Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Telefoane „Noi și sigilate”

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu chiar. Iti spun asta din experienta. Nu mi s-a mai cerut garantia când am dus un tel in service, de când mi-a crăpat" un Sony Ericsson K750. Adica acum vreo 10 ani. In rest nu prea am avut probleme pana când s-a stricat microfonul la un 625, acum un an si jum. Acum 2 ani am schimbat bateria la S3 tot pe baza IMEI-ului. Reparatiile s-au facut in service-urile Orange.

Edited by LauCalin, 23 May 2016 - 17:05.


#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Atunci doar la orange se face pe baza la imei, in rest cer facturi.

#39
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Mie la Orange mi-au cerut factura si garantia de fiecare data.
In PV de predare-primire se completeaza numarul facturii si data.

#40
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
vubiv tu din ce oraș ești? Presupu că București nu?

#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu in Bucuresti le-am dus la Shop si mi s-au repearat pe baza de IMEI. Sincer nu stiu daca doar in Bucuresti e asa. Desi mi s-ar părea normal sa fie peste tot la fel.

#42
andrei_david7

andrei_david7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.02.2014
salut! ma gandeam sa achizitionez un iphone 7 (128 gb) nou.
in vara anului trecut, la altex/emag erau cam 3500 de lei, acum sunt "Reduse" de la 4000 la 3750 de lei.
ma gandeam sa cumpar telefonul NOU de pe ebay (germania / sua) sau de pe olx (din orasul in care stau, evident).
sa mai astept sa se ieftineasca pe altex sau sa merg pe una din variantele olx/ebay? Daca ziceti sa cumpar de pe olx/ebay, la ce ar trebui sa am grija?

#43
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Pai trebuie sa fie sigilat si cu factura!
Imei ul de pe cutie sa fie si pe telefon,si in telefon si pe factura!
La banii astia nu lua fara factura,e mult prea riscant!
Verifici imei ul pe imei info sa nu fie activat !

#44
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Intreb si eu pentru ca ma regaseam intr-o dilema.
Cum se face ca se vand pe olx telefoane cumparate in aceeasi zi, sigilate, cu factura si asigurare, la pret redus cu peste 20%, cand ar putea ca respectivul sa restituie produsul si sa-si recupereze integral banii (în cazul în care i-a dat). Nu cumva produsul este cumparat din magazine în rate de diverse persoane care ulterior nu le mai achita si astfel garantia si alte beneficii devin nule și inexistente?

#45
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postspree999, on 14 aprilie 2017 - 09:06, said:

Intreb si eu pentru ca ma regaseam intr-o dilema.
Cum se face ca se vand pe olx telefoane cumparate in aceeasi zi, sigilate, cu factura si asigurare, la pret redus cu peste 20%, cand ar putea ca respectivul sa restituie produsul si sa-si recupereze integral banii (în cazul în care i-a dat). Nu cumva produsul este cumparat din magazine în rate de diverse persoane care ulterior nu le mai achita si astfel garantia si alte beneficii devin nule și inexistente?
Varianta 1. Rata, de obicei, se plateste la o banca, cumparatorul devine clientul bancii la returnat banii, nu al celui ce ti-a vandut telefonul. Vanzatorul incaseaza banii de la banca. Nu are treaba daca cumparatorul nu mai plateste rata...banca are treaba, garantia e cu totul altceva.
Varianta 2. Unii prefera sa faca rost de bani in acest fel, pentru ca la banca ar fi mult mai greu, prefera sa piarda 20% la pret si sa dea banii pe rand, e mai ieftin ca oriunde de imprumtat bani in acest fel.
Varinata 3. Sunt angajati care au discounturi suplimentare.
Varianta 4. Fidelizarea la abonamentele parintilor care nu-s pretentiosi la telefoane sau nu stiu sa foloseasa smartphone. La Orange exista Orange phone credit la prepay ce asigura un mic bonus la orice incarcare, care adunat in timp, se transforma in discount la un nou telefon.

Ai primit raspuns la dilema?

Edited by partyman, 14 April 2017 - 12:48.


#46
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
varianta 5. Luate cu 70% reducere de la emag.

oricare ar fi, tu crezi ca merita 20-40% in plus la pret pt garantie? Alte beneficii, care is alea? Daca poti sa-l iei mai ieftin, de ce sa ratezi ocazia?

#47
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007

View Postpartyman, on 14 aprilie 2017 - 12:48, said:

Varianta 1. Rata, de obicei, se plateste la o banca, cumparatorul devine clientul bancii la returnat banii, nu al celui ce ti-a vandut telefonul. Vanzatorul incaseaza banii de la banca. Nu are treaba daca cumparatorul nu mai plateste rata...banca are treaba, garantia e cu totul altceva.
Varianta 2. Unii prefera sa faca rost de bani in acest fel, pentru ca la banca ar fi mult mai greu, prefera sa piarda 20% la pret si sa dea banii pe rand, e mai ieftin ca oriunde de imprumtat bani in acest fel.
Varinata 3. Sunt angajati care au discounturi suplimentare.
Varianta 4. Fidelizarea la abonamentele parintilor care nu-s pretentiosi la telefoane sau nu stiu sa foloseasa smartphone. La Orange exista Orange phone credit la prepay ce asigura un mic bonus la orice incarcare, care adunat in timp, se transforma in discount la un nou telefon.

Ai primit raspuns la dilema?
Multumesc pentru raspunsuri.
Nu m-am mai gandit ca in sistemul actual de creditare nu mai exista raporturi intre comerciant si cumparator referitoare la plata datorata. Banii se primesc de la banca, produsul fiind achitat integral.

View Postalx42, on 14 aprilie 2017 - 16:58, said:

varianta 5. Luate cu 70% reducere de la emag.

oricare ar fi, tu crezi ca merita 20-40% in plus la pret pt garantie? Alte beneficii, care is alea? Daca poti sa-l iei mai ieftin, de ce sa ratezi ocazia?

Ma refeream la asigurare produs.

#48
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postandrei_david7, on 15 februarie 2017 - 16:10, said:

salut! ma gandeam sa achizitionez un iphone 7 (128 gb) nou.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate