Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Credeti in Reincarnare ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#55
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 06 mai 2018 - 09:56, said:

Dezamăgit? Paco, eu sunt fan tehnologie. Sunt inginer undeva in străfundul pregătirii mele profesionale.
Dumnezeu însă, nu are nicio legătura cu tehnologia. Nici cu evoluția. El este Cel ce este. Fără început și fără sfârșit. Atotputernic și atotcuprinzator. Neschimbat și neschimbator.
Tu îl reduci la o ființa evoluată.

Creatorul crează tehnologii (ăsta este un termen) naturale! Tot ce vedem în natură, sunt tehnologii naturale, vii, însuflețite! Ceea ce crează omul sunt tehnologii nenaturale, nevii, neînsuflețite... "moarte"! Nu că n-ar fi de folos în lumea asta (tehnologiile umane)... dar eu prefer să trăiesc într-o lume creată de Creator, nu de oameni!

Edited by heart_of_ice, 06 May 2018 - 13:44.


#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Iisus folosea vreo tehnologie ca sa “certe” vânturile și valurile? Avea vreo imprimanta 3D, sau vreun Replicator, pentru a înmulți pâinea și pestele?
Vindeca la distanță utilizând vreo aparatura?


#57
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 06 mai 2018 - 13:28, said:

Titlul topicului se refera la reincanarea in sensul in care o folosesc hindusii, budistii etc, sau in alt sens?

Care alt sens? Nu există decât un singur sens! Reîncarnarea sau reîntruparea mai corect! Aaa, că sunt mai multe "viziuni", e altă poveste, dar în esență e vorba de același lucru!

View Postdark, on 06 mai 2018 - 13:30, said:

Bună Ă®ntrebare!
ReĂ®ncarnarea este o Ă®nvățătură la cei menționați de tine dar și la cei care practică spiritismul, la hipnotizatori, deci sunt categorii mai largi.

Nu are nicio legătură! Și Gheorghe de la coada vacii, poate crede în reîntrupare!

#58
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2018 - 13:48, said:

Care alt sens? Nu există decât un singur sens! Reîncarnarea sau reîntruparea mai corect! Aaa, că sunt mai multe "viziuni", e altă poveste, dar în esență e vorba de același lucru!
Pai, depinde.
Din ce stiu in hinduism exista reincarnari succesive.
Iar acest fapt aduce cu sine niste implicatii deosebite.
La modul ideatic, reincarnarea succesiva ar trebui sa slefuiasca fiinta astfel incat cu fiecare reincarnare sa devina mai perfectionista.
Avand in vedere ca lumea este destul de veche, hindusii ar trebui sa fie un soi perfect de oameni pana acum
Cum sunt, este o alta "poveste".

#59
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 06 mai 2018 - 13:48, said:

Iisus folosea vreo tehnologie ca sa “certe” vânturile și valurile? Avea vreo imprimanta 3D, sau vreun Replicator, pentru a înmulți pâinea și pestele?
Vindeca la distanță utilizând vreo aparatura?

Dacă n-ai observat, în dreptul cuvântului tehnologii, am scris în paranteză că este un termen, poți să-i zici și blablabla... sau cum vrei tu!
Probabil că n-ai înțeles ce am vrut să spun prin "tehnologii naturale", adică care implică viul...
Iar legat de Isus, da, se poate spune că avea acces la tehnologii avansate (nu știu de ce te deranjează pe tine termenul ăsta)! :)

#60
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2018 - 13:57, said:

Iar legat de Isus, da, se poate spune că avea acces la tehnologii avansate (nu știu de ce te deranjează pe tine termenul ăsta)! Posted Image
Poti sugera un exemplu de asemenea tehnologie avansata?

#61
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 06 mai 2018 - 13:52, said:


Pai, depinde.
Din ce stiu in hinduism exista reincarnari succesive.
Iar acest fapt aduce cu sine niste implicatii deosebite.
La modul ideatic, reincarnarea succesiva ar trebui sa slefuiasca fiinta astfel incat cu fiecare reincarnare sa devina mai perfectionista.
Avand in vedere ca lumea este destul de veche, hindusii ar trebui sa fie un soi perfect de oameni pana acum
Cum sunt, este o alta "poveste".

N-ai înțeles! Reîncarnarea sau reîntruparea mai corect, nu poate fi de mai multe feluri...
REÎNTRUPAREA este în esență, transmutarea SPIRITULUI în trupuri succesive...
Acuma, că unii zic că ne putem transmuta în plante și animale, iar alții zic că transmutația e permisă doar de la om la om... e altă poveste... în esență reîntruparea e aceași, în orice altă situație!
Acest concept plecă de la premisa că omul nu este acest trup, și că nu poate murii niciodată... concepte nebiblice și ilogice!

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Am înțeles ce vroiai sa zici tu. Răspunsul meu, era mai degrabă pentru Paco.
Putem accepta intr-un fel versiunea ta, având in vedere definiția din DEX:
TEHNOLOGÍE, tehnologii, s. f. 1. Știință a metodelor și a mijloacelor de prelucrare a materialelor. 2. Ansamblul proceselor, metodelor, operațiilor etc. utilizate în scopul obținerii unui anumit produs. – Din fr.

E o forma de manipulare a materiei, pe care noi nu o putem înțelege și cu atât mai puțin cuprinde....așa ca, hai sa o numim tehnologie naturală :)

#63
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2018 - 14:05, said:

N-ai înțeles! Reîncarnarea sau reîntruparea mai corect, nu poate fi de mai multe feluri...
REÎNTRUPAREA este în esență, transmutarea SPIRITULUI în trupuri succesive...
In ce scop?
Care-i scopul transmutarii?

#64
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 06 mai 2018 - 14:10, said:


In ce scop?
Care-i scopul transmutarii?

Nu te înțeleg! La început te dai rănită că nu știi la ce se referă titlul topicului, eu încerc să-ți explic că nu are legătură, pentru că în esență este același lucru... după care tu începi să-mi pui întrebări despre reîncarnare ca și cum eu aș susține tâmpenia asta...
Scopul transmutării în hinduism este plata păcatului... adică noi am ales să plecăm de lângă Dumnezeu, am venit aici benevol, să experimentăm lumea materială, departe de Dumnezeu, iar plata pentru păcatele noastre în lumea materială este reîntruparea!
Acuma, că pare logic din punct de vedere al teodiceei, e altceva!

#65
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Pai nu stiu la ce se refera titlul topicului, de aceea am cerut clarificari.
Reincarnarea succesiva nu este totuna cu reincarnarea in sens de reintrupare pentru viata vesnica, pentru ca reincarnarea succesiva presupune si morti succesive.
Cat priveste scopul transmutarii dintr-un corp in altul, am cerut clarificari cum este si normal caci nu inteleg scopul transmutarii dintr-un corp in altul.
Tu il intelegi?

Edited by Signed_on_ice, 06 May 2018 - 14:36.


#66
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2018 - 13:37, said:

Creatorul crează tehnologii (ăsta este un termen) naturale! Tot ce vedem în natură, sunt tehnologii naturale, vii, însuflețite! Ceea ce crează omul sunt tehnologii nenaturale, nevii, neînsuflețite... "moarte"! Nu că n-ar fi de folos în lumea asta (tehnologiile umane)... dar eu prefer să trăiesc într-o lume creată de Creator, nu de oameni!
da numai ca omul va crea in foarte scurt timp ceva ce va avea constiinta. sofia inca nu are constiinta, dar nici nu e foarte departe. nu cred ca vor trece 5 ani si vom avea primul robot cu constiinta.

View PostSigned_on_ice, on 06 mai 2018 - 14:10, said:

In ce scop?
Care-i scopul transmutarii?
supravietuirea constiintei, de fapt asta ne defineste, constiinta. s-ar putea ca asta sa fie primul pas spre nemurire, transmutarea constiintei intr-un calculator.

#67
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostSigned_on_ice, on 06 mai 2018 - 14:36, said:

Pai nu stiu la ce se refera titlul topicului, de aceea am cerut clarificari.
Reincarnarea succesiva nu este totuna cu reincarnarea in sens de reintrupare pentru viata vesnica, pentru ca reincarnarea succesiva presupune si morti succesive.
Cat priveste scopul transmutarii dintr-un corp in altul, am cerut clarificari cum este si normal caci nu inteleg scopul transmutarii dintr-un corp in altul.
Tu il intelegi?

Drago, iarăși faci confuzii! Nu există "reîncarnare în sens de reîntrupare pentru viața veșnică"... aia e ÎNVIEREA! ÎNVIEREA nu e reîncarnare sau reîntrupare, ÎNVIEREA e RE-CREARE (în sens de - a crea din nou, a recrea), nu de a reîncarna sau reîntrupa! Cum am mai spus, omul e compus din trup, duh, suflare de viață, care împreună formează sufletul sau ființa vie!

La moarte:

1. Trupul sau hardul (cu gene și ADN) se descompune, adică dispare (chiar dacă atomii din care e compus nu dispar)!

2. Duhul (softul) este salvat în Mintea lui Dumnezeu!

3. Suflarea de viață (energia vieții, dreptul la viață) se întoarce la Dumnezeu care l-a dat!

4. Sufletul (compus din cele trei elemente), dispare!

La înviere:

1. Dumnezeu, re-crează trupul (hardul, având același ADN) mult mai performant (asta și datorită noului mediu), pe baza duhului (softului) salvat!

2. Duhul (softul) salvat, aflat într-o stare de somn/inactivitate până la înviere (deci în afara timpului) este "reașezat" în noul trup (hard mult mai performant)!

3. Este reactivată Suflarea de viață și omul își continuă viața!

4. Sufletul reapare în Lumea Nouă, trăind veșnic!

Ai înțeles?! :)

#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Sufletele care au murit, dorm, fiind inconștiente, nu dispar cum ai scris tu. Mă rog, e mai complicat aici.

#69
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 06 mai 2018 - 15:39, said:

Sufletele care au murit, dorm, fiind inconștiente, nu dispar cum ai scris tu. Mă rog, e mai complicat aici.

Ce tot vorbești tu acolo?!
Cum să doarmă sufletele?! Acolo e vorba despre o exprimare alegorică! Sufletul e compus din trup/duh/suflare de viață, când chestiile astea trei se despart, Sufletul dispare, nu doarme, eventual doarme în sens alegoric! La înviere cele trei vor fi re-împreunate, și Sufletul va re-apărea, nu se va trezi ca dintr-un somn... :)

Edited by heart_of_ice, 06 May 2018 - 16:00.


#70
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postcirus6, on 06 mai 2018 - 14:52, said:

supravietuirea constiintei, de fapt asta ne defineste, constiinta. s-ar putea ca asta sa fie primul pas spre nemurire, transmutarea constiintei intr-un calculator.
Am vazut si eu documentarul Year Million, interesant.
Totusi, au scapat din vedere anumite implicatii ale transferarii constiintei intr-un calculator.
Cand constiinta devine publica, mai apartine ea cuiva anume?

Edited by Signed_on_ice, 06 May 2018 - 16:03.


#71
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2018 - 15:57, said:

Acolo e vorba despre o exprimare alegorică!

Da, alegorică.

#72
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postheart_of_ice, on 06 mai 2018 - 15:25, said:

Drago, iarăși faci confuzii! Nu există "reîncarnare în sens de reîntrupare pentru viața veșnică"... aia e ÎNVIEREA! ÎNVIEREA nu e reîncarnare sau reîntrupare, ÎNVIEREA e RE-CREARE (în sens de - a crea din nou, a recrea), nu de a reîncarna sau reîntrupa! Cum am mai spus, omul e compus din trup, duh, suflare de viață, care împreună formează sufletul sau ființa vie!
Ai înțeles?! Posted Image
Nu,  nu am inteles, daca ma pozitionez in cadrul dogmei crestine, un Isus re-creat nu are temei biblic.
Daca parasim dogma crestina, putem discuta de re-creare.
Re-creare in ce mai exact?

Edited by Signed_on_ice, 06 May 2018 - 16:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate