Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Probleme City Insurance Dosar Dauna RCA - Sfaturi / Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
cu proba aia video te-ai cam ingropat singur. practic te-ai chinuit sa demonstrezi culpa comuna.

#20
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cu sau fara proba video, decizia ar fi fost aceeasi: culpa comuna. Sau, mai bine spus, ai noroc ca e culpa comuna. La politie ar fi putut sa fie doar culpa ta, dar e mai corect asa.

P.S. pe de alta parte, avnd in vedere ca au scris gresit in decizie, cred ca ii poti ataca in justitie cu sanse mari de castig...
Trebuie sa fie tare ignorant ala de a scris asa ceva in decizie

Edited by valitudor, 28 June 2016 - 20:19.


#21
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
In locul tau, as arunca la cos  filmarea aia.  Cum au zis si altii, trebuie sa te asiguri din toate partile! Daca acolo era un copil/un biciclist/unul ramas in pana/Salvarea/etc tu intri  in ei?
Tu nu vezi ca ai  intrat direct pe banda 2? Ala nu avea ce sa caute acolo(sunt curios care a fost explicatia lui ), dar tot a incercat sa te evite, tu te-ai dus fix in el.
Nu stiu legal, dar moral mi se pare corect sa-ti dea culpa comuna, pentru ca accidentul putea fi evitat.
Fara intentia de a jigni, accidentul asta e demn de filmele cu prosti.

P.S Acolo puteau fi pietoni pe trecere, esti un semi-pericol public, fara suparare.

View PostKriogen, on 28 iunie 2016 - 18:49, said:

Voi nu pricepeti, ok, e cedeaza trecerea, si poate omul s-a uitat in stanga sa vada daca cumva vine vreunu si s-a bagat observand ca e liber, dar ce plm cauta berbecu ala pe contrasens? Cum sa fie culpa comuna? Era vina lui daca venea unul din sensul de mers si ii intra in laterala, dar daca ala era pe contrasens de ce e culpa comuna?

Este culpa comuna ptr ca nici el nu s-a asigurat. Cel care nu se asigura decat in stanga la viraj dreapta pe cedeaza este  pericol public. Acolo  in dreapta putea fi  o trecere de pietoni cu oameni  pe ea, el ii lovea!
Dar o sa-i fie invatatura de minte si de alta data o sa se asigure cum trebuie. Oricum daunele sunt o gluma.

Edited by ipopovici11, 28 June 2016 - 20:41.


#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Culpa comuna +1. Cedeaza trecerea este un indicator de obligativitate. Stiu caz in care s-a dat vina pe cel care nu a cedat trecerea (undeva Aurel Vlaicu cu o straduta din Tunari). De catre Politie direct.

#23
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007

View Postipopovici11, on 28 iunie 2016 - 20:39, said:

In locul tau, as arunca la cos  filmarea aia.  Cum au zis si altii, trebuie sa te asiguri din toate partile! Daca acolo era un copil/un biciclist/unul ramas in pana/Salvarea/etc tu intri  in ei?
Tu nu vezi ca ai  intrat direct pe banda 2? Ala nu avea ce sa caute acolo(sunt curios care a fost explicatia lui ), dar tot a incercat sa te evite, tu te-ai dus fix in el.
Nu stiu legal, dar moral mi se pare corect sa-ti dea culpa comuna, pentru ca accidentul putea fi evitat.
Fara intentia de a jigni, accidentul asta e demn de filmele cu prosti.

P.S Acolo puteau fi pietoni pe trecere, esti un semi-pericol public, fara suparare.



Este culpa comuna ptr ca nici el nu s-a asigurat. Cel care nu se asigura decat in stanga la viraj dreapta pe cedeaza este  pericol public. Acolo  in dreapta putea fi  o trecere de pietoni cu oameni  pe ea, el ii lovea!
Dar o sa-i fie invatatura de minte si de alta data o sa se asigure cum trebuie. Oricum daunele sunt o gluma.

Conduc pe acest drum de aproximativ 5-6 ani de zile.
Este drumul de la job spre casa.
Stiu ca acolo nu exista nici o trecere.
Ma asigur mai lung pentru ca in nici 500m trebuie sa ma incadrez pe ultima banda ca sa fac stanga :
- stiu ca legal trebuie sa schimb banda 1 cate una insa nu as avea timp, nu vreau sa aduc aminte de zilele aglomerate , cei care cunosc aceasta zona cunosc situatia

In 50.000km facuti in 6 ani de cand am categoria B , am incercat sa nu fiu un pericol public , sa respect cat pot regulile de circulatie si sa invat din greselile mele si a altora , am avut reflexe mai bune sau mai proaste , insa sa patesc asa ceva nu credeam ca va fi posibil.

Locatie : https://goo.gl/ZfVcHF
Locatie cand e putin mai mult trafic : https://goo.gl/rSaFmz

Edited by dr_junior1980, 28 June 2016 - 22:02.


#24
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

View Postdr_junior1980, on 28 iunie 2016 - 22:01, said:

Conduc pe acest drum de aproximativ 5-6 ani de zile.
Este drumul de la job spre casa.
Stiu ca acolo nu exista nici o trecere.
Ma asigur mai lung pentru ca in nici 500m trebuie sa ma incadrez pe ultima banda ca sa fac stanga :
- stiu ca legal trebuie sa schimb banda 1 cate una insa nu as avea timp, nu vreau sa aduc aminte de zilele aglomerate , cei care cunosc aceasta zona cunosc situatia

In 50.000km facuti in 6 ani de cand am categoria B , am incercat sa nu fiu un pericol public , sa respect cat pot regulile de circulatie si sa invat din greselile mele si a altora , am avut reflexe mai bune sau mai proaste , insa sa patesc asa ceva nu credeam ca va fi posibil.

Locatie : https://goo.gl/ZfVcHF
Locatie cand e putin mai mult trafic : https://goo.gl/rSaFmz

Reflexele in 6 ani de soferie si aia 50.000 de km unde sunt? chiar daca te asigurai din stanga cand te duceai direct acolo banuiesc ca te uitai si in fata , dar tu nu ai schitat nici macar un gest sa tragi de volan sau mai stiu eu ce , clar e vina acelui dobitoc si clar e si vina ta , e legislatia stupida nu ai ce ii face .

#25
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007

View PostVictor19R, on 28 iunie 2016 - 22:48, said:

Reflexele in 6 ani de soferie si aia 50.000 de km unde sunt? chiar daca te asigurai din stanga cand te duceai direct acolo banuiesc ca te uitai si in fata , dar tu nu ai schitat nici macar un gest sa tragi de volan sau mai stiu eu ce , clar e vina acelui dobitoc si clar e si vina ta , e legislatia stupida nu ai ce ii face .
Am tras de volan si am franat in ultimul moment atat eu cat si el , din aceasta cauza e stearsa masina si nu e nimic spart.
Poti observa ca el venea cu viteza , totul s-a intamplat prea repede.

-----------

Asta e un colaj cu ce am mai gasit in arhiva mea de filmulete de pe camera de bord.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gp4PM7wPKgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din pacate nu am gasit nici unul cu trafic foarte aglomerat.
Veti vedea si anumiti soferi care fac stanga de pe banda de langa mine (cea de obligatoriu inainte) sau care trec pe rosu ... dar nu e asta problema , vinovat sunt eu ca nu am cedat trecerea.

Attached File  semn cedeaza trecerea.png   29.89K   16 downloads
Cedeaza trecerea - semn ce ma pune sa dau prioritate tuturor autovehiculelor de pe drumul prioritar , ori cel de pe contrasens se afla pe drumul prioritar ? Secunda 00:15 din clip , Semnul ce indica unde e drumul cu prioritate... https://goo.gl/rVT8if

Edited by dr_junior1980, 28 June 2016 - 23:17.


#26
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Iti inteleg frustararea, dar nu ai dreptate, absolut deloc.
Imagineaza-ti ca accidentul ar fi avut loc pe un drum extraurban. Tu intri de pe un drum secundar pe un altul prioritar cu doar o banda pe sens, te asigur doar din stanga, fara a te asigura si din dreapta. Nu ai fi vazut o eventuala masina care circula pe contrasens pentru a depasi un alt vehicul. Genul asta de situatii poate duce la accidente foarte grave.
Stiu ca nu este aceeasi situatie, dar tu ai facut exact la fel.

Oricat de socant pare, mersul pe contrasens aiurea nu e musai sa duca la accidente, dar neacordarea prioritatii de trecere intotdeauna duce la accidente. In general, politia pedepseste mai sever greseala ta decat a celuilalt, desi a ta este "fara intentie" iar a lui pare de internare intr-un spital de boli psihice.

Am un coleg care a patit ceva similar ca tine. Nu s-a asigurat cum trebuie si nu a vazut un biciclist beat care circula pe interzis (era sens unic invers). A ramas fara carnet si vinovat, desi a facut si contestatie in instant. Nicio sansa...
Tu ai putea avea una in conditiile in care ataci cele scrise de firma, poate un avocat te-ar lamuri mai bine, dar nu cred ca merita...

#27
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Atunci pe acelasi principiu mă duc pe autostrada pe contrasens si il lovesc pe unul ce doreste sa intre. Tot ala e vinovat că nu a respectat indicatorul de cedează trecerea?

View Postvalitudor, on 29 iunie 2016 - 05:46, said:

Stiu ca nu este aceeasi situatie, dar tu ai facut exact la fel

Edited by dr_junior1980, 29 June 2016 - 06:10.


#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvalitudor, on 29 iunie 2016 - 05:46, said:

Imagineaza-ti ca accidentul ar fi avut loc pe un drum extraurban. Tu intri de pe un drum secundar pe un altul prioritar cu doar o banda pe sens, te asigur doar din stanga, fara a te asigura si din dreapta. Nu ai fi vazut o eventuala masina care circula pe contrasens pentru a depasi un alt vehicul.

Daca iti imaginezi o ALTA situatie si acolo rezultatul pare sa fie diferit poate rezultatul e diferit pentru ca e ALTA situatie, nu? Una e cind da peste tine unul circulind legal si alta e cind respectivul nu trebuia sa circule in modul ala. Nu e vorba numai de chichite legale ci de predictibilitate. Nu poti sa zici ca tu ai cedeaza deci eu pot sa vin peste tine oricum, de pe interzis, cu farurile stinse, cu 250km/h in oras, etc. Trebuie sa te asiguri ca vine careva peste tine invers in sensul giratoriu? Pe autostrada? Daca tu ai intrat pe banda de accelerare si careva da peste tine trecind dunga continua (cit timp tu esti pe banda de accelerare) e vina ta? Mai tare daca vine de pe contrasens, trece prin balustrada si te loveste e vina ta ca nu i-ai dat prioritate?

#29
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postdr_junior1980, on 29 iunie 2016 - 06:08, said:

Atunci pe acelasi principiu mă duc pe autostrada pe contrasens si il lovesc pe unul ce doreste sa intre. Tot ala e vinovat că nu a respectat indicatorul de cedează trecerea?
Daca as fi judecator si as vedea un video identic cu ce ai postat mai devreme, n-as avea nicio emotie sa va declar pe amandoi vinovati. Te-as intreba daca te-ai uitat in fata, iar daca da, de ce n-ai incercat sa eviti. In schimb daca as vedea ca tu esti la locul tau, pe banda de accelerare, ai franat cand ai vazut berbecul, evident ca el ar fi unicul vinovat. Daca n-as vedea niciun video, l-as scoate doar pe el vinovat.

View Postf300, on 29 iunie 2016 - 06:13, said:

Daca iti imaginezi o ALTA situatie si acolo rezultatul pare sa fie diferit poate rezultatul e diferit pentru ca e ALTA situatie, nu? Una e cind da peste tine unul circulind legal si alta e cind respectivul nu trebuia sa circule in modul ala.
Un rationament complet gresit.
E ca si cum ai merge pe autostrada (ca tot ati inceput cu exemple exagerate), ai intra din neatentie pe banda de urgenta si ai da peste un biciclist.
Dupa care ai spune nonsalant: asa e domne, am gresit si eu putin, am intrat pe banda de urgenta, dar si el a gresit, ca n-are voie pe autostrada. Daca el n-ar fi fost pe autostrada, accidentul nu s-ar fi produs.

Tu ai niste obligatii legale. Cand le-ai incalcat, trebuie sa dovedesti instantei (politiei n-ai nicio sansa, in fata lor esti vinovat) ca ai fost pus intr-o situatie in care nu ti le-ai putut indeplini.
Daca unul merge cu 150 km/h fara faruri si expertiza iti da dreptate, sunt sanse mari sa demonstrezi ca nu ai putut sa te asiguri.
In cazul colegului trebuie sa justifici ceva de genul: da, am vazut semnul de cedeaza, dar nu l-am putut lasa sa treaca pe ala pentru ca...
Nu merge sa zica ca "nu mi-a trecut prin cap ca ar putea apare pe acolo".

P.S. In general, intersectiile noastre au o trecere de pietoni acolo. Daca nu te uiti si in dreapta, nu ai cum sa vezi pietonul. Nu-mi spune ca stiai ca nu e trecere, trebuie sa vezi ca nu-i trecere, si pentru asta trebuie sa te uiti.
Daca acolo ai fi dat peste un pieton care traverseaza strada (nu pe trecere) si ai fi prezentat filmul, ai fi avut dosar penal

Edited by valitudor, 29 June 2016 - 06:50.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvalitudor, on 29 iunie 2016 - 06:46, said:

Un rationament complet gresit.
E ca si cum ai merge pe autostrada (ca tot ati inceput cu exemple exagerate), ai intra din neatentie pe banda de urgenta si ai da peste un biciclist.
Dupa care ai spune nonsalant: asa e domne, am gresit si eu putin, am intrat pe banda de urgenta, dar si el a gresit, ca n-are voie pe autostrada. Daca el n-ar fi fost pe autostrada,

De ce biciclist? Daca vrei "ca si cum" de ce nu e ca si cum ai intra pe autostrada si ar veni cineva pe contrasens peste balustrada peste tine? Sint mult mai multe asemanari:

- era masina
- era in miscare
- era peste bariera dintre sensuri

#31
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Biciclist pentru ca ii este interzis accesul pe autostrada, de asta l-am ales

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvalitudor, on 29 iunie 2016 - 06:50, said:

Biciclist pentru ca ii este interzis accesul pe autostrada, de asta l-am ales

Nu a spus nimeni ca daca un pieton calca pe unde nu trebuie e dreptul si obligatia ta sa il calci. Orice sofer si orice cetatean in general are obligatia sa faca totul ca sa evite sa faca altora pagube sau vinatai, indiferent cite legi au fost incalcate pina atunci si de catre cine. Initiatorul e clar macar partial vinovat.

DAR pe de alta parte nu e DELOC corecta comparatia cu cazul extraurban cind celalalt avea dreptul sa mearga pe acolo si te astepti sa vina pe acolo. Cind aia care te pot lovi sint la cinci benzi distanta si au dunga continua (plus delimitatoare) e cu totul altceva. Conduita preventiva si prevenirea greselilor altora e o chestie dar in final te poti uita intr-un singur loc in fiecare moment dat si e bine sa te uiti majoritar de unde vin sau pot sa vina masini. Toate intrarile astea indiferent ca-i vorba de bulevard, sens giratoriu sau autostrada sint facut exact ca sa dai prioritate doar celor dintr-un sens.

#33
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003


View Postf300, on 29 iunie 2016 - 07:30, said:

Initiatorul e clar macar partial vinovat.
Înseamnă că suntem amândoi de aceeași părere și acum doar discutam discuții pe tema altor situații ipotetice.

Am dat doar un exemplu de ceea ce se poate întâmpla în cazul neatenției...



#34
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Attached File  rectificare scrisoare.jpg   126.29K   32 downloads

#35
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010

View Postdr_junior1980, on 28 iunie 2016 - 22:01, said:

Conduc pe acest drum de aproximativ 5-6 ani de zile.
Este drumul de la job spre casa.
Stiu ca acolo nu exista nici o trecere.
Ma asigur mai lung pentru ca in nici 500m trebuie sa ma incadrez pe ultima banda ca sa fac stanga :
- stiu ca legal trebuie sa schimb banda 1 cate una insa nu as avea timp, nu vreau sa aduc aminte de zilele aglomerate , cei care cunosc aceasta zona cunosc situatia

In 50.000km facuti in 6 ani de cand am categoria B , am incercat sa nu fiu un pericol public , sa respect cat pot regulile de circulatie si sa invat din greselile mele si a altora , am avut reflexe mai bune sau mai proaste , insa sa patesc asa ceva nu credeam ca va fi posibil.

Locatie : https://goo.gl/ZfVcHF
Locatie cand e putin mai mult trafic : https://goo.gl/rSaFmz

Locatia unde s-a produs accidentul este intersectia bulevardul Timisoara cu Drumul Sarii, practic initiatorul a avut verde pe bulevard si a virat la dreapta, stiind ca este rosu pentru cei care vin de pe bulevardul Geniului, in acest caz nu s-a mai asigurat. Din filmulet se mai observa, ca celalalt a incercat sa-l evite si initiatorul a tras de volan spre stanga sa intre direct in el.

#36
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010

Quote

AM un prieten care a patit ceva asemanator intr-o intersectie in Bacau , au fost la politie si le-au luat permisul la amandoi. culpa comuna.

De pe alt forum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate