Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ce laptop ar fi recomandat pentru mine?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 SpecterSS, on 22 iunie 2016 - 18:59, said:

De exemplu Apple fabrica componentele in America si le trimit in China pentru asamblare..
De fapt sunt fabricate la Foxconn, cu standarde mai ridicate de producere.

 SpecterSS, on 22 iunie 2016 - 18:59, said:

Iar un ROG matura pe jos la capitolul calitate cu un clevo..
Defineste ce inseamna pentru tine calitate. Nu totul se rezuma la producator.

La display are 63% din RGB si 84% din sRGB pe cand Clevo are 60% respectiv 92%. Cum nu totul tine de gamut, hai sa aruncam o privire si la contrast, culori.
Clevo are un contrast excelent, 1235:1 pe cand Asus are 800:1.


La constructie nu am nimic de comentat la niciunul, ambele se prezinta bine.


Performanta in jocuri este aproximativ egala. Cum MihaiMT pune accentul pe programare un procesor puternic si ram cat mai mult sunt importante pentru el. Daca se decide pe Clevo, ii recomand sa opteze pentru varianta cu i7.


Cand vine vorba de racire, Clevo ii cam da clasa. Daca 960M-ul din ROG ajunge sa fie solicitata la 100% atunci va face throttling imediat astfel ca va reduce frecventa chip-ului grafic de la 1170Mhz la 500 Mhz. Cam naspa, nu? :)

Acum mai matura ROG-ul pe jos cu Clevo?

#20
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

 jegmihai, on 22 iunie 2016 - 19:48, said:

De fapt sunt fabricate la Foxconn, cu standarde mai ridicate de producere.


Defineste ce inseamna pentru tine calitate. Nu totul se rezuma la producator.

La display are 63% din RGB si 84% din sRGB pe cand Clevo are 60% respectiv 92%. Cum nu totul tine de gamut, hai sa aruncam o privire si la contrast, culori.
Clevo are un contrast excelent, 1235:1 pe cand Asus are 800:1.


La constructie nu am nimic de comentat la niciunul, ambele se prezinta bine.


Performanta in jocuri este aproximativ egala. Cum MihaiMT pune accentul pe programare un procesor puternic si ram cat mai mult sunt importante pentru el. Daca se decide pe Clevo, ii recomand sa opteze pentru varianta cu i7.


Cand vine vorba de racire, Clevo ii cam da clasa. Daca 960M-ul din ROG ajunge sa fie solicitata la 100% atunci va face throttling imediat astfel ca va reduce frecventa chip-ului grafic de la 1170Mhz la 500 Mhz. Cam naspa, nu? Posted Image

Acum mai matura ROG-ul pe jos cu Clevo?

Pe varianta cu i7 ma gandesc si eu sa merg. Imi place mai mult touchpadul de la Clevo. Sper sa fie mai calitativ decat cel de Asus. Oricum are garantie vreo 2 ani. In plus il pot curata

#21
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Uite si niste poze cu racirile, in stanga Asus, in dreapta Clevo.

Attached Files



#22
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016

 jegmihai, on 22 iunie 2016 - 19:53, said:

Uite si niste poze cu racirile, in stanga Asus, in dreapta Clevo.
Dupa logica mea de baza fara cunostiinte in domeniu, nu ar trebuii sa aibe racire mai buna clevo, avand doua radiatoare separate? Rogul pare sa aiba racire pentru CPU si GPU pe acelasi radiator. Just saying. Nu stiu ce componente sunt sub capota, unde sunt fabricate si asa mai departe. Dar ma gandesc ca va rezista cel putin cat are garantie :D

#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Racire mai buna --> incalzire mai putina --> sanse mai mici sa se dezlipeasca cipul grafic pe viitor.

 MihaiMT27, on 22 iunie 2016 - 20:33, said:

Dupa logica mea de baza fara cunostiinte in domeniu, nu ar trebuii sa aibe racire mai buna clevo, avand doua radiatoare separate?
Are racirea mai buna.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
MihaiMT27 - nu mai cita fiecare postare daca ii raspunzi colegului imediat de mai sus.  este deranjant la citit si aiurea de urmarit discutia

#25
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Clevo din cate stiu este o firma din China care produce carcase foarte bune pentru a fi customizate desi la un laptop nu prea ai ce sa-i schimbi...o placa video costa cat un laptop nou. Racirea e mai buna si era un clevo prin 2014 foarte laudat cu tastatura si mouse foarte bun, acum depinde si cine le asambleaza ca am auzit pe unii care s-au plans ca n-au fost asamblate bine asta prin Olanda sau Germania.

Hp-ul recomandat pe prima pagina e chiar foarte bun pentru scris dar costa cam mult pentru ce ofera.

http://www.pcgarage....950m-4gb-black/

asta e foarte ok si are gtx 960m performante mult mai bune ca 950 chiar daca nu te joci asta inseamna ca se va incinge ceva mai greu pentru ca nu vei folosi adevarata putere prea curand.

#26
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016
MihaiTS la ce laptop faci referire?

#27
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cum naiba sa zici ca un ROG amarat, ce nici macar nu-i un ROG veritabil e mai ok ca un Clevo?
Clevo e barebone, vreti mai multe detalii cautati Sager / Shenker, e aceeasi Marie, redenumita. Matura pe jos cu asa zisele ROG-uri cam la orice capitol.

Ca idee, G56 / GL552 n-au nicio treaba cu G75x-urile sau ROG-urile veritabile.
G56 / GL552 se trac din platforma N, laptop business si, ca cioara vopsita, sunt la fel de mediocre la racire, ca anemicul ala de ventilator abia de face fata in Load sustinut.

Acum na, daca vreti firma, aruncati banii pe firma.
Si comparatia cu iPhone e fix pix, macar astia iti dau si un soft cum trebuie pe langa calitatea oferita. La ROG, primesti o emblema fancy si atat, dar dehh, e ROG, poti sa te lauzi la vecini ca esti smecher si ai laptop "da gaming",

#28
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Hp-ul e clar mai scump, insa are un standard de calitate ridicat. Daca racirea te intereseaza, eu pe probookul meu nici macar nu ma stresez de asa ceva. In full load nu se incalzeste absolut deloc. Am un cooler extern primit cadou dar nu-l folosesc. Racirea nu depinde numai de cooler ci de arhitectura folosita + materialele folosite. Cel mai bine ar fi sa le testezi. O sa te intragostesti de Probook.

Edited by andy1992, 22 June 2016 - 23:47.


#29
MihaiMT27

MihaiMT27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2016
Tot caut un Probook cu i7 cu 4 core dar nu gasesc nimic.

#30
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016
E unu pe aici capabil sa o vanda si pe masa pentru un laptop clevo..

Mihai iti dau in privat ca te-au dezinformat astia bine..

#31
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
https://www.evomag.r...64-1393971.html

E scump.. dar are quad core.

#32
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Probook e serie consumer cu unele elemente de business. Ceva mai rasarit decit alte variante, cu siguranta il iei in calcul cind pretul e intre 1500 si 2500. Un Probook mai scump decit un Apple insa e o gluma.

Ar fi bine sa stii exact ce programare vrei sa faci. Pentru ceva usor ti-ar ajunge un laptop sub 3000. Daca vrei ceva mai complicat (emulatoare, masini virtuale), s-ar putea sa-ti trebuiasca un desktop (asta si pentru ca ai nevoie de mai multe monitoare).

#33
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 SpecterSS, on 23 iunie 2016 - 00:35, said:

E unu pe aici capabil sa o vanda si pe masa pentru un laptop clevo..

Mihai iti dau in privat ca te-au dezinformat astia bine..
Pai ia da-mi in privat, sunt curios. Posted Image

LE. Crezusem ca vrei sa-ti argumentezi parerea cu niste cifre, greseala mea.

Cat despre ProBook, e un laptop mediu dar atat. In cazul de fata nici nu merita mentionat pentru ca mai devreme sau mai târziu acel ULV va fi prea slab pentru ce foloseste MihaiMT.

Si nu, nu le fac nicio reclama, nu ma plătesc cu nimic.

Edited by jegmihai, 23 June 2016 - 07:07.


#34
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 SpecterSS, on 23 iunie 2016 - 00:35, said:

E unu pe aici capabil sa o vanda si pe masa pentru un laptop clevo..
Si altu pe aici capabil sa-l dea pe tacsu pentru a ne arata cat de putin stie.
Dar e ok, da-i tare cu pumnul in piept, ca asa o sa te stie tot netul. :D

#35
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Unora nu le suna bine "Clevo" pentru ca sunt si firme de rahat care asambleaza folosind carcasa aia. Personal mi se par best-buy avand in vedere ce ofera chiar daca nu au un design unic. Dar si Asusul pe care l am pus si eu mai sus e foarte ok pentru ce face el :P

#36
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Enumera acele firme. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate