Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce inseamna a fi prost ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
O sa incep printr-o tentativa de sinceritate. Am scris tentativa ca nu sunt in stare sa fiu pana la capat sincer din motive de supravietuire. M-as suporta cu greu stiind despre mine adevarul. O sa fie mai mult o forma de recunoastere temporara, fara atributul definitivului, pe care o pot retrage oricand la sfarsitul textului, un fel de eschiva stilistica. Ce as avea de evitat printr-o eschiva ? Adevarul nud. De aceea chiar daca voi recunoaste ca sunt foarte prost , indata ce acest text va fi scris, imi rezerv dreptul de a reveni la siguranta de sine de care orice prost dispune, aceea de a nu se considera intr-atat de prost.
Ca sa n-o mai lungesc, sa incep sincer, deschis si lucid acest text: sunt foarte prost ! Sunt chiar incredibil de prost. Nu inteleg nimic sau inteleg pe jumatate, intotdeauna jumatatea inteleasa fiind irelevanta in raport cu intregul.
Dar ce inseamna pana la urma sa fii prost ? Aceasta e intrebarea pe care vreau s-o adresez stimabililor forumisti .Eu m-as incadra in toate definitiile posibile , sunt fara speranta. Efortul analitic de a distinge intre tipurile de prostie , nu-mi ofera vreun avantaj. Il fac si ii invit pe forumisti sa mi se alature cu un singur scop, acela de pur exercitiu teoretic. Pentru a distinge intre tipurile de prostie si a ajunge la o definitie universal valabila si atotcuprinzatoare, o sa procedez metodic. Am identificat un prost, pe mine insumi si vreau sa-l exploatez pentru a desprinde cateva atribute ale prostiei. Travaliul meu sper sa fie doar inceputul, ceilalti forumisti vor completa potrivit propriei imaginatii definitia prostiei si la sfarsit speram sa intelegem cu adevarat ce inseamna prostia. Cum voi exploata acest prost identificat ? Voi recurge la autoanaliza , imi voi studia prostiile facute si voi identifica in felul asta cateva trasaturi ale prostiei.
1. A fi prost cred ca inseamna inainte de orice un raport de inadecvare cu sansele pe care ti le ofera viata: a respinge tot ce ai putea obtine si a dori tot ceea ce n-ai putea avea niciodata. Pe mine de pilda nu ma atrage nimic din ceea ce as putea avea sau nu m-a atras mai bine zis, ca azi nu cred ca mai sunt multe lucruri pe care le-as mai putea avea, in schimb am fost intotdeauna tentat de ceea ce stiam ca n-o sa am niciodata. Sfidarea oportunitatilor , mai cu seama cu cat ele nu corespund sperantelor tale, si visele fara suport real si sansa de realizare, este o dovada de prostie. Intotdeauna mi-a placut sa dau cu piciorul ofertelor tocmai fiindca era prea usor sa am ce mi se propunea, in schimb am fost tentat de imposibil.
2. A fi prost mai inseamna si sa dispui de prea putine cunostinte. Eu sunt omul cel mai putin instruit si informat dintre toti pamantenii. Nu stiu nimic , nu ma pricep la nimic si nu fac niciun efort al specializarii in ceva. Mi se potriveste de minune si acest atribut al prostiei.
3. A fi prost inseamna si sa -ti dai cu parerea despre orice fara a dispune de un minim de cunostinte in domeniu. Eu , cred ca s-a vazut si pe acest forum, imi dau cu parerea despre orice si cu cat cunosc mai putin, cu atat mi se pare ca am mai multa dreptate.
4. A fi prost inseamna si sa observi intotdeauna greselile celuilalt, fara sa tii seama de propriile greseli. Mie, de pilda, propriile greseli mi se par intotdeauna neglijabile, produsul unor erori de moment, unei neatentii, in timp ce erorile altora mi se par intotdeauna de nepermis, revoltatoare, semnul unor deficiente fundamentale.
5. A fi prost mai inseamna , cred eu , si sa nu stii exact ce vrei. Eu niciodata n-am vrut ceva precis, concret , palpabil, din contra m-am indepartat tot timpul de orice scop precis definit, am luat distanta fara de orice, ros vesnic de nemultumiri. Nimic nu e convenabil, nimic n-are rost, totul e inutil, iata un fond general pe care orice scop concret isi pierde imediat valoarea. De exemplu, eu habar n-am in acest moment , de ce dracului scriu eu pe forumul asta, ce scop mai are prezenta mea aici . Nu-mi dau seama de ce mai sunt aici, de ce particip la niste discutiuni si ce urmaresc de fapt. De ce-mi tot dau eu cu parerea despre orice pe forumul asta , ce vreau cu asta ? Habar nu am ....Probabil de prost.
6. A fi prost inseamna si sa suferi din pricina lucrurilor pe care nu le poti avea. De pilda, pe mine ma deranjeaza la culme ori de cate ori "pierd cate o femeie". O pierd desi n-am avut-o niciodata, de aia am folosit ghilimelele, in sensul ca descopar intotdeauna un barbat mult mai norocos decat mine care reuseste s-o cucereasca. Am uitat sa va spun ca mie imi place sa am multe, foarte multe femei. Cat mai multe. De cate ori vad o femeie trecuta in lista mea de preferinte langa un barbat, ma apuca o gelozie  crunta, mai ales ca in cele mai multe cazuri eu n-am facut nimic sa ma apropii de femeia cu pricina.  Succesul meu la femei e nul, stiu ca n-as putea cuceri nici o baba chioara , pana si aia ar avea pretentii mai mari. Si totusi ma oftic, sufar ca un prost. Posted Image Gelozia mea e o gelozie de prost, ca eu oricum n-am mari sanse sa cuceresc femei.
7. A fi prost, cred eu, mai inseamna si sa incerci sa dovedesti ca esti destept. Un destept nu incearca sa dovedeasca nimic, el se simte impliniit si sigur de sine, fara a simti nevoia sa dovedeasca cuiva ceva. Eu incerc intotdeauna sa-i arat celuilalt ca sunt destept, fiindu-mi tot timpul teama ca ma va prinde, imi va descoperi prostia.

As putea enumera mai multe atribute ale prostiei, sunt un izvor nesecat de prostie si orice autoanaliza e o sursa importanta de cunoastere. M-am limitat la sapte puncte in speranta ca stimabilii forumisti vor adauga mult mai multa informatie decat am fost eu in stare, pentru a contura la sfarsit acest atribut magic al naturii umane , prostia.
Prostia nu e o culpa. Te nasti cu ea, asa cum te poti naste si cu inteligenta. Nimeni nu e vinovat ca e prost. N-a facut vreo alegere, s-a pomenit cu un dat ce nu poate fi schimbat. Sa nu radem de prosti , dar sa analizam cu atentie si migala prostia.

Edited by TeoriaConspiratiei, 21 June 2016 - 03:38.


#2
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016
Sucre, vio, criss etc sunt exemple bune de " ce inseamna a fi prost "

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Frumos efort, dar nu ești un prost autentic. Dacă ai fi n-ai avea nicio apăsare din cele descrise :)

#4
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
Sau, ca sa n-o mai lungim atata..nimeni nu citeste romanul scris de tine:)..prost= nu esti destept..simplu;)

#5
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
A fi prost, e ca si cand ai fi mort. Pentru tine nu inseamna nimic, pentru ca nu mai simti nimic, e rau doar pentru ceilalti

Edited by n_priceputu, 21 June 2016 - 04:37.


#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 12.03.2010
Bre, si "prost" si "destept" nu sint calificative pe care sa ti le poti da singur. Pe de cealalta parte, daca-ti inchipui ca zicind ca esti prost esti cumva autoironic, atunci CHIAR ESTI prost. Este si o vorba: "Ai facut pe prostul, si-ai ramas asa".

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Si-acuma ce vrei, sa sarim toti si sa zicem: nu esti ba, nu esti?

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am întâlnit destul de des dilema aceasta la tineri! Înclin sa cred că este vorba despre o stima și sine scăzută provocată de un deficit de educație din partea părinților.

#9
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Mda. prost nu esti, clar. Atributele pe care le descrii sunt de fapt urmatoarele :
1) e in natura umana partea "iarba e mai verde pe partea cealalta" - desi probabil expresia se refera la o vaca, sau o ierbivora, in orice caz;
2) aici nu neaparat prostie, mai curand incultura;
3) aici e o derivata a prostiei, nu prostia in sine;
4) nici aici nu e prostie, e subiectivism;
5) nici aici; multi nu stiu exact ce vor, ceea ce e ok din punctul meu de vedere; alternativa e urmatoarea : aia care fac performanta in oaresce domeniu de nisa : "toata viata am visat sa ma carat pe munti" de unde rezulta un alpinist de exceptie, care habar n-are cu ce sa mananca viata in rest; el se urca pe munti;
6) frate, aici e promiscuitate, nu prostie;
7) aici e lipsa de incredere in sine...

Cred ca definitia prostiei, dupa mine, e sa nu fii in stare sa realizezi ca viata e frumosa, si ca e frumoasa in functie de perspectiva, deci o perceptie influentabila, per ansamblu ...

#10
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Un bun rezumat al celor spuse pina acum este acesta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HV81fg8L_Ow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 TeoriaConspiratiei, on 21 iunie 2016 - 03:31, said:

Ca sa n-o mai lungesc, sa incep sincer, deschis si lucid acest text: sunt foarte prost ! Sunt chiar incredibil de prost.

Huh...m-ai scapat de-o grija, chiar am vrut sa te abordez zilele astea. N-am stiut, cum sa fac, sa nu-ti ranesc sentimentu.
O singura rugaminte as mai avea: vezi cum faci, sa nu stergi internetu...din greseala, evident, tinind cont de potentialu enorm Posted Image

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu cred ca esti doar tanar. Asa cum am foist si eu. Si ca, ca sa ma exprim extrem de elegant, "pui botul" la toate tampeniile.
Si eu si altii am gandit asemanator ca am fost fraier ca nu i-am tras-o lui aia, care ma vroia, dar eu cu capul in nori, nu am realizat..sunt un bou...
Pana cand intr-o zi i-am trantit-o unui mai varsta, ce tu nu ai ratat ..? La care omul a zis DA. Si muuulte..De aia rad azi de tine..
Apoi am realizat ca eu stiu niste chestii pe care altii nu le stiu. Si aia se uita la mine curios si "Ba Prien, ce dracu ai azi, de nu ne mai spui de submarinele "tale".. Eu am fost rmirat pana cand am auzit .bateai campi cu gratie si interesant..nu am de la cine altceva sa aud despre ele"
Pe de alta parte, eu am nevoie ca un strungar sa imi strunjeasca niste piese Zugravul sa imi faca peretele drept.
Daca pot discuta cu ei despre Nietzsche, e OK. Dar nu ii platesc pt asta. Eu vreau lucrari bune, nu filozofia supraomului, dar piesa/peretele stramb/a..
Asa ca daca omul imi zugraveste si atat, adica e prost, sau incult, putin imi pasa. Ma folosesc si platesc de ce am nevoie. Restul, vorbe in vant,
La fel si cu tine "prostule". Ai felia ta de cultura, de competente, de ..Nu ca mine sau ca alt user.Pt ca nimeni nu e egal cu nimeni. Fiecare stie altceva, chiar daca se intrepatrunde nitel si cu ce stiu altii..
Morala.mea..Mergi dracului inainte, citeste, asculta si mergi "my way"..
PS. Am derapat intentionat, dar fara fara dorinta de jignire. Sper ca "nu pui botul" la "prostule"., "dracului" si alte cuvinte explicite.
Prin ele imi maschez ..ghiceste ce..

#13
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Ai uitat un atribut esential al prostului: e incapabil de introspectie si autoanaliza critica, e incapabil sa-si recunoasca limitarile. Tu tocmai ai facut-o. Deci nu esti prost, stai linistit. :)

#14
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
O scurta observatiune ca am citit o parte dinttre raspunsuri. Nu e vorba despre mine aici, ci despre prostie. Eu sunt doar un exemplu de om prost si in niciun caz nu asteptam sa fiu contrazis pentru a-mi recapata increderea. Va invitasem sa alfam impreuna ce este prostiai. Sunt doar material didactic.
Am scris de la bun inceput ca prostul e sigur pe sine, nu-si da seama ca e prost.. Eu fiind prost indata ce am terminat textul mi-am recapatat increderea. Posted Image Am scris asa: " indata ce acest text va fi scris, imi rezerv dreptul de a reveni la siguranta de sine de care orice prost dispune, aceea de a nu se considera intr-atat de prost."
Multumesc persoanelor dragute care nu ma considera atat de prost, dar eu speram sa se discute aici despre prostie, nu despre mine.

Edited by TeoriaConspiratiei, 21 June 2016 - 09:21.


#15
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013
Prostia e de cand e si omul, e fara egal...n-are limite. Existi? E..clar ,esti prost... cand stii ceva,stii insuficient,esti prost cu doctorat.
Ma deranjeaza ca din atatea miliarde de oameni pe planeta sunt foarte putini care-si dau seama ca sunt prosti...

Edited by leul_tau, 21 June 2016 - 09:52.


#16
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016

 Prien, on 21 iunie 2016 - 08:52, said:

Eu cred ca esti doar tanar. Asa cum am foist si eu. Si ca, ca sa ma exprim extrem de elegant, "pui botul" la toate tampeniile.
Si eu si altii am gandit asemanator ca am fost fraier ca nu i-am tras-o lui aia, care ma vroia, dar eu cu capul in nori, nu am realizat..sunt un bou...
Pana cand intr-o zi i-am trantit-o unui mai varsta, ce tu nu ai ratat ..? La care omul a zis DA. Si muuulte..De aia rad azi de tine..
Apoi am realizat ca eu stiu niste chestii pe care altii nu le stiu. Si aia se uita la mine curios si "Ba Prien, ce dracu ai azi, de nu ne mai spui de submarinele "tale".. Eu am fost rmirat pana cand am auzit .bateai campi cu gratie si interesant..nu am de la cine altceva sa aud despre ele"
Pe de alta parte, eu am nevoie ca un strungar sa imi strunjeasca niste piese Zugravul sa imi faca peretele drept.
Daca pot discuta cu ei despre Nietzsche, e OK. Dar nu ii platesc pt asta. Eu vreau lucrari bune, nu filozofia supraomului, dar piesa/peretele stramb/a..
Asa ca daca omul imi zugraveste si atat, adica e prost, sau incult, putin imi pasa. Ma folosesc si platesc de ce am nevoie. Restul, vorbe in vant,
La fel si cu tine "prostule". Ai felia ta de cultura, de competente, de ..Nu ca mine sau ca alt user.Pt ca nimeni nu e egal cu nimeni. Fiecare stie altceva, chiar daca se intrepatrunde nitel si cu ce stiu altii..
Morala.mea..Mergi dracului inainte, citeste, asculta si mergi "my way"..
PS. Am derapat intentionat, dar fara fara dorinta de jignire. Sper ca "nu pui botul" la "prostule"., "dracului" si alte cuvinte explicite.
Prin ele imi maschez ..ghiceste ce..

Prost inseamna sa nu-ti stii statutul tau in lume:)

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 TeoriaConspiratiei, on 21 iunie 2016 - 03:31, said:

sunt foarte prost ! Sunt chiar incredibil de prost.
Știm. Din păcate nu ești singurul.

#18
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 TeoriaConspiratiei, on 21 iunie 2016 - 09:20, said:

O scurta observatiune ca am citit o parte dinttre raspunsuri. Nu e vorba despre mine aici, ci despre prostie. Eu sunt doar un exemplu de om prost si in niciun caz nu asteptam sa fiu contrazis pentru a-mi recapata increderea. Va invitasem sa alfam impreuna ce este prostiai. Sunt doar material didactic.
Am scris de la bun inceput ca prostul e sigur pe sine, nu-si da seama ca e prost.. Eu fiind prost indata ce am terminat textul mi-am recapatat increderea. Posted Image Am scris asa: " indata ce acest text va fi scris, imi rezerv dreptul de a reveni la siguranta de sine de care orice prost dispune, aceea de a nu se considera intr-atat de prost."
Multumesc persoanelor dragute care nu ma considera atat de prost, dar eu speram sa se discute aici despre prostie, nu despre mine.
Deci,tot topicul ăsta este un fel de pamflet,dar așa,mai serios?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate