Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cumparam soft in loc de mancare? Neam prostit de propaganda.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am observat o situatie greu de explicat, prost aplicata si stupid de inteles.

Am cunostinte care nu au ce manca si cumpara licente de antivirus sau soft licenta.

De unde pana unde ne-am prostit ca natie? Cumparam soft cu licenta si mancam mai putin?
Ma uitam cum in China, o tara mult mai dezvoltata, cu spitale, cam tot ce am vrea noi in Romania, astia au fortat Microsoft sa se retraga, sa accepte situatia ca aia nu or sa cumpere SOFT in loc de mancare, asa ca au lasat Microsoft Windows la liber si castiga de pe publicitate si extra.

Voi ce parere aveti despre prostia asta care se gaseste doar in Romania? Aveti cunostinte care cheltuie bani aiurea pe soft? In loc sa isi cumpere mancare, haine.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Deci pentru ca tu ai niste cunostinte care fac asta inseamna ca noi ne-am prostit ca natie? Nu ti se pare ca exagerezi cu generalizarea?
Ce conteaza ce fac altii cu banii lor?
De 'selectie naturala' ai auzit?

#3
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Daca te dibuieste dexterash, esti terminat Posted Image .

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
si cam cat de des cumpara licente antivirus ?

ma indoiesc sa fie zilnic

apoi "Microsoft Widows la liber", ce inseamna asta ?

View Posttiestodj20, on 12 iunie 2016 - 09:23, said:

Daca te dibuieste dexterash, esti terminat Posted Image .

nu e nimic, ii dam un pm

#5
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ma gandeam cat de tampit de propaganda sa fie un roman? incat sa cumpere soft cu licenta, asa ca am lansat subiectul.

Nu conteaza ca cumperi zilnic un antivirus sau un windows, de ce sa-l cumperi? Cand ai in China, in alte tari mult mai civilizate, avansate, care au sisteme de sanatate, care au un transport civilizat, care au ce manca, aia zic "Nu Mc la Microsoft!" si isi cumpara mancare, isi cumpara haine.

#6
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 09:18, said:

Am observat o situatie greu de explicat, prost aplicata si stupid de inteles.

Am cunostinte care nu au ce manca si cumpara licente de antivirus sau soft licenta.

De unde pana unde ne-am prostit ca natie? Cumparam soft cu licenta si mancam mai putin?
Ma uitam cum in China, o tara mult mai dezvoltata, cu spitale, cam tot ce am vrea noi in Romania, astia au fortat Microsoft sa se retraga, sa accepte situatia ca aia nu or sa cumpere SOFT in loc de mancare, asa ca au lasat Microsoft Windows la liber si castiga de pe publicitate si extra.

Voi ce parere aveti despre prostia asta care se gaseste doar in Romania? Aveti cunostinte care cheltuie bani aiurea pe soft? In loc sa isi cumpere mancare, haine.

Altii stau cu X6 la poarta dar se darama casa pe ei, altii au X6 dar nu au bani de combustibil... sunt oameni si oameni.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
care propaganda ?

Unii muncesc si creeaza solutii software, altii platesc pentru a utiliza software-ul in cauza.

Sau tu esti imun la "propaganda" lui OC care zice de Linux in stanga si in dreapta.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 09:26, said:

Ma gandeam cat de tampit de propaganda sa fie un roman? incat sa cumpere soft cu licenta, asa ca am lansat subiectul.

...

Zi repede ce mai ai de zis ca nu o sa mai fii mult pe aici daca deschizi subiecte care incalca flagrant regulile formului.

#9
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Nu am vreo legatura cu vreo tabara, ma uit prin lumea asta, am fost prin lumea asta, prostie ca in Romania nu am vazut, aia in America folosesc soft pirtat, in Germania folosesc soft piratat, Microsoft se vede infrant si bate in retragere.

Microsoft gives up on charging for Windows in China - http://www.techrepub...ndows-in-china/
Cei care au fost in straintate pot sa confirme ce am scris, linkul de mai sus si google confirma ce am scris.

Am avut surpriza sa vad propaganda asta scarboasa, grotesca, sa vad cum se cumpara soft intr-o tara in care nu ai curaj nici macar sa te duci la spital.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

DEX said:

PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți. – Din fr. propagande.p


#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Las-o că măcăne Posted Image "You got to cool down, slow down, take it easy, no time to worry!"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RVmG_d3HKBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ymdssZOAx3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Da, propaganda.
Nu Romania este prima tara la pirtat, din contra.

Cat despre subiect? Este un subiect care nu este facut pe aria de soft, este incadrat pe "Inginerie sociala" E - Opinions, discutam liber pe internet.

In America am vazut ca se discuta liber la televizor despre top 10 cele mai pirtate seriale, despre top 10 cele mai pirtate softuri.

De ce sa nu pot discuta pe internet despre cum firme straine platesc propaganda cum noi suntem aia mai prosti, ca sa cumparam licente, dar sa mergem sa ne imbracam de la second hand si sa mancam paine, ca asa este corect, moral.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
eu n-am vazut unde e propaganda asta de care tot vorbesti tu

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu face greseala sa extrapolezi la nivelul intregii populatii concluziile pe care le-ai tras pe seama cunostintelor tale.

Majoritatea celor ce au un calculator sunt la nivel de maimuta, daca te uiti ce cauta romanul pe google te crucesti si cu stanga si cu dreapta.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 09:38, said:

De ce sa nu pot discuta pe internet despre cum firme straine platesc propaganda cum noi suntem aia mai prosti, ca sa cumparam licente, dar sa mergem sa ne imbracam de la second hand si sa mancam paine, ca asa este corect, moral.
in principiu pentru ca contravine regulamentului.

Edited by MarianG, 12 June 2016 - 09:47.


#16
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 09:32, said:

Nu am vreo legatura cu vreo tabara, ma uit prin lumea asta, am fost prin lumea asta, prostie ca in Romania nu am vazut, aia in America folosesc soft pirtat, in Germania folosesc soft piratat, Microsoft se vede infrant si bate in retragere.

Microsoft gives up on charging for Windows in China - http://www.techrepub...ndows-in-china/
Cei care au fost in straintate pot sa confirme ce am scris, linkul de mai sus si google confirma ce am scris.

Am avut surpriza sa vad propaganda asta scarboasa, grotesca, sa vad cum se cumpara soft intr-o tara in care nu ai curaj nici macar sa te duci la spital.

Spitalul "Obregia" ( a.k.a. Spitalul 9 ) te asteapta, odata ce vei fi internat acolo "C'est fini la comédie" Posted Image

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgumball3000, on 12 iunie 2016 - 09:40, said:

Majoritatea celor ce au un calculator sunt la nivel de maimuta, daca te uiti ce cauta romanul pe google te crucesti si cu stanga si cu dreapta.
Confirm, cateodata fac si eu,  si mentionez ca sunt ateu.

#18
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Eu nu cunosc pe nimeni care are Antivirus/Windows cu licenta cumparata  Posted Image

Edited by diegodanny, 12 June 2016 - 09:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate