Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Imprejmuire teren

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MiddleEast

MiddleEast

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2016
Buna seara,

Deschid acest topic pentru a cere o parere celor care au cunostinte in domeniu.

Detin un teren cu 3 laturi cu urmatoarele dimensiuni:

  L1=  200m
  L2= 160m
  L3= 124m

Ca orice om care vrea sa-si ridice o casa, am nevoie sa fac un gard pentru a-mi delimita proprietatea.

Ce variante calitate-pret imi puteti recomanda?

Mentionez ca voi incepe constructia gardului in luna septembrie anul curent binenteles, cu autorizatie de constructie emisa de autoritatile locale.

Multumesc anticipat!

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Cea mai ieftina varianta care suporta si imbunatatiri in viitor: stilpi din teava dreptunghiulara de 3 m, 1 m in pamint (simburi de beton) si 2 m afara, pusi la 2,5 m unul de altul. Intre acesti stilpi sudezi plasa sudata bordurata. Ok, gardul e...transparent, dar in citiva ani poti pune gard viu (hibiscus, thuja, luleaua turcului etc) sau panouri de placi din policarbonat. Nu te complica cu tabla sau scindura, te costa mai mult. Cu putin noroc, vei iesi cam la 30-40 lei/metru liniar de gard. Mai simplu/ieftin de atit cred ca nu vei reusi sa gasesti, poate niste stilpi oarecare si sirma ghimpata intre ei, dar va arata a la WW1..
Cam asa va fi: https://www.facebook...18&l=515e8327b6
In fata, la strada, ca sa arate mai bine, poti incerca o combinatie de beton (stilpi si soclu) cu fier forjat.

Edited by ionut76, 21 June 2016 - 23:50.


#3
MiddleEast

MiddleEast

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2016

View Postionut76, on 21 iunie 2016 - 23:44, said:


Cam asa va fi: https://www.facebook...18&l=515e8327b6
In fata, la strada, ca sa arate mai bine, poti incerca o combinatie de beton (stilpi si soclu) cu fier forjat.

Este o idee, problema este ca la strada ca sa arate mai bine inseamna 200m + 124m (am deschidere la 2 strazi :) )

La un calcul general, costurile vor sari de 50 000 lei cu varianta ta.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Stiu, si pe noi ne-a costat foarte mult, plasa e scumpa, stilpii sunt la fel, noi am luat stilpi la 6 m si i-am taiat in doua 3m + 3m. Pentru gaurile adinci de 1 m am chemat un excavator cu un...burghiu, uite asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gF4IYlzQUYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Gropile ies...cilindrice si cumva de diametru mic, deci nu vor inghiti prea mult beton, cam o roaba si jumatate - doua la fiecare, bine vibrat. Ce suprafata de teren ai, iti faci conac ;)  Noi avem 1000 mp si deja ne-a spetit munca de ingrijire a terenului si mica gradina de zarzavat.

Edited by ionut76, 21 June 2016 - 23:56.


#5
MiddleEast

MiddleEast

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2016

View Postionut76, on 21 iunie 2016 - 23:53, said:

Gropile ies...cilindrice si cumva de diametru mic, deci nu vor inghiti prea mult beton, cam o roaba si jumatate - doua la fiecare, bine vibrat. Ce suprafata de teren ai, iti faci conac Posted Image  Noi avem 1000 mp si deja ne-a spetit munca de ingrijire a terenului si mica gradina de zarzavat.

La cat este de sapat, cu siguranta apelez la motorizate.

Intradevar, este o suprafata mare, 1h, dar vreau sa-mi fac ceva dragut, nici vorba de conac, nici macar etaj nu va avea. 2-300mp ceva in genul celei din imaginea de mai jos.

Attached File  modern-house-with-a-retro-car-as-a-focal-point-1.jpg   354.38K   206 downloads


Iar referitor la gradina, ma voi juca cu gazonul, ceva design cu podulete, etc, dar pana ajungem in punctul ala, gardul ridica probleme :)))

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Furnizorul de gaze naturale o sa te iubeasca in lunile de iarna cind vei incalzi acele minunate spatii generos vitrate Posted Image
Eu tund 1000 de mp (un teren al socrului meu aflat linga noi) cam in 1,5-2 ore si nu am nimic pe el in afara de citiva pomi pe care ii ocolesc cu masina.

Edited by ionut76, 22 June 2016 - 00:21.


#7
MiddleEast

MiddleEast

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.06.2016

View Postionut76, on 22 iunie 2016 - 00:19, said:

Furnizorul de gaze naturale o sa te iubeasca in lunile de iarna cind vei incalzi acele minunate spatii generos vitrate Posted Image
Eu tund 1000 de mp (un teren al socrului meu aflat linga noi) cam in 1,5-2 ore si nu am nimic pe el in afara de citiva pomi pe care ii ocolesc cu masina.

Nu am gaze naturale acolo, dar voi folosi pompe de caldura cu energie geo-termala.
Legat de gazon, stiu, maica-mea are acum vreo 1500 mp si am avut proasta inspiratie sa ofer o mana de ajutor, am renuntat dupa 30 minute vara trecuta la 35grade.

Probabil voi achizitiona un tractoras, asa n-o mai fi atat de greu Posted Image

#8
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
"Ca orice om care vrea sa-si ridice o casa, am nevoie sa fac un gard pentru a-mi delimita proprietatea."

Bahhh..

Ce esti taran. N-ai vazut si tu filme? cum e la americani? Aia nu au garduri intre case:|...Fii si tu. mai american;)..secolul 21...HELLO???

#9
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostMiddleEast, on 21 iunie 2016 - 23:50, said:

Este o idee, problema este ca la strada ca sa arate mai bine inseamna 200m + 124m (am deschidere la 2 strazi Posted Image )

La un calcul general, costurile vor sari de 50 000 lei cu varianta ta.
Bagi pompa de caldura si nu ai bani de gard?
Pai gardul e interfata cu vizitatorul, trebuie sa fie frumos, trainic si usor de intretinut.

Cel mai ieftin gard este in varianta: pari de vie (din ciment) si plasa de sarma (cea la sul de 10m). La tara mai merge si asa.

Intr-o zona preoraseneasca cea mai buna varianta e cea a lui @ionut76.
Nu ai prea multe variante low cost.

#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostMiddleEast, on 22 iunie 2016 - 00:18, said:

Intradevar, este o suprafata mare, 1h, dar vreau sa-mi fac ceva dragut, nici vorba de conac, nici macar etaj nu va avea. 2-300mp ceva in genul celei din imaginea de mai jos.
Attachment modern-house-with-a-retro-car-as-a-focal-point-1.jpg
Daca ai bani sa faci aia si sa o intretii, gardul reprezinta ultima ta problema... daca gardul e o problema, inseamna ca nu iti permiti casa aia si cu ce ai spus tu mai sus :D
Parceleaza terenul daca ai deschidere de 200m la o strada si 124m la alta, si cu banii obtinuti din vanzarea terenurilor vei avea bani si de gard si de casa... asta presupunand ca nu e terenul in mijlocul campului sau alte zone greu accesibile, ceea ce la suprafata aia cred ca exact genul asta de teren ai.
Mai ieftin decat solutiile date mai sus nu exista.

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostMiddleEast, on 21 iunie 2016 - 23:33, said:

Ce variante calitate-pret imi puteti recomanda?

Din cate stiu nu poti sa pui chiar orice gard. Cum trebuie sa arate gardul este reglementat prin planul urbanistic zonal sau general.

Adica daca vecinii tai au gard de lemn maro sau verde tu nu poti sa pui gard de fier rosu. Bine, traim in Romania...

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Imprejmuirea unei proprietati inseamna si obtinerea unei autorizatii de construire - Legea nr.50/1991. Art 3- (1) litera d): Constructiile civile, industriale, agricole, cele pentru sustinerea instalatiilor (…) se pot realiza numai cu respectarea autorizatiei de construire, precum si a reglementarilor privind proiectarea si executarea constructiilor, pentru: imprejmuiri...
Asa ca mergi la un arhitect/inginer cu drept de semnatura si discuta cu el variantele tehnice de executare a imprejmuirii, vezi ce si cum ca deviz al lucrarii, aprobarile necesare, eventualele impuneri (in ce priveste materialele, dimensiunile etc.), functie de care va fi si taxa pe care o vei plati la primarie. Iar daca prin planul de urbanism primaria nu aproba garduri din pari de lemn cu sarma ghimpata sau garduri mai inalte de 1,80 m, asta este, te conformezi. Oricum vei avea nevoie de un proiect pentru imprejmuire.

#13
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Cred ca este o neînțelegere la mijloc.

● O casa ca cea din imaginea postata de mine este cu mult mai ieftina decât cea construita tradițional.  Este un exemplu în Costinești, în zona epavei, la 160mp costurile finale au fost de 75000 euro cu tot cu o piscina de 16mp dar cu finisaje de premium.

● Nu se pune problema ca nu ar fi bani de gard,cum spui și tu @TheWarrior, vreau sa fie ceva frumos dar în același timp sa nu fiu nevoit sa am costul gardului cat doua case. Nu vad rostul unui gard de beton pe 500 ml,din acest motiv am cerut variante.

● @vubiv Terenul se afla la 9km distanta de un oraș din România, deschidere la 2 străzi asfaltate și nu se pune problema de parcelare și vânzare din mai multe motive.
● @Marian19811 Eu am înțeles de-a lungul vieții ca în general gusturile nu se discuta. Sunt destule soluții tehnice care îți pot asigura intimitatea și asta este ultima mea problema. Nu sunt nici primul nici ultimul care își doreste/are o casa cu pereți exteriori de sticla în România.  


Revenind la problema gardului, repet, nu am un buget fix dar nu vreau sa plătesc 50 000 euro doar gardul.
Prima varianta este de luat în calcul, singura mea nelămurire este cea legata de siguranță.  Nu prea pare atât solid acel gard și fiind suprafață atât de mare, automat este și puțin mai greu de supravegheat.

Mulțumesc.


#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
O varianta: teava patrata 20x20 mm, lungime 6 metri (17-19 lei teava). Tai la 1.5 m si iti ies 4 bucati. Ai nevoie de un sudor bun pentru a face panouri.

Tot cu plasa bordurata ti-as fi recomandat si eu, cu bordura de ciment de 20 cm inaltime si stalpi din teava rotunda. De stalpi sudezi teava patrata de 20x20 la o distanta de 105 cm (pentru a putea pune intre teava patrata panouri de policarbonat - placa are 210 cm si o tai pe jumatate) iar plasa sudata o sudezi de teava patrata. Un gard de asemenea amploare il faci o singura data in viata, nu in fiecare saptamana.

Edited by florinbad, 22 June 2016 - 08:42.


#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
haha, la ce viitoare casa a pus in poza, costul gardului nu va depasi nici pretul incalzirii pentru o iarna
asta nu inteleg la romani, incearca sa faca economii de la prostii, dar nu se uita la adevaratul consum

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postaeon, on 22 iunie 2016 - 09:01, said:

haha, la ce viitoare casa a pus in poza, costul gardului nu va depasi nici pretul incalzirii
stai un pic, omul nu a spus ca nu are bani, a spus ca nu vrea sa coste mult.
Nu se pune problema intimitatii, la suprafata asta nu e cazul, casa va fi probabil in mijlocul curtii.

Ce trebuie sa retina initiatorul, un gard serios are are macar o bordura (de fapt are si fundatie) si obligatoriu armatura, ca te trezesti ca intra pe sub gard caini si alte lighioane.
Nu mai vorbim de apa de pe drum.
Deci la dimensiunea asta o sa coste ceva. Asta e. Vrei conac platesti, daca nu imprejmuiesti 250mp si ai casa langa drum.......

Eu raman la parerea ca panourile bordurate sunt solide, dar obligatoriu sa fie din acelea plastifiate (verde - nu mai au nevoie de intretinere - se vad si frumos).

Edited by TheWarrior, 22 June 2016 - 09:13.


#17
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Romania nu are clima necesara pentru astfel de constructii.
Daca iti faci o astfel de constructie si nu esti milionar in euro cu un venit anual de sute de mii de euro minim e o idee foarte proasta. Mananca foarte multi bani, atat iarna pentru incalzire cat si vara pentru racire. Chiar si in strainatate cu o clima mult mai adecvata si tot mananca o gramada de bani.

Mai e si situata la 9 km de un oras (presupun ca undeva in judetul Constanta intr-un sat) unde iarna o sa mai bagi bani si in deszapezire, ca presupun ca nu ai iesire la un DN sau la o strada intens circulata astfel incat sa fie printre primele deszapezite de primarie si nici primarul satului nu esti Posted Image

Edited by vubiv, 22 June 2016 - 09:29.


#18
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,764
  • Înscris: 01.10.2002

View Postmeow91, on 22 iunie 2016 - 03:25, said:

N-ai vazut si tu filme? cum e la americani? Aia nu au garduri intre case:|...Fii si tu. mai american;)..secolul 21...HELLO???
Poti sa te crezi in ca-n filme in secolul 21, dar fara gard ai sa vezi cativa ciobani din secolul 19 care-si aduc oile sa pasca sau camioane care arunca gunoaie.
Ai putea sa incepi cu plantatul de stalpi si cateva randuri de sarma, eventual ghimpata, si pui arbusti pentru un gard viu. In 2-3 ani problema e rezolvata.
http://forum.softped...i/page__st__126

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate