Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

De ce multe fete se dau cu tone de machiaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 28 iunie 2016 - 11:33, said:

Că mie nu mi se pare că una tencuită (excesiv) poate fi mai frumoasă decât una naturală.

Pai da, ca asa

[ http://www.celebwithoutmakeup.com/wp-content/uploads/2015/01/Ashley-Tisdale-Without-Makeupd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

arata mai bine ca asa

[ http://www.horror-asylum.com/news/pics/ashley-tisdale-set-for-scary-movie-5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Geeez...

#56
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postdjl, on 28 iunie 2016 - 12:06, said:

Cea din cele 2 poze postate de Draculescu aratã mai bine nemachiatã!
Iar unele din pozele postate de Alice aratã chiar mai drãguþe nemachiate!
Nu-i adevãrat, toate alea pozate arata mai bine machiate, și în general machiajul îmbunãtãțește aspectul feței, mai ales la cele care se pricep sã se machieze.

Oricum, e amuzant cã la secțiunea de "Fetițe la joacã" sunt numa' bãieței.

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 28 iunie 2016 - 11:33, said:

De ce multe fete se dau cu tone de machiaj? Se cred mai frumoase când sunt tencuite şi se mai dau şi la greu cu ruj. Că mie nu mi se pare că una tencuită (excesiv) poate fi mai frumoasă decât una naturală.
Nu stiu cum sa faca cu putin machiaj si au idealuri la care nu corespund. Frumusetea e in ochii privitorului.

#58
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
doar mie mi se pare amuzant cum la un subforum intitulat "girls at play", la un subiect deschis de un barbat, isi dau cu parerea tot barbati ?

e ca si cum o femeie ar deschide un subiect despre campionatul de fotbal euro 2016 si si-ar da cu parerea tot niste femei, care habar nu au care-i treaba cu fotbalul.
cand vor folosi si barbatii farduri, abia atunci vor putea intelege cat de important este machiajul in viata femeilor.

cat despre intrebarea initiatorului, hai sa incerc sa-ti raspund eu :

- multe fete/femei habar nu au de regulile elementare de aplicare a machiajului sau de asortare a nuantelor cu tenul; asa cum bine a remarcat cineva, niste tutoriale/cursuri de machiaj n-ar strica, la elevele de liceu, sa nu mai iasa pe strada aratand ca prostituatele sau personajele de haloween;
- in al doilea rand, multe incearca sa-si ascunda/corecteze diverse imperfectiuni ale tenului, dar rezultatul e din pacate total opus, parca mai rau atrag atentia sau isi scot in evidenta defectele.
- nu in ultimul rand, mai ales cele tinere, se iau una dupa alta ca oile, daca una si-a facut sprancene creionate din belsug, isi fac si ele, sa nu fie mai prejos, sau fiindca sunt convinse ca asta e trendul, chiar daca arata ca naiba
- de asemenea, multe pustoaice si fete tinere aleg sa foloseasca produse de machiaj de proasta calitate, ieftine, cumparate de cine stie unde;
- sa nu uitam si de influenta televiziunilor, care promoveaza tot felul de pitzipoance siliconate, botoxate si tencuite cu fard; daca alea au ajuns celebre in toata tara aratand asa, ba au mai pus mana si pe unul cu bani, iata cum alte fete/pustoaice isi inchipuie ca alea pot fi un model de urmat in viata si incearca sa le imite, poate le iese si lor figura.
- personal, cred ca intervine si un paradox sau nu stiu cum sa-l numesc : voi barbatii aveti cam aceeasi infatisare 24/24. singurele schimbari de fizionomie vi le puteti face din tunsoare si din parul facial. dar in general aratati cam la fel in fiecare zi, tot anul. daca le-ati vedea pe femeile din viata voastra fie tot timpul nefardate (dar si nevopsite, neepilate, cu parul valvoi), fie tot timpul aranjate din cap pana in picioare, nu ati mai putea face comparatia cu/fara fard si nu v-ar izbi atat de tare diferentele.

#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 28 iunie 2016 - 12:02, said:

În Algeria unul a divorţat după ce a văzut-o pe soţia lui fără machiaj.

Acolo poti divorta si dupa ce le vezi dezbracate, ca nu stii ce iei, sint imbracate din cap pana in picioare, le vezi doar fata.

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 12:46, said:

cand vor folosi si barbatii farduri, abia atunci vor putea intelege cat de important este machiajul in viata femeilor.

Sa fii tu sanatos, destui folosesc.

Edit: pardon, sanatoasa.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 June 2016 - 12:49.


#60
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postandreic, on 28 iunie 2016 - 12:43, said:

Nu stiu cum sa faca cu putin machiaj si au idealuri la care nu corespund. Frumusetea e in ochii privitorului.
De fapt secretele unui machiaj reusit sunt....multe ! Exista multe tipuri de machiaj in functie de ...evenimentul respectiv . Exista machiaje foarte usoare pentru activitatile zilnice , machiaje mai pronuntate pentru seara , waterproof pentru piscina , mai pronuntate pentru evenimente , profesionale pentru tv cu anumite chestii (e mult de vorbit) pentru expunerea la camere/reflectoare/filtre de culori !
De fapt un machiaj bun este atunci cand se da impresia de natural ....problema e ca produsele bune costa destul de mult !

#61
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postloock, on 28 iunie 2016 - 11:52, said:

Majoritatea muierilor arata oribil de gretzos fara machiaj dupa 17 ani, iar dupa 29 e catastrofa.
Sunt si exceptii, dar sunt rarisime din pacate.

Este neplacut sa pupi niste pomezi si alte chimicale, insa in general este preferabil sa le vezi tencuite decat sa te scarbeasca.
Si pe ele le scarbeste de altfel.

Repet, exista exceptii, dar din pacate sunt rarisime.
Normalitatea este din pacate nefericita.
Nu e vina lor decat daca beau cafea sau ingurciteaza alte chimicale, insa majoritatea se hidosesc natural si nu au o vina pt. asta - asa sunt natural.

Daca urmaresti sau ai noroc, poti sa gasesti si exceptii.
Pana la 17 ani arata OK peste 40%. ( nu vorbim de frumusete, care difera de specie si de tara, si poate sa fie +/- 10%)
Pana la 23 arata super-mega-ultra-naspa de gretzos peste 95 %. ( uneori chair si dupa 20...)
Pana la 29 arata naspa 99+ %.
La 40 arata OK nemachiate cam una la 3 milioane.
La 65 arata OK nemacheata una la 3 miliarde.

Desigur, conteaza si machiajul cum este facut.
Evident ca multe femei habar nu au cum sa faca unul de bun gust si discret.
Denumirea folosita pt. un machiaj discret este machiaj nud.

Si la barbati cum e proportia?

#62
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPurpura, on 28 iunie 2016 - 12:50, said:


Si la barbati cum e proportia?

La barbati conteaza doar

[ http://i.forbesimg.com/media/2009/12/16/1216_cash-dollars_650x455.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 12:46, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
doar mie mi se pare amuzant cum la un subforum intitulat "girls at play", la un subiect deschis de un barbat, isi dau cu parerea tot barbati ?

e ca si cum o femeie ar deschide un subiect despre campionatul de fotbal euro 2016 si si-ar da cu parerea tot niste femei, care habar nu au care-i treaba cu fotbalul.
cand vor folosi si barbatii farduri, abia atunci vor putea intelege cat de important este machiajul in viata femeilor.

cat despre intrebarea initiatorului, hai sa incerc sa-ti raspund eu :

- multe fete/femei habar nu au de regulile elementare de aplicare a machiajului sau de asortare a nuantelor cu tenul; asa cum bine a remarcat cineva, niste tutoriale/cursuri de machiaj n-ar strica, la elevele de liceu, sa nu mai iasa pe strada aratand ca prostituatele sau personajele de haloween;
- in al doilea rand, multe incearca sa-si ascunda/corecteze diverse imperfectiuni ale tenului, dar rezultatul e din pacate total opus, parca mai rau atrag atentia sau isi scot in evidenta defectele.
- nu in ultimul rand, mai ales cele tinere, se iau una dupa alta ca oile, daca una si-a facut sprancene creionate din belsug, isi fac si ele, sa nu fie mai prejos, sau fiindca sunt convinse ca asta e trendul, chiar daca arata ca naiba
- de asemenea, multe pustoaice si fete tinere aleg sa foloseasca produse de machiaj de proasta calitate, ieftine, cumparate de cine stie unde;
- sa nu uitam si de influenta televiziunilor, care promoveaza tot felul de pitzipoance siliconate, botoxate si tencuite cu fard; daca alea au ajuns celebre in toata tara aratand asa, ba au mai pus mana si pe unul cu bani, iata cum alte fete/pustoaice isi inchipuie ca alea pot fi un model de urmat in viata si incearca sa le imite, poate le iese si lor figura.
- personal, cred ca intervine si un paradox sau nu stiu cum sa-l numesc : voi barbatii aveti cam aceeasi infatisare 24/24. singurele schimbari de fizionomie vi le puteti face din tunsoare si din parul facial. dar in general aratati cam la fel in fiecare zi, tot anul. daca le-ati vedea pe femeile din viata voastra fie tot timpul nefardate (dar si nevopsite, neepilate, cu parul valvoi), fie tot timpul aranjate din cap pana in picioare, nu ati mai putea face comparatia cu/fara fard si nu v-ar izbi atat de tare diferentele.

Ne tot povestesti aici cum se machiaza prost unele.

Inteleg ca tu te machiezi corect si frumos.

Intrebarea de la baza e de ce te machiezi? Posted Image



Asteptam si alte fete sa ne explice ce si cum,

E foarte bine ca se machiaza, pentru o femeie aparentele sunt aproape totul

Edited by Damascus77, 28 June 2016 - 12:55.


#64
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 12:46, said:

Posted Image Posted Image Posted Image
doar mie mi se pare amuzant cum la un subforum intitulat "girls at play", la un subiect deschis de un barbat, isi dau cu parerea tot barbati ?

e ca si cum o femeie ar deschide un subiect despre campionatul de fotbal euro 2016 si si-ar da cu parerea tot niste femei, care habar nu au care-i treaba cu fotbalul.

Nu e acelasi lucru... barbatii isi dau cu parerea despre chestiile pe care le f..t. Atat.

#65
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postcorinadaniela, on 28 iunie 2016 - 12:46, said:

Si daca ai surpriza ca ...pe SP gasesti si profesionisti ? Si daca la fel ca in domeniul culinar ...cei mai buni bucatari sunt barbatii asa si make-up artist(ii) cei mai buni sunt ...tot barbatii ???

Edited by FAP, 28 June 2016 - 12:57.


#66
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu chiar am avut legatura cu domeniul...

#67
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostFAP, on 28 iunie 2016 - 12:55, said:

Si daca ai surpriza ca ...pe SP gasesti si profesionisti ? Si daca la fel ca in domeniul culinar ...cei mai buni bucatari sunt barbatii asa si make-up artist(ii) cei mai buni sunt ...tot barbatii ???

Pai normal... ca femeile sunt preocupate sa discute despre retete.. si sa discute despre machiaj.. Posted Image

Edited by Damascus77, 28 June 2016 - 13:02.


#68
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016
Oare cati dintre cei care au comentat aici au fost la femei in viata lor? Cred ca niciunul.  Si sunteti multi.

Ciudat cum adminii nu sterg astfel de topicuri.

#69
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Poste_bulu, on 28 iunie 2016 - 13:02, said:

Eu chiar am avut legatura cu domeniul...
Eu inca am...tangenta  !

Edited by FAP, 28 June 2016 - 13:12.


#70
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ar fi interesant un topic de poze cu si fara machiaj

#71
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostNeaceasca85, on 28 iunie 2016 - 11:41, said:

Pentru ca au un ten infect.
Ooooooo.....


View Postgumball3000, on 28 iunie 2016 - 11:44, said:

Pentru ca se ard in anus, valabil pt ambele categoroi

Ooooooo....

#72
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDamascus77, on 28 iunie 2016 - 12:53, said:

Ne tot povestesti aici cum se machiaza prost unele.

Inteleg ca tu te machiezi corect si frumos.

Intrebarea de la baza e de ce te machiezi? Posted Image



Asteptam si alte fete sa ne explice ce si cum,

E foarte bine ca se machiaza, pentru o femeie aparentele sunt aproape totul

ma fardez, dar discret, pentru ca arat mai bine asa. ascund anumite imperfectiuni si evidentiez anumite trasaturi. din pacate, natura nu m-a inzestrat cu un ten impecabil. asa ca fac si eu ce pot pentru a mai ameliora acest aspect.
ma simt mai sigura pe mine in acest fel, mai ales ca lucrez alaturi de destui colegi (barbati si femei), e normal sa vreau sa arat placut (deci nu doresc sa atrag atentia nimanui, dar nici nu vreau sa se mire / holbeze cineva la cearcanele mele sau la nu's ce urma de cos).
si da, poate ca arat mai putin obosita sau cu cativa ani mai tanara, avand un machiaj discret si corect aplicat. acesta vine "la pachet" cu o infatisare ingrijita, curata, o tinuta decenta, un comportament amabil si prietenos.
nu ma consider frumoasa, nici pe departe. sunt o persoana absolut normala, nu ies in evidenta cu ceva anume, imi vad de treaba mea, nu doresc si nu-mi place sa fiu in centrul atentiei nimanui. prefer sa observ decat sa fiu observata, daca intelegi ce vreau sa spun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate