Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Prelungire balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 juGGaKNot, on 26 iunie 2016 - 21:31, said:

Hugo a iesit pe un balcon si pac, a cazut, au murit 2 oameni, a ajuns la nebuni ( internat singur dar tot a ajuns )

Dupa a ajuns pe insula.

Interesant răspunsul tău. Dar nu înțeleg legătura cu topicul.

#38
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 amadeus79, on 26 iunie 2016 - 21:04, said:

M-aș mira ca un balcon sa tina numai 100 kg.
Și dacă stau pe el doua persoane de cate 100 kg se rupe?

Ma gandesc ca ti l-o fi calculat la un 200kg/m2, macar, incarcare utila. Din 300kg incarcare totala, presupunand ca vrei sa sprijini direct pe el, dupa cum vad, cat sa cantareasca structura, cat sa mai ramana sarcina utila? Estimeaza si tu.

Daca sarcina totala ar permite-o as sprijini direct pe placa 2 grinzi, una tangenta la perete prinsa in conexpanduri, una la buza exterioara prinsa in placa, iar pe lungimea ce depaseste placa sprijinita de niste contrafise prinse tot de perete si de grinda anterioara ca sa formeze niste triunghiuri dreptunghice. Podet de scandura peste, si grija maxima sa nu ai niciodata gheata sau zapada adunata pe el.

#39
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu cred ca trebuie sa-ti faci griji de genul, nu ti se darama casa, eu ti-am expus parerea mea vizavi de situatie, precum si curiozitatea despre proiectul structural si rezistenta ei la seism.

tot in acele acte ar trebui sa gasesti si incarcarile pe plansee.

#40
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 sebulbus, on 26 iunie 2016 - 21:36, said:



Ma gandesc ca ti l-o fi calculat la un 200kg/m2, macar, incarcare utila. Din 300kg incarcare totala, presupunand ca vrei sa sprijini direct pe el, dupa cum vad, cat sa cantareasca structura, cat sa mai ramana sarcina utila? Estimeaza si tu.

Daca sarcina totala ar permite-o as sprijini direct pe placa 2 grinzi, una tangenta la perete prinsa in conexpanduri, una la buza exterioara prinsa in placa, iar pe lungimea ce depaseste placa sprijinita de niste contrafise prinse tot de perete si de grinda anterioara ca sa formeze niste triunghiuri dreptunghice. Podet de scandura peste, si grija maxima sa nu ai niciodata gheata sau zapada adunata pe el.

Mulțumesc pt detalii.
Din ce material sa fie grinzile, și ce dimensiuni?

Mersi!

#41
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Intreb si eu : care este scopul prelungirii acelui balcon ?
Deobicei balcoanele de casa la fatada sunt folosite pentru intins rufe , nimeni nu le foloseste dupa 3-6 luni cind termina cu invitatii sa le arate ce au proiectat . Utile sa spunem ca ar fi pentru ca servesc drept copertina usii de intrare care dupa 2 ani sufera transformari si inchideri cu termopan din cauza ca frigul distruge usile de exterior sub 2000 lei dar asta nu-ti spune vinzatorul , observi pe propria piele si mai bagi 40 mil in termopane de inchis .
Pentru a prelungi acel balcon trebuie incastrare adinca in planseu , mergi cu un rotopercutor adevarat si dai gauri de 30 si 40 mm in care introduci cupoane PC striat , sub ele cofrezi si vi cu armatura OB . Incastrare trebuie si in placa de balcon existenta pentru a nu se creea rost de dilatatie si compresiune , lucru cit Berila dar iese ok , fara transpiratii daca stati 5-6 persoane , asta daca nu vrei stalpi (care sunt cei mai sanatosi) .

#42
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Baga frate stalpi si mareste cate 1m pe toate trei laturile si ai si balcon si siguranta, si gata treaba

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cate 3 console de fiecare parte. Tine sigur. Nu te speria de toate scrise aici. Insa nu torni iar placa de beton. Pui o structura metalica usoara pe grinzi cu zabrele.

Edited by dorin_2k, 26 June 2016 - 21:58.


#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 amadeus79, on 26 iunie 2016 - 21:42, said:

Mulțumesc pt detalii.
Din ce material sa fie grinzile, și ce dimensiuni?

Mersi!

Nu se poate raspunde asa usor, trebuiesc calculate. Ai cateva constrangeri. Una e sarcina pe care o poate suporta balconul, a doua e inaltime pragului la usa de la balcon, caci nu cred ca e acceptabil un balcon mai sus decat tocul usii.
Nu sunt in masura sa calculez, dar cred ca 5x15 la interax 20cm ar trebui sa fie suficient de overkill cat sa stai linistit. As mai adauga cel putin inca un reazem pe fiecare parte, ideal chiar doua. Tot pentru liniste, as podi extensia asta ca pe un deck, cu dusumea cu ceva rost intre scanduri, ca sa fie mai usor zapezii sa-si gaseasca drum in jos.
Presupunand ca pardoseala e o dusumea de 3cm, ai avea nevoie de un prag de 18cm la usa de la balcon. Il ai?

#45
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Pina la tocul de jos al ușii am aprox 15 cm.

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi daca il prelungesti in lateral cu 1,5m, vei da cu capul in grinzile laterale. Sau trimiti doar copiii pe balcon? ;)

#47
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Asa este. Pina la grinzi am doar 1m.
Probabil asta ar fi dimensiunea maxima (1m+3m+1m).

Cam asta ar fi idea. Balconul sa fie intre cele 2 grinzi.

Edited by amadeus79, 26 June 2016 - 22:26.


#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai noroc sa ai cosoroaba prinsa direct pe placa, asa-i?

#49
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Cosoroaba este prinsă de placa, din cate știu eu.
Dar în poza nu vedem cosoroaba...

#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Ia doi papuci de grinda si prinde-i de cosoroaba si te poti rezema acolo cu dulapii care nu vin prinsi de perete. Pardosesti peste ei pana unde nu te mai multumeste inaltimea utila (sau sarcina) si aia e. Poti sa te legi si de panele intermediare si in felul asta delimitezi si laterala balconului.
Ai sa mai vezi solutia asta pe la diverse case cu mansarda de lemn.

#51
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

 amadeus79, on 26 iunie 2016 - 21:33, said:

Interesant răspunsul tău. Dar nu înțeleg legătura cu topicul.

Adica pune stalpi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate