Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Ce inseamna a fi prost ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postleul_tau, on 21 iunie 2016 - 14:50, said:

de unde sti ca oamenii aia care au facut dezordinea aia nu au fost nedreptatiti in existenta lor?

Majoritatea suntem nedreptăţiţi în unele momente, de-a lungul vieţii. Diferenţa dintre oameni se poate vedea însă prin (in)capacitatea de a ne controla trăirile şi manifestările lor exterioare.

Întotdeauna, când facem sau spunem ceva, trebuie să ne gândim la consecinţele faptelor sau vorbelor. Eu prefer să regret ceva ce n-am făcut sau n-am spus, decât să regret ceva ce am făcut, sau am spus.

Eu am o regulă a vieţii pe care o respect: întotdeauna când sunt nervos, mă retrag cu mine însumi, şi nu mai dau răspunsuri sau nu mă apuc de făcut ceva, pentru că din cauza nervilor...e posibil să regret prostia generată de nervi.


Responsabilitatea faptelor şi a vorbelor ! Acesta e cel mai bun leac împotriva prostiei.

Edited by lupini, 21 June 2016 - 15:28.


#38
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
@ascended
Bai ascended bai ce ti-am zis eu ?!!!

@restul
ma scuzati de off-topic

#39
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Fiecare face/zice ce vrea... asa e in lumea asta... prostia e in floare... lupini ce cauti pe lumea asta?

#40
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View PostMr_Who, on 21 iunie 2016 - 09:09, said:

Ai uitat un atribut esential al prostului: e incapabil de introspectie si autoanaliza critica, e incapabil sa-si recunoasca limitarile. Tu tocmai ai facut-o. Deci nu esti prost, stai linistit. Posted Image
Corect, el daca e asa cum se descrie e slab, nehotarat, fara tarie si calitati, inadaptat, dar nu prost.

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postlupini, on 21 iunie 2016 - 14:24, said:

Să analizăm puţin situaţia:

Care e ordinea de cheltuire a unui salariu, care să ne facă să nu avem necazuri ? Prima dată se plătesc facturile la întreţinere, curent, cablu, telefon...şi aşa mai departe. Apoi, poate ne cumpărăm ceva haine, sau plecăm într-o vacanţă de week-end.
Ordinea de cheltuire a salariului?
Daca nu avem datorii.
Se pun deoparte 10% bani care vor merge = se vor cheltui doar pentru investitii. (partea asta nu o vad nicaieri :))
Daca ne place siguranta mai punem deoparte alti 10% ca paravan protector pentru ionvestitiile noastre care se foloseste in caz de necesitate sau urgente.
Dupa care vine tot ceea ce ai enumerat si altewle daca este cazul.
Asa "spun" ca ar fi cazul sa facem niste oameni bogati sau foarte bogati, poate ca ei stiu mai bine sau poate ca gresesc.Posted Image

#42
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpoadol, on 21 iunie 2016 - 15:57, said:

Se pun deoparte 10% bani care vor merge = se vor cheltui doar pentru investitii. (partea asta nu o vad nicaieri
Daca ne place siguranta mai punem deoparte alti 10% ca paravan protector pentru ionvestitiile noastre care se foloseste in caz de necesitate sau urgente.

Cunosc strategia asta: "regula 30 %", însă cu mici modificări: 10 % pentru donaţii în scopuri caritabile, 10 % pentru investiţii, şi 10 % depunere în conturi bancare în caz de necesitate urgentă. Restul de 70 %, salariul poate fi cheltuit pe cumpărături care să ne satisfacă poftele. :)

#43
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016

View Postlupini, on 21 iunie 2016 - 14:24, said:

Ce este prostia ? Un posibil răspuns e că: prostia e o faptă sau un ansamblu de fapte, care nu iau în seamă consecințele.

Prostia nu e sinonima neaparat cu lipsa de raspundere, ci mai degraba cu ignoranta datorata lipsei de educatie.
Astfel, una e sa constientizezi faptul ca ai de suportat consecinte dar nu-ti pasa din anumite motive si, alta e sa n-ai habar ce-o sa se intample in secunda doi. Sa fii iresponsabil inseamna sa risti, sa fii curajos, sa evoluezi :D
Eu apreciez prostia, o ador uneori, atunci cand imi face viata usoara. Incerc sa ma feresc de prosti cat pot, pentru a nu ma molipsi cu idioteniile lor.
De fapt, mai pe scurt, sa fii prost inseamna sa nu stii.

#44
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
1. aici vorbim de caracter de oportunist... gen becali... o fi o calitate, dar nu tine de inteligenta in sensul traditional
2. discutabil si ce fel de informatii... sunt oameni foarte cititi care nu stiu mai nimic relevant pentru viata de zi cu zi
3. trebuie sa ai cunostinte de astrologie pt. a intelege ca e nestiintfiica? nope... valabil pt. multe altele... e drept ca-ti trebuie sa stii cum functioneaza stiinta
4. poate
5. poate
6. natura umana, sentimente, chestii care nu prea se pot tine sub control cu inteligenta, caci nu-s rationale din capul locului
7. nu, de ce?

Eu zic asa, sa fii prost e sa pici capcana cat mai des la astea: https://en.wikipedia...st_of_fallacies

Si sa tinzi sa te bazezi pe "bun simt", instincte, vorba lumii - in loc de dovezi care pot fi verificate.

#45
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
Domnule Motiv, si noi ar trebui acum sa cautam fiecare paragraf la care ai raspuns? Nu era corect daca le intercalai? Sa fim rezon...

#46
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Teoria Conspiratiei, tu esti cel cu sarut masnusitele(nu ca n-as avea si altceva) si ceva imi spune ca atat semeni cu hydrol incat  ...Daca ai fi el ti-as spune ca orice om are o sansa in viata  asa cum ai si tu,insa deocamdata cred ca  rramai la stadiul de prost cu ifose,dar nu-ti pierde speranta...poate te vindeci intr-o zi ,dar cum nu esti hydrol si esti Teoria  Conspiratiei ,pot sa rezum ca prostia ta e doar rezultatul unei frustrari majore,asa ca  pt a te vindeca de prostie ,vindeca-te de frustrarile aduse de ingamfare si dispret.

Si apoi daca am fi toti destepti lumea ar fi monotona,deci  te incadrezi in peisaj TC.

Edited by isisceanoua, 21 June 2016 - 17:22.


#47
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Sa fi prost nu e chiar atat de rau, cum? uite asa:
-prostul nu se streseaza
-prostul nu se gandeste la problemele globale
-prostul nu are griji
-prostul crede tot ce ii spune cutia cu imagini, si e multumit asa.
-prostul este fericit indiferent de situatie
-prsotul are speranta, cum? pai, mereu merge la vot.

#48
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
N-are sens sa dau copy-paste, deci va rog sa mergeti la

http://forum.softped...4#entry18658287

si sa cititi niste legi ale prostiei fenomenal de bine spuse de cineva.

#49
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcumatrul007, on 21 iunie 2016 - 16:57, said:

De fapt, mai pe scurt, sa fii prost inseamna sa nu stii.

Nimeni nu ştie orice. Dacă ar fi să ne luăm după acest criteriu, atunci orice om e prost, raportat la domeniul altuia, pe care nu-l cunoaşte.

Din acest motiv eu nu raportez prostia la cunoaştere, ci la ce am scris mai sus: acţuni prin care se distruge ordinea, şi se înlocuieşte cu dezordinea.


Ordinea reprezintă funcţionalitatea unei societăţi, a unei maşinării, a unui ansamblu. Dezordinea e dată de nefuncţionarea unei societăţi, a unei maşini, a unei relaţii, şi aşa mai departe.

Aduc în discuţie următorul exemplu: sunt doi oameni lângă o maşină. Niciunul dintre ei nu se pricepe deloc la motoare. Însă, unul dintre ei apreciază ordinea funcţionării motorului şi nu se atinge de el. Celălalt nu apreciază, şi dă cu un ciocan în el până îl sparge. Care dintre ei e prostul ? Nota bene: niciunul dintre ei nu ştie cum funcţionează un motor.

Edited by lupini, 22 June 2016 - 14:27.


#50
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Postlupini, on 22 iunie 2016 - 14:26, said:

acţuni prin care se distruge ordinea, şi se înlocuieşte cu dezordinea.


Ordinea reprezintă funcţionalitatea unei societăţi, a unei maşinării, a unui ansamblu. Dezordinea e dată de nefuncţionarea unei societăţi, a unei maşini, a unei relaţii, şi aşa mai departe.

Ordinea nu este binele absolut si nici dezordinea raul absolut. Depinde ce fel de ordine ai. Daca ai o ordine proasta si abuziva, merita distrusa. Ai fi prost , cred eu, sa permiti comiterea unor abuzuri in numele ordinii . De aia exista revolutii , revolte si asa mai departe.
Societatea nu este un mecanism in genul unei masini, este compusa din oameni care reprezinta un scop in sine. Ordinea care nu mai tine cont de faptul ca are de a face cu oameni si nu cu piese ale unei masinarii trebuie distrusa.

#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTeoriaConspiratiei, on 22 iunie 2016 - 14:48, said:

Ordinea nu este binele absolut si nici dezordinea raul absolut. Depinde ce fel de ordine ai.

Într-adevăr. Ordinea unei societăţi de exemplu, e dată de numărul de oameni care aderă la ea. Dacă marea majoritate o fac şi o acceptă, atunci aceea e ordinea general acceptată. Cine vrea să o compromită, e considerat prost, sau mai rău.

Un exemplu, e fapta lui Galileo Galieli, care împotriva ordinii stabilite de Biserica Romano Catolică, ce avea ca fundament geocentrismul, el a venit cu heliocentrismul, care însemna destructurarea canoanelor catolice. În acest fel, marea majoritate a contemporanilor lui Galileo îl considera om prost. Sigur, erau şi care vedeau că nu e aşa.

#52
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Postlupini, on 22 iunie 2016 - 15:06, said:

Într-adevăr. Ordinea unei societăţi de exemplu, e dată de numărul de oameni care aderă la ea. Dacă marea majoritate o fac şi o acceptă, atunci aceea e ordinea general acceptată. Cine vrea să o compromită, e considerat prost, sau mai rău.

Un exemplu, e fapta lui Galileo Galieli, care împotriva ordinii stabilite de Biserica Romano Catolică, ce avea ca fundament geocentrismul, el a venit cu heliocentrismul, care însemna destructurarea canoanelor catolice. În acest fel, marea majoritate a contemporanilor lui Galileo îl considera om prost. Sigur, erau şi care vedeau că nu e aşa.

Eu speram sa discutam despre prostia care chiar e prostie , nu despre felul in care e perceput un om de catre societate. Galilei nu era prost, era cel care spusese adevarul.  Ca majoritatea contemporanilor il considerau prost, tine de relativismul judecatii care se poate raporta si la o ordine abuziva . In cazul de fata abuzul ordinii e dat de incercarea de a stabili pe baza dogmelor un adevar neverificat stiintific.
Tu incerci aici sa dai un fel de definitie conventionala a prostiei , sa definesti prostia ca opozitie fata de ordinea stabilita si acceptata. Pai tocmai asta ti-am raspuns si ai dat un exemplu perfect, ca ordinea acceptata nu este automat o ordine buna, ea poate deveni o ordine abuziva. Si nici perceptiile celor care se supun ordinii de dragul ordinii sau de dragul unui interes personal nu sunt un reper pentru adevar, sunt doar impresii care se pot dovedi false.
Compromiterea ordinii e necesara progresului. Trebuie sa inlaturi raul, ordinea nu este neaparat buna, iar revolutiile de multe ori inlocuiesc o ordine proasta si-i trimit la esafod pe toti sustinatorii ei.

Edited by TeoriaConspiratiei, 22 June 2016 - 15:23.


#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View PostTeoriaConspiratiei, on 22 iunie 2016 - 15:19, said:

Eu speram sa discutam despre prostia care chiar e prostie

Prostie absolută nu văd să existe. Prostia se raportează la ceva. Eu spun că se raportează la destructurarea ordinii, şi înlocuirea cu haosul. Alţii o raportează la necunoaştere. Însă, toţi suntem necunoscători în anumite domenii, în cele mai multe zic eu.



View PostTeoriaConspiratiei, on 22 iunie 2016 - 15:19, said:

Compromiterea ordinii e necesara progresului.

Compromiterea ordinii, da, aduce progres, dar numai dacă e înlocuită tot cu ordine. Dacă ordinea e înlocuită cu dezordinea, s-a terminat cu progresul. Aici e prostia ! Posted Image

Ordinea stă la baza oricărui lucru funcţional.

Edited by lupini, 22 June 2016 - 15:33.


#54
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Postlupini, on 22 iunie 2016 - 15:28, said:


Prostie absolută nu văd să existe. Prostia se raportează la ceva. Eu spun că se raportează la destructurarea ordinii, şi înlocuirea cu haosul. Alţii o raportează la necunoaştere. Însă, toţi suntem necunoscători în anumite domenii, în cele mai multe zic eu.

Asta am inteles, ce n-am inteles e de ce ar fi ordinea binele absolut si haosul raul absolut ? Eu zic ca e haosul e mai bun decat o ordine abuziva . De o ordine scrantita de pilda cum a fost ordinea nazista, daca erai evreu era cam dificil sa scapi. Tipul ala de ordine pusese un mecanism perfect ordonat in miscare pentru a te strivi dintr-un singur motiv, erai evreu, deci vinovat. In haos, evreul ar fi scapat mai usor....
Ordinea o poate lua razna, am avut si exemplul dictaturilor comuniste, bazate tot pe ordine si pe represiunea abuziva. Fata de ele, haosul e mai bun.
Daca ne gandim la ordinea existenta in societatile democratice, abuzurile sunt mai putine, dar nu lipsesc, mai cu seama atunci cand unii pledeaza pentru o societate asemanatoare unui mecanism, in care individul devine o biata rotita a unei masinarii. Cand in numele ordinii sau al bunei functionari a masinariei se comit abuzuri, e de chestionat ordinea insasi, pe langa , desigur , judecarea celor care comit abuzuri. Poate ea insasi, ordinea, asa cum este conceputa , prin mecanismele ei incurajeaza abuzurile. Si daca nu mai gasim o ordine potrivita care sa satisfaca idealurile noastre mai noi, ce tin de extinderea drepturilor si libertatilor si de tratarea individului ca scop in sine, de ce n-am ajunge si la haos ? E bine sa incercam toate variantele. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate