Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Eliberarea spatiului dupa instalare/ updatare Windows 7 - fost "Putin ajutor la prasitul prin windows 7"

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postpasilla, on 27 iunie 2016 - 20:40, said:

Nu iti trebie nici un program. Folosesti Disk management din Control Panel/ Administrative tools

View Postcristiantel, on 27 iunie 2016 - 20:41, said:

Ba trebuie, dacă vrea să păstreze instalarea, fără să formateze din nou.

cumatrul007, Easeus Partition Master e un utilitar bun. http://www.softpedia...n-Manager.shtml
Permite modificarea partiției fără pierderea datelor.

N-am facut marire de partitie C, dar daca mai intai micsoreaza D -ul  si apoi mareste  C-ul cu acceasi valoare ce se pierde din C?

Sa nu ziceti ca are D-ul plin ca nu are sens discutia.

#20
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007

View Postcumatrul007, on 27 iunie 2016 - 20:36, said:

Cum maresc partitia? Cu ce program? Nu se va simti oare acea fragmentare, adica sa caraie hddul intr-o veselie?
Nu ai nevoie de programe speciale pentru modificarea marimii partitiilor(inclusiv C).

Accesezi  : control panel-instrumente de administrare-disk management,
- click dreapta pe partitia D, ingustezi volumul la dimensiunea dorita
- click dreapta pe C, maresti volumul la dimensiunea dorita

Nu te mai complica cu tot felul de programe, utilitarul windows este cel mai sigur si rapid.
Bafta !

#21
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016

View Post_-_, on 27 iunie 2016 - 20:08, said:

Disk Cleanup + Cleanup System Files: http://www.dummies.c...-and-vista.html
Va dura cateva ore, dar vei ramane cu suficient spatiu.

A durat cateva minute, nu ore cum ai scris tu. De asta am si amanat pentru cand voi avea timp sa-l las sa-si faca in pace treaba. A eliberat undeva pe la 2 GB. Buni si aia, dar tot nesatisfacator :D Problema ramane deschisa.

#22
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cumetre ai citit ce zice @bog4u?

#23
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016

View Postbog4u, on 28 iunie 2016 - 07:35, said:

Nu ai nevoie de programe speciale pentru modificarea marimii partitiilor(inclusiv C).

Accesezi  : control panel-instrumente de administrare-disk management,
- click dreapta pe partitia D, ingustezi volumul la dimensiunea dorita
- click dreapta pe C, maresti volumul la dimensiunea dorita

Nu te mai complica cu tot felul de programe, utilitarul windows este cel mai sigur si rapid.
Bafta !

Mersi pentru raspuns, am instalat restul pe urmatoarea partitie si momentan merge bine. Partitia unde e instalat windowsul e cea mai solicitata, banuiesc. Personal nu cred ca e bine sa am C-ul impartit in mai multe locatii pe hdd, inainte de D si apoi dupa E, sau cine stie cum hacuieste sistemul de operare partitia in realitate, desi in panoul de administrare o arata continua. este in functie de spatiul fizic existent pe platane. Din cauza asta am si abandonat ideea maririi partitiei.

View Postdicdobre, on 30 iunie 2016 - 19:48, said:

Cumetre ai citit ce zice @bog4u?

Da, am si raspuns acum :P

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcumatrul007, on 30 iunie 2016 - 19:41, said:

A durat cateva minute, nu ore cum ai scris tu. De asta am si amanat pentru cand voi avea timp sa-l las sa-si faca in pace treaba. A eliberat undeva pe la 2 GB. Buni si aia, dar tot nesatisfacator Posted Image Problema ramane deschisa.

Pai ai dat Cleanup System Files sau ai facut doar Cleanup (Standard)? Ai bifat sa iti curete tot (mai putin ceea ce te intereseaza cu adevarat sa pastrezi)?
Daca au fost efectuate atatea update-uri cate zici (fara sa mai fi facut Cleanup intre update-uri) este imposibil sa dureze doar cateva minute, chiar si in conditiile in care ai un SSD.
Ce e drept, eu nu mai folosesc Windows 7 de ani buni si nu mai retin daca Windows 7 fata de versiunile actuale de Windows face si comprimarea anumitor fisiere de sistem nefolosite la Cleanup (probabil ca nu), dar pe vremea cand foloseam 7-le nu mi s-a intamplat niciodata sa dureze doar cateva minute.

Edited by _-_, 30 June 2016 - 20:17.


#25
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
Updateuri a facut peste 200 :) unele dupa altele. Parca vreo 4-5 restarturi a cerut, pana s-a saturat de ele, adica a zis intr-un final ca e actualizat la zi. Da, am apasat si system files, am apasat pe scutul ala cu drepturi de admin si a aparut in timp ce lucra ceva cu service pack, apoi cu windows update backup files si asta a fost, a secerat cu putin peste 2 GB.

#26
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
La restart a aparut un mesaj Cleaning up... si a mai ras cateva sute de MB, a sters 2.7 GB in total. Cine mai stie vreun utilitar de treaba care sa-si faca meseria cum trebuie?

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am uitat sa spun ca dupa Cleanup este necesar si un restart. Abia dupa aceea se vede clar cat spatiu ai recuperat.

Mai poti utiliza CCleaner. In Windows 7 cred ca face ceva mai mult decat Disk Cleanup. (Doar in Windows 8-10 niciun toool 3rd party nu este capabil sa faca o curatare pt. fisierele de sistem mai bine decat tool-ul de la Microsoft).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate