Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#631
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View PostFlat, on 23 septembrie 2016 - 12:51, said:

update fara sa fi vrut asta Posted Image
. . .

Este optiunea utilizatorului sa opteze pentru actualizarea automata, daca vrei poti sa o faci manual.

View PostFlat, on 23 septembrie 2016 - 12:51, said:

in cazul fericit in care nu te trezesti cu error 0x0800008080h si cu toate datele in cloudneant
. . .

Pana acum nu s-a intamplat asa ceva si este cu totul improbabil sa se intample de acum inainte deoarece kernelul este finalizat de mult.
Functioneaza foarte bine salvarea automata a datelor in cloud si este o chestie f. buna.
Pe WP/W10M o resetare totala cu logare la cloud iti aduce in cele mai mici amanunte ultima configuratie, inclusiv desktopul,
aplicatiile si salvarile la ele, etc
Este super !

Ceea ce spui tu se intampla insa la alte case mai mari , mult mult mai ingamfati :
Nu instalati IOS 10 - ramane blocat in recovery mode.
http://forum.softped...-recovery-mode/

Daca ai observat, utilizatorii de WP/W10M sunt in general informaticieni, fotografi sau avizati, nu e ca in cazul Apple
unde cumpara telefonul ca sa se dea mari si habar nu au de specificatii.
Pe sectiune cu noul iPhone 7 fanii discuta numai de aspectul carcasei.
As dori pe viitor sa nu ne tratezi ca pe acestia.
.

Edited by gdans, 24 September 2016 - 15:03.


#632
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
In general cine isi cumpara WP stie de ce o face.

#633
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postgdans, on 24 septembrie 2016 - 14:35, said:

Este optiunea utilizatorului sa opteze pentru actualizarea automata, daca vrei poti sa o faci manual.
Nu se poate, cand tocmai criticai android pentru acelasi lucru Posted Image   La WP e feature?

#634
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2016 - 15:34, said:

Nu se poate, cand tocmai criticai android pentru acelasi lucru Posted Image   La WP e feature?

La Android actualizarile incepeau doar cand deschideam telefonul, de exemplu cand trebuia sa raspund la un apel.
La WP/W10M nu esti deloc deranjat de actualizarile la SO si aplicatii deoarece se fac automat la 3:00 (implicit, sau la alta ora pentru WP 8.1),
iar la W10M e mai flexibil, configurezi un interval cat de mare/mic vrei.
In ambele variante, actualizarile se fac cand dormi, fara sa te deranjeze.
.

Attached Files


Edited by gdans, 24 September 2016 - 16:36.


#635
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Attached File  Screenshot_2016-09-24-18-01-43-082_com.android.vending.png   277.48K   38 downloads

Ce ziceai?

#636
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Parca in acest topic se discuta daca windows phone este mort, nu despre avantajele androidului (dumneata (lucifer76), ca moderator, ar trebui sa stii mai bine "chestiunea"asta)!
Daca tot doriti sa ne convingeti ca tot ce fac "galbenii" este de super-clasa atunci schimbati titlul topicului in "Android vis-a-vis Windows".

Edited by breitner, 24 September 2016 - 17:57.


#637
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2016 - 17:03, said:


Nu am spus ca nu se fac automat la Android (din pacate doar atunci cand incerci sa utilizezi telefonul)
ci ca nu se fac atunci cand nu folosesc telefonul, noaptea, cand este inchis (lock screen), ca la WP/W10M.

La capitolul acesta nici iOS-ul nu e mai breaz fata de WP/W10M.
De fata cu mine, cineva cu 5S a incercat sa foloseasca iMaps si nu a putut din cauza unui update.

Daca nici acum nu intelegi, sa nu ai pretentia sa-ti mai raspund.
.

Edited by gdans, 24 September 2016 - 18:09.


#638
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cand scoateti aberatii cat casa pentru a lauda "superioritatea" WP-ului, aveti pretentia ca sa nu vi se raspunda? Mi se pare extremd e curios ca atunci cand gdans a afirmat ca androidul actualizeaza aplicatiile cand are el chef nu ai observat versusul, dar cand minciuna este aratata cu degetul, se umfla deontologia in voi.

View Postgdans, on 24 septembrie 2016 - 18:01, said:


Eu cred ca deja e rea vointa.
NU am spus ca nu se fac automat la Android ci ca nu se fac atunci cand nu folosesc telefonul, naoptea, cand este inchis.
Mestere, ai afirmat ca atunci cand raspunzi la telefon cu android, nu merge din cauza actualizarilor. Care nu afecteaza de fapt telefoanele din ultimii ani sau care nici nu e nevoie sa fie AUTOMATE!!! Apoi ai incecat sa arati superioritatea WP-ului care actualizeaza noaptea. De parca as pastra conexiunile de date active noaptea sa beepaie telefonul de nebun cand primesc vreun mail in spam.

#639
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
La optiunea cu update-ul seara cred ca telefonul descarca tot ce trebuie cand are Wi-Fi si seara doar il instaleaza.

#640
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2016 - 18:09, said:

Cand scoateti aberatii cat casa pentru a lauda "superioritatea" WP-ului, aveti pretentia ca sa nu vi se raspunda? Mi se pare extremd e curios ca atunci cand gdans a afirmat ca androidul actualizeaza aplicatiile cand are el chef nu ai observat versusul, dar cand minciuna este aratata cu degetul, se umfla deontologia in voi.

Androidul actualizeaza exact atunci cand ai treaba cu telefonu, cum e mai rau.
WP/Wm actualizeaza noaptea, chiar si atunci verifica daca nu cumva telefonul e folosit.



View Postlucifer76, on 24 septembrie 2016 - 18:09, said:

Mestere, ai afirmat ca atunci cand raspunzi la telefon cu android, nu merge din cauza actualizarilor. Care nu afecteaza de fapt telefoanele din ultimii ani sau care nici nu e nevoie sa fie AUTOMATE!!! Apoi ai incecat sa arati superioritatea WP-ului care actualizeaza noaptea.
De parca as pastra conexiunile de date active noaptea sa beepaie telefonul de nebun cand primesc vreun mail in spam.

Bineinteles ca este un avantaj sa faca update-urile noaptea si sa nu te blocheze cand incerci sa folosesti telefonul.
Nici la iPhone, care e mult mai rapid decat un android, nu-l poate folosi cand isi face update.

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2016 - 18:09, said:

De parca as pastra conexiunile de date active noaptea sa beepaie telefonul de nebun cand primesc vreun mail in spam.

Se poate configura "Quiet Hours"

View Postjegmihai, on 24 septembrie 2016 - 18:11, said:

La optiunea cu update-ul seara   noaptea cred ca telefonul descarca tot ce trebuie cand are Wi-Fi si seara doar il instaleaza.

Da, download-ul este ca pe Windows desktop, numai ca o face cand telefonul este in ecran de blocare.
.

Attached Files


Edited by gdans, 24 September 2016 - 18:50.


#641
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgdans, on 24 septembrie 2016 - 13:14, said:

Abordarea MS este alta:  Surface Mobile cu procesor Intel si Windows 10 Desktop care deschide accesul la toate programele pe 32 biti (deocamdata) de pe PC.
Aici au o problema in sensul ca Intel nu mai produce procesoare pentru telefoane. https://goo.gl/JeCSiU

Discutand cu un bun prieten care are S7, am observat amandoi ca acest telefon a preluat cateva aspecte de la Lumia 930 :
sertar exterior pentru sim, tehnologia clear black display.
iPhone a avut tray extern din 2007, adica inainte de orice discutii dintre MS si Nokia. "ClearBlack" de pe S7 (ca de altfel S1, S2, S3, S4, S5, S6) e dat de tipul displayului: AMOLED. Nokia a pus acele filtre de polarizare pentru obtinerea negruluimai putin spalacit pentru ca folosea displayuri LCD. La AMOLED chestia asta e nativa, pentru ca fiecare pixel se aprinde individual neavand nevoie de backlight ca la LCD si toate derivatele. Deci, S7 nu a preluat nimic de la 930. Mai mult, 930 foloseste ecran de tip AMOLED care e produs de, ai ghicit, Samsung. Dupa ce au inceput sa utilizeze ecrane AMOLED, au pastrat "ClearBlack" pentru marketing, pentru ca AMOLED-ul nu are nevoie de asa ceva pentru obtinerea negrului Poate sa mai fi pastrat ceva din polarizare pentru a reduce reflexiile outdoor, dar n-are nicio legatura cu negrul.

Edited by filip.serban, 24 September 2016 - 18:54.


#642
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View Postfilip.serban, on 24 septembrie 2016 - 18:43, said:


"Clear black" este o tehnologie suplimentara adaugata ecranelor care face ca
pixelii cu negru sa fie sa nu se poata distinge de negrul carcasei.
Daca mai cauti, sigur ai sa gasesti referiri.

Am colegi de servici cu Samsung S6 si S7.
La S6 "negrul" de fapt e gri inchis comparat cu Lumia 930.

De abia la S7, Samsung a egalat calitatea de pe Nokia, tehnologia Nokia e cel putin din 2010, 6 ani avans.
https://blogs.window...hwHEXdu8KhTq.97

Quote


[ http://www.digitalcitizen.life/sites/default/files/img/clearblack/clearblack1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In the picture below you can see how two ClearBlack screens (from a Nokia Lumia 930 and a Nokia Lumia 820) look when compared to some other displays
(Xiaomi Mi 4, Xiaomi Redmi 2 and Samsung Galaxy S).

Note that we opened the same webpage on every smartphone above and that all of them were on the highest brightness setting available.
As you can see, the first two smartphones - Lumia 930 and Lumia 820 - have much brighter displays, thanks to the ClearBlack technology they use.

And to demonstrate what we were telling you about "black is black", just take a look at the next photo. We created a completely black picture and then opened it on both these smartphones: the Lumia 930 with ClearBlack and the Xiaomi Redmi 2, without ClearBlack. Can you see the differences? The
ClearBlack screen simply reflects a lot less unwanted light than the other.
ClearBlack is blacker than the darkest spell in the darkest night of Mordor! Posted Image



[ http://www.digitalcitizen.life/sites/default/files/img/clearblack/clearblack2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



http://www.digitalci...nd-why-it-great

Edited by gdans, 24 September 2016 - 19:12.


#643
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Ecranele de pe seria 7 de la samsung sunt cele mai bune ecrane pe care le găsești pe un smartphone în acest moment.

#644
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View Postiliemirea, on 24 septembrie 2016 - 19:11, said:

Ecranele de pe seria 7 de la samsung sunt cele mai bune ecrane pe care le găsești pe un smartphone în acest moment.

Asa ati spus si pana acum, ceea ce nu era evident adevarat.
Telefoanele de top Lumia au avut aceleasi ecrane AMOLED ca la tel de top Samsung, la care a adaugat tehnologia "clear black".
Acum Samsung doar a egalat calitatea Nokia din 2010.

Discutia trebuie sa o ai cu fanii Apple care spun ca ecranele IPS sunt cele mai bune.
Bineinteles ca daca Apple le pune AMOLED, o sa se schimbe toti instant cu 180 grade.

Filip Serban, ai legatura . . .

Edited by gdans, 24 September 2016 - 19:23.


#645
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
La fel a fost si pentru S6 si si S5

#646
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Ce ecran 2k avea nokia în 2010?
Eu nu-mi aduc aminte, poate mă lămurești tu.
Ecrane cu negru clar exista de la note 4 încoace, adică din 2014.
Iar ai rămas în urma.

#647
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postgdans, on 24 septembrie 2016 - 19:14, said:

Discutia trebuie sa o ai cu fanii Apple care spun ca ecranele IPS sunt cele mai bune.
Bineinteles ca daca Apple le pune AMOLED, o sa se schimbe toti instant cu 180 grade.

Filip Serban, ai legatura . . .

Daca mi-ai fi citit posturile, ai fi vazut ca am sustinut cu subiect si predicat ca nu-mi mai iau iPhone pana nu vor folosi AMOLED. Deh, m-am invatat cu AMOLED-ul de pe S4, iar revenirea la IPS e groaznica. In plus de asta sunt folositor de Android de vreo doi ani. iOS doar pe tableta.

Edited by filip.serban, 24 September 2016 - 19:30.


#648
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,397
  • Înscris: 20.05.2005

View Postfilip.serban, on 24 septembrie 2016 - 19:28, said:


Nu le-am citit.
Noi am mai avut discutii, esti o persoana foarte instruita, agreabila si corecta.

Cu Surface Phone nu pot sa-ti dau un raspuns deorece nu sunt decat rumors si leak-uri, MS nu a dat mai recent un raspuns oficial.

Edited by gdans, 24 September 2016 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate