Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Termoizolare tavan apartament prin pod

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Intentionez termoizolarea unui apartament (aprox 90 mp) prin pod - etaj 4 din 4 si blocul are acoperis cu tigla bra....c sarpanta facuta acum circa 15 ani pe un bloc care nu a avut din constructie acesta lucrare . In fapt apartamentele sunt refacute si reconfigurate din cate 4 camere de camin. Totul e ok...insa la ultimul etaj e mult mai frig.

Ma gandeam sa fac din scaduri dispuse pe ,,cant,, la o inaltime de circa 10 cm un caroiaj - ca un fagure cu dimensiunile aproximative a vatei minerala dupa care sa pun acele suluri (de 5 cm sau de 10 ??????!!!) pe pod - in caroiaje - deasupra apartamentului meu.

Peste acest caroiaj din scanduri cu vata minerala in el pot sa pun un celofan mai gros peste (mai ieftin) sau chiar sa-l acoper cu carton asfaltat (mai scump) prins cu capsator pe ramele de scandura, ce spuneti ar fi viabila lucrarea si cat m-ar costa (am aproximat si eu dar depinde de multi factori.)

.....ms....

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pune folie in partea de jos, intre vata si planseul de beton.
Pune minim 20 cm de vata.

#3
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Eu am facut ceea ce doriti dumneavoastra asa:
http://www.spumaizolanta.ro/
Apoi pentru a da servitute, podul fiind un spatiu comun si folosit pentru uscatul rufelor de toti vecinii, am tras o sapa cu plasa de sarma sudata ca armatura.
Astfel a rezultat o izolatie de doar 5-8cm grosime si cu un Δt de 8ºC  fata de vecinii care nu au vrut sa faca izolarea planseului. Pe total am avut un cost de 1200€ pentru 168m²
Am si fotografii realizate cu termoviziune, dar necesita soft de la Fluke sa fie vizualizate.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Se salveaza si ca JPG, softul Fluke e pentru citirea temperaturii din diverse puncte pe imagine.

#5
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Da, probabil. Eu am vizualizat direct diferentele de temperatura in diferite puncte si am folosit softul dedicat. Nu am incercat altfel.

#6
FANARIOT2007

FANARIOT2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 24.01.2007
Pe alt forum cineva a spus sa: De ce nu asezati doua straturi de polistiren expandat de 5cm, intercalate?
O fi bine.....Acea spuma ma depaseste.....

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Foloseste vata bazaltica de minim 10 cm cu folie de aluminiu !

#8
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006

 FANARIOT2007, on 21 mai 2016 - 21:47, said:

.Acea spuma ma depaseste.....
De ce ? Nuantati putin afirmatia.
In fond aveti nevoie de un strat izolator care sa poata sa asigure termoizolarea, sa fie ignifug, usor de construit, sa permita traficul ocazional sau permanent, sa permita o eventuala mansardare, depozitarea obiectelor.  La mine acestea au fost prioritatile si am ales solutia descrisa mai sus. Functioneaza deja de 4 ani. Daca veti face un calcul amanuntit, o sa vedeti ca este solutia cea mai eficienta economic, tehnic, usor de executat. Totul se termina in aceeasi zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate