Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Imprejmuire teren

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012

 MiddleEast, on 21 iunie 2016 - 23:33, said:

Buna seara,

Deschid acest topic pentru a cere o parere celor care au cunostinte in domeniu.

Detin un teren cu 3 laturi cu urmatoarele dimensiuni:

  L1=  200m
  L2= 160m
  L3= 124m

Ca orice om care vrea sa-si ridice o casa, am nevoie sa fac un gard pentru a-mi delimita proprietatea.

Ce variante calitate-pret imi puteti recomanda?

Mentionez ca voi incepe constructia gardului in luna septembrie anul curent binenteles, cu autorizatie de constructie emisa de autoritatile locale.

Multumesc anticipat!

 MiddleEast, on 22 iunie 2016 - 00:18, said:

La cat este de sapat, cu siguranta apelez la motorizate.
Intradevar, este o suprafata mare, 1h, dar vreau sa-mi fac ceva dragut, nici vorba de conac, nici macar etaj nu va avea. 2-300mp ceva in genul celei din imaginea de mai jos.
modern-house-with-a-retro-car-as-a-focal-point-1.jpg

Iar referitor la gradina, ma voi juca cu gazonul, ceva design cu podulete, etc, dar pana ajungem in punctul ala, gardul ridica probleme Posted Image))


 Nazmi, on 22 iunie 2016 - 08:02, said:

Cred ca este o neînțelegere la mijloc.

● O casa ca cea din imaginea postata de mine este cu mult mai ieftina decât cea construita tradițional.  Este un exemplu în Costinești, în zona epavei, la 160mp costurile finale au fost de 75000 euro cu tot cu o piscina de 16mp dar cu finisaje de premium.

● Nu se pune problema ca nu ar fi bani de gard,cum spui și tu @TheWarrior, vreau sa fie ceva frumos dar în același timp sa nu fiu nevoit sa am costul gardului cat doua case. Nu vad rostul unui gard de beton pe 500 ml,din acest motiv am cerut variante.

● @vubiv Terenul se afla la 9km distanta de un oraș din România, deschidere la 2 străzi asfaltate și nu se pune problema de parcelare și vânzare din mai multe motive.
● @Marian19811 Eu am înțeles de-a lungul vieții ca în general gusturile nu se discuta. Sunt destule soluții tehnice care îți pot asigura intimitatea și asta este ultima mea problema. Nu sunt nici primul nici ultimul care își doreste/are o casa cu pereți exteriori de sticla în România.  


Revenind la problema gardului, repet, nu am un buget fix dar nu vreau sa plătesc 50 000 euro doar gardul.
Prima varianta este de luat în calcul, singura mea nelămurire este cea legata de siguranță.  Nu prea pare atât solid acel gard și fiind suprafață atât de mare, automat este și puțin mai greu de supravegheat.

Mulțumesc.

Sunteti doi sau unul cu doua conturi?

"Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:
a. crearea si folosirea de "clone" (mai multe conturi ale aceluiasi utilizator). Descoperirea de catre moderatori a acestor conturi va duce la suspendarea definitiva a conturilor clonelor si suspendarea pe o perioada de 15 de zile a contului principal."

Edited by soreen2_0, 22 June 2016 - 10:44.


#20
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ce NU imi plac oamenii invidiosi care se leaga de orice ( ba ca e o constructie de-amboulea , ba ca o sa-l coste intretinerea cat casa poporului ... ) ce naiba ii f**e grija pe toti care nu raspundesti la subiect , nu inteleg ?
Ce legatura are gardul cu spatiul de locuit ??
Bai ratatilor care postati pe aici sa va dati cu parerea pe langa subiect , abtineti-va !!

Referitor la gard : zici ca unele " modele " nu prezinta siguranta dar pe de alta parte nu vrei sa cheltuiesti mult . Pai sa stii ca un hot trece peste un gard chiar daca are 5 m inaltime . Stalpi beton sau fier ingropati in beton , plasa de gard bordurata sau gard la " rola " intins si sustinut la partea superioara cu sarma oteloasa .
Tinand cont ca ai spatiu poti face " mal " de pamant pe cele 2 laturi cu conditia (  nu neaparat )ca la strazi sa existe sant de apa , pe malul ala pui maracini cu spini + faptul ca exista malul acela inalt scapi de poluare fonica . Poti planta gard viu , tuia ( in timp ca sa nu simti la buzunar )

#21
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 soreen2_0, on 22 iunie 2016 - 10:37, said:

Sunteti doi sau unul cu doua conturi?

"Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:
a. crearea si folosirea de "clone" (mai multe conturi ale aceluiasi utilizator). Descoperirea de catre moderatori a acestor conturi va duce la suspendarea definitiva a conturilor clonelor si suspendarea pe o perioada de 15 de zile a contului principal."
Da, am observat si eu ca unul din raspunsuri le-a postat de pe contul vechi Nazmi... nu de pe contul nou deschis astazi :D
Probabil a uitat ca s-a logat pe contul vechi si a postat din greseala de pe el :D

#22
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012
Da, asa cum spui tu, insa de ce sa iti faci un cont nou pt a deschide un topic?Posted Image

#23
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Poze cu gardul ? Tot nu e facut ? Casa ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate