Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Jurnalul lui Elizabeth Kindelmann / mesajele continute in el

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Elizabeth Kindelmann a fost o femeie din Ungaria care a sustinut ca  i-au comunicat atit Sfinta Fecioara Maria cit si Isus Hristos o serie de mesaje in anii '60. Acestea sunt cuprinse intr-un jurnal, care a fost analizat sub ingrijirea Arhiepiscopului de Budapesta-Esztergom, Peter Erdo,  si s-a constatat ca nu contravine credintei catolice.

Mai multe informatii puteti gasi la: http://www.flameoflove.us/
http://www.theflameo....org/index.html
Situl in maghiara pare sa fie asta: http://www.szeretetlang.hu

Mesajele sunt centrate pe o devotiune catre Flacara de Iubire a Inimii Imaculate a Mariei, ca un har deosebit acordat de Dumnezeu Sfintei Fecioare Maria, a carui invocare este utila pentru salvarea lumii.

Acest har este dorit sa fie aplicat in lupta impotriva lui Satan si orbirea lui, lucru care va duce omenirea pe calea dreapta catre salvare.

Una dintre cererile Maicii Sfinte este ca sa se faca o adaugire la rugaciunea "Nascatoare de Dumnezeu". In varianta in engleza adaugirea suna asa:

Quote

Hail Mary, full of grace, the Lord is with thee.  Blessed art thou among women, and blessed is the fruit of thy womb, Jesus.  Holy Mary, Mother of God, pray for us sinners, spread the effect of grace of Thy Flame of Love over all of humanity, now and at the hour of our death.  Amen


Originalul este insa in maghiara si de acolo ar trebui tradus pentru exactitate. Pe romaneste, eu am tradus asa bucata adaugita:

Quote

... Preasfinta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii, raspindeste efectul de har al Flacarii Tale de Iubire asupra intregii omeniri, acum si in ora mortii noastre. Amin.


Repet, traducerea ar trebui facuta din maghiara. Daca vorbitorii de limba maghiara de pe aceasta arie ar putea aduce imbunatatiri, le multumesc anticipat.

Elizabeth Kindelmann a primit si alte rugaciuni si sfaturi / arme in lupta impotriva raului. Maica Sfinta i-a spus ca harul Flacarii de Iubire va face minuni in inimile oamenilor. Devotiunea a dus la aparitia Miscarii Flacarii de Iubire in citeva tari din lume.

Cazul lui Elizabeth Kindelmann mi se pare unul interesant, pentru ca exista aprobari ale jurnalului sau si miscarii pe care a inspirat-o, chiar daca nu inca la nivelul intregii Biserici Catolice, ci din partea citorva episcopi (pe linga Arhiepiscopul de Budapesta a mai fost aprobat si de un arhiepiscop din Ecuador), acordate destul de repede dupa primirea mesajelor. Devotiunea aceasta pare sa fie relativ cunoscuta in Ungaria, dar la noi nu, ceea ce e putin ciudat dat fiind ca suntem vecini.

Alt lucru interesant este intregul fenomen al aparitiilor / comunicarilor mariane din lume. S-ar spune ca omenirea e in pragul unei catastrofe de care Dumnezeu incearca sa ne fereasca cu eforturi mari. Cu atit mai important este un set de mesaje care deja au fost aprobate de episcopi. Daca exista un pericol iminent in fata omenirii, atunci un ajutor de sus ca sa il evitam sau sa il depasim este mai mult decit necesar.

Jurnalul se gaseste la: http://www.flameoflo...s/readthediary/

Edited by Dihorul Razboinic, 22 June 2016 - 23:47.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Sa vina colegul @lex sa traduca  :D
Catastrofa zici ?!
Daca mori in catastrofa, ori altfel, nu este tot moarte ?

#3
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Gizas,iar iau credinciosii in serios toate farsele/porcariile debitate de minti schizofrenice?

#4
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
A mai fost o minune si pe la Maglavit,...cu unul Petrache Lupu,...

S-au dus si regii,...

Desteptaciune mare,...

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Continuarea o stiti cu totii : " Vine Sfarsitul !! Pocaitiva !!! ".

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Toate mesajele care abat atentia de la isus sunt de la Tradator/vanzator (aka Satan) , e nemultumit ca omului i se ofera prea multa atentie spunand ca e prea idiot sa primeasca viata vesnica . Astfel prin persoane evlavioase reuseste sa insele o lume intreaga .

Isus nici macar "mama" nu i-a spus si astia ii spun "nascatoare de Dumnezeu " . Maria a zamislit doar un trup la fel ca multe alte femei insa pentru faptul ca era de o curatenie a inimii a primit acest har divin, ca prin trupul ei sa fie zamislit un trup nou .
Uita oare credinciosii ca Dumnezeu poate din pietre sa ridice fii lui Dumnezeu ?

Sa fiti devotati lui isus, in cuget si in fapte pentru a fi placuti Tatalui ceresc .

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Concret, ce e prevestit aceasta Elizabeth Kindelmann? :huh:

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

Quote

Acestea sunt cuprinse intr-un jurnal, care a fost analizat sub ingrijirea Arhiepiscopului de Budapesta-Esztergom, Peter Erdo,  si s-a constatat ca nu contravine credintei catolice.
Putea fi si leacul pentru cancer in jurnalele sale, ca nu ar fi fost luat in calcul de biserica lui Peste. Altfel, orice @#@#@, daca nu contravine, reprezinta adevaruri general valabile. Eu ma intreb cum cerceteaza biserica. Banuiesc ca angajeaza cercetatori britanici.

#9
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View PostDihorul Razboinic, on 22 iunie 2016 - 23:25, said:

S-ar spune ca omenirea e in pragul unei catastrofe de care Dumnezeu incearca sa ne fereasca cu eforturi mari. Cu atit mai important este un set de mesaje care deja au fost

asta, pt un crestin, probabil e o aberatie: cum adica incearca, cu e forturi mari? pai daca e Dumnezeu, face ce vrea pana lui si probabil fara mari eforturi ... nu incearca nimic ci face ce are de facut :D

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdark, on 23 iunie 2016 - 08:55, said:

Concret, ce e prevestit aceasta Elizabeth Kindelmann? Posted Image
Nu am citit jurnalul, dar din cite am gasit nu a prevestit ceva anume ce ar urma sa se intimple. Singurele afirmatii care pot conta ca prevestire se refera la miscarea care s-a infiintat si la devotiunea catre Flacara de Iubire.

View PostYOUR_GOD, on 23 iunie 2016 - 09:39, said:

Putea fi si leacul pentru cancer in jurnalele sale, ca nu ar fi fost luat in calcul de biserica lui Peste. Altfel, orice @#@#@, daca nu contravine, reprezinta adevaruri general valabile. Eu ma intreb cum cerceteaza biserica. Banuiesc ca angajeaza cercetatori britanici.
Eu cred ca cercetarile astea se fac in mod prudent intotdeauna. Nu se sare asa cum ai facut tu la concluzii de genul "daca nu contravine credintei, atunci e adevarat". E posibil ca in viitor jurnalul si toata miscarea aferenta sa fie analizate la Vatican cu niste concluzii mai importante. Pe moment exista niste aprobari locale, din partea unor episcopi insa.

View PostDanubian, on 23 iunie 2016 - 09:52, said:

asta, pt un crestin, probabil e o aberatie: cum adica incearca, cu e forturi mari? pai daca e Dumnezeu, face ce vrea pana lui si probabil fara mari eforturi ... nu incearca nimic ci face ce are de facut Posted Image

Cred ca ai pierdut episodul cind Dumnezeu i-a facut pe oameni liberi sa aleaga cum vor sa ajunga. Nu face el singur ceva ca sa salveze omenirea, ci vrea ca omul sa conlucreze atit cit ii sta in puteri. Altfel ar fi ca si cum omul ar fi o simpla papusa pe care o misca vintul. Dumnezeu da, dar nu baga in traista.

View Postcrisstonne, on 22 iunie 2016 - 23:41, said:

Sa vina colegul @lex sa traduca  Posted Image
Catastrofa zici ?!
Daca mori in catastrofa, ori altfel, nu este tot moarte ?
Cred ca putem fi de acord ca d.p.d.v. uman este o mare diferenta intre a muri si a muri lumea. Posted Image Una-i cind moare Caius, alta cind dispare Imperiul Roman. Zic si eu.

View Post_-AppleS-_, on 23 iunie 2016 - 00:01, said:

Continuarea o stiti cu totii : " Vine Sfarsitul !! Pocaitiva !!! ".

Din cite am citit, am intilnit mai curind ceva de genul: "Cind e incendiu, voi sariti si stingeti focul. Sariti si stingeti-l si cind il pune cel rau."

Cum ziceam, nu am citit jurnalul. Probabil il voi citi curind, pentru ca e scurt. Am aflat de miscarea asta de ceva timp si mie personal mi s-a parut semnificativa d.p.d.v. religios, mai ales ca exista deja niste pozitii ale unor persoane din ierarhia bisericii.

Edited by Dihorul Razboinic, 23 June 2016 - 21:32.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDihorul Razboinic, on 23 iunie 2016 - 21:18, said:

Eu cred ca cercetarile astea se fac in mod prudent intotdeauna. Nu se sare asa cum ai facut tu la concluzii de genul "daca nu contravine credintei, atunci e adevarat". E posibil ca in viitor jurnalul si toata miscarea aferenta sa fie analizate la Vatican cu niste concluzii mai importante. Pe moment exista niste aprobari locale, din partea unor episcopi insa.
Vad ca-ti plac termenii pomposi. Mie, nu. Balivernele, de orice fel ar fi, ma dezgusta. Religiile isi scriu singure istoriile, de la prezent catre radacini.

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am inceput sa citesc jurnalul din linkul din primul post. Ar fi citeva lucruri de precizat aici:

1. Jurnalul din link reprezinta o varianta simplificata. Varianta completa, Jurnalul spiritual este cam de 3 ori mai mare. Se gaseste in linkurile pe care le-am pus in primul post sau pe Amazon: https://www.amazon.c...&s=books&sr=1-1 Versiunea completa nu am gasit-o insa la liber.

2. In legatura cu revelatiile private si aprobarea lor, articolul de pe Wikipedia mentioneaza mai multe aspecte. E o diferenta intre revelatia publica (divina), care este obiect necesar de credinta si revelatia privata, care nu este obligatoriu sa fie crezuta. Biblia de exemplu este revelatie publica. Jurnalul de mai sus este revelatie privata. Aprobarea mesajelor unei revelatii private nu inseamna ca sunt autentice, ci ca nu contravin credintei, adica revelatiei divine. Biserica manifesta prudenta in privinta revelatiilor private. Mai multe informatii se gasesc in Verbum Domini partea 14.

Edited by Dihorul Razboinic, 24 June 2016 - 22:07.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDihorul Razboinic, on 23 iunie 2016 - 21:18, said:

Nu am citit jurnalul,

Deci nu a prevestit nimic.

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdark, on 25 iunie 2016 - 09:35, said:

Deci nu a prevestit nimic.

Exista citeva prevestiri, dar nu sunt foarte precise in general. Le pun direct in engleza, dupa varianta prescurtata a jurnalului:

Quote

On  March  27,  the  Lord said  that  the  Spirit  of  Pentecost  will flood  the  earth  with  his  power  and  a  great  miracle  will  gain  the attention  of  all  humanity.  This  will  be  the  effect  of  grace  of  the Flame of Love.

Quote

Our  Lady  continued  the  teaching.  “Earth  is  experiencing  the calm before the storm, like a volcano about to explode. Earth is now in this terrible situation. The crater of hatred is boiling. I,  the  beautiful  Ray  of  Dawn,  will  blind  Satan.  No  dying  soul should be condemned. My Flame of Love will now be lit. It will be a terrible storm, a hurricane that will want to destroy faith. In  that  dark  night,  heaven  and  earth  will  be  illuminated  by  the Flame of Love that I offer to souls.

Quote

Our  Lady  spoke,  “Do  not  abandon  the  battle.  By  my  Flame  of Love,  a  new  era  of  grace,  never  before  known  on  the  earth,  will begin.”

Prima este mai precisa. Celelalte sunt mai generale.

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt niste prostii.
Multumesc, totusi.

#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Acum fiecare crede ce vrea.

Am terminat de citit jurnalul (varianta mai scurta). E destul de interesant. Elizabeth Kindelmann a avut, pe linga comunicari (in gind din cite mi-am dat seama) de la Isus sau Maria, si trairi mistice, asemanatoare cu unele trairi ale Sfintei Tereza de Avila. Pe Isus si Maria nu ii vedea, doar le simtea prezenta. La un moment dat povesteste cum a fost la un neurolog, care urma sa scrie un raport despre ea; din cite am inteles, nu i-a pus un diagnostic clar de boala, deci probabil ca nu era cazul.

Sunt si o serie de predictii mai precise. De exemplu:

Quote

At  night,  the  Lord  said,  “The  great  storm  is  coming  and  it  will carry  away  indifferent  souls  who  are  consumed  by  laziness.  The great  danger  will  erupt  when  I  take  away  my  hand  of  protection. Warn  everyone,  especially  the  priests,  so  they  are  shaken  out  of their indifference.”
..........
On  December  6,  Our  Blessed  Mother  surprised  me,  “With  your help  I  will  perform  a  miracle  that  the  intellectuals  will  try  to imitate in vain. It will never be in their power.
..........
“We will put out fire with fire. Satan’s hatred hurls its flames so high that he believes victory is secure. But, my Flame of Love will blind Satan. I have given this Flame into your hands. Soon, it will arrive at its destination and will quench the fire of hell.
Satan’s  fire  burns  in  some  minds  and  hearts.  I  want  my  gentle Flame  to  burn  there,  instead.  As  the  number  who  sacrifices  increases,  the  Flame  will  grow  greater.  The  brilliance  of  my Flame of Love will fill the whole earth.”
..........
The Lord explained, “Satan being blind signifies a worldwide triumph  of  my  Sacred  Heart,  the  freedom  of  souls  and  a  full opening of the road of salvation.”

Quote

On October 19th, Our Lady spoke, “My Flame of Love is burning. It is so great that I cannot keep it any longer within me. It leaps out to you with explosive power. When it pours out, my  love  will  destroy  the  satanic  hatred  that  contaminates  the  world.  The  greatest  number  of  souls  will  be  set  free.  Nothing like this has existed before. This is my greatest miracle that I will  do  for  all. My  words  are  crystal  clear.  Do  not  misinterpret them.  Otherwise,  you  would  be  responsible.  Act  quickly,  do not  postpone  my  Cause  for  another  day.”  

Quote

Our  Lady  continued,  “Enter  into  battle.  My  Flame  of  Love will  blind  Satan  to  the  degree  that  you  spread  it  to  the  whole world.  This  Flame  will  work  miracles  in  their  hearts.  They  will communicate this miracle to others. No need for this miracle to be authenticated. I will authenticate the miracle in each soul. All will recognize the outpouring of the Flame of Love.

Quote

On October 25 the Lord promised, “Once Satan is blinded, the decrees of Vatican Council II will be fulfilled in an extraordinary way.” (The Council had begun two years earlier.)

Quote

On  February  14,  while  at  Church,  the  Lord  reminded  me,  “Leave now. You must buy bread for your family.” However, the store was   out  of  bread.  As  I  was  leaving,  they  said  someone  had  called  and ordered  bread  but  did  not  pick  it  up.  The  Lord  said,  “I  ordered  the bread for you. Time given to me never harms the family.”

Edited by Dihorul Razboinic, 02 July 2016 - 17:19.


#17
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Interesant...

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 iulie 2016 - 18:04, said:

Interesant...

Dacă nu profețește nimic, nu este deloc interesant. Predici frumoase găsim peste tot...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate