Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Asus ZenFone 3

- - - - -
  • Please log in to reply
476 replies to this topic

#73
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Multumesc pt. informatii.

#74
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Pentru cei care considera ca pretul este prea mare pt. ceea ce ofera Zenfone 3, trebuie sa tina cont de faptul ca orice produs nou e scump la lansare.

Eu l-am pus pe lista si intentionez sa-l iau la vara, cand ii va scadea pretul de baza pe la 1300 de lei si in promotii la 1000-1100 (versiunea cu 3GB RAM si 32GB stocare). :naughty:  In august Zenfone 2 a fost si 1050 de lei la unele magazine, asa ca sunt sanse ca sa ajunga si Zenfone 3 acolo, atunci cand va avea 1 an de la lansare si va fi in preajma lansarii urmatorului model. Secretul este sa ai rabdare. ;)

#75
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
ai dreptate, doar ca la anul stacheta va fi mai sus, si pt 100e diferenta ...de ce nu  te-ai baga la zenfone4
Toata smecheria e sa stii exact ce vrei, cand vrei  si daca merita efortul financiar
anul trecut si si anul acesta pe midrange HuaweiP8 era the bestbuy, ceva imi zice ca anul viitor va fi Zenfone3.

#76
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Parerea mea este ca la acest moment pretul corect si cel pe care eu sunt dispus sa il dau este de 1300 lei.

Nu prea sunt de acord cu ideea ca trebuie asteptat pana anul viitor pentru achizitie, atunci vor aparea alte modele si poate concurenta vine cu ceva tentant si la fel o sa fie "asteapta pana anul viitor cand ii mai scade pretu" si tot asa.

Dar fiecare face cum crede.

#77
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Exact. Fiecare face cum crede.

La fel cum a zis si silver_eye: sa stii exact ce vrei, cand vrei si daca merita. In felul asta nu astepti mereu "pana anul viitor". Iti stabilesti niste lucruri si conditii clare si ramai la plan.

Desigur ca intre timp poate aparea altceva mai tentant dar aici depinde si de cat de usor influentabil esti si cat de consecvent.

Oricum ar fi, tot trebuie sa te hotarasti si apoi vezi daca ai facut alegerea corecta de a astepta sau daca ai luat hotararea corecta de a schimba produsul in ultima clipa. Dar deja ar incepe o alta discutie care cred ca ar fi off-topic...

Pana la urma, ideea daca un pret e corect sau nu, e subiectiva.

#78
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostMediumPlayer, on 07 noiembrie 2016 - 18:04, said:

Pana la urma, ideea daca un pret e corect sau nu, e subiectiva.
Daca o raportezi la celelalte telefoane cu specificatii asemenatoare, nu prea mai este subiectiva.

#79
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Pai cam e subiectiva, de ex pentru un fan Apple pretul corect pentru Iphone e 4000 lei pentru mine e la jumate. Depinde cat esti dispus sa dai pe un anume produs.

#80
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View Postjegmihai, on 07 noiembrie 2016 - 18:15, said:

Daca o raportezi la celelalte telefoane cu specificatii asemenatoare, nu prea mai este subiectiva.

Daca raportam un produs la altele cu specificatii asemanatoare, inseamna ca vorbim deja despre o anumita categorie. Iar pretul a fost stabilit tot de consumatori, pana la urma, in momentul in care au hotarat sa cumpere sau nu la pretul cerut de producator. Tot la subiectivism ajungem.

#81
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Am vazut pe topicul cu Zenfone Max ca unii oameni se plang de semnalul GPS al telefonului. Eu am facut de curand o calatorie in Bulgaria de cateva zile si nu am avut nici-un fel de probleme cu Zenfone 3-ul meu. Posted Image In Romania am descarcat harta de Bulgaria pentru Here WeGo ( fostul Here Maps) si fara a activa cellular data, lucru ce ar fi presupus roaming scump, telefonul meu m-a localizat imediat folosindu-se numai de semnalul GPS pentru asta. Am folosit telefonul ca principalul GPS atat pentru masina cat si pentru mersul pe jos prin oras si a mers perfect.

Cu mine mai era inca o persoana care chiar avea Zenfone Max si pana nu a activat cellular data telefonul nu a fost in stare sa ne localizeze. Cu cativa ani in urma tot in Bulgaria am fost cu in Samsung Galaxy Mini si tot asa fara cellular data nu putea sa faca localizarea. Nu stiu care e faza dar sper sa nu faca astia de la ASUS vre-un update care sa afecteze functionalitatea GPS-ul ca acum merge perfect, sunt super multumit.

In ceea ce priveste pretul eu sunt foarte multumit pentru ca l-am luat la oferta si am dat doar 1650 de lei pe versiunea de 5,5 inch si 4GB RAM. Totusi nu am dat in viata mea asa de multi bani pe un telefon, eu de regula luam prin oferte Orange si inainte de Zenfone am luat la liber un Nokia Windows Phone cu vre-o 800 de lei. Deci tot mi s-a parut cam scump pentru bugetul meu insa pana acum consider ca a meritat sacrificul, mai vedem in timp cum o sa se comporte.

LE: La Here WeGo am bifat optiunea Use app offline deci nu cred ca m-a pacalit conectandu-se el pe furis la date. Am sa verific si pe site-ul Vodafone sa vad daca apar date in roaming.

LE2: Am verificat si nu imi apare nimic la roaming date ci doar la roaming apeluri (am vorbit la telefon din Bulgaria). Deci clar GPS-ul a mers fara celluar data. :)

Edited by e2k, 08 November 2016 - 00:06.


#82
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Poste2k, on 07 noiembrie 2016 - 23:56, said:

....GPS-ul a mers fara celluar data. Posted Image
Merge perfect GPS-ul ( cu Here WeGo, offline ) la Asus Zenfone 3 ZE552KL   :)

#83
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
a facut cineva poze de 65mp? cum arata?

#84
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Da chiar asa din ce ce au cumparat Zenfone 3 nu pune nimeni aici niste poze si enevtual filmari?

#85
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004

View Poste2k, on 07 noiembrie 2016 - 23:56, said:

Am vazut pe topicul cu Zenfone Max ca unii oameni se plang de semnalul GPS al telefonului. Eu am facut de curand o calatorie in Bulgaria de cateva zile si nu am avut nici-un fel de probleme cu Zenfone 3-ul meu.  (...) telefonul meu m-a localizat imediat folosindu-se numai de semnalul GPS pentru asta. Am folosit telefonul ca principalul GPS atat pentru masina cat si pentru mersul pe jos prin oras si a mers perfect.

Foarte interesant!

Eu am detinut un Zenfone 2 Laser si calitatea semnalului la GPS a scazut in timp pana a devenit inutilizabil. Ultima oara cand am iesit la alergat cu el si asa m-a inregistrat:
Attached File  ZE550KL complete run.jpg   321.02K   49 downloadsAttached File  ZE550KL signal quality.jpg   277.61K   46 downloads

L-am trimis la garantie si cei de acolo nu au stiut ce sa ii faca (cum altfel?). E plin internetul de oameni ce zic ca de vina e conectorul/metalul dintre placa de baza si antena, ca nu facea contact bine... dar ei nu folosesc Google...
Asa ca a stat in serviceul autorizat ASUS vreo 21 de zile, pana le-am cerut eu o "negatie de service".

Acum ma gandesc la Zenfone 3 dar nu vreau sa trec prin ce am trecut pana acum.
In total, am asteptat din termen in termen 52 de zile pana sa imi primesc banii de la vanzator in baza acelei "negatii de service" (cel.ro - clar de evitat).

Folosind orice aplicatie de alergare (RunKeeper, MapMyRun, Strava, etc...), poti, te rog, sa inregistrezi o plimbare cu GPS'ul si apoi sa postezi aici rezultatul?
M-ar ajuta enorm si cred ca si multi altii ar aprecia.

Edited by b4you-bbogdan-, 14 November 2016 - 01:54.


#86
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postb4you-bbogdan-, on 14 noiembrie 2016 - 01:53, said:

......sa inregistrezi o plimbare cu GPS'ul si apoi sa postezi aici rezultatul?
M-ar ajuta enorm si cred ca si multi altii ar aprecia.
Asta e bun ?  --->  Traseu
Am folosit aplicatia OsmAnd, rezultand un fisier cu extensia  gpx ( nu l-am putut incarca aici ).

Edited by pirpy, 14 November 2016 - 16:49.


#87
b4you-bbogdan-

b4you-bbogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.11.2004

View Postpirpy, on 14 noiembrie 2016 - 16:27, said:

Asta e bun ?  --->  Traseu
Am folosit aplicatia OsmAnd, rezultand un fisier cu extensia  gpx ( nu l-am putut incarca aici ).

Perfect!!! Posted Image
Ce ne-ai pus tu aici e chiar mai mult decat imi doream; nu numai ca-i un traseu inregistrat, da' pot face si zoom sa vad detalii!

Multumesc foarte mult!
Si... foarte tare ca folosesti OsmAnd Posted Image
Am cerut ajutor in privinta asta pe XDA, Reddit, forumul ZenTalk si nimeni nu mi-a raspuns in decurs de vreo saptamana si nici nu cred ca o sa imi raspunda. Si tu ai venit instant ca ness'ul.
Ma bucur ca am gasit ajutor aici, pe meleagurile noastre.

#88
conanecu

conanecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.11.2007
Salut, Am o intrebare pentru detinatorii acestui model. La caracteristici scrie ca are si port IR. Asa este ? Pentru ca in nici un review/prezentare nu scrie/arata unde ar fi acest port IR.
Multumesc.

#89
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postconanecu, on 16 noiembrie 2016 - 14:24, said:

... port IR. Asa este ? Pentru ca in nici un review/prezentare nu scrie/arata unde ar fi acest port IR.
Multumesc.
Poate senzor IR

Attached Files


Edited by pirpy, 16 November 2016 - 14:49.


#90
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Acela este laserul pt. focusul camerei.
Nu are alt IR.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate