Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Telefoane „Noi și sigilate”

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Normal ca pe olx sa fie mai ieftine, tu ai cumpara un telefon sa zic S7 care in magazin este 3000 lei, l ai lua de pe olx tot cu 3000 lei?? Ar sta cu ele mult si bine acolo.

Multi care scriu ca sunt sigilate de fapt sunt desigilate, multi le iau la abonamente si le vand mai departe, altii le aduc din afara, altele sh...deci logic sa fie mai ieftine.

Garantie ai nevoie chiar daca este sigilat, nu are nici o treaba sigiliul, un telefon se poate strica si dupa o saptamana.

#20
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Am înțeles că multe mai sunt refurbished și vândute ca „noi și sigilate”.

Cred că cel mai sigur o să rămân la un S6 din magazin, doar dacă apare ceva S7 luat pe abonament, cu factură, garanție și vânzătorul e dispus să ofere o copie după buletin. O să mai aștept nu mă grăbesc, momentan am telefon destul de ok, dar m-am cam plictisit de el Posted Image Între timp poate mai apare altceva interesant la prețul  asta și prin magazine

Între S6 și S7 oricum nu e mare diferență, mă atrăgea bateria și rezistența la apă dar mai bine merg pe ceva sigur decât să pierd 2400 de lei. Cu 2400 cumpăr S6 + ochelari VR Samsung, ambele produse din magazin Posted Image. Să depășesc 2000 (maxim 2400 dacă chiar merită) nu mi se pare că ar avea rost pentru un telefon care oricum își pierde valoarea foarte repede.

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 20:56.


#21
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Refurbished gasesti si in magazine :D

Cat despre factura, garantie si copie dupa buletin... nu va da nimeni, pentru ce sa iti ofere copie dupa buletin?

De curiozitate, ce ai in momentul de fata?

#22
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Un prieten a cumpărat așa.

Ca să fiu mai exact era vorba despre un iphone 6. Depinde și de vânzător acum. Prietenul meu a cumpărat acel iphone 6 de la cineva care il folosise din momentul când apăruse pe piață. Cum nu avea nimic de ascuns a acceptat să schimbe amandoi copii de pe buletin. Asa avea și vânzătorul acces la aceleași informații.  Dacă era furat sau ceva îți dai seama că nu mai accepta. Bine probabil și dacă era un pic mai paranoic nu accepta Posted Image). În fine, la convins el cumva

Oricum m-am gândit și e prea multă bătaie de cap Posted Image). Rămân la magazine.

Am xperia Z. Ala din 2013, acum înțelegi de ce m-am plictisit de el. Ma costat destul când a apărut și parcă nuprea s-a meritat, de asta nu cred că merită mai mult de 2000 de lei un telefon. Si asa e mult pentru ce le folosesc eu Posted Image Dar nici nu vreau o răgălie de telefon să se blocheze când dau un apel.

Am mai avut acces nelimitat și la un Xperia Sp. După două Xperia, nu vrei să mai auzi de Sony. Nu că sunt proaste dar le fac pe toate la fel. Am avut ocazia să testez un Z5 și parcă e destul de asemănător cu Z-ul meu, chiar și cu SP-ul. De asta mi-a picat acum capsa pe un S de la samsung Posted Image

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 21:20.


#23
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am eu prieten care si-o cumparat 6S de 64gb nou, cu posibilitatea de verificare colet, era neactivat, la pretul de 2.350lei.
Telefonul nu are nici o problema.

View Postelkosta, on 21 mai 2016 - 21:07, said:

Am mai avut acces nelimitat și la un Xperia Sp. După două Xperia, nu vrei să mai auzi de Sony. Nu că sunt proaste dar le fac pe toate la fel. Am avut ocazia să testez un Z5 și parcă e destul de asemănător cu Z-ul meu, chiar și cu SP-ul. De asta mi-a picat acum capsa pe un S de la samsung Posted Image

Incearca noile modele XA Performance sau cum le zice... nu mai au sticla, doar aluminiu. Mie mi se par foarte reusite telfoanele celor de la Sony. Made Japan :)

Edited by TruculMagic, 21 May 2016 - 21:28.


#24
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Chiar sunt, adică le-am scăpat din mână în 3 ani de mai bine de vreo zece ori, fără husă, fără nimic de protecție de la nivelul urechii (și sunt înalt) fără să pățească ceva înafară de zgârieturi. Dacă aveam un iPhone sau un Samsung era spart de mult. Cred că rama din aluminiu a făcut mult pe partea de protecție.

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 21:34.


#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostTruculMagic, on 21 mai 2016 - 21:29, said:

Am eu prieten care si-o cumparat 6S de 64gb nou, cu posibilitatea de verificare colet, era neactivat, la pretul de 2.350lei.
Telefonul nu are nici o problema.
Mai gasesti pe olx asa dar fara garantie, cele cu factura sunt ceva mai scumpe de 64gb.

View Postelkosta, on 21 mai 2016 - 20:46, said:

doar dacă apare ceva S7 luat pe abonament, cu factură, garanție și vânzătorul e dispus să ofere o copie după buletin.
Pai vezi ca erau destule S7 pe olx luate la abonament unelel blocate, dar poate gasesti unul in reteaua ta.
De buletin nu o sa ai nevoie si nici nu o sa ti l dea, este de ajuns factura, aceea este de fapt si garantia. Si ca sa fii mai sigur te intalnesti cu el intr un magazin vod. sau orange de unde e luat tel si zici sa ti verifice factura, asa nu ai cum sa ti iei plasa.

View PostTruculMagic, on 21 mai 2016 - 21:29, said:

Incearca noile modele XA Performance sau cum le zice... nu mai au sticla, doar aluminiu. Mie mi se par foarte reusite telfoanele celor de la Sony. Made Japan Posted Image
Deocamdata nici nu a aparut pe la noi X performance, plus ca o sa fie f scump, plus ca sony mereu o dau in bara cu ceva.
Plus ca mereu au fost cu un pas inapoi cu camera fata de competitori, nici asta de pe X performance nu pare ceva extraordinar.

#26
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostTruculMagic, on 21 mai 2016 - 21:29, said:

Am eu prieten care si-o cumparat 6S de 64gb nou, cu posibilitatea de verificare colet, era neactivat, la pretul de 2.350lei.
Telefonul nu are nici o problema.
Era disperat omul sa scape de prada daca a vandut la pretul ala un 6S 64GB sigilat.
Un cunoscut a luat un 6S acum 2 luni la 3000 de pe anunturi sigilat fara garantie, l-a tinut 2 luni si apoi l-a pus la vanzare tot la pretul asta si a si gasit cumparator pentru el, ghinionul lui ca l-a sunat in weekend si era plecat din oras asa ca nu s-au putut intalni. Apoi in saptamana urmatoare l-a dat la 2800 Posted Image
Acum vrea sa ia un S7 Edge dupa ce a luat un S7 la 2600. Cred ca anul asta a schimbat telefonul cel putin o data pe luna, nu se hotaraste, ba vrea iOS, ba Android, ba e prea mic, ba e prea mare. A avut 6sPlus, S6Edge+, S6Edge, 6s, s7 numai din ianuarie pana acum. Are o bafta la revanzare de nemaivazut.

View Postalin62, on 21 mai 2016 - 22:13, said:

Mai gasesti pe olx asa dar fara garantie, cele cu factura sunt ceva mai scumpe de 64gb.
iPhone 6s de 64GB sigilat se da chiar si la 3000 si fara garantie, iar cel de 16GB sigilat chiar si la 2600 Posted Image
Cine vinde cu mult mai ieftin decat atat e disperat sa scape de prada.

View Postalin62, on 21 mai 2016 - 22:13, said:

Si ca sa fii mai sigur te intalnesti cu el intr un magazin vod. sau orange de unde e luat tel si zici sa ti verifice factura, asa nu ai cum sa ti iei plasa.
Ai incercat tu sa verifici o factura in Shop Vodafone sau Orange?

Edited by vubiv, 21 May 2016 - 23:03.


#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In toamna apare 7-le. La cat vreti sa fie un iphone 6s acuma ? La 3000pe olx ? Glumiti cumva ? Am incercat azi o chinezarie de 140$ si am ramas uimit Posted Image (5.5", FHD, 2GB ram, 16gb memorie, camera 13/5mp).

E normal sa poti revinde un telefon atata timp cat este iphone sau samsung si mai sunt si flagship-uri.

#28
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Faptul ca nu dai tu atat pe el nu inseamna ca nu dau altii.
Chiar astazi pot spune ca am intermediat o astfel de tranzactie, dupa ce individul sunase de dimineata la diverse anunturi, fiind dispus sa mearga si in alte orase dupa el pe o raza de 100 km. Omul il dorea ca si cadou :D Apoi dezamagit de situatie m-a sunat pe mine sa ma intrebe ce numar avea contactul meu care mai vinde telefoane, si a luat cu 3000 livrare la usa.
Ofertele din jur nu erau mai mici de 2700, iar ala nu era sigilat, doar tiplat. Apropo de topicul cu anunturi false, la cateva din anunturi nici nu raspundea cineva (coincidenta sau nu exact la alea cu pretul cel mai mic).
Am vorbit cu contactul si a spus ca azi a dat numai iPhone 5 bucati, recordul lui intr-o zi pe anul asta... multi Constantin si Elena au primit azi cadouri iPhone si nu numai Posted Image Majoritatea vanzarilor le face prin recomandari, rareori prin siteuri de anunturi, de cele mai multe ori nici nu posteaza anunturi, avand o experienta si lucrand in domeniu de ceva vreme a ajuns la concluzia ca pe anunturi toata lumea cauta chilipiruri sau bisnitari care fac oferte pentru disperati cu scopul de a combina produsele mai departe. Si din experienta mea personala tind sa ii dau dreptate, si eu de cate ori am pus anunt acolo 9 din 10 oferte erau de la bisnitari sau oameni care credeau ca s-a intalnit hotul cu prostul :D

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trebuia sa ma cheme si pe mine Constantin... poate primeam un iphone Posted Image
Normal, sunt unii care numai din asta traiesc. Si eu am luat un telefon pentru un prieten de la unu, era cat un urs si imbracat in trening, sa vezi in ce stil l-o scos din borseta Posted Image. Telefonul era luat pe o femeie de la orange cu 60lei, iar fata de pretul din magazin era cu 200lei mai ieftin, telefonul era nou, atunci a desigilat cutia de fata cu mine, in magazin era 900lei. Iar dupa cateva zile m-o mai sunat, ca mai avea S6, s6 edge, a7 si a5. Si zicea ca saptamanal primeste telefoane. Posted Image Nu stiu cum le procura, dar aveau factura de la orange, garantie, sigilat, etc.

Dupa vreo 2 luni in care a aparut iphone 6s, am gasit la 500euro, am dat mesaj, ca nu avea nr de telefon, insa nu raspundea, iar la cantitati mai mari de 2-3, zicea ca le lasa la 400euro. La fel si la samsung s6. Insa cel care a dat anuntul nu putea fi contactat.
Iphone are priza mare la public, indiferent de generatie (mai ales de la 4 in sus).

#30
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cam asa se vand, cu o reducere intre 20-30% fata de magazine in functie de model.

#31
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu as cumpara telefon sh. Mai bine iti iei la abonament cu ceva reducere, parerea mea.

#32
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postvubiv, on 21 mai 2016 - 22:37, said:

iPhone 6s de 64GB sigilat se da chiar si la 3000 si fara garantie, iar cel de 16GB sigilat chiar si la 2600 Posted Image
Cine vinde cu mult mai ieftin decat atat e disperat sa scape de prada.

Ai incercat tu sa verifici o factura in Shop Vodafone sau Orange?
Pana in 3000 lei gasesti 6S 64gb sigilat cu garantie.

Pai te intalnesti cu el la un magazin si o verfici acolo.

View PostParanoir, on 22 mai 2016 - 00:11, said:

Eu nu as cumpara telefon sh. Mai bine iti iei la abonament cu ceva reducere, parerea mea.
Daca iei un tel sigilat si cu factura orange, vodafone sau alt magazin mai mare, eu nu cred ca se cheama sh :D Sau poate sa se cheme cum o vrea, pana la urma ma intereseaza sa fie sigilat si cu factura si bineinteles la un pret mai mic fata de magazin.

#33
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu te intrebam daca ai verificat tu. Sau doar presupui ca angajatii din Shop au acces la facturile emise de Orange/Vodafone sau parteneri?

#34
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postvubiv, on 22 mai 2016 - 06:56, said:

Eu te intrebam daca ai verificat tu. Sau doar presupui ca angajatii din Shop au acces la facturile emise de Orange/Vodafone sau parteneri?
Eu am verificat doar cand am schimbat o pereche de casti pe garantie, deci normal ca angajatii au acces la facturile emise de magazinul lor pentru ca prima data cand te duci cu o problema verifica factura.

View Postmarian19811, on 22 mai 2016 - 09:35, said:

Asteptati oleaca ca o sa-i fileze ANAF-ul cat de curand. Sunt in disperare de bani, in Romania nu se produce nimic, toti vor bani si munca deloc (la bugetari ma refer) si abia asteapta sa-i prinda pe evazionistii astia
Bugetari vezi ca sunt multi nu numai ANAF, si ca sunt bugetari nu inseamna ca nu munceste nimeni dar asta e alta discutie.
Si deja a fost un caz cu unu pe olx probabil care vindea mai multe telefoane, sunt unii pe olx care vand mai multe bucati pe aia ii vizeaza, asa ca isi vinde unu un telefon deocamdata nu este vizat.

#35
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postalin62, on 21 mai 2016 - 20:25, said:

Normal ca pe olx sa fie mai ieftine, tu ai cumpara un telefon sa zic S7 care in magazin este 3000 lei, l ai lua de pe olx tot cu 3000 lei?? Ar sta cu ele mult si bine acolo.

Multi care scriu ca sunt sigilate de fapt sunt desigilate, multi le iau la abonamente si le vand mai departe, altii le aduc din afara, altele sh...deci logic sa fie mai ieftine.

Garantie ai nevoie chiar daca este sigilat, nu are nici o treaba sigiliul, un telefon se poate strica si dupa o saptamana.

Garantia se da pe baza de IMEI. Deci nu conteaza daca e desfacuta cutia sau nu. Atata timp cat IMEIUL telefonului e acelasi ca in certificat, nu e nici o problema. Nu stiu însă daca se aplica acelasi lucru si la telefoanele aduse din afara. Ma gândesc ca ar trebui sa aibă garantie internationala si sa nu fie nici o problema daca se strica.

#36
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Mai toti cer factura cand te duci cu el, doar la iphone era cu imei ul.
Du te si la samsung si la vodafone si la si la....sa vezi ca o sa ti ceara factura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate