-un fel cumperi ‘de cati bani vrei’.

Exista totusi o limitare a sumei maxime subscrise de o singura persoana: 100.000LEI prin Trezorerie si 100.000LEI prin Posta. Cu toate ca am vazut scris pe unele site-uri ca suma maxima posibil de subscris, adica in total, e de 100.000LEI, din ce citesc eu in prospectul de emisiune (art. 4, sursa: <http://www.datoriepu...ezaur&locale=ro>) reiese ca ea este de 200.000LEI in total - cu conditia sa subscrii pe ambele cai.

#77
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 11.07.2016
Adica, ca sa inteleg:
Daca am si vreau sa investesc 1233 lei, atunci ma duc la posta, platesc 1233 lei, primesc o chitanta, si ulterior primesc "Titlul de stat", adica o hartie in valoare de 1233 lei?

Edited by Malus_Dacus, 18 June 2018 - 22:15.


#78
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,051
  • Înscris: 24.04.2013
Te duci la Posta, completezi formularul de subscriere si platesti cei 1233LEI. Primesti o chitanta pentru bani si un exemplar din formularul de subscriere completat/stampilat cu tot ce trebuie. Ulterior nu mai primesti nici o alta hartie, ca titlurile sunt in forma dematerializata - ele exista doar intr-o evidenta tinuta electronic. Cel putin asa inteleg din norme, eu nu am subscris.

#79
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Salut,
Si noi suntem interesanti de aceste titluri.
Sa inteleg ca ,la  200 000 ron ,dupa 5 ani,statul iti returneaza 250 000 ron ?
50 000 RON dobanda ?
noi avem banii la banca ,luam 3000 ron pe an..cred ca este o varianta ff buna.
Pt cei cu experienta ,vedeti vreun risc ?

Multumesc.

#80
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
5 ani de zile nu te poti atinge de bani.
Din cauza asta nici eu nu cumpar de toate sumele economisite.

#81
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,051
  • Înscris: 24.04.2013
Da, primesit in total 50.000LEI la 200.000LEI investiti, dar nu dupa 5 ani ci anual cate 10.000LEI. La final iti recuperezi si banii investiti in intregime (ca valoare numerica, nu ca valoare reala - adica nu socotit in bunuri si servicii pe care le poti cumpara cu ei).

Ca riscuri, ma gandesc la:
  • Cel mai mare in acest caz mi se pare a fi sa apara in viata personala o situatie neprevazuta si sa am nevoie vitala de acei acei bani iar sa ei sa fie ‘morti’, fiindca nu e posibila tranzactionarea acestor titluri. Nu insemana ca nu e o investitie buna, dar trebuie facuta cu maxima moderatie. Sa iti ramana suficiente lichiditati/bunuri pe care intr-n caz limita le pori vinde incat sa poti trece peste orice ‘hop’ viitor, chiar unul mare si neprevazut.
  • In general mai e riscul fiscal. Teoretic e posibil ca Statul sa modifice Codul fiscal si sa impoziteze/ taxeze aceste venituri. Socoteala ta e in conditiile actuale, dar daca iti baga 25% CAS + 10% CASS + 10% impozit pe aceste venituri comparatia cu depozitele bancare nu mai e tocmai aceeasi. Sigur, putin probabil sa se si intample asa ceva, dar trebuie tinut cont.
  • Inflatia. Nu stii cat va fi in acest timp. Peste 5 ani nu vei mai cumpara aceeasi cantitate de bunuri fata de ceea ce cumperi acum cu un leu din acei bani. Dobanda e destul de buna si nu cred ca va iesi nimeni in pierdere, dar poate la final in termeni reali iesi cu mai putin de 5%/an. Din nou imposibilitatea tranzactionarii complica situatia, pentru ca si daca anticipezi ca urmeaza zile grele (= inflatie mare) nu ai posibilitatea de exit, nu poti face nimic. Desigur atata timp cat cuponul e mai mare decat dobanda la banci, iesi mai bine cu aceste titluri decat cu depozite.

Edited by sags, 19 June 2018 - 08:58.


#82
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 05.09.2006
Si eu cred ca durata de 5 ani e principala problema a acestei emisiuni, statul nu-si va impozita propriile titluri.
Viitoarele emisiuni de titluri probabil vor fi pe termene mai mici, dar cu dobanzi in crestere, pentru ca statul are nevoie de bani:
http://www.capital.ro/statul-se-imprumuta-tot-mai-mult-si-mai-scump.html

#83
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010

 nni2011, on 19 iunie 2018 - 08:02, said:

Pt cei cu experienta ,vedeti vreun risc ?
Pe lângă ceea ce s-a spus:
* riscul deprecierii mai rapide a monedei naţionale, dacă peste 5 ani euro este 6 lei, n-ai rezolvat nimic. Şi azi ai banii în lei, dar poate dacă ai vedea că trece de 5 lei euro, poate ai schimba în euro.
* riscul creşterii accelerate a dobânzilor (şi inflaţiei) - pe un ciclu normal de creştere a dobânzilor, acestea ar creşte 3-4% de la minime. Ştiind că minim referinţa a fost 1.75%, am putea să vedem dobânzi de referrinţă de 4.75 - 5.75 în următorii 5 ani, ceea ce ar însemna cam 4-5% dobânda la bănci. Asta n-ar face titlurile de stat o afacere proastă, dar nici o afacere prea bună nu ar fi.
* costul de oportunitate - dacă apar ocazii de investiţii mai bune în următorii 5 ani, nu vei putea să profiţi de ele, pentru că ai banii blocaţi.

Edited by yndy, 19 June 2018 - 22:14.


#84
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Problema este ca nici euro nu se tine prea bine, brexit end shit.
Dolarul cu Trump iara este asa si asa.
Ideea buna este sa nu pastrezi toata suma economisita intr-un singur depozit la termen, tirluri de stat sau valuta.
Stiu ca aveam o perioada in care schimbam toate sumele in valuta si cand am avut nevoie de lei... am vandut euro la pret mic.
Deci combinat, ceva titluri de trezorerie, nu prea multe ca 5 ani de zile intr-o lume moderna reprezinta o perioada destul de lunga.

Sa cumperi euro este sinucidere ca euro este cotat sus.
Sa cumperi dolar cat timp America este condusa de Trumps si introduce Taxe pentru China, pentru EU...
Sa pastrezi bani cash nu este o idee buna in Romania, oricate sisteme de supraveghere ai avea, nu vrei sa stai cu gandul ca ai sume cash in casa.

#85
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 09.08.2005
Deci tu ești de părere că euro va scădea în raport cu leul?

#86
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sunt de parere ca tu cumperi euro la un pret mare si o sa il vinzi la un pret mic, ca asa fac bancile si casele de schimb valutar profit.

Ca la lire, cerere si oferta, erau lirele 6.5? Cat cat mai sunt lirele 5.3 lei pe 1 lira.

Si dincolo de asta este stresul cu a avea sume mari de bani cash, am avut sume mari de bani cash si nu cred ca vrei sa treci prin asa ceva, urmaresti camera de supraveghere, te uiti ca nu se poate conecta telefonul la sistemul de supraveghere, fel si fel de ganduri. Eu vorbesc de sume importante de bani nu ca pastrezi tu 1-2000 de euro cash si ii poti pitula sub parchet.

#87
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 11.07.2016
M-am interesat la Posta:
- poti subscrie maxim 5000 lei / zi
- la 5000 lei = comision de 65 lei.



Apoi, m-am gandit....unde se duc banii investiti de popor?
in bugetul statului, astfel incat pesedeul sa continue politica economica actuala?
Daca da, este un motiv serios sa nu ma implic....

#88
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 05.09.2006
Cred ca vei fi mai linistit daca pui banii la banca- si banca, la randul ei, cumpara titluri de stat...

#89
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 09.08.2005

 Argent, on 20 iunie 2018 - 08:49, said:

Sunt de parere ca tu cumperi euro la un pret mare si o sa il vinzi la un pret mic, ca asa fac bancile si casele de schimb valutar profit.

Si dincolo de asta este stresul cu a avea sume mari de bani cash,
Eu vorbesc de sume importante de bani

Discutăm de cinci ani, nu de schimb valutar de azi pe săptămîna viitoare... deci nu contează cu cît îl cumperi față de cursul BNR ci cum vor evolua cursul și inflația pe termene de ani de zile.

Îmi pare bine că umbli cu sume mari - te poți da rotund pe aici. Și dacă ți-e frică să le ții în casă pune-le într-un cont ca orice om normal.
Să le dai statului? Dacă-ți place loteria, dă-i înainte.

#90
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,051
  • Înscris: 24.04.2013
@Malus_Dacus: Cred ca nu ai inteles bine, sau poate cine ti-a spus nu a stiut exact. Ma indoiesc de costul si limita de care ti-au spus.
  • Subscrierea este gratuita pentru investitor. Asa e prevazul in prospectul de emisiune, deci nu au cum sa o taxeze.
  • Limita de 5.000LEI/zi la subscriere nu cred ca e reala, mai curand au confundat lucrurile (vezi mai jos). Prospectul de emisiune prevede un maxim de 100.000LEI in total per investitor pentru subscrierile prin Posta. Cum perioada este maxim 15 iunie … 5 iulie, adica 15 zile lucratoare sau 18 daca numaram si sambetele (ca exista si oficii postale deschise sambata) ar fi 5.000LEI × 18 zile = 90.000LEI deci plafonul prevazut ar fi imposibil de atins.
Insa daca subscrii prin Posta, atunci si platile - cuponul (dobanda) si la sfarsit nominalul - se fac tot prin Posta. Aici intr-adevar sunt limitari si/sau costuri:
  • Poti ridica in numerar de la oficiul postal, fara nici un cost DAR ai o limita de 5.000LEI/zi. Sume mai mari = mai multe drumuri, in zile diferite.
  • Poti primi banii prin mandat postal fara limita de suma DAR costa: ai de achitat mandatul la tariful standard practicat de Posta. Si intr-adevar un mandat postal de 5.000LEI costa 65LEI.
LE: De fapt costul mandatului postal e mai cu cantec. Acel cost este oprit din suma care trebuie platita, astfel incat suma care ajunge la destinatie e mai mica exact cu costul. Insa valoarea mandatului postal este suma care ajunge la destinatie, NU suma care ajunge la destinatie + costul mandatului. Prin urmare la un cupon de 5.000LEI nu trebuie oprit comision decat 64,36LEI, care reprezinta costul unui mandat de 4.935,64LEI (= 5.000 - 64,36) cat ajunge la destinatar.

Edited by sags, 20 June 2018 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate