Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

O micuta casa

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Voi ajunge curand sui la acoperis..........Asadar, ce ma sfatuiti cu privire la tigla metalica si eventual vreun furnizor.Acoperisul este simplu, in doua ape

#74
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdanyramy, on 11 noiembrie 2016 - 09:25, said:

Voi ajunge curand sui la acoperis..........Asadar, ce ma sfatuiti cu privire la tigla metalica si eventual vreun furnizor.Acoperisul este simplu, in doua ape

Depinde cit ești dispus sa dai pe tabla si ce vrei de la ea. Eu zic ca aproape orice tabla îți rezolva problema însă dacă te interesează un anumit aspect lucrurile se complica. Dacă vrei sa reziste cit mai mult evident te vei îndrepta spre o tabla cit mai groasa si cu acoperiri cit mai bune ( zincare si vopsire , eventual lac/rășină si praf de piatra). Dacă vrei cea mai buna posibil studiază producătorii mari recunoscuți (Lindab, Decra, Gerard) si mare atenție ca au si produse premium si unele mai "subțiri" . Avantajul la cei mari zic eu este ca au o oarecare constanta in productie si in general își respecta numele.
Dacă prețul este criteriul esențial eu zic ca lupta se da între foarte multe branduri iar alegerea o poți face urmărind promoțiile de producător unde poți prinde reduceri de 15-25%. Nu uita ca si cea mai amărâtă tabla chiar si nevopsita tot rezista niște ani buni pina se găurește .
Nu in ultimul rind uita-te si la sistemul de montaj. Eu personal urăsc soluția cu șurub si garnitura de cauciuc. Mi se pare stupid sa ma bazez pe o garnitura supusa mediului exterior (dar ma rog asta e opinie personală ). Una peste alta eu găsesc soluția cu tabla mai robusta decit cele ceramice chiar dacă pentru unii estetic e mai "urâta".

#75
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postpicomouse, on 11 noiembrie 2016 - 20:29, said:

Dacă prețul este criteriul esențial eu zic ca lupta se da între foarte multe branduri iar alegerea o poți face urmărind promoțiile de producător unde poți prinde reduceri de 15-25%. Nu uita ca si cea mai amărâtă tabla chiar si nevopsita tot rezista niște ani buni pina se găurește .

  Reducerile acelea sunt povesti de adormit copii. In orice anotimp vei face comanda, pretul final ajunge la acelasi nivel. Mai ales la firmele de renume. Situatia e echivalenta cu cea de la termopane. Iar la Gerard, Lindab sau Decra,inclusiv tabla prefaltuita Ruukki, Viking mereu vei fi cu pretul de 1,5 ori sau de doua ori mai scump ca la alt produs asemanator. De banii aceia iti pui cel mai scump acoperis din tigla.

View Postpicomouse, on 11 noiembrie 2016 - 20:29, said:

Nu in ultimul rind uita-te si la sistemul de montaj. Eu personal urăsc soluția cu șurub si garnitura de cauciuc. Mi se pare stupid sa ma bazez pe o garnitura supusa mediului exterior (dar ma rog asta e opinie personală ).

Surubul care se foloseste la montat tabla are o garnitura de cauciuc protejata de surub, prin urmare nu este chiar atat de expus mediului exterior sau ultravioletelor precum se stipuleaza pe forum. De aceea pun si o poza, pentru a fi mai clar despre ce vorbesc. Tot o opinie personala este ca pana cedeaza surubul acela, mai repede se sparge o tigla de camp sub un ropot de grindina. Tocmai zilele trecute am urmarit o casa aproximativ de zece ani cum si-a schimbat tigla de pe casa total. Adica se intampla si la "case mai mari".

Diferenta intre un acoperis de tabla si un acoperis de tigla este mai mult estetica zic eu si financiara, din moment ce pentru un acoperis de tigla se va plati mai mult peste tot: de la fierul din structura casei, pana la lemnul de la sarpanta, care trebuie sa fie mai solid decat cel pentru tabla. Si mie imi place tigla, insa nu-mi place tigla cu muschi. Daca acoperisul este orientat cu una din pante catre nord, e cam greu sa nu se pricopseasca cu muschi. La acoperisul nostru , care avea panta 10-12 grade, era cu cantec montarea de tigle, deoarece zapada intra pe sub ele; prin urmare am ales tabla. Un acoperis cu o panta mai mare nu mi-a placut, asa ca am preferat aceasta solutie. Iar tabla prefaltuita nu a fost pe gustul meu.

Asa ca eu zic ca alegerea trebuie sa fie in functie de gust si finante. Nu in functie de drobul de sare.

Attached Files


Edited by lenny13, 12 November 2016 - 07:45.


#76
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
La tabla sunt f. multe variante. Manopera conteaza enorm, atat dpdv al fiabilitatii cat si financiar (de ex. la Lindab manopera era 1/3 din valoarea totala). Trebuie numai sa te hotarasti la tip (tigla sa prefaltuita), culoare, acoperire si modelul profilului, dupa care dai drumul la cerere oferte: eu la fiecare etapa de genul acesta cer cel putin 10 oferte!!!
Deci... baga si scrie la toti..

#77
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Bineinteles ca finantele sunt un criteriu important, dar nu vreau peste 2-3 ani sa ma trezesc cu tabla decolorata.Intre lindab Prima 35 sau Nordic?Sau Baudeman?

View PostNukem, on 12 noiembrie 2016 - 09:17, said:

La tabla sunt f. multe variante. Manopera conteaza enorm, atat dpdv al fiabilitatii cat si financiar (de ex. la Lindab manopera era 1/3 din valoarea totala). Trebuie numai sa te hotarasti la tip (tigla sa prefaltuita), culoare, acoperire si modelul profilului, dupa care dai drumul la cerere oferte: eu la fiecare etapa de genul acesta cer cel putin 10 oferte!!!
Deci... baga si scrie la toti..

M-am hotarat, va fi normala, nu prefaltuita.De obicei, ei ofera si monatajul/ ai luat montaj autorizat?

#78
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdanyramy, on 12 noiembrie 2016 - 10:02, said:

Bineinteles ca finantele sunt un criteriu important, dar nu vreau peste 2-3 ani sa ma trezesc cu tabla decolorata.Intre lindab Prima 35 sau Nordic?Sau Baudeman?
M-am hotarat, va fi normala, nu prefaltuita.De obicei, ei ofera si monatajul/ ai luat montaj autorizat?

   Noi nu am luat Lindab, tabla am pus-o acum 3 ani si nu vad nicio decolorare. Cred ca s-a mai avansat in acest domeniu din punctul asta de vedere. Discuta si cu firmele no name in domeniu si ai sa vezi ce garantii primesti din punctul de vedere al culorii. Eu nu cred ca tabla Lindab e mai breaza decat altele din punctul asta de vedere. De fapt, nu consider ca ar fi mai breaza din niciun punct de vedere; dar asta e parerea mea, dupa ce am vazut mai multe sortimente de tabla. Si mi-o asum. Cand privesc (si, crede-ma, ca ma tot uit la case de ani de zile) de pe strada, nu-mi dau seama care e tabla Lindab si care nu. Sau poate ca diferentele nu mi se par atat de importante. E drept ca tipul de tabla pe care am montat-o noi o recunosc dintr-o mie, dar asta pentru ca are o anumita particularitate care nu se regaseste usor la altele. Si , oricum, dupa ce ai trecut hopul, lucrurile acestea isi pierd din importanta pe care o acorzi inainte, sa nu spun ca devii chiar indiferent. Totul este sa te decizi daca bagi o caruta de bani sau ceva mai putini, insa cu acelasi rezultat functional si/sau estetic.

     Sincera sa fiu, iti recomand mai multa relaxare. Importanta e echipa cu care montezi, sa fie serioasa si sa fie atenta la detaliile de montaj.

   Montajul nostru a fost inclus in manopera "la rosu" , prin urmare noi am pus tabla cu echipa care ne-a inaltat casa.

Edited by lenny13, 12 November 2016 - 12:36.


#79
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Uffffff, azi am hotarat si eu (sau mai bine zis noi......ea :) ) tabla. Daca pana azi ziceam prefaltuita, azi ne-am sucit: germanica parca... Cea prefaltuita nu se potrivea... Flamba prea mult... Culoarea nu o spun ca imi sare in cap toata softpedia :) :) :) :D asa ca relax si vezi cat mai multe variante, asa te poti decide.........
Daca vrei sa iti spun distribuitorul si producatorul, da-mi un pm. Fara reclama aici.

Edited by Nukem, 12 November 2016 - 20:58.


#80
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Intre tabla lindab LtM 300 si Viking sau wetterbest care  sa fie prima optiune? Lindab este 0.45 mm.

#81
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdanyramy, on 14 noiembrie 2016 - 21:43, said:

Intre tabla lindab LtM 300 si Viking sau wetterbest care  sa fie prima optiune? Lindab este 0.45 mm.

      Eu am pus ceva ce nu e intre optiunile tale, dar am avut grija ca tabla sa fie de 0,5 mm grosime. Am verificat inclusiv cu micrometru, pentru ca vizual si tactil diferenta e imperceptibila. Asa ca in locul tau nu as alege Lindabul de 0.45 mm.

http://forum.softped...8#entry14212824

#82
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postlenny13, on 15 noiembrie 2016 - 06:20, said:


  Eu am pus ceva ce nu e intre optiunile tale, dar am avut grija ca tabla sa fie de 0,5 mm grosime. Am verificat inclusiv cu micrometru, pentru ca vizual si tactil diferenta e imperceptibila. Asa ca in locul tau nu as alege Lindabul de 0.45 mm.

http://forum.softped...8#entry14212824

Ajutor! Daca stie cineva vreo echipa de meseriasi, astept pm....Mi-a plecat echipa in Germania si m-a lasat balta...........

#83
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postdanyramy, on 19 noiembrie 2016 - 20:32, said:

Ajutor! Daca stie cineva vreo echipa de meseriasi, astept pm....Mi-a plecat echipa in Germania si m-a lasat balta...........
Pai, nu ai terminat-o " la rosu" ?

#84
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postxjl, on 20 noiembrie 2016 - 08:23, said:

Pai, nu ai terminat-o " la rosu" ?

Pm am raspuns

#85
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Pentru instalatia sanitara si incalzire ce recomandati PPR sau Pex? Nu voi face IPAT, dar voi trage tevile prin sapa.Instalatorul spune ca-i este indiferent, la Pex nu ar face legaturi sub sapa la tevi, dar cica instalatia in bai ar trebui sa le faca tot cu PPr, daca aleg Pex.Opinii?

#86
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu recomand PEX pentru ca se poate face fara imbinari ascunse.
Nu inteleg chestia cu PPR in bai, nu prea are sens.

#87
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postkolfleading, on 07 ianuarie 2017 - 21:04, said:

Eu recomand PEX pentru ca se poate face fara imbinari ascunse.
Nu inteleg chestia cu PPR in bai, nu prea are sens.

Poate nu am inteles eu bine din discutia cu instalatorul, o sa ma lamuresc si postez...Instalatia sanitara, adica tevaraia din baie se poate face si pe Pex? Poate e o intrebare stupida, dar sunt paralela, in apartament am ppr, nu am avut nicio problema, dar nu sunt ingropate in sapa tevile.

#88
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da, se poate folosi PEX si pentru tevaraia din baie.

#89
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009
Ajutoooor! Lucrurile stau cam, asa- Sub terasa am o pivnita in care se afla forat putul.Am lasat iesire din pivnita pentru alimentare apa (se vede in poza).Baiul este ca profesionistii de meseriasi cu tot cu diriginte de santier...nu au lasat in fundatie locul pentru trecere in casa.Am pe o laterala a casei, la bucatarie loc pentru canalizare si, bineinteles, la baie.intrebare, cum fac sa intru cu teava de apa in casa? pot merge subteran , sub cota de inghet, pe laterala casei pana la aceasta gaura la bucatarie si sa intru, dar  trebuie acolo sa ies sub cota de inghet si cum izolz pentru a nu risca sa inghete? Spar fundatia , placa pe langa pivnita? Merge  sa sparg placa la pivnita si prin sapa ?

Astept idei...Cum alimentez cu apa casa...

Attached Files



#90
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postdanyramy, on 26 martie 2017 - 13:20, said:

Astept idei...Cum alimentez cu apa casa...
wireless :) ce misto ar fi nu?

PS : Pentru termoizolare teava exista asa ceva.... Eu zic sa nu te complici cu spartul pe acolo si sa mergi frumos roata... Tu unde erai cand s-a turnat fundatia? Nu ai vazut ca nu ai teava? Pai ce facem aratam Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate