Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

Cat costa lunar sa traiesti decent in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
396 replies to this topic

#91
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Problema este cuvantul ala "decent", este inteles aiurea si stupid, majoritatea observ ca fac un titlu de glorie din partea ca mananca ieftin, ca reusesc sa se descurce cu mancare ieftina.

Ce este ieftin nu este neaparat gustos sau bun.
Daca o luam pe gasit metode sa traim si sa mancam ieftin... pai hai sa cultivam legume in balcon.

#92
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 Barboso, on 29 iunie 2016 - 16:13, said:

Adunati ii dau pe benzina ca sa ma duc la Kaufland / Billa / Cora / Carrefour / Auchan / Metro / Selgros / care-or mai fi.
Mai cuantificam si timpul pierdut ?  Sau uzura masinii ?

Hai lasa povestile, ca n-o fi toata lumea cretina ca ia din supermarket, si tu dastept ca iei de la ABC-u de la parteru' blocului.

Aici chiar n-ai dreptate, metre

#93
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,173
  • Înscris: 26.01.2010

 Nero-d, on 29 iunie 2016 - 19:38, said:


lasa-ma cu SUA... ca strang aia cupoane de reduceri in disperare

Cred ca e un fel de sport national aici :D
Cand vad pe cineva la coada care are cupoane in mana ma mut la urmatoarea coada.
50 centi pentru o cutie de lapte - a stat una 5 minute sa-si gaseasca cuponul si cand i-am zis ca-i dau eu 50 centi numa sa plece s-a suparat pe mine .

 u-k, on 29 iunie 2016 - 19:39, said:

Problema este cuvantul ala "decent", este inteles aiurea si stupid, majoritatea observ ca fac un titlu de glorie din partea ca mananca ieftin, ca reusesc sa se descurce cu mancare ieftina.

Ce este ieftin nu este neaparat gustos sau bun.
Daca o luam pe gasit metode sa traim si sa mancam ieftin... pai hai sa cultivam legume in balcon.

Nu cred ca ai inteles despre ce vorbeste lumea aici.
Lumea nu mananca ieftin ci cumpara aceleasi produse pe care le cumpara in mod normal la preturi mai mici decat cei care NU mananca ieftin.

Daca tu dai 5 lei pe o cutie de lapte Dorna si eu cumpar aceasi cutie de lapte Dorna cu 3 lei inseamna ca eu mananc ieftin sau ca tu esti mai bogat ca mine ca platesti 2 lei in plus pe lapte ?

#94
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 u-k, on 29 iunie 2016 - 19:39, said:

Problema este cuvantul ala "decent", este inteles aiurea si stupid, majoritatea observ ca fac un titlu de glorie din partea ca mananca ieftin, ca reusesc sa se descurce cu mancare ieftina.

Ce este ieftin nu este neaparat gustos sau bun.
Daca o luam pe gasit metode sa traim si sa mancam ieftin... pai hai sa cultivam legume in balcon.
Pai cultiva.....daca esti in stare....Crezi ca-i simplu?
Nu neaparat ce e ieftin e si prost.....

#95
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
decent pentru mine inseamna :

nu mananc o saptamana acelasi fel de mancare;
nu port pana se rup o pereche de haine;
nu verific 6 luni preturile inainte de a cumpara un obiect ( ex Frigider / TV )
daca cineva ma invita intr-o seara sa iesim, la nu sh ce restaurant .. nu tre sa ma gandesc de 2 ori,daca imi permit.

Legat de unde cumpar. Probabil e mai ieftin , sa ma duc prin tot orasul dupa ceva mai ieftin, dar nu renteaza. Ai uzura masini, benzina si mai ales timpul.Timpul..e foarte pretios pentru astia care baga 10-12 ore pe zi la munca.

#96
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 Damascus77, on 29 iunie 2016 - 19:40, said:

Hai lasa povestile, ca n-o fi toata lumea cretina ca ia din supermarket, si tu dastept ca iei de la ABC-u de la parteru' blocului.

Aici chiar n-ai dreptate, metre

Ai urmarit de unde-a plecat discutia ?

 Bogdan199O, on 27 iunie 2016 - 23:25, said:

Nu trebuie sa mergi prin tot orasul sa cauti unde e mai ieftin. Trebuie sa tii minte cateva idei de baza:

- carne, branza cumperi de la Kaufland, poti cumpara legume si fructe bune ca pret si calitate, dar nu toate/nu intotdeauna
- dulciuri cumperi de la Lidl
- de la Billa cumperi doar produse Clever si uneori legume si fructe ( in perioadele in care au preturi bune)
- nu cumperi nimic de la Mega Image
[...]
- nu cumperi legume si fructe de la romanii din piata (le iei mai scump ca la hypermarket si de multe ori cu mai multe chimicale, de exemplu am vazut mere stropite de 8 ori cu diverse substante si pot sa scriu un tutorial cand si cu ce sa stropesti)

Colegu' spune ca fiecare produs trebuie cumparat de la alt supermarket.  Deci pt un "cos complet" ar trebui sa colind, dupa el, toate supermarketurile.
Si n-am zis ca "iau de la ABC-ul din coltul blocului".  Ma citez:

 Barboso, on 27 iunie 2016 - 23:40, said:

Sunt prin cartier toate, dar exceptand Mega Image, pe care-l am langa bloc, toate-s la km distanta.  Nu plec in "circuit" sa iau carne de la Kaufland si fructe de la Billa nici sa ma bati.  Pe la Lidl mai ajung, ca-i langa mama.

Adica iau de la Mega  (il am la 50 de metri, si-nca unu' la vreo 200) sau de la Lidl, cand am drum pe la mama ori am de luat mai multe / grele, si-atunci ii fac si ei cumparaturile.  Nu ma duc la Auchan, Kaufland sau Billa, care nu-mi sunt in drum, ca sa economisesc 3,5 lei.  Sau 10...  Nici pt ca " e branza mai alba" sau alte motive de genu' asta.

Iar legume iau din piata de langa mama.  Nu ma duc doi km la alta piata, c-o fi mai ieftina aia.

#97
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Hai lasa povestile, ca n-o fi toata lumea cretina ca ia din supermarket, si tu dastept ca iei de la ABC-u de la parteru' blocului.

Aici chiar n-ai dreptate, metre

ba aici metre are dreptate maxima!!! maxima!!!
eu am magazine jos la bloc cu de toate... de almacelarie la legume fructe!!!...
daca mergi la magazinul de la bloc, cumperi ce ai de cumparat!... paine, zahar, lapte, carne, etc... cumperi fix ce ai nevoie si ce e necesar!!!
la supermarket, mergi sa iei o paine si pleci cu 2 cosuri pline (de promotii)... cand n-ai limitari de buget... adica, cand ai mai multi bani la tine decat e necesar!

gatitul acasa, per total e mai scump decat cateringul sau mancarea din carrefour, auchan, kaufland, etc iar mancarea adesea, nici nu-i la fel de buna...

Edited by Nero-d, 29 June 2016 - 20:43.


#98
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 Nero-d, on 29 iunie 2016 - 20:41, said:

la supermarket, mergi sa iei o paine si pleci cu 2 cosuri pline
Chiar cu doua cosuri nu, dar si-asta mi se-ntampla.  :bigwhitegrin:
La Mega mai putin, ca n-au carucioare, asa ca n-am capacitate de-ncarcare prea mare, dar la Lidl...    :(

#99
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 29.06.2005

Quote

gatitul acasa, per total e mai scump decat cateringul sau mancarea din carrefour, auchan, kaufland, etc iar mancarea adesea, nici nu-i la fel de buna...

Aici te-as contrazice.Depinde mult si ce gatesti acasa, insa la un calcul simplu, o ciorba de la catering e 8-10 ron/400-500ml/persoana. Cu aceiasi bani faci acasa ciorba pentru cel putin 3 persoane.

Dupa cativa ani de cand cumpar de la Kaufland si Lidl(is ambele la 5 min de mine) - m-am dus in sfarsit la piata. Cu 15 ron am cumparat produse pentru 2 mese , 2 persoane. Am ramas uimit de diferenta de pret fata de supermarketuri.

Revenind ontopic, eu, cu 3000 ron, singur - as zice ca traiesc decent. Adica cheltuiesc ceva mai putin decat castig. Nu-s cheltuitor, nu arunc cu banii, cumpar haine/incaltaminte destul de rar. Nu platesc chirie. As zice ca cheltuielile lunare cu intretinerea locuintei/masinii se apropie de 700-800 ron. 100 gaz+100 curent+100 asociatie+ 100 net/tv+ 50 telefon+ carburant+diverse chestii care se mai strica si trebuiesc inlocuite....
Adaugam vreo 1500 pentru: Mancare/tigari/sanitare(necesare baie/bucatarie).....

As zice ca un buget care sa-ti permita si o vacanta/an fara credite ar fi pe la 4000ron daca esti singur si 5-6000 o familie.

#100
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
in ro. nu-s cine stie ce diferente de preturi la produse din aceeasi categorie la marii retaileri... diferentele sunt date mai mult de oferte, alea mai degraba merita urmarite...

#101
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,148
  • Înscris: 18.12.2007
La piata sunt in general fructe si legume gustoase cand apar cele de sezon. Oricum acelea sunt recomandate si de catre nutritionist, nu rosiile de supermarchet pe care ne incapatanam sa le cumparam iarna.

De ce insistam atat de mult pe preturi? E clar ca celor care mananca numai foie gras li se pare gunoi ceea ce se gaseste in supermarchet deci ajungem din nou la subiectivitate, obisnuinta, posibilitati materiale.

#102
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,181
  • Înscris: 10.07.2013
1000 euro net este un salariu decent in Romania anului 2016....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 June 2016 - 21:45.


#103
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,148
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru tine, da.
Pentru mine s-ar putea sa nu fie suficient (dupa o perioada oricum o sa vrei mai mult) sau s-ar putea sa insemne o avere.

#104
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Nero-d, on 29 iunie 2016 - 20:41, said:

gatitul acasa, per total e mai scump decat cateringul sau mancarea din carrefour, auchan, kaufland, etc iar mancarea adesea, nici nu-i la fel de buna...
Dar nici nu expira in < 24h.

#105
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
frate... in primul rand e vorba de gust si de ingrediente... tu nu pui acasa chiar tot ce trebuie
apoi e chestia de prospetime... cand faci mancarea, are un gust... a doua zi... nu mai e la fel
apoi mai e niste chestii.... gen... poate mi-e pofta azi de ceva!... ei ce sa vezi? nu se poate... ca avem mancarea de alaltaieri... si aia trebuie mancata!

ia in considerare si faptul dovedit si notoriu, ca 50% din produsele alimentare cumparate, ajung la gunoi! (plus ambalaje si alte chestii

ca sa gatesti, ai nevoie de bucararie, (incapere) mobila, aragaz, vase, etc... (pana la detergent de vase) si timp!!!... mult timp... incepand de la cumparaturi...
de ce sa nu comande fiecare ce vrea sa manance? ca la cârciumă... nu frate... am facut mancare? pai mancati-o! buna, rea, asta e! crăpați in voi!
nu fac apologia cateringului... doar ca sunt calcule simple gen, iesi mult mai ieftin cu taxiul decat cu masina proprie!

Edited by Nero-d, 29 June 2016 - 23:08.


#106
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,173
  • Înscris: 26.01.2010
Frate , imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine :D

Eu nu mananc mancare mai veche de 2 zile din frigider asa ca gatesc aproape zilnic si fac doar 2-4 portii cat stiu ca se mananca intr-o zi si eventual daca are pofta cineva sa manance a doua zi.
Mancarea gatita acasa e mult mai ieftina plus ca e proaspata si stii exact ce ingrediente ai pus in ea. Plus ca nu scuip in ciorba mea sau cine stie ce alte chestii scarboase mai fac bucatarii.

#107
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 AlexEn, on 29 iunie 2016 - 21:39, said:

La piata sunt in general fructe si legume gustoase cand apar cele de sezon.

Din piata n-as cumpara sa mananc nici obligat .

 florinel, on 29 iunie 2016 - 21:10, said:

Aici te-as contrazice.Depinde mult si ce gatesti acasa, insa la un calcul simplu, o ciorba de la catering e 8-10 ron/400-500ml/persoana. Cu aceiasi bani faci acasa ciorba pentru cel putin 3 persoane.

Dupa cativa ani de cand cumpar de la Kaufland si Lidl(is ambele la 5 min de mine) - m-am dus in sfarsit la piata. Cu 15 ron am cumparat produse pentru 2 mese , 2 persoane. Am ramas uimit de diferenta de pret fata de supermarketuri.


As zice ca un buget care sa-ti permita si o vacanta/an fara credite ar fi pe la 4000ron daca esti singur si 5-6000 o familie.
Drace , numai la mine bucataria e de decor ?
La vacanta depinde unde mergi / cat stai etc , bugetul variaza destul de mult inutil de discutat ca asta e in functie de preferinte/ posibilitati .

#108
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 cobi1, on 29 iunie 2016 - 23:55, said:

Drace , numai la mine bucataria e de decor ?
Nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate