Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce se trimite poprire la serviciu?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 bekir, on 06 iunie 2016 - 15:58, said:

Nu l-au dat afara din cauza comportamentului sau ca nu-si facea treaba si l-au dat din cauza popririi.
stai linistit, asta e o tampenie. nu se risca nimeni sa dea afara oameni pe motivul asta, ii arde itm-ul imediat.

#20
ali_geo

ali_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.02.2015
Distracția începe când se trimite poprire și la angajator și la bancă și îți oprește de două ori din salariu; tre sa te duci apoi să îl cauți pe "BEJ" să îți dea o adresă astfel încât unii sau alții să nu-ți mai oprească din salariu...

#21
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
pai ei au voie sa-ti opreasca o treime asa ca daca iti trimit la angajator si la banca ei amandoi ar trebui sa imparta treimea. Cine e BEJ asta?

#22
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Executorul.

#23
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016
Daca firma la care lucrezi prefera sa faca voia anaf-ului eu zic ca n-ar fi rau sa demisionezi.Sa vedem de unde mai ia anaful restul de bani

#24
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
pai daca n-ar face asa atunci ar avea de suferit firma. Poprirea asta stiu ca o sa-ti ramana toata viata sau dupa vreo 3 ani dupa ce poate nu-ti mai trimit nimic sa se prescrie

#25
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Pentru ca executorul vrea sa-si ia banii de oriunde, si daca se poate de peste tot in acelasi timp.

Dupa parerea mea, si, sigur, s-ar putea sa ma insel, executorii judecatoresti sunt cea mai josnica speta de suboameni.

#26
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
Firma oricum nu are voie să-ți retina din salariu fără o decizie definitivă a instanței. Indiferent ce zice banca.
Treaba asta am verificat-o cu departamentul personal atunci când am primit o astfel de înștiințare de la o banca referitoare la unul dintre angajați.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar că inițiatorul nu vorbește de o înștiințare de la bancă ci de o poprire care e altceva.

Edited by MembruAnonim, 13 June 2016 - 05:20.


#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 lg, on 12 iunie 2016 - 22:31, said:

Firma oricum nu are voie să-ți retina din salariu fără o decizie definitivă a instanței. Indiferent ce zice banca.
Treaba asta am verificat-o cu departamentul personal atunci când am primit o astfel de înștiințare de la o banca referitoare la unul dintre angajați.

Contractele de credit au titlu executoriu, adica nu e nevoie de hotararea instantei ca sa fie puse in practica.
Notificarea de retinere de salariu vine de obicei de la executor, nu de la banca. Daca vine de la executor inseamna ca exista deja o hotarare in acest sens (fie ca e obtinuta in instanta, fie ca e un document cu titlu executoriu).
Ce ti s-a spus tie de la dept personal (presupun ca vb de HR, sper totusi ca ai confirmat si cu un jurist) este aplicabil mai mult ca sigur la situatia aia punctuala.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Are cineva idee dacă de la executor se poate cere un document, ceva, când termini de achitat o poprire pentru un angajat?

E o întreaga harababura, pana acum au venit 12 executări silite, și ar fi fain de pus un pic de ordine, ce, cat și la ce poprire au plecat banii....

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Da poți cere.
Oricum o poprire îți blochează toate conturile pe care le găsește pe CNPul tău, deschise la bănci din România, nu doar pe salariu la angajator.

Chiar dacă ți se ridică poprirea de pe conturi, ai de plătit taxa prevăzută de bancă pentru ridicarea popririi, în jur de câțiva zeci de lei pe fiecare cont.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate