Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ce laptop ar fi recomandat pentru mine?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Alternate.nl sau Alternate.co.uk Altele nu imi vin in minte acum.


Clevo am vrut si eu sa imi cumpar dar am prins un pret foarte fain la un laptop care are si nume in spate si n-a mai avut sens...

Edited by MihaiTS, 23 June 2016 - 11:14.


#38
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Aia sunt retaileri, nu producatori.
Daca tot ai dat cu mucii in fasole, macar da-i pana la capat si da exemplu concret. :)

#39
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Nu stiu ce si cum dar aveau 1.5 stele la rating ceea ce Sager in SUA nu are, sunt mult mai bine vazuti iar de aia stiu sigur ca-s retaileri. Totusi nu inteleg ce-i asa de sunteti fan-boy Clevo. Pana la urma nu inseamna ca toate laptopurile sunt un cacat iar Clevo sunt spuma, eu admit ca sunt foarte bune mai ales pentru pretul ala dar nu cred ca pot transmite siguranta ( suport tehnic, garanatie ) pe care ti-o asigura numele unui mare brand mai ales pentru cei necunoscatori care cred ca e o chinezarie ieftina si doar atat...

#40
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
colegi, daca vreti sa faceti confruntari, vb in privat. cine face o recomandare, o face din propriile considerente, cine vrea sa o bage in seama, bine, cine nu, si mai bine.

parerile vor fi mereu impartite si subiective in functie de experienta profesionala si cunostintele dobandite in timp. asa ca hai sa revenim ontopic.

#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostMihaiTS, on 23 iunie 2016 - 11:44, said:

Nu stiu ce si cum dar aveau 1.5 stele la rating ceea ce Sager in SUA nu are, sunt mult mai bine vazuti iar de aia stiu sigur ca-s retaileri. Totusi nu inteleg ce-i asa de sunteti fan-boy Clevo. Pana la urma nu inseamna ca toate laptopurile sunt un cacat iar Clevo sunt spuma, eu admit ca sunt foarte bune mai ales pentru pretul ala dar nu cred ca pot transmite siguranta ( suport tehnic, garanatie ) pe care ti-o asigura numele unui mare brand mai ales pentru cei necunoscatori care cred ca e o chinezarie ieftina si doar atat...
Aha, deci pentru tine conteaza rating-ul ala? Bun asa.
Totusi, nu inteleg de ce esti asa tare anti-Clevo. Daca esti genul de persoana ce vede un nume si atat, atunci n-ai ce cauta pe forumuri si sa faci recomandari. Nu arunc cu noroi in restul, doar ca ce ati recomandat pe langa Clevo sunt pistoale cu apa. Suport tehnic pe Tekadvice si suportul la garantie e mai bun decat multe altele, ca nu ajungi la Depanero cu ele, sa-si bage "mesterii" de acolo nasul in ele si sa stai cu zilele. Dar evident, cand tot ce stii despre un produs e ce a zis X-ulescu pe un site, atunci e clar.
Asadar, continuati sa aruncati cu banii pentru siguranta oferita de branduri, ca alaturi de ele o sa muriti si voi, cand vor iesi astia micii "fara brand" si vor matura cu ei pe jos.

View PostDany_Darke, on 23 iunie 2016 - 11:50, said:

colegi, daca vreti sa faceti confruntari, vb in privat. cine face o recomandare, o face din propriile considerente, cine vrea sa o bage in seama, bine, cine nu, si mai bine.
parerile vor fi mereu impartite si subiective in functie de experienta profesionala si cunostintele dobandite in timp. asa ca hai sa revenim ontopic.
Da, se poate discuta pe PM, dar nu cand se arunca cu rosii direct in cea mai buna recomandare de pe site-ul asta.
Parca scopul e sa ajutam omul sa-si ia ce trebuie, nu sa inchidem ochii cand se recomanda petarde si sa lasam initiatorul, care probabil are cunostiinte limitate, sa aleaga ce i se pare lui mai bun.

In fine, inchei discutia asta inutila recomandand sa se arunce din nou un ochi pe ce a pus @jegmihai:
http://forum.softped...8#entry19441753

Sa desenez nu pot, ca nu le am.
Dar avand in vedere ca discutam de componente similare, cu TDP similar, e la mintea cocosului ca racirea de pe Clevo e net superiora. Aici adaugam si faptul ca poti sa-l configurezi dupa nevoie + avantajele unui SSD M.2 PCie vs unul Sata. Evident, astea trebuie testate, ca daca vorbim iar din ce zice X-ulescu in comentariu, e clar.

Edited by georgik12, 23 June 2016 - 11:59.


#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
asa este, trebuie ajutat sa cumpere ce trebuie. dupa cum am scris, fiecare are propria impresie creata. ca e buna sau rea, fiecare dupa cum s-a documentat.

va spuneti recomandarile si argumentele recomandarilor, pareri vizavi de restul recomandarilor, dar nu sa se intre intr-un razboi. initiatorul va alege ce i se pare de cuviin ta, daca are intrebari, le va pune si i se va raspunde civilizat.

tot ce mai inseamna contraziceri si le mai gasesc sub linie, vor atrage si sanctiuni dupa ele.

________________________________________________________________________________________________________________________

#43
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Da dar eu nu sunt anti CLEVO m-ai inteles gresit, am folosit cateva laptopuri Clevo pe termen scurt si am fost foarte multumit iar temperatura era undea la 80 grade in full load ceea ce-i mult mai bine decat 90. Dar nici Asusul acela nu pre trece de 85 grade din ce am citit asa ca nu e foarte rau..

Cat despre initiator nu stiu cata nevoie are de m2 pe pci-e...adica e un moft. Am vrut sa scot in evidenta ca multi fug de Clevo ca e aproape no-name la scara larga dar daca incercati sa-l promovati punand la zid marii producatori eu unul nu as fi foarte convins de asa postari am noroc ca am pus mana pe ele si stiu despre ce vorbiti, cele autentice sunt foarte bune.

#44
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostDany_Darke, on 23 iunie 2016 - 12:10, said:

tot ce mai inseamna contraziceri si le mai gasesc sub linie, vor atrage si sanctiuni dupa ele.
Daca sunt contraziceri constructive nu vad rostul unei sanctiuni.

Ma bucur sa vad ca mai e cineva printre noi care a deschis ochii si nu ia in seama tot marketing-ul.



#45
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016

View PostDany_Darke, on 23 iunie 2016 - 12:10, said:

asa este, trebuie ajutat sa cumpere ce trebuie. dupa cum am scris, fiecare are propria impresie creata. ca e buna sau rea, fiecare dupa cum s-a documentat.

va spuneti recomandarile si argumentele recomandarilor, pareri vizavi de restul recomandarilor, dar nu sa se intre intr-un razboi. initiatorul va alege ce i se pare de cuviin ta, daca are intrebari, le va pune si i se va raspunde civilizat.

tot ce mai inseamna contraziceri si le mai gasesc sub linie, vor atrage si sanctiuni dupa ele.

________________________________________________________________________________________________________________________

Ce sa cumpere??

Sa cumpere ce zice iepure?

Edited by SpecterSS, 23 June 2016 - 19:15.


#46
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pana la urma care a fost contributia ta pe acest forum? Degeaba facem noi pe bunii samariteni daca apar unii ca tine care abereaza si initiatorul poate chiar ii crede.

Edited by jegmihai, 23 June 2016 - 19:24.


#47
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012

View Postjegmihai, on 23 iunie 2016 - 19:22, said:

Pana la urma care a fost contributia ta pe acest forum? Degeaba facem noi pe bunii samariteni daca apar unii ca tine care abereaza si initiatorul poate chiar ii crede.

E bine sa nu generalizezi totusi... eu am recomandat tot Clevo/HP/Asus in ordinea asta... asa ca nu suntem chiar pe alta lungime de unda :P

#48
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016
La clevo imi place racirea cum arata si faptul ca pot sa imi pun pe el de peacolo ce e disponibil. Si tocuhpadul pare mai ok cu butoane decat cele fara. Acum nu ma astept sa ma tina o viata, dar daca ma tine cat are garantie sunt multumit. Desigur, sunt si alte laptopuri insa nu sunt fan Asus, niciodata nu am fost. Am un Thinkpad vechi insa am vazut ca cele noi au un pret exorbitant si nu gasesc un Thinkpad cu Core i7 nvidia  pe el. Dar Clevo din ce vad pare sa aibe o tastatura destul de ok. Nu stiu cum va fi in comparatie cu Thinkpad-ul meu dar sper sa nu fie chiar atat de rea. La fel si trackpadul :) . Tot mai analizez sa vad daca gasesc ceva mai bun :). Multumesc pentru sugestii.

#49
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Gandeste-te mai mult timp si nu te hazarda iar... laptopul nu trebuie sa te tina doar 2 ani adica sunt sanse mari sa reziste si 4-5 ani daca il tratezi frumos si nu-l tii in 100 % permanent, eu am un hp din 2008 si un dell din 2009 in stare perfecta cu exceptia schimbarii hdd-ului la Dell.  Am cautat o ora aseara un Pro Book cu i7 n-am gasit NICAIERI... e culmea pentru ca in modelele trecute erau cu i7, ti-am lasat linkul de pe evomag mai sus dar e prea scump pt ce stie sa faca.. si pentru anul lansarii.

#50
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016
Corect! Thinkpad-ul meu e tot de prin 2010 si inca tastez de pe el si in momentul de fata. Si-a facut treaba nu am ce sa reprosez. Inca nu ma arunc la nimic. Dupa cum am spus, astept sa vad ce pot sa gasesc mai convenabil. Daca vad ceva care e mai ok decat Clevo sau cel putin la fel ca si racire + tastatura mai buna si trackpad ...

#51
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postjegmihai, on 23 iunie 2016 - 16:10, said:

Daca sunt contraziceri constructive nu vad rostul unei sanctiuni.

despre asta e vb

View PostDany_Darke, on 23 iunie 2016 - 12:10, said:

va spuneti recomandarile si argumentele recomandarilor, pareri vizavi de restul recomandarilor, dar nu sa se intre intr-un razboi.

sunt constienta ca se nasc dispute, insa discutiile sa nu ajunga la contraziceri inutile sau mai rau. si nu, nu am sanctionat pe nimeni.

#52
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostMihaiTS, on 23 iunie 2016 - 19:41, said:


E bine sa nu generalizezi totusi... eu am recomandat tot Clevo/HP/Asus in ordinea asta... asa ca nu suntem chiar pe alta lungime de unda :P
Nu ma refeream la tine ci la SpecterSS. Generalizarea a fost pentru cei care fac asta, se stiu ei cine.

#53
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016
Am decis sa renunt la portabilitate in favoarea unui desktop. Asa ca rog moderatorul sa inchida topicul. Voi avea nevoie de un alt topic cu privirea la un desktop in aceeasi suma.

#54
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Deschide-l aici : http://forum.softped...nd-achizitiile/ si raspunde la intrebarile cu rosu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate