Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#829
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Te rog pune cat mai multe poze cu instalatia de ventilatie si componentele. Posted Image
O poza cu LOSSNAY cu capacul desfacut, se poate?
Sa vedem filtrele, schimbatorul de caldura, etc?

Edited by kolfleading, 21 November 2017 - 16:31.


#830
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
De  ce e suspendata, asa cere la montaj? Ce ai folosit ca si tevaraie? Tub PP ca la sanitare, tub Flexibil PVC, tub flexibil aluminiu, tub rigid aluminiu(parca asa vad in pod in fundal la hvac) sau tub flexibil aluminiu izolat? Si eu astept cu interes poze cu instalatia de ventilatie!

View Postkolfleading, on 21 noiembrie 2017 - 16:04, said:

Te rog pune cat mai multe poze cu instalatia de ventilatie si componentele. Posted Image
O poza cu LOSSNAY cu capacul desfacut, se poate?
Sa vedem filtrele, schimbatorul de caldura, etc?

Kolf din cate stiu la orice echipament daca ii dai jos capacul si sare vopseaua de pe suruburi, pierzi garantia caci pot ei sa spuna ca ai umblat la el, asta in cazul in care se poate intampla sa ai nesansa sa ai probleme si sa il duci la service.

Edited by Mirel_85, 21 November 2017 - 17:45.


#831
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu pun nici o poza, totul e top-secret. Sa nu afle inamicii cum imi ventilez eu casa :D. O sa fac chiar diseara niste poze la mirobolanta lumina a telefonului.

Tubulatura este "tubulatura circulara din tabla zincata tip spiro". Nu are tratament antibacterian, tipul care avea instalat sistemul de 6 ani a spus ca a mai curatat din cand in cand anemostatele, grilele acelea in rest nu a vazut mari urme de praf. In final a spus ca ii va chema pe cei care l-au instalat sa bage chestii pe traseu pentru curatare. Atata timp cat se curata filtrul o data la 6 luni sau o data pe an nu e o cantitate semnificativa de praf.

Se monteaza suspendat probabil pentru a nu transmite vibratii in placa de beton, asa se transmit mult mai greu sau deloc deoarece lemnul le absoarbe.

Pot sa il rog pe dl. inginer sa il desfaca acolo de fata cu toata lumea de curiozitate, dar cred ca e suficient sa dau capacul jos pentru a expune filtrul si mare parte din mataraie. De garantie sper sa nu fie cazul si oricum daca se intampla ceva se intelege ca vin oamenii la fata locului, ar fi ceva sa demontez ditamai elefantul sa il trambalez de acolo la ei la firma.

#832
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Lossnay: Cred ca mai important este sa pui schema de distributie, cu dimensiuni si calcule. Si, poate, o carte tehnica sau modelul (numele) complet ...

View Postviotl, on 20 noiembrie 2017 - 21:58, said:

[...]

Posted Image
Bun un barbat la casa omului citeodata....

N-am prea inteles ce-ai vrut sa spui Posted Image  Odata ce Bylly00 ne-a lamurit la ce tevi se referea, i-am dat imediat raspunsul ...

Edited by DIY, 21 November 2017 - 19:04.


#833
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Unitatea de ventilatie are filtre ce trebuie inlocuite periodic si schimbator de caldura ce trebuie curatat periodic. Schimbarea filtrelor nu are cum sa-ti anuleze garantia.

Modelul se vede foarte clar in poza: LGH-50RVX-E iar documentatia se gaseste relativ usor pe net (service manual, installation manual, etc).

#834
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ai zis-o bine cu bideul, adevarat, insa alimentarea cu apa a rezervorului se face pe sus. La cererea publicului atasez si schita cu distributia tubulaturii. Si o brosura a aparatului de ventilatie, dar astea le gasiti pe net oricum.

Poze si cu tubulatura pregatita, azi practic nu au mai facut nimic in plus fata de cand i-am vizitat eu pe la 14, au mai pus la pozitie rigola de dus.

Am mai facut si poze pe la gurile apartului, intr-una din ele se vede si ceea ce pare a fi un senzor, altundeva e un ventilator si partial vizibil este si filtrul. Filtrul e o prisma rombica din cate imi aduc aminte, am incercat sa il desfac dar are un surubel si mi-a fost lene sa cobor pana in garaj dupa o surubelnita (de fapt frig mi-a fost, e al naibii de frig).

Attached Files



#835
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDIY, on 21 noiembrie 2017 - 19:03, said:

N-am prea inteles ce-ai vrut sa spui Posted Image  Odata ce Bylly00 ne-a lamurit la ce tevi se referea, i-am dat imediat raspunsul ...
Alta "gluma buna" marca vio. Pls ignore.
Totusi, cele galbene nu sint pe lateral.
Gata, ma abtin.

#836
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 21 noiembrie 2017 - 19:52, said:

Ai zis-o bine cu bideul, adevarat, insa alimentarea cu apa a rezervorului se face pe sus.

Corect! Din obisnuinta, ti le-am spus in ordinea "curgerii". Uitandu-ma, din nou, la intrebarea ta, am observat ca rapunsul meu n-avea cum sa te lamureasca. Posted Image

View PostBylly00, on 21 noiembrie 2017 - 19:52, said:

La cererea publicului atasez si schita cu distributia tubulaturii. [...]

Mai ai si alte informatii? Un calcul al pierderilor de sarcina? Daca nu ai asa ceva, ai dimensiunile tubulaturii pe fiecare tronson? Ce fel de puncte terminale ai? Cum anume se face reglajul volumului de aer?
Recunosc, nu am citit constant topicul tau, asa ca este posibil ca informatiile astea sa fie pe undeva, dar sa-mi fi scapat mie ...

#837
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai, mai, va da omul un deget si apoi luati toata mana. Glumesc, desigur, stiu ca esti in domeniu si mai stiu ca nu iti plac astfel de sisteme/nu recomanzi. Calculele iti e clar ca nu le-am primit, la fel cum nici structuristul nu mi-a dat vreun calcul, tubulatura va fi pe 10cm diametru la interior, asta am intrebat eu ca sa stiu cam ce structuri de rigips vor fi necesare pentru a o ascunde, dar nu stiu daca nu cumva in pod vor fi si alte dimensiuni (cel mai probabil, ca vad in tevile alea si unele de diametru mai mare). La capete vor fi niste anemostate cred ca se numesc, chestiile alea rotunde cu aripioare.

Imi amintesc mai demult ca ai spus ca performanta sistemelor HRV nu se apropie deloc de datele declarate (in real-world use) - asta era motivul pentru care esti impotriva lor sau era altceva?

#838
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Inca niste poze de la instalatia de ventilatie. Ma bucur ca le-au dus aproape de podea astfel incat vor fi inglobate in izolatia podului si voi putea circula fara mari probleme pe acolo.

Attached File  2017112216414289-IMG_1527.jpg   246.52K   83 downloadsAttached File  2017112216414289-IMG_1529.jpg   373.43K   99 downloadsAttached File  2017112216414289-IMG_1530.jpg   278.37K   94 downloads

A venit astazi si cada multumita black fraier day: http://www.aquaformi...leroy-boch.html si mai redusa decat acolo, adica vreo 1950 cu sifonul automat si un transport costisitor de 125 lei. Arata ok, totul in ordine, nu suna a gol ca si cazile de acril, pare ceva mai solida.

Intre timp electricianul mi-a dat dispozitie sa sap un sant pentru a aduce curentul in casa de la BMPT. Am apelat la sapatorul meu de incredere, cu care am mai lucrat in trecut (dayjob: HidroPrahova). I-am zis sa faca santul maricel ca sa bag in el si canalizarea si curentii slabi si apa si s-a oferit sa se ocupe el de canalizarea exterioara pentru ca instalatorii pe care ii am acum nu lucreaza decat pana la peretele locuintei.

Ar fi o problema sa fac operatiunea asta acum? Intreb pentru ca am vazut ca lumea o lasa la urma in general. Posibile probleme (si rezolvari):
- neavand terenul adus la CTA nu stiu exact inaltimea la care sa vina caminele de vizitare - rezolvare - le las mai lungi si tai pe urma;
- as vrea sa bag in canalizare si apele pluviale si inca nu am burlanele puse (nu am nici invelitoare dar asta e alta discutie) - fac niste presupuneri ca ar veni pe la colturile casei si las acolo guri sau in loc de capac pentru caminele de vizitare pun capace din acelea cu gauri si dau inclinatie dupa aceea catre ele astfel incat apa de ploaie de pe acoperis sa ajunga tot in canalizare.

Ar mai fi altceva (in afara de faptul ca apa meteorica nu ar trebui deversata in canalizare)?

Edited by Bylly00, 22 November 2017 - 17:39.


#839
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBylly00, on 22 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Ar fi o problema sa fac operatiunea asta acum? Intreb pentru ca am vazut ca lumea o lasa la urma in general. Posibile probleme (si rezolvari):
- neavand terenul adus la CTA nu stiu exact inaltimea la care sa vina caminele de vizitare - rezolvare - le las mai lungi si tai pe urma;
- as vrea sa bag in canalizare si apele pluviale si inca nu am burlanele puse (nu am nici invelitoare dar asta e alta discutie) - fac niste presupuneri ca ar veni pe la colturile casei si las acolo guri sau in loc de capac pentru caminele de vizitare pun capace din acelea cu gauri si dau inclinatie dupa aceea catre ele astfel incat apa de ploaie de pe acoperis sa ajunga tot in canalizare.

Ar mai fi altceva (in afara de faptul ca apa meteorica nu ar trebui deversata in canalizare)?
Ce fel de camine vei folosi pt canalizare / pluviale? Beton..sau plastic?

#840
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Eu am facut recent lucrarea pt ape pluviale si canal. In primul rand, la o ploaie sanatoasa exista riscul sa refuleze pe undeva "chestii" din canalizare daca sunt la comun. Eu am folosit camine de plastic pe care le voi taia in momentul in care sistematizez terenul. Apele pluviale nu au camine la colturi ci numai canalizarea. Am bagat 5 camine la canal pt cate coturi au existat pe traseu. La apa pluviala voi face un singur camin decantor din beton la iesirea din curte unde voi instala o sita pt frunze, crengute si orice vrabiuta decedata pe acoperis. Lucrarea cu tot cu manopera m a costat 2800 Euro. Nisipul necesar a fost 20mc. 45 metrii de trasee pt canalizare, 40 metrii pt pluviale si 5 camina cu tot cu capace. E scump dar musai. Altfel nu bagi civilizatia in curte.

#841
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBylly00, on 22 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Inca niste poze de la instalatia de ventilatie.
Reducerea de diametru din poza 3 nu prea este in ordine.
Era bine daca T-ul avea diametrul pe ramura din mijloc de 200 mm.

Atenuatoare de zgomot nu sunt prevazute?

Edited by kolfleading, 23 November 2017 - 09:56.


#842
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBylly00, on 22 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Inca niste poze de la instalatia de ventilatie. Ma bucur ca le-au dus aproape de podea astfel incat vor fi inglobate in izolatia podului si voi putea circula fara mari probleme pe acolo.[...]

Ce dimensiuni au tubulaturile din poza? Cea care pleaca din HRV si cea de dupa T-ul atasat odioasei reductii?

Momentan nu comentez nimic in legatura cu pierderile de sarcina dar, in principiu, as fi inlocuit toate t-urile astea, mari generatoare de turbulente, cu cutii de distributie racordate la cate doua coturi lungi. In general, as fi folosit numai coturi lungi. As fi reglat debitul pe fiecare tronson in punctul unde incepe tronsonul respectiv, prin clapete de reglaj. Anemostatele le-as fi folosit numai pentru regaljul fin ... desi, in realitate, as fi preferat grile de distribtie ...

View Postkolfleading, on 23 noiembrie 2017 - 09:56, said:

[...]Atenuatoare de zgomot nu sunt prevazute?

Unde ar fi trebuit sa le prevada si de ce?

Edited by DIY, 23 November 2017 - 10:36.


#843
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDIY, on 23 noiembrie 2017 - 10:37, said:

Unde ar fi trebuit sa le prevada si de ce?
Vor fi doua probleme.
Prima problema este zgomotul ventilatorului.
A doua problema este "telefonia" intre camerele care au ramuri comune.

#844
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@man - vreau sa pun de plastic, camin sa le zic. De fapt e un teu intors...

@Vertix (si) pe tine te asteptam cu un sfat, bine ca ai sosit. Nu m-am gandit la treaba asta daca le amestec. E suficient pentru un nu in cazul asta. O sa fac separat cumva alt sistem pentru pluviale, la anul. Acel camin decantor de care pomenesti ce e? Un rezervor betonat de unde apa se duce in canalziare? Sau e ceva fara fund, un fel de put absorbant?

@kolf si DIY - nu am nici cea mai mica idee despre cum ar trebui sa arate un traseu optimizat, sunt total afon la capitolul asta. Tot ce pot sa fac este daca apar probleme pe parcurs sa ii frec la melodie sa le remedieze (adica daca nu se ventileaza suficient, daca se aude zgomotul ventilatorului sau daca apare efectul de "telefon"). Tot ce pot sa spun este ca la celalat sistem pe care l-au executat nu erau nici un fel de probleme de genul asta, zgomotul care se putea auzi era foarte-foarte usor, un fasait slab si asta doar in camerele de la etaj (vorbim de un cartier unde era liniste mormantala, trecea o masina pe ora, adica zgomot ambiental 0). Eu o sa am 40cm de izolatie fata de 20 cum avea beneficiarul respectiv si cred ca mai ajuta si asta. Ca sa concluzionez nu sunt prevazute atenuatoare de zgomot.

Edited by Bylly00, 23 November 2017 - 12:27.


#845
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBylly00, on 23 noiembrie 2017 - 12:21, said:

@man - vreau sa pun de plastic, camin sa le zic. De fapt e un teu intors...
Asa vreau sa fac si eu..pt pluviale..unde am coturi sa bag si un T in sus..sa pot desfunda cu ceva in caz de avarie. Pt pluviale cu ce tevi ai mers?..de cat?

View PostBylly00, on 23 noiembrie 2017 - 12:21, said:

@Vertix (si) pe tine te asteptam cu un sfat, bine ca ai sosit. Nu m-am gandit la treaba asta daca le amestec. E suficient pentru un nu in cazul asta. O sa fac separat cumva alt sistem pentru pluviale, la anul. Acel camin decantor de care pomenesti ce e? Un rezervor betonat de unde apa se duce in canalziare? Sau e ceva fara fund, un fel de put absorbant?
Refularea se poare rezolva folosind piese de alea cu supapa de sens..desi si eu sunt pt sisteme diferite pt canalizare si pluviale.

Edited by manghels, 23 November 2017 - 14:25.


#846
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Supapa de sens o sa pun imediat inainte de intrarea in caminul de unde pleaca in conducta orasului. Am cumparat-o azi si m-am jucat un pic cu ea. E sigura utilizarea ei? Adica nu impiedica deloc curgerea normala? Nu poate ramane "ceva" blocat pe acolo? Paranoia probabil, stiu numai pe forum zeci de oameni care au folosit-o si nu s-au plans...

Pluvialele nu le mai fac acum, o sa vad ce fac cu ele dupa ce instaleaza burlanele, poate ma inspir de la Vertix ce si cum, poate fac un put absorbant undeva... Oricum nu mai vreau sa le amestec, asta e clar, dupa avertismentul primit de la Vertix. Ca tot veni vorba, @Vertix - cum ai ajuns, nene, la frumoasa cifra de 2800E? Eu am luat cam 36 ml de traseu astazi plus piesele marunte aferente si am dat 550 lei. Sapatorilor le mai dau probabil inca pe atat (maxim). Tu ai dus sa zicem 90ml fata de 36 ai mei, deci sa zicem 1100x3 = 3300 lei nu 2800E. Mai este si nisipul, nu stiu cat o mai fi si ala sa zicem 2000 lei,  de-abia trecem de 1000E.

Astazi au mai venit si WC-urile: https://www.sensoday...-de-bideu.html. Arata ok, nimic deosebit, au ajuns cu bine. Ca veni vorba de WC-uri, care e spilul cu capacele astea soft-close? WHAT'S THE FUCKING DEAL?! 285 lei era capacul pentru wcul asta de 545 lei si e doar un plastic ordinar. Chiar asa? I'm outraged!
Attached File  2017112317582103-IMG_1542.jpg   193.71K   84 downloads

Intre timp a cam terminat electricianul parterul, iata aici camera-cinema cu traseele electrice si audio puse la pozitii.
Attached File  2017112317582103-IMG_1537.jpg   228.91K   92 downloadsAttached File  2017112317582103-IMG_1538.jpg   369.45K   88 downloadsAttached File  2017112317582103-IMG_1539.jpg   428.77K   99 downloads

Pusese tabloul electric la pozitie dar avea vreo 2 tuburi trase peste golul tehnic prin care vine ventilatia de sus si canalizarea. Nu s-a gandit ca e necesar tot si le-a pus pe acolo pe unde a putut. I-am zis ca mai vine si ventilatia pe acolo si trebuie sa le mute. He was mad... Sus, acolo se vede beleaua. Noroc ca a lasat cablu in plus si poate sa le repozitioneze fara sa faca alte rromii. Attached File  2017112114525012-IMG_1515.jpg   324.5K   96 downloads

Edited by Bylly00, 23 November 2017 - 18:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate