Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cum sa devin distribuitor / reprezentant

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Da... stii care e partea cea mai trista? Ca pana in urma cu 10+ ani treaba asta mergea bine... unii analfabeti ajungand milionari din tiganii asemanatoare. Intre timp s-a cam inchis conducta la astfel de tiganii.

#38
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016

 Errik_son, on 09 iunie 2016 - 22:23, said:

Este induiosatoare naivitatea tinerilor cu privire la modul in care se fac afacerile.

Esti tanar, afacerist sau niciuna? :)

 vubiv, on 09 iunie 2016 - 22:30, said:

Da... stii care e partea cea mai trista? Ca pana in urma cu 10+ ani treaba asta mergea bine... unii analfabeti ajungand milionari din tiganii asemanatoare. Intre timp s-a cam inchis conducta la astfel de tiganii.

Stau si ma intreb unde e tigania asta de care spui... printr-o conjunctura favorabila cunosti o firma care prin activitatea sa vinde tot felul de echipamente (inovative!!!) sportive. Si, gandindu-te ca poti sa vinzi acele echipamente si in tara ta natala, incerci marea cu degetul. Si mai presus de atat ti se arata si disponibilitate dar, bineinteles, in anumite conditii. Unde e tigania???
Sunt multe raspunsuri de calitate, pozitive, negative, pentru care sincer transmit multumiri, dar se gasesc si unele raspunsuri care tradeaza persoana din spatele ecranului.
Imi poate spune cineva ce legatura are raspunsul de mai sus cu subiectul pe care l-am deschis?

#39
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Ca sa devii distribuitorul lor, ei trebuie sa iti spuna ce conditii trebuie sa indeplinesti.

Tu nu ai vandut nimic dar vrei direct exclusivitate. Adica ei sa nu mai poata vinde in Romania decat prin tine. De ce ar face asta? Ca ai dat primul un mail la ei?

Ce ti-au spus ei este de bun simt, dar si un refuz elegant: daca impresionezi prin vanzari, primesti si exclusivitate.

#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Errik_son, on 09 iunie 2016 - 22:23, said:

Este induiosatoare naivitatea tinerilor cu privire la modul in care se fac afacerile.
Cam asta se intampla in lipsa educatiei, culturii si viziunii antreprenoriale; si nu numai antreprenoriale. Mai adaugi faptul ca multi parinti nu inteleg conceptul de "afacere" [in sensul adevarat], hulind mediul privat, si iese ce iese.

Eu zic ca nu este rau sa incerce cat mai multa lume [ dar in conditii de concurenta loiala, nu rahaturi ], pentru ca in felul acesta vor intelege prin ce au trecut si alti antreprenori si nu vor mai manca rahat pe unde apuca si cum pot.

In rest, sa crezi ca dai nas in nas cu un producator la un targ [ adica un fapt banal, chestie pentru care sunt facute aceste targuri ] si sa crezi ca obtii niste beneficii majore doar pentru ca ai fost primul care i-a intrebat de diverse e cam... cam!

P.S. Cumva, la noi, "concurenta" nu este creata de concurenta directa, ci de mentalitate, modul de a privi afacerile si altele "mostenite" si transmise de pe vremea cuiva.

Edited by dexterash, 10 June 2016 - 03:02.


#41
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 Bodan3l, on 09 iunie 2016 - 20:09, said:

Ne-am intalnit la un targ in Germania, eu testandu-i produsele. Cand am revenit in tara, eu am avut initiativa de a-i propune ideea unei colaborari pe piata din Romania. Toata discutia a fost doar la initiativa mea, de asta si ced ca toata discutia a fost sincera. Bineinteles pana la ultimul mesaj, cand mi-au zis clar ca sunt de acord sa imi dea exclusivitate, dar DOAR dupa ce le vand multe produse.. aici au intervenit semnele mele de ???? Posted Image


Tu chiar nu realizezi ca asta mi-ar fi zis si mie si oricui altcuiva?
E chiar asa complicat sa-ti dai seama ca daca ei iti dau tie un contract de exclusivitate e ca un mare favor si incredere care ti-o acorda? Daca dai exclusivitate unuia care nu vinde practic te-ai scos singur de pe piata respectiva. Cine vorbeste cu un terchea berchea neica nimeni de contracte de exclusivitate, crezi ca aia sint nebuni?
Daca erai nu stiu ce firma mare si prestigioasa cu niste realizari verificabile in domeniu se vorbea altfel. De fapt chiar o firma mica care vinde foarte bine poate intra in discutii, de unde raspunsul de mai sus. Vinde, sa vedem ca vinzi, si mai discutam.
Da tu? cine esti tu pentru ei? ce realizari poti prezenta? ce garantii? Ma mir ca nu le-ai cerut si-un milion, doua, ca tot acolo erai.

PS: probabil ca-ti raspunde vreun agent de vinzari sau secretara la intrebarile tale, nu-ti face vise ca stie vreunul de tine.

Edited by wizardofoz, 10 June 2016 - 03:11.


#42
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016

 wizardofoz, on 10 iunie 2016 - 03:08, said:

Ma mir ca nu le-ai cerut si-un milion, doua, ca tot acolo erai.

Poate daca erai tu in locul meu, asa faceai... dovada fiind ideea cu care ai venit Posted Image
Probabil de asta esti o persoana de succes.

Edited by Bodan3l, 10 June 2016 - 09:40.


#43
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016

 u-k, on 08 iunie 2016 - 16:11, said:

Bogdanel - Spune mai exact ce presupune, ce produs, nu firma ca nu vrem sa iti facem concurenta, doar cautam sa stim despre ce este vorba.

NON - EU? Promoveaza brandul tau, atat, cauta si tu pe alibaba si cu putin efort o sa gasesti destule produse pe care sa iti treci si brandul, asta daca nu vrei ceva generic.

Ex. De branding, o carte mica de credit cu care poti face diverse, o am si eu, am dat pe sa zic ca 1 dolar, este o chestie utila de avut, am luat direct de la producator, dar daca te uiti pe amazon.. sunt care si-au trecut brandul si am crescut pretul de cate ori au putut.
https://www.amazon.c...et wallet ninja
Si eu ma ocup cu diverse lucruri si din cauza brandului imi permit sa vand la un pret mai mare.

Spune despre ce este vorba, poate te pot ajuta cu un sfat.


Nu stiu daca ai urmarit toata discutia... dar daca ai urmarit-o, ai putea veni cu un sfat?

#44
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 Bodan3l, on 10 iunie 2016 - 09:36, said:

Poate daca erai tu in locul meu, asa faceai... dovada fiind ideea cu care ai venit Posted Image
Probabil de asta esti o persoana de succes.


Lasa ca o sa ai tu si pentru mine.

#45
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 nicolaev, on 09 iunie 2016 - 19:55, said:

E greu să emit niște sfaturi atâta timp cât nu știu datele problemei. Una este să porți o discuție firmă-firmă cănd tu ceri și el oferă o marfă pe care tu o plătești  și după aia trebuie să te descurci cu ea. Alta e când tu vrei să te angajeze cineva și el este angajatorul care dacă chiar ar dori să te angajeze atunci trebuie să-i și oferi motivele pentru care în primă fază ar cheltui niște bani cu tine. Nu știu raporturile voastre, cum v-ați lipit unul de altul, cu cine vorbești în firmă, ce poziție are, sunt multe care trebuie să le știi. Poate el caută o firmă care să ia marfa lui și să o distribuie pe cheltuiala firmei românești el acordându-ți un super bonus. Ar mai fi o soluție de mijloc ca firma ta să reprezinte respectivul producător aici dar cheltuielile pe baza unor facturi de prestări servicii de marketing și publicitate emise de tine să fie suportate de el. Dar și aici trebuie tu să bagi banul inițial și el după ce vede oarece rezultate să ți le acopere. Părerea mea este să-ți faci o strategie de abordare cum știi tu mai bine, să fii sincer în ceea ce știi și poți să oferi și vezi ce zice și el despre alternativa angajării tale în firmă. Dacă refuză din prima înseamnă că avea de gând să-ți bage marfa pe gât, să-ți ia banii, tu descurcându-te ulterior cu ea. Nu da banul din mână, fii deștept!!!!. Tu simți într-un fel cheltuielile astea, el ca și producător le vede altfel. El le mai decontează, tu cu-i sufletul le decontezi?
Mai simplu de inteles pentru tine ! Ei sunt incantati sa le vinzi produsele PE BANII SI RISCUL TAU iar ca fii angajatul lor nu vor accepta deoarece totul se va face PE BANII SI RISCUL lor !
Primesc o zi da una nu propuneri de distributie din toata lumea in schimbul unui discount ! "Mananc distributie pe paine" dar zic pas intotdeauna !
Daca totusi insisti , cumpara un numar foarte mic de produse la inceput si vezi cum le vinzi . Politica pasilor marunti functioneaza !
PS - Vad ca raspunzi unora destul de taios ! Poate nu iti convin raspunsurile dar toti iti vor binele ! Si vad ca acel "exclusivitate"...iti da aripi. Exclusivitatea se da si se ia in 5 minute !

Edited by FAP, 10 June 2016 - 11:08.


#46
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016

 FAP, on 10 iunie 2016 - 11:01, said:

Mai simplu de inteles pentru tine ! Ei sunt incantati sa le vinzi produsele PE BANII SI RISCUL TAU iar ca fii angajatul lor nu vor accepta deoarece totul se va face PE BANII SI RISCUL lor !
Primesc o zi da una nu propuneri de distributie din toata lumea in schimbul unui discount ! "Mananc distributie pe paine" dar zic pas intotdeauna !
Daca totusi insisti , cumpara un numar foarte mic de produse la inceput si vezi cum le vinzi . Politica pasilor marunti functioneaza !


Cam asa a ramas si la ultima discutie cu ei... primesc un pret special pentru cateva mostre, pe care sa le vand aici.
Imi place cum ai pus problema: "Politica pasilor marunti functioneaza !"..... Multumesc mult!

#47
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Bodan3l, on 10 iunie 2016 - 11:04, said:



Cam asa a ramas si la ultima discutie cu ei... primesc un pret special pentru cateva mostre, pe care sa le vand aici.
Imi place cum ai pus problema: "Politica pasilor marunti functioneaza !"..... Multumesc mult!
Sa mai stii ca in Romania vinzi destul de usor ! Problema e sa recuperezi banii !

#48
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016

 FAP, on 10 iunie 2016 - 11:10, said:

Sa mai stii ca in Romania vinzi destul de usor ! Problema e sa recuperezi banii !


Da... deci as putea trage o concluzie finala. Pasii pe care trebuie sa-i urmaresc ar fi:
1. Sa-mi deschid firma
2. Sa cumpar cateva produse
3. Sa incerc sa intru pe piata

Mai simplu nu se poate :)

#49
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Bodan3l, on 10 iunie 2016 - 11:32, said:



Da... deci as putea trage o concluzie finala. Pasii pe care trebuie sa-i urmaresc ar fi:
1. Sa-mi deschid firma
2. Sa cumpar cateva produse
3. Sa incerc sa intru pe piata

Mai simplu nu se poate Posted Image
Deja iti emit factura pentru consultanta !
Pasii sunt :
- verifica la inceput pe forumurile straine ...ce review-uri au produsele si daca se cumpara
- fa un plan de afaceri incipient - care sunt investitiile necesare si in cat timp incasezi banii(ce termene de plata sunt pe piata respectiva)
- verifica preturile produselor concurente din Romania
- vezi la ce preturi ti se ofera marfa de la producator si vezi ce adaos comercial iti trebuie ca sa obtii si profit....in cat timp iti amortizezi cheltuielile
- vezi daca esti competitiv la preturi
- identifica din start cativa potentiali clienti , eu unul as si da telefon la ei sa vad daca ar fi interesati de acest brand
Daca e bine....apoi pasii propusi de tine !!!

#50
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016

 FAP, on 10 iunie 2016 - 12:02, said:

Deja iti emit factura pentru consultanta !
Pasii sunt :
- verifica la inceput pe forumurile straine ...ce review-uri au produsele si daca se cumpara
- fa un plan de afaceri incipient - care sunt investitiile necesare si in cat timp incasezi banii(ce termene de plata sunt pe piata respectiva)
- verifica preturile produselor concurente din Romania
- vezi la ce preturi ti se ofera marfa de la producator si vezi ce adaos comercial iti trebuie ca sa obtii si profit....in cat timp iti amortizezi cheltuielile
- vezi daca esti competitiv la preturi
- identifica din start cativa potentiali clienti , eu unul as si da telefon la ei sa vad daca ar fi interesati de acest brand
Daca e bine....apoi pasii propusi de tine !!!

Poti emite si 2, numai sa fie cu noroc :)
Multumesc inca odata pentru sfaturile utile!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate