Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Credeti in Reincarnare ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View Postadifox, on 30 august 2016 - 19:46, said:

sunt multe dovezi care conduc la concluzia ca reincarnarea este cat se poate de reala.

De ce populația Terrei crește? Nu ar trebui să fie stabilă, dacă spiritele se reîncarnează?

#38
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postdark, on 16 ianuarie 2017 - 09:06, said:

De ce populația Terrei crește? Nu ar trebui să fie stabilă, dacă spiritele se reîncarnează?

Pentru că numai o persoană extrem de limitată poate crede că Dumnezeu a creat viață pe o singură planetă în întregul univers și că numărul spiritelor e un număr fix.

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Păi și spiritele alea care nu sunt încă încarnate ce fac în prezent? Posted Image

#40
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Mda...

#41
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postdark, on 16 ianuarie 2017 - 10:09, said:

Păi și spiritele alea care nu sunt încă încarnate ce fac în prezent? Posted Image
Inainte ca eu sa ma reincarnez, stateam si radeam de altii.

#42
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostEl_Dorado129, on 15 iunie 2016 - 17:31, said:

Credeti in reincarnare ? Exista asa ceva ? Credeti ca noi am trait intr-o viata anterioara cu acelasi suflet dar in alt corp ? Eram o alta fiinta pe acest Pamnat ?

exista pentru oricare nu-si invata lectiile spirituale pe acest pamant. va fi retrimis la " scoala" si o va lua de la inceput cu nasterea....etc....
faptul ca nu ne amintim vietile trecute este destul de logic. daca ai trait f bine inainte si acum o duci rau ai fi foarte traumatizat daca ai sti, daca ai fi dus-o rau si acum ai foarte bogat si influent, ar fi posibil sa fii razbunator si sa faci rau celor care nu te-au ajutat/sprijinit cand erai la greu.  ar fi o viata plina de traumele deja trecute. divinitatea ne ofera o noua sansa, o viata noua, de la capat , care depinde numai de noi sa o facem foarte frumoasa si armonioasa si in plus folositoare spiritului.  avem tot ce ne trebuie sa facem lucrurile mai bune, dar nu multi nu vor si nu lasa nici pe altii.  totusi va fi bine, fiti increzatori !
pace tuturor !

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSOCRATE_MMXII, on 16 ianuarie 2017 - 10:03, said:


Pentru că numai o persoană extrem de limitată poate crede că Dumnezeu a creat viață pe o singură planetă în întregul univers și că numărul spiritelor e un număr fix.

Spiritele sunt îngerii și da, numărul lor e fix.

#44
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 12 februarie 2018 - 11:33, said:



Spiritele sunt Ăźngerii și da, numărul lor e fix.

Da?!  Câti?

Edited by Travertin2_0, 12 February 2018 - 22:32.


#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 05 mai 2018 - 11:53, said:

A incercat sa raspunda  la 2 intrebari:
-Intruparea este posibila?
-Invierea din morti este posibila?

Ce înțelegi prin întrupare? Un fel de reîncarnare?

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostEl_Dorado129, on 15 iunie 2016 - 17:31, said:

Credeti in reincarnare ? Exista asa ceva ? Credeti ca noi am trait intr-o viata anterioara cu acelasi suflet dar in alt corp ? Eram o alta fiinta pe acest Pamnat ?
Nu

#47
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 15 iunie 2016 - 19:46, said:

Principiul reĂźncarnării e ok! Omul nu reușește Ăźn viața lui scurtă să Ăźnțeleagă mare lucru din rostul existenței lui, nu apucă să devină matur și desăvĂąrșit moral. Se Ăźmpiedică de mai multe ori de aceeași piatră...

Nu e OK deloc! Nu e nevoie să treacă fiecare om prin tot felul de experiențe... acele experiențe se acumulează în conștiința colectivă a umanității... de care vom beneficia cu toții la momentul oportun (adică în mia de ani)! :)

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMetallman, on 24 ianuarie 2017 - 02:15, said:

Inainte ca eu sa ma reincarnez, stateam si radeam de altii.
Da. Și acum rad alții de tine :lol:

#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 05 mai 2018 - 15:17, said:

Ce înțelegi prin întrupare? Un fel de reîncarnare?
Oamenii in timpul vesniciei vor fi reintrupati/reincarnati la infinit daca sunt in dragostea Tatalui ceresc. Doar sa va aduceti aminte toate faptele facute prin Hristos. Au fost vindecari, redare vedere, invieri . . . . toate acestea demonstreaza o "putere" inimaginabila de a recrea trupul fizic  de la distanta.

Fratele Richeliu era dezamagit ca e vorba de tehnologie, dorea sa fie ceva aparte, ca la un vrajitor, sa spui si sa se produca totul din neant, insa nu a citit cu atentie biblia chiar la inceput cand Tatal ceresc spune "Sa FACEM om  . . . " deci  executa o activitate, si la ea lucreaza ingerii cu tehnologia in functiune . Stiu ca tehnologia dezamageste insa si azi folosim telefonul mobil ca sa transmitem declaratii de dragoste, deci e posibil sa fie o imparatie a bucurie , tot ce conteaza e sa ne scriem in constinta spiritul dragostei privind la dragostea cu care ne-a iubit Hristos si Tatal ceresc. Posted Image

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Dezamăgit? Paco, eu sunt fan tehnologie. Sunt inginer undeva in străfundul pregătirii mele profesionale.
Dumnezeu însă, nu are nicio legătura cu tehnologia. Nici cu evoluția. El este Cel ce este. Fără început și fără sfârșit. Atotputernic și atotcuprinzator. Neschimbat și neschimbator.
Tu îl reduci la o ființa evoluată.

#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 06 mai 2018 - 09:56, said:

Dezamăgit? Paco, eu sunt fan tehnologie. Sunt inginer undeva in străfundul pregătirii mele profesionale.
Dumnezeu însă, nu are nicio legătura cu tehnologia. Nici cu evoluția. El este Cel ce este. Fără început și fără sfârșit. Atotputernic și atotcuprinzator. Neschimbat și neschimbator.
Tu îl reduci la o ființa evoluată.
Oi fi tu fan tehnologie insa calea asta e complicata si de durata, plictisitoare uneori . Am spus eu ca ortodocsilor le e mult mai draga versiunea mistica "spune si se face", ca la magician. Pana si Papa Francisc a afirmat " Dumnezeu nu e magician". Insa ortodoxiei ii place sa predice varianta asta, e fermecatoare, nu cere efort, nici timp, ci doar apare totul ca in povestile cu duhul din sticla.
Tatal ceresc e neschimbat in caracter. Nu stim unele chestii legate de persoana Lui insa nu are rost sa ne imaginam ca e un magician etern in trecut. E suficient sa avem in constinta , ca ne-a iubit mai inainte sa-L iubim noi.

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Paco....Dumnezeu sa te ierte!

#53
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Titlul topicului se refera la reincanarea in sensul in care o folosesc hindusii, budistii etc, sau in alt sens?

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Bună întrebare!
Reîncarnarea este o învățătură la cei menționați de tine dar și la cei care practică spiritismul, la hipnotizatori, deci sunt categorii mai largi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate