Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2647
rzvni

rzvni

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 26.02.2021
Revin cu ceva feedback legat de un Paradox MG5075 plus tastatura K32LCD+ cu senzori exteriori NV35M și conexiune internet prin IP150+.

Centrală e buna (are avantaje hardware fata de Mg5050), am configurat-o cu 8 zone (4 dublate) și 1 nedublata pentru incendiu (dar la care am montat 2 senzori pe 4 fire in paralel, fiecare cu releu de monitorizare cu rezistor de 2K; merge ok asa, scurt=incendiu, normal=1K rezistenta echivalenta, trouble fir întrerupt=2k sau infinit rezistenta echivalenta). Nu-mi place ca nu are dezarmare la o anumita ora (doar armare) deci dimineața trebuie sa îmi dezarmez exteriorul casei.

Senzorii NV35M sunt montați pe fatada la 3m inaltime (acum exista și varianta NV37M dar la care scrie sa fie montata doar în cadrul usii/ferestrei). Se comporta prost, deși au un potențiometru pentru sensibilitate, acesta are 3 setări fixe fără reglaj fin. Ii folosesc cu pet immunity activat, pe sensibilitate maxima cu raza de 10m, altfel nu se declanșează la persoane (dar unul mi-a făcut surpriza într-o noapte sa sune la o pisica). Poate dacă ii montam la 2m ar fi reacționat ok și pe o sensibilitate mai scăzută, dar e prea târziu acum.

Modulul IP150+ are nevoie de abonament de 14$/an pentru notificari in aplicația Blue Eye. Am preferat sa montez un Shelly Uni pe ieșirile PGM care ma avertizează gratuit în caz de alarma (cu rezistori de pull-up deoarece PGM-urile se activează pe GND în cazul senzorilor de incendiu pe 4 fire). In plus mi-am făcut cont de instalator pe Germania pentru a configura alertele prin mail pe SMTP, care oricum vin când vor ele. Pe ultima versiune de firmware cele 2 porturi de pe IP150+ pot fi setate doar ca output, opțiunea de input a rămas doar cu numele. Se poate integra în HA și prin Raspberry Pi Zero W, dar nu am avut vreme de asta.

Tastatura este achiziționată cu update limba romana de pe neosis.ro iar unghiul de vizualizare al ecranului nu este ok si ma enervează capacul ala ca dacă îl dau jos rămâne gaura inestetica, dar astea țin mai mult de gusturi.

Edited by rzvni, 17 March 2023 - 15:09.


#2648
ccgabi

ccgabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2009
Stimati prieteni, apelez la voi ptr a ma ajuta într-o problema la care nu-i dau de capat nicum. Am o tastatura lcd tm50 conectata la un EVO192 care nu vrea sa mai munceasca, ramane blocata in ecranul de selectie limba si nu preia nuci un fel de comnda, alimentarea e 12v, sd cardul schimbat (2,8,16gb) nimic, mort. Ce ar putea avea?

#2649
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Cat mai costa un sistem de monitorizare video la bloc si cate camere se recomanda ? trebuie obtinute acordurile tuturor proprietarilor?

#2650
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostGlCA_Contras, on 24 septembrie 2023 - 09:42, said:

Cat mai costa un sistem de monitorizare video la bloc si cate camere se recomanda ? trebuie obtinute acordurile tuturor proprietarilor?
Trebuie sa ai acordul asociatiei de proprietari si, in functie de bloc, iti trebuie la interior intrare fata/spate, eventual lift, exterior 1-2-3 camere. Pregateste-te undeva la 2500 - 3500 in functie de situatia din teren.

#2651
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020
Deci cum stiam si eu e suficient ca in sedinta de comitet sa se aprobe instalarea sistemului... Posted Image

#2652
snoopy99

snoopy99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.12.2007
Buna seara.Va rog sa ma ajutati sa instalez un modul RX1 la o centrala paradox sp4000 pentru a putea folosi telecomenzile.Am legat modulul la bus-ul centralei,ledul de bus clipeste si nu stiu mai departe ce trebuie facut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate