Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

De ce multe fete se dau cu tone de machiaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#73
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postdarcip, on 28 iunie 2016 - 13:02, said:

Oare cati dintre cei care au comentat aici au fost la femei in viata lor? Cred ca niciunul.  Si sunteti multi.

Ciudat cum adminii nu sterg astfel de topicuri.
Posted Image

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 13:18, said:


ma fardez, dar discret, pentru ca arat mai bine asa. ascund anumite imperfectiuni si evidentiez anumite trasaturi. din pacate, natura nu m-a inzestrat cu un ten impecabil. asa ca fac si eu ce pot pentru a mai ameliora acest aspect.
ma simt mai sigura pe mine in acest fel, mai ales ca lucrez alaturi de destui colegi (barbati si femei), e normal sa vreau sa arat placut (deci nu doresc sa atrag atentia nimanui, dar nici nu vreau sa se mire / holbeze cineva la cearcanele mele sau la nu's ce urma de cos).
si da, poate ca arat mai putin obosita sau cu cativa ani mai tanara, avand un machiaj discret si corect aplicat. acesta vine "la pachet" cu o infatisare ingrijita, curata, o tinuta decenta, un comportament amabil si prietenos.
nu ma consider frumoasa, nici pe departe. sunt o persoana absolut normala, nu ies in evidenta cu ceva anume, imi vad de treaba mea, nu doresc si nu-mi place sa fiu in centrul atentiei nimanui. prefer sa observ decat sa fiu observata, daca intelegi ce vreau sa spun.
Nu intelege, nu te obosi sa explici.Posted Image

#74
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 12:46, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
doar mie mi se pare amuzant cum la un subforum intitulat "girls at play", la un subiect deschis de un barbat, isi dau cu parerea tot barbati ?


Si cine ar trebui sa-si dea cu parerea?Pentru cine va machiati?Nu cred ca s-ar supara nimeni daca ati comenta la CE 2016,ar fi chiar distractiv

#75
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
http://www.one.ro/be...-after-11249480
Posted Image

#76
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 12:46, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
doar mie mi se pare amuzant cum la un subforum intitulat "girls at play", la un subiect deschis de un barbat, isi dau cu parerea tot barbati ?

e ca si cum o femeie ar deschide un subiect despre campionatul de fotbal euro 2016 si si-ar da cu parerea tot niste femei, care habar nu au care-i treaba cu fotbalul.
cand vor folosi si barbatii farduri, abia atunci vor putea intelege cat de important este machiajul in viata femeilor.

cat despre intrebarea initiatorului, hai sa incerc sa-ti raspund eu :

- multe fete/femei habar nu au de regulile elementare de aplicare a machiajului sau de asortare a nuantelor cu tenul; asa cum bine a remarcat cineva, niste tutoriale/cursuri de machiaj n-ar strica, la elevele de liceu, sa nu mai iasa pe strada aratand ca prostituatele sau personajele de haloween;
- in al doilea rand, multe incearca sa-si ascunda/corecteze diverse imperfectiuni ale tenului, dar rezultatul e din pacate total opus, parca mai rau atrag atentia sau isi scot in evidenta defectele.
- nu in ultimul rand, mai ales cele tinere, se iau una dupa alta ca oile, daca una si-a facut sprancene creionate din belsug, isi fac si ele, sa nu fie mai prejos, sau fiindca sunt convinse ca asta e trendul, chiar daca arata ca naiba
- de asemenea, multe pustoaice si fete tinere aleg sa foloseasca produse de machiaj de proasta calitate, ieftine, cumparate de cine stie unde;

metrosexual - se defineste a fi persoana de sex masculin ce are un comportament feminin in ingrijirea estetica (epilare, pensare, manichiura, pedichiura e.t.c. )

View PostI2O, on 28 iunie 2016 - 13:40, said:


astea stiu sa zambeasca fara machiaj ?

apoi, tine de cum face zoom pe fata,

#77
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
c

#78
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 09.12.2015

View PostSerafim606, on 28 iunie 2016 - 11:48, said:

Pentru ca-s urate!  De asta la prima intalnire tre sa o duci la piscina Posted Image.

View Postcobi1, on 28 iunie 2016 - 11:46, said:

Pentru au o lipsa grava de educatie ; pt ca se uita prea mult la tv la emisiuni : " caut sotie " ... ; pt ca ele cred ca e la moda sa ai tencuiala pe fata ; pt ca is urate cu spume fara machiaj si barbatii ar fugi de ele , oripilati .
Foarte bune aceste opinii/comentarii, perfidia si mandria desarta, ambele atribute specifice majoritatii femeilor/fetelor Posted Image merg mana in mana Posted Image inca de la Eva din Eden!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 28 June 2016 - 14:10.


#79
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009

View PostdaniMMM, on 28 iunie 2016 - 13:35, said:

Si cine ar trebui sa-si dea cu parerea?Pentru cine va machiati?Nu cred ca s-ar supara nimeni daca ati comenta la CE 2016,ar fi chiar distractiv

majoritatea femeilor pe care le cunosc se fardeaza si se aranjeaza in primul rand pentru ele, ai abia apoi pentru a fi o prezenta placuta pentru cei din jur. dar eu am o varsta si lucrez intr-un anumit mediu, asa ca persoanele pe care le cunosc si cu care interactionez se incadreaza in categoria "oameni normali, cu scaun la cap".
insa tot prin prisma varstei pe care o am, cum-necum am intalnit diverse situatii si personaje, de-a lungul vietii.
multe fete/femei, din pacate, nu sunt constiente sau intentionat transmit mesaje eronate prin modul de a se farda, aranja, comporta.
sau isi construiesc o masca / o alta personalitate prin modul de a se farda/imbraca si comporta, pentru ca in realitate sunt teribil de nesigure pe ele, nefericite de modul in care arata sau de viata pe care o au. si incearca in felul asta sa pozeze, sa braveze, sa para mai cu mot, sa fie in centrul atentiei, pentru a uita de ceea ce le macina sau nemultumeste.

View PostMarianG, on 28 iunie 2016 - 13:40, said:

metrosexual - se defineste a fi persoana de sex masculin ce are un comportament feminin in ingrijirea estetica (epilare, pensare, manichiura, pedichiura e.t.c. )

metrosexualii folosesc farduri - fond de ten, blush, pudra, fard de pleoape, rimel, ruj ? asta inteleg eu prin machiaj.
ce ai descris tu - epilare, pensare, mani/pedi - tine mai mult de ingrijire corporala. in anumite limite, chestiile astea chiar sunt bine-venite si la un barbat, de ce nu ar fi ?
nu discut aici despre cei care duc ingrijirea personala peste anumite limite si devin cumva "cocote masculine".

#80
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
@corinadaniela

scuze, dar cred ca trolezi enorm la faza cu "se aranjeaza pt ele"!

e absolut irational sa depui o cantitate mare de energie sa te boiesti zilnic, doar pt...a te privi in oglinda!
(e si un semn de narcisism extrem, o afectiune psihica destul de serioasa)

deci oricum, nu e de bine.

uriasa majoritate a femeilor se aranjeaza pt a fi remarcate/ pt a face concurenta altor femei, pt o pozitie mai buna in societate.
de aia, magazinele de haine, parfumurerie, cosmetice etc sunt dedicate, 90%, doar femeilor.

#81
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 21.04.2014

View PostMarianG, on 28 iunie 2016 - 13:42, said:

metrosexual - se defineste a fi persoana de sex masculin ce are un comportament feminin in ingrijirea estetica (epilare, pensare, manichiura, pedichiura e.t.c. )


In Egiptul Antic i se spunea faraon. Posted Image

Creion kohl, rujul si fardurile verzi sau albastre era folosite atit de catre femei, cit si de barbati, atit din clasa de jos, cit si de regalitati. Machiajul era o arta si se aplica din considerente cosmetice, religioase si medicale. Conturul ochilor se facea mai ales pentru protectia solara si impotriva prafului. Pe vremea aia nu existau Ray-Ban ! Unghiile si parul se pictau cu hena si erau indicator al statului social. Posted Image

#82
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 24.11.2015

View Postloock, on 28 iunie 2016 - 11:52, said:

Majoritatea muierilor arata oribil de gretzos fara machiaj dupa 17 ani, iar dupa 29 e catastrofa.
Sunt si exceptii, dar sunt rarisime din pacate.

Este neplacut sa pupi niste pomezi si alte chimicale, insa in general este preferabil sa le vezi tencuite decat sa te scarbeasca.
Si pe ele le scarbeste de altfel.

Repet, exista exceptii, dar din pacate sunt rarisime.
Normalitatea este din pacate nefericita.
Nu e vina lor decat daca beau cafea sau ingurciteaza alte chimicale, insa majoritatea se hidosesc natural si nu au o vina pt. asta - asa sunt natural.

Daca urmaresti sau ai noroc, poti sa gasesti si exceptii.
Pana la 17 ani arata OK peste 40%. ( nu vorbim de frumusete, care difera de specie si de tara, si poate sa fie +/- 10%)
Pana la 23 arata super-mega-ultra-naspa de gretzos peste 95 %. ( uneori chair si dupa 20...)
Pana la 29 arata naspa 99+ %.
La 40 arata OK nemachiate cam una la 3 milioane.
La 65 arata OK nemacheata una la 3 miliarde.

Desigur, conteaza si machiajul cum este facut.
Evident ca multe femei habar nu au cum sa faca unul de bun gust si discret.
Denumirea folosita pt. un machiaj discret este machiaj nud.

De unde le-ai scos ? Eu am niste vecine de 30 si un pic, ca nu te-ai mai duce in casa niciodata Posted Image Sau poate sunt eu mai norocos Posted Image
PS: Sunt naturale, doar la ocazii speciale se mai machiaza, iar atunci le-as lua acasa Posted Image

Edited by TruculMagic, 28 June 2016 - 14:31.


#83
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 14:12, said:

metrosexualii folosesc farduri - fond de ten, blush, pudra, fard de pleoape, rimel, ruj ? asta inteleg eu prin machiaj.
ce ai descris tu - epilare, pensare, mani/pedi - tine mai mult de ingrijire corporala. in anumite limite, chestiile astea chiar sunt bine-venite si la un barbat, de ce nu ar fi ?
nu discut aici despre cei care duc ingrijirea personala peste anumite limite si devin cumva "cocote masculine".
atunci bulangiu dat cu ruj e mai bine ?

p.s. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2e6RSOuku94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 28 June 2016 - 14:38.


#84
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Machiajul excesiv este o consecință a unei dorinte naturale, aceea de a fi unic.Fiecare fata vrea sa fie remarcata, de aceea isi sublinieaza unicitatea prin coafura,îmbrăcăminte, machiaj, vorbire.Machiajul excesiv apare in cazul grupurilor mari de fete sau femei(clase de liceu, petreceri etc).Fiecare se gandeste:X se va machia la fel si Y si Z.Cum voi fi eu remarcata in cazul asta?Stai sa pun si eu mai mult machiaj sa fiu altfel.Gandirea asta apare si in cazul lui X Y SAU Z .Dintr-o data, machiajul excesiv devine un fenomen ''de masa''!In acelasi timp, machiajul este mijlocul cel mai putin costisitor de a-ti dovedi unicitatea.E greu sa citesti o carte, sa fii olimpica la fizica, sa faci sport, sa fii autentica.Machiaj excesiv, si gata esti remarcata!In acelasi timp, exista o problema la nivel social!Nu esti frumoasa nu contezi!Astfel fiecare fata încearcă sa se ridice la nivelul acestui standard.Pana la excese, nu-i cale lunga!Daca ar fi pretuita mai mult autenticitatea, machiajul excesiv ar fi mult mai rar decat in prezent.

Motivul urâțeniei este unul misogin.Fetele si femeile sunt de trei categorii:urate, drăguțe si frumoase.Prima categorie reprezinta max 0,5% sunt o raritate.Cele dragute sunt cam 75 %.Frumoasele restul.Uratele n-ai ce le face, machiate nemachiate urate raman.Frumoasele n-au nevoie de machiaj.Raman dragutele!Din cauza obsesiei frumuseții ele încearcă sa treaca in liga frumoaselor, însă machiajul excesiv le retrogradeaza de multe ori in liga uratelor.

Sansa ca aceasta postare sa fie citita de o fata sa femeie urata e de sub 0,5%.Daca esti frumoasa, n-ai ce modifica!Daca esti draguta , aranjeaza-te si nu te remarca printr-un machiaj strident!Ocupa-te si de omul din interior!Fii autentica!O persoana autentica va atrage persoane autentice, nu ''imagini".

#85
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
De acord cu unicitatea. Fetele se plâng că băieţii nu le apreciază, da' multe nu ştiu să ofere şi altceva faţă de ce oferă majoritatea.
Problema e că altfelul nu-l observi de prima dată şi de aia trebuie să atragi cu fizicul.

Edited by djl, 28 June 2016 - 14:47.


#86
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009

View Postpinguinul666, on 28 iunie 2016 - 14:19, said:

@corinadaniela

scuze, dar cred ca trolezi enorm la faza cu "se aranjeaza pt ele"!

e absolut irational sa depui o cantitate mare de energie sa te boiesti zilnic, doar pt...a te privi in oglinda!
(e si un semn de narcisism extrem, o afectiune psihica destul de serioasa)

deci oricum, nu e de bine.

uriasa majoritate a femeilor se aranjeaza pt a fi remarcate/ pt a face concurenta altor femei, pt o pozitie mai buna in societate.
de aia, magazinele de haine, parfumurerie, cosmetice etc sunt dedicate, 90%, doar femeilor.

cred ca putem fi de acord ca avem pareri diferite. fiecare are o opinie prin prisma varstei, experientei, educatiei, prejudecatilor, a mediului / anturajului in care traieste si lucreaza.

cat despre a trola...hm, nici macar nu sunt sigura ca stiu exact ce inseamna asta.

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsam92, on 28 iunie 2016 - 14:35, said:

Motivul urâțeniei este unul misogin.Fetele si femeile sunt de trei categorii:urate, drăguțe si frumoase.Prima categorie reprezinta max 0,5% sunt o raritate.Cele dragute sunt cam 75 %.Frumoasele restul.Uratele n-ai ce le face, machiate nemachiate urate raman.
Nu exista femei urate, ci doar bautura prea putina! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JtS2PGXPUTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View PostSerafim606, on 28 iunie 2016 - 11:48, said:

Pentru ca-s urate!
De asta la prima intalnire tre sa o duci la piscina Posted Image.

Vrei s-o  ineci ? Posted Image

#89
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View PostgingisKHAN2015, on 28 iunie 2016 - 16:54, said:

Vrei s-o  ineci ? Posted Image

Daca murdareste apa din piscina cu machiaj, sigur. De ce nu :lol:?

View PostMembruAnonim, on 28 iunie 2016 - 15:06, said:

Nu exista femei urate, ci doar bautura prea putina! Posted Image


Am experiente si cu urate la betie :lol:. De ce crezi ca nu mai beau :))?

#90
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpinguinul666, on 28 iunie 2016 - 14:19, said:

scuze, dar cred ca trolezi enorm la faza cu "se aranjeaza pt ele"!
uriasa majoritate a femeilor se aranjeaza pt a fi remarcate/ pt a face concurenta altor femei, pt o pozitie mai buna in societate.
Tu chiar crezi că te pricepi la femei :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate