Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Corectitudine religioasa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
madalin_vrancea

madalin_vrancea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2016
Am o intrebare complicata, pentru ca pana acum nimeni nu a reusit un raspuns fundamentat pe Biblie.

Este pacat de moarte sa injuri de Duhul Sfant?

(Stiu toata teoria despre trinitate, a catolicilor si a ortodocsilor, mai putin a pocaitilor.)

Edited by madalin_vrancea, 05 July 2016 - 13:42.


#2
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Cum adica pacat de moarte?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Este pacat de moarte sa si furi ,dar parlamentarii n-au nici pe dreaq,prospera,asa ca nu stiu ce sa mai cred

View PostRedount2k9, on 05 iulie 2016 - 13:43, said:

Cum adica pacat de moarte?

Adica mori direct,nu mai dai in cancerPosted Image

#4
madalin_vrancea

madalin_vrancea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2016
Un păcat de moarte este ceva ce anuleaza iertarea sufletului.

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Asta se vrea a fi un editorial?
N-am auzit niciodata vreo înjuratura care sa cuprinda cuvintele "duhul sfânt" în ea.

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmadalin_vrancea, on 05 iulie 2016 - 13:36, said:

Este pacat de moarte sa injuri de Duhul Sfant?

E păcat, dar nu de moarte.

#7
madalin_vrancea

madalin_vrancea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2016
La noi in zona se aud des. Este o injuratura foarte urata.

La voi se injura de Dumnezeu?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
doar chestii gen :"dumnezeii matii" , adicatelea nu numai un dumnezeu, mai multi, probabil o injuratura dacica.

Edited by pasilla, 05 July 2016 - 13:58.


#9
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmadalin_vrancea, on 05 iulie 2016 - 13:36, said:

Am o intrebare complicata, pentru ca pana acum nimeni nu a reusit un raspuns fundamentat pe Biblie.

Este pacat de moarte sa injuri de Duhul Sfant?

Da, e păcat de moarte, de moarte a spiritului.

În Biblie e scris aşa: "orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor".

Lipsa iertării înseamnă moarte spirituală.

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postflorinbad, on 05 iulie 2016 - 13:48, said:

Asta se vrea a fi un editorial?
N-am auzit niciodata vreo înjuratura care sa cuprinda cuvintele "duhul sfânt" în ea.
Inseamna ca nu ti-ai dat niciodata cu degetul mic de la picior in mobila prin casa.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostRedount2k9, on 05 iulie 2016 - 13:43, said:

Cum adica pacat de moarte?
Adica pierzi sansa la viata eterna .


initiator , injuraturile arata ca esti manios pe ceva/cineva  si starea ta e neconforma cu caracterul unui crestin ce ar trebui sa fie la fel cu a lui isus .

Nu injuratura iti poate retrage sansa la mantuire ci refuzul de a avea caracterul (duhul) sfant . Adica  nu iubesti blandetea, linistea, pacea, facerea de bine, iertarea , bucuria  . . .  daca toate acestea iti sunt antipatice  pierzi sansa la mantuire .

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 05 iulie 2016 - 14:01, said:


Da, e păcat de moarte, de moarte a spiritului.

În Biblie e scris aşa: "orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor".

Lipsa iertării înseamnă moarte spirituală.

Hula contra Duhului sfînt înseamnă mult mai mult decât o înjurătură, e vorba de o atitudine de viață, care se împotrivește lucrării sfințitoare a Duhului sfînt.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O înjurătură politeistă, cum ar veni.
Aoleu, păi e păcat mare, nu-ţi dai seama că înjuri mai multe Duhuri Sfinte simultan? "Dumnezeii". Dar am întâlnit şi înjurătura la singular.
Şi am mai întâlnit/auzit înjurături combinate, în care intra tot personalul (Paştele, Hristoşii, Dumnezeii) în aceeaşi frază.

Nu ştiu care păcat este mai mare: să înjuri, sau să îţi mănânci semenul. Căci nu cred că au dispărut cu totul triburile canibale.
De asemenea, nu ştiu dacă nu cumva este păcat de moarte să-i omori pe alţii în numele idolului tău - cu precădere Allah.
Pe lângă ceea ce s-a întâmplat din cauza Isis în ultima vreme, a înjura nici nu mai contează.

Dar, dacă mă întreabă cineva, iau în considerare ştiinţa, nu religia.
Asta nu înseamnă că undeva nu există o inteligenţă superioară nouă, care ne-a creat la un moment dat sau care doar ne-a arătat Calea - recte cercetarea ştiinţifică.

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 05 iulie 2016 - 14:07, said:

Hula contra Duhului sfînt înseamnă mult mai mult decât o înjurătură

O fi cum zici tu, dar pentru mine înjurătura de Duhul Sfânt e o hulă. N-am ge gând s-o experimentez.

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 05 iulie 2016 - 14:14, said:


O fi cum zici tu, dar pentru mine înjurătura de Duhul Sfânt e o hulă. N-am ge gând s-o experimentez.
Nici nu trebuie.
E păcat dar nu de moarte, păcatele de moarte sunt altele, cînd curvești, cînd ucizi etc. Că ai tras o înjurătură, la nervi, e păcat, dar nu duce automat la moarte.

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPSC, on 05 iulie 2016 - 14:12, said:

O înjurătură politeistă, cum ar veni.
Aoleu, păi e păcat mare, nu-ţi dai seama că înjuri mai multe Duhuri Sfinte simultan? "Dumnezeii". Dar am întâlnit şi înjurătura la singular.
Şi am mai întâlnit/auzit înjurături combinate, în care intra tot personalul (Paştele, Hristoşii, Dumnezeii) în aceeaşi frază.

Nu ştiu care păcat este mai mare: să înjuri, sau să îţi mănânci semenul. Căci nu cred că au dispărut cu totul triburile canibale.
De asemenea, nu ştiu dacă nu cumva este păcat de moarte să-i omori pe alţii în numele idolului tău - cu precădere Allah.
Pe lângă ceea ce s-a întâmplat din cauza Isis în ultima vreme, a înjura nici nu mai contează.

Dar, dacă mă întreabă cineva, iau în considerare ştiinţa, nu religia.
Asta nu înseamnă că undeva nu există o inteligenţă superioară nouă, care ne-a creat la un moment dat sau care doar ne-a arătat Calea - recte cercetarea ştiinţifică.

Oricine are in spirit dorinta de a face rau semenului sau e un ucigas . Despre Satan isus spune ca de la inceput a fost un ucigas , cu toate ca biblia nu spune ca ar fi ucis pe cineva . Inselatoria, viclenia, egoismul, lacomia, imbuibarea  - toate astea sunt iubite de ucigasi - acestia vor fi lepadati , nu vor avea parte de protectie divina .

Stiinta adevarata e atunci cand descoperi viata eterna si aducerea la viata a celor morti . Cand vei ajunge la o asemenea stiinta vei avea adevarata stiinta .

#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 05 iulie 2016 - 14:19, said:

Că ai tras o înjurătură, la nervi, e păcat, dar nu duce automat la moarte.

Păcatul e echivalent morţii, morţii spirituale.

#18
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i7QVbJnSPQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate