Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

taxa tv pfa, e legala?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
salutare, azi am primit un cadou prin posta, mai exact o somatie sa platesc o taxa tv pe ultimii 3 ani. o sa anexez poza. E legala taxa asta atata timp cat eu nu beneficiez de ea? nu am tv, nu am cablu, locul unde am pfa-ul e luat in comodat, nici macar nu e proprietatea mea. Cum mama masii obliga astia omul sa plateasca cand nu beneficiaza de servicii? si dupa 3 ani? Si din ce stiam pfa-ul nu are regim de persoana juridica? ori am ramas eu in urma rau?

Attached Files

  • Attached File  tv.jpg   215.16K   88 downloads

Edited by xkos, 24 June 2016 - 17:13.


#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ai primit vreo factură? Dacă nu, atunci încearcă și ei să găsească fraeri.

#3
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Cel mai probabil ar trebui sa te adresezi cu o cerere la ei ... intr-un fel sa te lamureasca... spunandu-le ca nu beneficiezi de  programele lor nedetinand  receptor tv...daca detii  trebuie sa platesti., (tu unde ai adresa? nu platesti direct prin furnizorul de curent?)..., sa mergi  la Protectia consumatorului, si daca nu esti multumita, in instanta...

legea_nr_41_din_17_iulie_1994
ART.40 .(3) Persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul public de televiziune, in calitate de beneficiari ai acestor servicii.

Edited by leul_tau, 24 June 2016 - 19:23.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Singura solutie e sa ii dai in judecata. Au fost cazuri, au castigat, dar e tambalau mare.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cum ziceam mai sus, am comodat pe numele altcuiva, in cazul de fata taica meu, am comodat pe o camera cheala, nimic in ea, doar sa figureze pfa-ul acolo. El la randul lui nu are cablu, are receptor digital de la dolce care oricum il plateste separat si stiu ca el facuse cerere la cez ca nu foloseste tvr, asa ca nu plateste taxa aia. Ma deranjeaza ca o baga fortat dupa 3 ani de zile, in tot timpul asta n-au zis nici fas. O sa ma interesez si de aspectul asta mai detaliat, sa vedem daca e doar japca sau e ok.

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postleul_tau, on 24 iunie 2016 - 19:03, said:

...in calitate de beneficiari ai acestor servicii.
Că bine zice legea...
Ce-i conferă calitatea de beneficiar colegului?

View Postxkos, on 24 iunie 2016 - 17:10, said:

...eu nu beneficiez de ea? nu am tv...
Ura și la gară, ignoră notificarea.

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Ignora. Ei trebuie sa te dea in judecata, nu invers.

#8
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013
Ca sa scap de asemenea idiotenii, avand doua case la care trebuia sa platesc taxa TV, e drept la distanta de cateva sute de kilometri una de alta - stati linistit nu-s Nastase :D - am facut frumos o cerere (cu numar de inregistrare, evident) la distribuitorul de energie prin care le ceream sa imi elibereze o adeverinta din care sa rezulte ca am capacitatea de ubicuitate - carevasazica pot fi simultan in cel putin doua locuri in acelasi timp - respectiva adeverinta fiindu-mi necesara sa ma angajez part time la circ cu un numar de (ati ghicit) ubicuitate.
Acum nu stiu ce haz or fi facut sefii lui Dorel vazand cererea mea numai ca in termenul legal mi s-a raspuns ca ei nu-mi pot elibera adeverinta dar imi ofera un numar de contact al biroului lor de relatii cu clientii unde pot fi lamurit.
Bucuros (dar si curios sa nu-mi fi dat numarul de la Marcuta, Zam, Socola, Schitu Greci sau alte stabilimente din aceeasi retea) am sunat si m-am inteles cu respectiva functionara sa mai depun inca o cerere prin care sa ma scuteasca de una dintre plati.
Evident, la biroul lor am fost primit cu cordialitate - bunica-mea, Dumnezeu s-a ierte spunea ca e sanatos ca nebunilor sa le vorbesti frumos ( si presupun ca salvarea de la "glumeti" ma astepta la usa din spate) dar ce imi incasasera pana atunci ... Deh, ce-a mancat lupul e bun mancat.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postleul_tau, on 24 iunie 2016 - 19:03, said:

legea_nr_41_din_17_iulie_1994
ART.40 .(3) Persoanele juridice
PFA nu-i persoana juridica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate