Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Ce laptop ar fi recomandat pentru mine?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016
Salut. Am citit multe pe forumul acesta despre laptopuri si intrucat vreau sa imi cumpar unul am zis sa imi fac cont pe forum sa cer cateva pareri deoarece nu ma pricep la asa ceva. Laptopul am sa il folosesc pentru editari de documente, deci am nevoie de o tastatura buna de scris, intentionez sa il folosesc sa invat si ceva programare, jocuri nu sunt chiar gamer, joc cel mult dota2. Imi place sa vizionez filme si il mai folosesc pentru layout PCB. As dorii deasemenea sa nu se incalzeasca prea tare atunci cand il stresez cu cele de mai sus. Pretul in care as dorii sa ma incadrez ar fi cel mult 4.000 lei. Desigur, daca se poate si sub pretul asta cu atat mai bine.

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Programare insemnand ce?
Pentru restul poti sa iei un Asus eeebook/vivobook (cu ecran 11.6-14) de 300-400$ cu Intel Atom x5 care se mentine destul de rece desi e fanless sau Celeron/Pentium dar care personal le vad sub noua serie Atom.

Edited by vubiv, 22 June 2016 - 17:34.


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Clevo N150 de la tekadvice. Constructie buna, un ecran IPS bun, tastatura decenta si punctele lui forte : racirea si faptul ca il poti configura cum vrei.

In momentul de fata are pretul 3500 de lei, excelent pentru ce ofera.

#4
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

View Postvubiv, on 22 iunie 2016 - 17:31, said:

Programare insemnand ce?
Pentru restul poti sa iei un Asus eeebook/vivobook de 300$ cu Intel Atom x5 care se mentine destul de rece desi e fanless sau Celeron/Pentium dar care personal le vad sub noua serie Atom.
Nu stiu prea multa programare in momentul de fata decat ceva baze ale programarii. Momentan nu fac decat programe de consola, dar vreau sa invat ceva aplicatii desktop si de ce nu mobile. Deci nu pot sa dau un raspuns prea sigur nici eu, pentru ca nu stiu cu ce se mananca in totalitate. In momentul de fata stiu ceva C/C++.

View Postjegmihai, on 22 iunie 2016 - 17:34, said:

Clevo N150 de la tekadvice. Constructie buna, un ecran IPS bun, tastatura decenta si punctele lui forte : racirea si faptul ca il poti configura cum vrei.

In momentul de fata are pretul 3500 de lei, excelent pentru ce ofera.
Configurat doar cu ce e prin meniul acela nu? Spre exemplu nu sunt fan tastatura numerica. Banuiesc ca nu pot face nimic in privinta asta nu? :)

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nope, doar ce ai pe acolo.

Tine cont ca Asus/Lenovo/Acer nici macar nu ofera optiunea asta.

#6
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

View Postjegmihai, on 22 iunie 2016 - 17:42, said:

Nope, doar ce ai pe acolo.

Tine cont ca Asus/Lenovo/Acer nici macar nu ofera optiunea asta.
Bine nu e un impediment. Din ce vad laptopul arata bine, iar fanurile de racire arata bestial. Nici tastatura nu arata rau. Am sa caut ceva review-uri despre clevoul acela. Sper sa nu aibe probleme cu touchpad-ul, pentru ca il folosesc destul de des, in special cand redactez documente si am nevoie sa ma misc. Nu prea imi iau mainile de pe laptop, deci daca isi face racirea cum trebuie iar touchpad-ul functioneaza inseamna ca e ceea ce imi trebuie. La ecran nu am pretentii pentru ca nu ma pricep deloc deci nu stiu ce anume e bun si ce nu :D

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Un review mai profi : http://www.notebookc...w.137736.0.html

Si unul facut de un roman : https://mariuscucu.ro/testat-laptopul-clevo-n150-laptop-gaming-acte-n-regula/

#8
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Cel mai calitativ laptop pe care poti sa-l iei in banii aia e un probook 470 G3.  Tastatura e extrem de buna, iar laptopul e de foarte buna calitate. Alege un model de aici:
http://www.pcgarage....probook-470-g3/

Daca ecranul e prea mare alege un 450 G3 de aici http://www.pcgarage....probook-450-g3/

Eu iti recomand asta: http://www.pcgarage....lus-win-10-pro/

Laptopul e putin mai scump ca altele cu aceeasi configuratie, insa calitatea e fenomenala :) .

Edited by andy1992, 22 June 2016 - 17:57.


#9
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

View Postandy1992, on 22 iunie 2016 - 17:53, said:

Cel mai calitativ laptop pe care poti sa-l iei in banii aia e un probook 470 G3.  Tastatura e extrem de buna, iar laptopul e de foarte buna calitate. Alege un model de aici:
http://www.pcgarage....probook-470-g3/

Daca ecranul e prea mare alege un 450 G3 de aici http://www.pcgarage....probook-450-g3/

Eu iti recomand asta: http://www.pcgarage....lus-win-10-pro/

Laptopul e putin mai scump ca altele cu aceeasi configuratie, insa calitatea e fenomenala Posted Image .
Multumesc frumos pentru sugestii. Tastatura si touchpadul par chiar ok. Nu stiu cum se compara cu Clevo-ul care pare sa aibe o racire chiar buna. Placa video, in trecut am avut probleme cu cei de la AMD cu drivere, capitol la care am mai multa incredere ca gasesc drivere la cei de la NVidia. Multumesc, apreciez sugestiile.

#10
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

View Postjegmihai, on 22 iunie 2016 - 17:49, said:

Un review mai profi : http://www.notebookc...w.137736.0.html

Si unul facut de un roman : https://mariuscucu.r...-acte-n-regula/

Sa inteleg ca la cei de la TKAdvice poti desface laptopul sa il cureti fara sa pierzi garantia?

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Fara probleme.
Mai au si suport tehnic chiar ok. Profita de preturile alea, ca merita.

Tip: SSD M.2 si HDD in bay-ul de 2.5", sa fie treaba treaba.

#12
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View Postvubiv, on 22 iunie 2016 - 17:31, said:

Programare insemnand ce?
Pentru restul poti sa iei un Asus eeebook/vivobook (cu ecran 11.6-14) de 300-400$ cu Intel Atom x5 care se mentine destul de rece desi e fanless sau Celeron/Pentium dar care personal le vad sub noua serie Atom.
E prima oara cand aud ca exista asa ceva,adica un PC care nu face zgomot,multumesc multPosted Image Posted Image

#13
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

View Postgeorgik12, on 22 iunie 2016 - 18:21, said:

Fara probleme.
Mai au si suport tehnic chiar ok. Profita de preturile alea, ca merita.

Tip: SSD M.2 si HDD in bay-ul de 2.5", sa fie treaba treaba.
SSD M.2 adica SSD-ul cu care vine initial e conectat pe sata si pot sa pun inca un loc pentru M.2 SSD si inca unul pentru alt HDD/SSD?

#14
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016
Cumpara acest Asus ROG..

Ceva mai bun nu gasesti si e sub 4000 lei..

Mihai te pune sa arunci banii pe clevo..

Dezavantajul e ca ei nu iti dau un laptop gata fabricat cu specificatiile alea.

Ei modifica un rahat fabricat deja  de chinezoii aia buzali si dupa faceti toti coada la service..



http://www.pcgarage....960m-4gb-black/

Edited by SpecterSS, 22 June 2016 - 18:48.


#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Acel Asus ROG pe care-l recomanzi e scump cu spume, merita maxim 3400-3500. Sa mai mentionez ca singurul lui avantaj fata de un G56JK e portul M.2 ? Iar G56JK costa 3000 de lei când era in stoc la PcGarage.

Nu are IPS, din ce am inteles e bazat pe N552 ceea ce nu-l face un ROG veritabil. Nici la răcire nu straluceste, poate ajunge si in 80-85C in full load.

Placa video e 950M care are performante slabe pe Full HD.

Concluzia : nu merita doar pentru ca e ROG.

Edited by jegmihai, 22 June 2016 - 18:53.


#16
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

View PostSpecterSS, on 22 iunie 2016 - 18:41, said:

Cumpara acest Asus ROG..

Ceva mai bun nu gasesti si e sub 4000 lei..

Mihai te pune sa arunci banii pe clevo..

Dezavantajul e ca ei nu iti dau un laptop gata fabricat cu specificatiile alea.

Ei modifica un rahat fabricat deja  de chinezoii aia buzali si dupa faceti toti coada la service..



http://www.pcgarage....960m-4gb-black/

Multumesc. Dar nu toti fac asa? Iau componentele din China sau orice tara pe unde le fabrica si le pun sub un brand? Cam care ar fi diferenta?

#17
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016

View Postjegmihai, on 22 iunie 2016 - 18:53, said:

Acel Asus ROG pe care-l recomanzi e scump cu spume, merita maxim 3400-3500. Sa mai mentionez ca singurul lui avantaj fata de un G56JK e portul M.2 ? Iar G56JK costa 3000 de lei când era in stoc la PcGarage.

Nu are IPS, din ce am inteles e bazat pe N552 ceea ce nu-l face un ROG veritabil. Nici la răcire nu straluceste, poate ajunge si in 80-85C in full load.

Placa video e 950M care are performante slabe pe Full HD.

Concluzia : nu merita doar pentru ca e ROG.

Mai arunca un ochi..

Am actualizat link-ul..

Cel de acum chiar isi merita bani...

Iar un ROG matura pe jos la capitolul calitate cu un clevo..

View PostMihaiMT27, on 22 iunie 2016 - 18:53, said:

Multumesc. Dar nu toti fac asa? Iau componentele din China sau orice tara pe unde le fabrica si le pun sub un brand? Cam care ar fi diferenta?

Componentele sunt fabricate in tara respctiva si sunt asamblate in china..

De exemplu Apple fabrica componentele in America si le trimit in China pentru asamblare..

Daca te uiti pe spatele unui iphone sau ipad sau orice produs apple scrie (Asamblat in China)

Edited by SpecterSS, 22 June 2016 - 19:01.


#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostLup_Victor, on 22 iunie 2016 - 18:22, said:

E prima oara cand aud ca exista asa ceva,adica un PC care nu face zgomot,multumesc multPosted Image Posted Image
Exista, si nu doar in categoria celor ieftine office style care sunt pana in 400$ (Asus eeeBook E202SA, E402MA, E502MA, E403SA, X205TA; Asus VivoBook E200HA)... ci si in categoria premium precum seria Asus Zenbook (UX303, UX305 care sunt peste 3000 lei) sau Asus Zenbook Pro (UX501VW care e peste 6000 lei).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate