Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Este legal sa construiesc lipit de cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Vreau sa cumpar o bucata de teren cu fundatie de la sora mea.  Terenul si fundatia sunt lipite de casa ei, practic proiectul era de duplex.  Ea are dezmembrarea si tot ce trebuie facut, doar ca eu nu stiu daca voi avea voie sa construiesc odata ce cumpar bucata de teren de la ea.  Am auzit de la diferite voci ca s-ar putea, dar cum aflu sigur.  Nu am incredere doar in oameni.  Sa ma duc la primarie sa intreb?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din ce stiu, trebuie sa ai o distanta minima fata de proprietatea comuna, parca 1.5m era distanta.

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Daca ea e de acord... stii ca surorile se mai razgandesc, mai au nevoie de o masina noua...

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca acea fatada (a ei) nu are goluri (geamuri etc), se poate lipi peretele tau direct de al ei (al tau neavand de asmenea nici el nici un fel de go). Daca are, nu se poate decat cu retragere.

Trebuie sa se faca decopertare a fundatiei existente, Studio geo, plus Proiect tehnic pe specialitati, plus Avize de la Primarie (Certificat de Urbanism, Autorizatie de Contruire) si celelalte.

View PostGloriaS, on 21 iunie 2016 - 11:09, said:

...
Nu am incredere doar in oameni.
Atunci in ce/cine ai incredere...?

Edited by colombo2003, 21 June 2016 - 13:03.


#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

View PostGloriaS, on 21 iunie 2016 - 11:09, said:

Vreau sa cumpar o bucata de teren cu fundatie de la sora mea.  Terenul si fundatia sunt lipite de casa ei, practic proiectul era de duplex.  Ea are dezmembrarea si tot ce trebuie facut, doar ca eu nu stiu daca voi avea voie sa construiesc odata ce cumpar bucata de teren de la ea.  Am auzit de la diferite voci ca s-ar putea, dar cum aflu sigur.  Nu am incredere doar in oameni.  Sa ma duc la primarie sa intreb?
Locuinta duplex este una pe 2 nivele. In cazul tau este vorba de locuinte cuplate (cel mai probabil sunt si duplex, dar nu este relevant pentru problema ta).
Daca a avut autorizatie pentru case cuplate, in principiu asta a produs efecte legale, deci este destul de probabil ca te vei putea lipi la calcan de casa vecina.
Dar ca sa fi sigur, cere un certificat de urbanism (de construire, nu informativ). Dar vezi ca acel certificat de urbanism de construire il poate cere doar proprietarul terenului.

Edited by ech, 21 June 2016 - 13:40.


#6
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
Intai cere un certificat de urbanism. Daca in conformitate cu acesta vei avea dreptul sa construiesti la calcan, atunci fata de o constructie standard iti vor mai trebui:
- expertiza tehnica de alipire la calcan
- agordul vecinulii
- posubil studiu de insorire

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostGloriaS, on 21 iunie 2016 - 11:09, said:

Vreau sa cumpar o bucata de teren cu fundatie de la sora mea.  Terenul si fundatia sunt lipite de casa ei, practic proiectul era de duplex.  Ea are dezmembrarea si tot ce trebuie facut, doar ca eu nu stiu daca voi avea voie sa construiesc odata ce cumpar bucata de teren de la ea.  Am auzit de la diferite voci ca s-ar putea, dar cum aflu sigur.  Nu am incredere doar in oameni.  Sa ma duc la primarie sa intreb?

Daca ai acordul vecinului poti construi si la 1 mm de el....Daca nu ai acord trebuie la minim X m (distanta X minima e stabilita de consiliul local)...Deci du-te la primarie si intreaba.

Edited by Clovis, 21 June 2016 - 18:59.


#8
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cand vecinul isi pune casa pe calcan, e cam ciudat sa aiba cineva pretentia ca cealalta casa de pe lotul apropiat sa aiba acordul vecinului. Ori ambele pe calcan, ori deloc.

#9
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Multumesc pentru raspunsuri.  Proiectul initial a fost pentru 2 case lipite, sora mea construind doar o casa, iar unde ar trebui sa fie a2a a pus doar fundatia.  Au trecut cativa ani de cand si-a construit ea, iar acum vrem noi sa cumparam de la ea cealalta parte si sa construim pe ea.  Pe partea pe care ne vom alipi (asa cum fusese din proiect) nu sunt geamuri, si da, bineinteles ca ea vrea sa construim lipit de ea.  Pe mine doar ma interesa din punct de vedere legal.

#10
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Legal in urbanismul meu scria ca daca un vecin are calcan sunt obligat sa ma alipesc la el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate