Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum sa devin distribuitor / reprezentant

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016
De cateva saptamani sunt in discutii cu o companie non-EU, prin care doresc sa-i conving sa devin distribuitorul / reprezentantul lor in Romania (nu sunt prezenti inca pe aceasta piata).
Din ce am mai aflat, primul pas pe care ar trebui sa-l fac este sa inchei un contract de exclusivitate, prin care sa ma accepte ca unit distribuitor in tara noastra. Trebuie sa precizez ca nu am firma deschisa pe numele meu, in functie de acordul lor in ceea ce priveste acest contract, ar urma sa imi deschid si firma.
Azi am primit un raspuns, cum ca sunt de acord sa semneze un contract, dar doar dupa ce vand eu multe produse de ale lor...
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum ar trebui sa procedez mai departe? Sa imi deschid firma sau nu? Cum as putea sa ii conving sa imi dea exclusivitate? Cum imi protejez interesul, daca incep sa le promovez produsele fara acest contract semnat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Sper ca nu te gandesti la ceva de genul china/gearbest etc...

#3
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Iti faci un brand al tau, il inregistrezi in Romania la OSIM si in tarile unde intentionezi sa-ti vinzi produsele. Apoi iti fabrici produsele sub marca ta la unul sau mai multi fabricanti din China sau de unde-i gasesti tu. Fiind brandul tau, inregistrat, esti protejat. Nu te mai intelegi cu furnizorul? Nu-i problema! Cauti altul care sa-ti faca produse sub marca ta. E bine sa ai doi-trei furnizori ca sa nu stai la mana unuia singur.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu iti acorda nimeni exclusivitate daca tu nu vinzi nici o bucata si nici nu ai firma.
Intai faci firma, vinzi produsele lor, iar daca vad ca vinzi mult vor face si un contract de exclusivitate.
Tu vrei intai sa ai contract de exclusivitate si apoi sa faci firma... dar te-ai gandit cu cine semneaza contractul daca tu nu ai nici firma?
Din moment ce nici tu nu ai incredere ca vei face ceva, e clara treaba, nu mai deschide nimic, ca o deschizi degeaba... pierzi banii dupa ce dai faliment :D

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Asa oricine poate merge la ei sa ceara exclusivitate fara nici baza reala. Zic din punctul lor de vedere, ca tu poate ai cele mai onorabile intentii.
Dar contractele astea se fac doar dupa ce dovedesti ca stii sa vinzi.

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Uneori merge și doar dacă cumperi un stoc mare pentru început.
Depinde și de furnizorul respectiv, dacă e o firmă mare poate are deja niște proceduri standard, pe care ti le comunică.

#7
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016
Va multumesc pentru raspunsuri.
Recunosc, nu am experienta in ceea ce priveste derularea unui business, dar vreau sa am un punct de plecare.
Asta stiu, ca pentru a semna ceva, trebuie mai intai sa am deachisa firma. Ma tot intreb daca merita sa deschid, atat timp cat nu am experienta, ci numai o oportunitate.
Si nu, nu este vorba de china, ci de o tara din europa, dar nu este din uniune. Ca si produse, echipamente sportive, folosite pentru fitnes. Cum as putea sa inregistrez la osim asta?
Nu as vrea sa tin stoc, ci mai mult sa activez ca un intermediar... promovez, iau comenzi si le dau mai departe.
Ce sanse as avea?


#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu lua in seama ce a scris cel de mai sus cu OSIM. El cred ca intelegea ca tu vrei sa produci produse la o fabrica si sa le vinzi tu si iti era frica ca fabrica iti fura produsul si il vinde si la altii Posted Image

Depinde ce produse sunt, daca sunt echipamente pentru sali de fitness care vor fi comandate de firme (la infiintare sau reinnoire echipamente) va merge fara stoc, dar daca vinzi catre public (retail) atunci nu ai cum sa vinzi fara stoc, ca nu sta nimeni dupa tine o luna sa ii vina produsul Posted Image

Edited by vubiv, 08 June 2016 - 16:03.


#9
Bodan3l

Bodan3l

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 08.06.2016
Nu, doresc sa vand la firme.

#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 retele, on 08 iunie 2016 - 15:45, said:

Uneori merge și doar dacă cumperi un stoc mare pentru început.
Depinde și de furnizorul respectiv, dacă e o firmă mare poate are deja niște proceduri standard, pe care ti le comunică.
Ceea ce nu e cazul pentru initiator.
El vrea sa faca un SRL cu bani putini, sa obtina exclusivitate pe produsele unui producator, si fara nici o investitie in ceva sa vanda la comanda (platite probabil din avansul cerut firmelor)... ceea ce e un fail garantat. Nu exista afacere in care sa bagi bani doar pentru infiintare firma si restul sa se autofinanteze din banii de la clienti Posted Image

Asta desigur presupunand ca piata echipamentelor de fitness e asa mare, dar eu am vazut ca se inchid sali, nu se deschid. Iar cele ce se deschid sunt cele care au finantare serioasa in spate si care se vor orienta pentru achizitie catre o firma mare.

Edited by vubiv, 08 June 2016 - 16:09.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,030
  • Înscris: 09.01.2007
le arati:
extrasul tau de cont cu 2-3 mil USD capital
lista cu 1000 de firme care te primesc la orice ora sa le vinzi

dupa aia primesti exclusivitate

#12
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Bogdanel - Spune mai exact ce presupune, ce produs, nu firma ca nu vrem sa iti facem concurenta, doar cautam sa stim despre ce este vorba.

NON - EU? Promoveaza brandul tau, atat, cauta si tu pe alibaba si cu putin efort o sa gasesti destule produse pe care sa iti treci si brandul, asta daca nu vrei ceva generic.

Ex. De branding, o carte mica de credit cu care poti face diverse, o am si eu, am dat pe sa zic ca 1 dolar, este o chestie utila de avut, am luat direct de la producator, dar daca te uiti pe amazon.. sunt care si-au trecut brandul si am crescut pretul de cate ori au putut.
https://www.amazon.c...et wallet ninja
Si eu ma ocup cu diverse lucruri si din cauza brandului imi permit sa vand la un pret mai mare.

Spune despre ce este vorba, poate te pot ajuta cu un sfat.

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 overseas, on 08 iunie 2016 - 16:09, said:

le arati:
extrasul tau de cont cu 2-3 mil USD capital
lista cu 1000 de firme care te primesc la orice ora sa le vinzi

dupa aia primesti exclusivitate
Ceva imi spune ca nu are nici 2-3 sute USD capital, din moment ce a infiinta o firma o vede ca o cheltuiala mare si nejustificata.
Cat despre 1000 de firme care sa il primeasca la orice ora, nu cred ca o sa gaseasca asa usor in domeniul asta.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Trecand peste modelul de afacere, "exclusivitatea" asta e asa si asa. Romania face parte din UE si oricine din UE are drept de vanzare in Romania. Si invers. In plus, nu poti deveni "exclusiv" ca tine si de concurenta/monopol. Poti, daca vrei, sa devii "reprezentant oficial/agreat" sau ceva/cumva pe acolo, pentru Romania.

Singura modalitate de a obtine un plus vine din inregistrarea marcii si a dreptului de folosire a ei.

Edited by dexterash, 08 June 2016 - 16:27.


#15
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
ca discutii preliminare, trebuie sa le arati avantajele de care beneficiaza respectivii atunci cand vor colabora cu tine, motivul pentru care te-ar baga in seama in primul rand, cum ar fi: sa le cumperi un stoc baban de marfa cu banii jos, sa ai o piata de desfacere consolidata, un vad bun, sa nu mai vinzi produse de la concurentii lor etc.

daca ii convingi, bucurie pe felie, vei obtine niste reduceri de pret consistente care vor taia macaroana altoradin start si vei fi pe val

pune-te in locul lor, de ce sa-ti dai singur cu tesla-n coaie? ce avantaje au daca iti da tie exclusivitate?

#16
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Bodan3l, on 08 iunie 2016 - 15:23, said:

De cateva saptamani sunt in discutii cu o companie non-EU, prin care doresc sa-i conving sa devin distribuitorul / reprezentantul lor in Romania (nu sunt prezenti inca pe aceasta piata).
Din ce am mai aflat, primul pas pe care ar trebui sa-l fac este sa inchei un contract de exclusivitate, prin care sa ma accepte ca unit distribuitor in tara noastra. Trebuie sa precizez ca nu am firma deschisa pe numele meu, in functie de acordul lor in ceea ce priveste acest contract, ar urma sa imi deschid si firma.
Azi am primit un raspuns, cum ca sunt de acord sa semneze un contract, dar doar dupa ce vand eu multe produse de ale lor...
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum ar trebui sa procedez mai departe? Sa imi deschid firma sau nu? Cum as putea sa ii conving sa imi dea exclusivitate? Cum imi protejez interesul, daca incep sa le promovez produsele fara acest contract semnat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Avand in vedere ca esti la inceput, nu poti spera la exclusivitate deci nici n-o mentiona in discutiile cu acea companie pentru ca te dai de gol ca esti incepator.
Ai sanse sa te accepte ca distribuitor autorizat, dar iti trebuie neaparat firma si sa stii ce sa vorbesti cu ei (cam ce zicea overseas mai sus).

#17
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Îmi aduc aminte, când eram student, un coleg cu un precoce spirit antreprenorial a scris de mână vreo 2-3 pagini, în limba română, o serioasă (din punctul lui de vedere) propunere de afacere unui mare concern american.

A primit scrisoarea retur, însoțită de un răspuns elegant al americanilor, în care-i solicita să scrie în engleză.
Evident, nu s-a concretizat nimic ulterior, dar a fost amuzant pentru noi să aflăm întâmplarea.

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 Bodan3l, on 08 iunie 2016 - 15:23, said:

Cum imi protejez interesul, daca incep sa le promovez produsele fara acest contract semnat?
vinzi mai bine decat ceilalti. stai linistit, toti producatorii o sa te prefere pe tine, cat timp le aduci cele mai bune vanzari. daca nu esti sigur ca poti face asta, atunci lasa-i pe altii care se pricep    :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate