Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#919
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Din cate inteleg, tencuiala mecanizata poate fi facuta si clasic, cu acelasi amestec precum cea obisnuita. Nu-i asa? Evident ca n-o fi fost zidarul meu mai breaza ca altii, dar la medie ma astept sa ies la 2.5-3cm grosime. Deci ar costa chiar putin materialele, multumesc de input. La glet cam cum ti-a intrat? Ai dat 2 maini sau 3? Ce glet ai folosit? Dar lavabila? Multumesc inca o data.

#920
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Glet am dat 3 maini.
Una Ceresit 126 si doua Ceresit 127. Mi-au intrat apx. 1sac-CT126/20mp si 1sac-CT127/30mp. Doua maini de CT127 sunt esentiale daca vrei sa nu apara 126-le la smirgluit. Textura celor 2 materiale este diferita iar un singur strat de 127 nu poate acoperii suficient. Oricum si aici consumul de materiale este foarte mic, daca tencuiala este trasa bine.

Ca si Grund/Amorsa cumpara-ti Mapei Primer G la bidon de 10l sau 20l si nu te incurca cu toate balariile care nu sunt optime. Acest grund il folosesti la absolut toate etapele, chiar si la cele mai critice, gen sapa sfaramicioasa inainte de gresie. Eu consider ca amestecat cu apa 1:3 este inca prea puternic. La pereti merge 1:5 fara probleme. Vei constata ca este de doua ori mai rentabil decat variante no-name gata preparate si este de calitate superioara.

Pentru vopsea eu am ales produsele Brillux, care se fabrica si importa direct in Germania. Am folosit Brillux Superlux ELF 3000 de la ei care este o vopsea super-mata si ascunde si cel mai mic defect. Vopsea ecologica, fara emisii de te miri ce, etc. Galeata de 15L-388RON, acoperire reala 70mp din doua straturi. Nici aici nu merita facut rabat la calitate pentru 7-8 galeti cat ai nevoie la toata casa. Nu te amagii cu vopsele ieftine la cantitate mare, nu acopera suprafata scrisa pe ele, nu iese cum trebuie din doua maini si la final cand tragi linie nu ai facut nicio economie.

Suprafetele critice poti sa le dai cu decorativa de 1mm. Plasa, masa de spaclu si decorativa. Manopera mai mica decat la glet+lavabil. La interior gasesti variante ieftine pt ca nu ai nevoie de o decorativa care sa reziste 20 ani la intemperii. Poate fi vopsita oricand, poate fi aspirata, nu este sensibila ca lavabila si gletul. Merge la holuri, bai, bucatarii, spatii tehnice si oriunde iti place. Daca cumperi decorativa minerala ai avantajul ca peretele va respira, daca crezi in mitul asta.. Anyway multi nu accepta decorativa la interior, eu personal regret ca nu am dat peste tot. Este si decorativa de 0,6 dar acolo trebuie maiestrie la driscuit. Nu iti imagina decorative gen scoarta de copac, vb doar de cele periate circular. Combinatia decorativa + profil decor alb lucios + tavan este de mare efect iar per total iesi mai ieftin decat glet+lavabil. Ca idee....

#921
lmacsen

lmacsen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.08.2016
Unde se poate gasi Brillux Superlux ELF 3000? Ceva cu livrare si in alte judete? Pe net nu gasesc nimic.

#922
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
In Timisoara este un importator, CASONA se numesc. Am sunat la fabrica in Germania cand am cumparat si mi s-a confirmat ca sunt importatori si distribuitori autorizati (frica de tepe).. Nu stiu daca livreaza in tara, trebuie vb. cu ei. Oameni super faini.

#923
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Bylly00, on 22 decembrie 2017 - 08:26, said:

Pentru cei care ati tencuit de curand, cam ce consum de multibat/mp ati avut? Am calculat si citit pe forum dar nu sunt lamurit in totalitate. Ma refer la un caz standard de 2.5cm grosime. Am gasit ca un sac amestecat cu 80L de nisip ajunge la 3-4mp. O fi adevarat? Adica matematic ar fi 80L nisip + 20L multibat (nu gasesc densitatea, merg cu 2) + ceva apa => mai mult de 100L material. La o grosime de 2.5 acopera intr-adevar 4mp. Dar nu stiu daca ce am scris eu aici se pupa cu realitatea din teren.

Eu nu am stat sa fac calcule exacte la mp dar am consumat cam 10 mc de nisip si 90 saci de multibat la 430 mp de tencuiala cu grosime medie de 2-3 cm. Au fost cativa pereti unde din cauza unor stalpi iesiti in camera sau ca nu era zidaria in vinclu au dat doua maini deci sa zicem ca un total 470 mp din care scad golurile de ferestre si usi, vreo 30 mp, deci raman 440 mp dar si golurile alea au glafurile facute asa ca ,pmsi adunam 10 mp si sa zicem un 450 mp efectivi tencuiti.

Puneau ~ jumate de sac de multibat la o betoniera de 120 l care defapt nu era 120 l, ca faceau mai putin ca sa il verse usor in lighean dinala negru dreptunghiular de constructi de 90 l.

Tu spui ca ai 650 mp de tencuit ia @VertixTM zice ca la o casa mai mare ca a ta a consumat 80 de saci de Multibat, pe cand eu la ~450 mp am bagat 90...  nu stiu ce sa zic de consumul lui, e posibil sa fi facut reteta aia cea mai slaba M2,5  de i-a ajuns 2 paleti la peste ~700 mp si la maxim 1,5-2 cm grosime.

Eu le-am cerut mesterilor sa o faca pe cea mai tare M10 si au zis ca prea tare si au facut ceva intre M5 si M10, de aici cred si consumul mai mare la mine de Multibat.

Edited by Mirel_85, 22 December 2017 - 14:29.


#924
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Un palet de Multibat e 200Euro. Am gresie in casa cu 200Euro/mp. Nu m-am zgarcit la reteta. Am in schimb foarte multi pereti pe care tencuiala nu are nici un cm macar. Iar daca ai cumparat o masina la care ai platit 10mc de nisip si nu lucrezi in domeniu ca sa poti aprecia, probabil ca ai avut vreo 8mc... cu indulgenta. Crede-ma ca stiu ce spun.

700mp la o medie de 1.5-1.7 reprezinta un volum de aproximativ 11-13mc dupa ce se matureaza.

Edited by VertixTM, 22 December 2017 - 15:18.


#925
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 vivaconsult, on 22 decembrie 2017 - 08:02, said:

Cit a costat manopera la rigips, si ce a cuprins ?
Multumesc.
La rigips a fost structura + placat - 24 ron, scafe 20 ron/ml, vata 40 cm - 20 intre grinzi si 20 sub grinzi - 6 ron/mp, folie bariera de vapori - 3 ron/mp, montat banda la rosturi si chituit 4 ron/ml, glet 6 ron/strat/mp, slefuit 2 ron/mp, amorsa 1 ron/mp, lavabila 6 ron/mp/2 straturi. Eu am cerut sa slefuiasca si sa dea cu amorsa (Mapei Primer G am folosit) si intre straturile de glet, dar asta nu e obligatoriu. Evident, preturi de Cluj :D
Eu am 565 mp pereti si 175 mp tavane.
La mine daca retin bine, dar o sa verific si in fisier, s-au folosit 120 de saci de multibat la 565 mp interior + 330 mp exterior. Am avut 2 pereti mai strambi la cele doua bai suprapuse si un spalet de usa - acolo s-a incarcat vreo 4-5 cm pe unele zone. In rest as zice intre 1.5 si 2.5 cm.
La glet recomandarea mea e sa folosesti altceva in loc de 127 pentru finisaj. Cele doua materiale sunt diferite, CT126 e pe baza de ipsos, iar CT127 e pe baza de ciment. Daca dai doar un strat de CT127, la slefuit pe alocuri se va ajunge la stratul de 126 si exista riscul sa apara umbre la lavabila. Parerea mea e fie sa faci cum zice Vertix si sa dai doua straturi de 127 ca sa nu se ajunga la stratul de 126 niciunde, fie dai cu un glet de finisaj tot pe baza de ipsos. Eu am mers pe a doua varianta si a fost ok.
Lavabila am folosit Benjamin Moore. Frumoasa si scumpa :D

#926
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Multumesc de info.
In Brasov la fel sunt preturile pe masura.
La vata dublu strat mi s-a cerut 7 lei/mp,iar la structura plus rigips 29 de lei.Dar aici intra si folia,plus ghenele si rezervoarele, si un perete despartitor la o baie intre dus si sauna.
Tavane cu rigips am in jur de 130 mp,restul am tencuit si a iesit foarte bine.Total pereti si tavane tencuiti 650 mp,iar total tencuit cu exterior si gard peste 1100 mp,dar ce mai conteaza.
La pereti o sa merg pe stuko este o firma in Bacau are sediu si in BV,ceva nou in domeniu, italian,am vazut lucrari,arata foarte bine.La bai o sa merg pe combinatii intre faianta si sucko,iar la dormitoare probabil tapet.



#927
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Bylly00, on 18 aprilie 2017 - 20:27, said:

Avem si porti Posted Image
Te rog frumos, poti sa mai pui niste poze cu gardul lateral?
Sunt in cautare de surse de inspiratie pentru gardul dintre mine si vecinii din stanga si din dreapta.

#928
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 vivaconsult, on 22 decembrie 2017 - 23:11, said:

Multumesc de info.
In Brasov la fel sunt preturile pe masura.
La vata dublu strat mi s-a cerut 7 lei/mp,iar la structura plus rigips 29 de lei.Dar aici intra si folia,plus ghenele si rezervoarele, si un perete despartitor la o baie intre dus si sauna.
Tavane cu rigips am in jur de 130 mp,restul am tencuit si a iesit foarte bine.Total pereti si tavane tencuiti 650 mp,iar total tencuit cu exterior si gard peste 1100 mp,dar ce mai conteaza.
La pereti o sa merg pe stuko este o firma in Bacau are sediu si in BV,ceva nou in domeniu, italian,am vazut lucrari,arata foarte bine.La bai o sa merg pe combinatii intre faianta si sucko,iar la dormitoare probabil tapet.


La 29lei/m2 este un pret bun sa stii...

#929
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

 BodCasa, on 02 ianuarie 2018 - 01:51, said:




La 29lei/m2 este un pret bun sa stii...
Acum m-am linistit,initial am crezut ca ma incarca constructorul.Structuŕa la etaj o sa fie dubla, nu prea inteleg cum, dar am fost asigurat ca este ma bine. Cunosc pe cineva din Rasnov,care a facut cu 26 lei, la fel profile si rigips.Totusi am mai mare incredere in constructorul meu care a lucrat la casa de la zero.

Edited by vivaconsult, 02 January 2018 - 12:26.


#930
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
ce inseamna ca o sa fie dubla structura? Or sa fie 2 placi una peste alta???
Daca DA, ohooo, esti in avantaj clar.

#931
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Structura metalica dubla probabil...

#932
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Păi ce rost are sa dublezi profilele?

#933
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

 BodCasa, on 03 ianuarie 2018 - 02:23, said:

Păi ce rost are sa dublezi profilele?
Nu stiu exact sa zic cum vine,oricum nu a mai ramas mult,ca-ci in doua saptamini ne apucam de treaba.
Totusi din cite am inteles vine pe dublu ca sa nu apara fisuri,sau sa crape,cred ca sa referit la structura, asa mi-a zis (sper ca vrei sa venim pe dublu). Am incredere ca-ci la rigips este bun,am vazut lucrari la niste prieteni de la Dimbul Morii si Bunloc,cu vitralii etc... si am ramas surprins.
Plafonul la etaj il am pe lemn.

Edited by vivaconsult, 03 January 2018 - 09:39.


#934
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Sa pui al doilea strat de GipsCarton aduce avantaje mari la costuri mici. Manopera nu poate fi mai mare de 2-3 ron/mp, iar cartonul este ieftin, scump fiind fierul si accesorile. Ca avantaje:

1.Garantia faptului ca nu vor fi fisuri.
2.Izolare fonica imbunatatita.
3.Volumul de masa termica inertiala mai mare plus aport la stratul de izolare termic.
4.Posibilitatea de a instala folia de aluminiu (bariera vapori) intre cele 2 straturi de rigips.

...si toate astea pentru apx 10-12 ron/mp in plus.

La multi ani!

Edited by VertixTM, 03 January 2018 - 10:38.


#935
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

 VertixTM, on 03 ianuarie 2018 - 10:37, said:

Sa pui al doilea strat de GipsCarton aduce avantaje mari la costuri mici. Manopera nu poate fi mai mare de 2-3 ron/mp, iar cartonul este ieftin, scump fiind fierul si accesorile. Ca avantaje:

1.Garantia faptului ca nu vor fi fisuri.
2.Izolare fonica imbunatatita.
3.Volumul de masa termica inertiala mai mare plus aport la stratul de izolare termic.
4.Posibilitatea de a instala folia de aluminiu (bariera vapori) intre cele 2 straturi de rigips.

...si toate astea pentru apx 10-12 ron/mp in plus.

La multi ani!
Manopera este aceeasi 29 lei/mp.Multumesc.

Edited by vivaconsult, 03 January 2018 - 14:15.


#936
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@vivaconsult - va ocupati cu draperii si alte asemenea? (din curiozitate am gugalit si am gasit ceva).

Cred ca are sens dublarea respectiva unde este planseu de lemn, la placa de beton nu stiu daca aduce beneficii reale. Vad ca dana84 are niste probleme cu combinatia planseu lemn + 1 strat rigips.

Dupa cum spuneam luna asta as vrea sa mai aprovizionez una alta si am cerut niste oferte pentru termosistem. Cum vi se pare ?

Attached File  isomaster.jpg   81.5K   67 downloads

(trecem peste faptul ca e un producator autohton si necunoscut, imi asum riscul sa zicem).

Edited by Bylly00, 03 January 2018 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate