Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Telefoane „Noi și sigilate”

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Am găsit pe OLX mai multe anunțuri cu telefoane „Noi și Sigilate” la prețuri cu 600 de lei mai mici decât cel al pieței. Spre exemplu, galaxy S6 la 1500, S7 la 2400, iPhone 6s la 2400, etc.

Cum este posibil ca un user să vândă 10 modele diferite la prețuri cu 600 /700 de lei mai ieftin decât in magazin? Unele anunțuri erau postate de persoane fizice, altele de amaneturi.

Mă gândesc că fie sunt replici, fie sunt furate... Se merită să risc cu asa ceva? Dacă de ex cumpăr un S7 sigilat de la un amanet, la ce riscuri sunt supus?

Presupun că amanetul e un pic mai sigur decât persoanele fizice? Sau nu?

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 16:40.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu sunt furate,sunt la piata gri.Multe sunt aduse din statele unite/vest unde preturile sunt mult mai mici decat aici.Tine cont si de faptul ca baietii astia nu platesc tva.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
In cazul produselor non apple garantia e o problema.

Si in cazul produselor apple, nu toate serviceurile te primesc fara factura. Si ai garantia doar un an.

#4
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Aha, deci nu este posibil ca într-o lună două să rămân fără el?

În cazul iPhone-urilor stiu că le mai blochează pe iCloud, dar la android se poate întâmpla ceva de genul asta?


De garanție sincer nu cred că o să am nevoie dacă telefonul e sigilat ar trebui să fie ok, iar aia de la garanție oricum de multe ori îți caută motive.

Ultimul telefon a fost cumpărat de la PcGarage cu preț întreg și a venit cu vreo 4 / 5 aplicații in japoneză ce nu pot fi dezinstalate făra root, doar dezactivate, cu 7 variații de lb chineză în meniu, etc. Bine măcar că avea totuși și lb romană. Oricum treaba asta ma făcut să mă simt de parcă l-aș fi cumpurat de la băiețași și nu din magazin. Așa că m-am gândit să iau și varianta asta în calcul

Singura treabă e că Îmi este frică să nu mă trezesc după ce îl activez, în două luni, că vine poliția și mi-l confiscă că a fost furat din Italia/ Spania, etc. Sau să mi-l blocheze cumva cum se întâmplă la iPhone cu acel iCloud

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 16:56.


#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu ai nici o problema, nu blocheaza nimeni nici un telefon sigilat sau chiar nesigilat dar neactivat.
Amaneturile ai chiar mai putina siguranta ca si persoanele fizice, pentru ca provin de la aceleasi persoane fizice. La amaneturi de obicei ajung astea furate, fiind o metoda prin care scapi rapid de prada :D
De obicei pe anunturi se vand telefoanele cu o reducere egala cu TVA, deci daca un iPhone 6s 16GB il gasesti la 3100 in magazine, fara TVA ar veni in jur de 2500-2600. Un S7 la fel.
Ca sa fie mai simplu de calculat scazi 20% din pretul de la magazine.

 xeleron, on 21 mai 2016 - 16:43, said:

Nu sunt furate,sunt la piata gri.Multe sunt aduse din statele unite/vest unde preturile sunt mult mai mici decat aici.
Nu obligatoriu, mai sunt obtinute si prin alte surse perfect legale din tara, cum ar fi cumparate la abonamente sau la niste lichidari.

Asta e piata, daca ar costa la fel ca la magazine care ar mai fi avantajul sa cumperi de la persoane fizice?

 elkosta, on 21 mai 2016 - 16:48, said:

Singura treabă e că Îmi este frică să nu mă trezesc după ce îl activez, în două luni, că vine poliția și mi-l confiscă că a fost furat din Italia/ Spania, etc. Sau să mi-l blocheze cumva cum se întâmplă la iPhone cu acel iCloud
Din ce oras esti si ce telefon vrei ca te pun eu in legatura cu cineva care sigur sigur nu face astfel de mizerii.

Edited by vubiv, 21 May 2016 - 17:06.


#6
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Si eu am vazut asa anunturi, acum recent mi-am cumparat un telefon.

Sunt persoane serioase si sunt persoane care au sigilii..

#7
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Sunt din Iași

 Orange09, on 21 mai 2016 - 17:06, said:

Sunt persoane serioase si sunt persoane care au sigilii..

La ce te referi? :))

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 17:07.


#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 vubiv, on 21 mai 2016 - 17:02, said:




Nu obligatoriu, mai sunt obtinute si prin alte surse perfect legale din tara, cum ar fi cumparate la abonamente sau la niste lichidari.



Da, gen ''se ia un boschetar cu CI valabil, i se face abonament cu telefon, si apoi se vinde telefonul pe OLX''. Pardon, abonamente. Schema valabila nu numai in tara, dar si in alte parti ale uniunii.

Edited by wiseguy76, 21 May 2016 - 17:08.


#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ufff e plin de tepari pe la Iasi.
Incearca sa eviti amaneturile de acolo, ca sansele sa fie furate sunt foarte mari, cunosc cel putin unul care vindea pe OLX care era fencer :D

#10
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Posted Image) Fuck. Și dacă e sigilat si cu android, contează dacă e furat pe prin Spania / Italia? Adică pot să rămân fără el?  Posted Image)

Un amic a rămas fără telefonul cumpărat de pe olx dar era furat din țară și deja folosit. Proprietarul la identificat ușor.

Edited by elkosta, 21 May 2016 - 17:30.


#11
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014

 elkosta, on 21 mai 2016 - 17:07, said:

Sunt din Iași



La ce te referi? Posted Image)

Am intrat intr-un gsm si le-am zis ca vreau un j5 sigilat, sa il fac cadou si alte povesti. Au zis ca nu au, dar au sigiliu samsung de pus pe cutie :))

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Depinde de noroc.
Daca ai ghinion te trezesti pe la declaratii Posted Image

Ca sa ii eviti pe astia incearca sa nu cauti chilipir si sa nu fie persoana dispusa la negocieri. Ii mai cunosti si din voce cat de combinatori sunt.
De obicei oamenii seriosi vorbesc putin si nu incearca sa te combine si sa negocieze.

Cele de la amanet provin de la combinatori dubiosi si furate, astfel isi permit sa il vanda pe un pret foarte mic catre amanet, iar amanetul sa isi puna adaos sa il vanda cu 20% mai mic decat magazinele mari.

Edited by vubiv, 21 May 2016 - 17:35.


#13
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Aha :)). Alea de pe net tot sigiliu au si atât. O să mă gândesc dacă să mă risc sau nu. A cumpărat cineva de la persoane de genul asta cu anunțuri pe olx / etc?

#14
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am cumparat.
Sigilate pe bune, tipla pe ele, predare personala, verificare in fata, schimbat daca prezenta un defect.
Individul era un tip ok, tanar, cu bun simt, din voce mi-am dat seama ca e serios.
De atunci I-am mai adus si alti clienti si am cumparat si altele.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 elkosta, on 21 mai 2016 - 16:38, said:

Am găsit pe OLX mai multe anunțuri cu telefoane „Noi și Sigilate” la prețuri cu 600 de lei mai mici decât cel al pieței. Spre exemplu, galaxy S6 la 1500, S7 la 2400, iPhone 6s la 2400, etc.

Cum este posibil ca un user să vândă 10 modele diferite la prețuri cu 600 /700 de lei mai ieftin decât in magazin? Unele anunțuri erau postate de persoane fizice, altele de amaneturi.

Fără factură, deci fără TVA, și fără garanție. Dacă te amuză să dai 2.400 pe un telefon și nu te impresionează lipsa garanției, totu-i minunat.

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am dat si peste 3000 si nici nu mi-a dat prin cap sa intreb de garantie, era evident ca nu din moment ce nu era societate comerciala. Singura garantie pe care o cautam era sa fie sigilat sau tiplat (adica doar cutie desfacuta pentru verificare).
La fel cum am vandut si cumparatorul nici nu m-a intrebat de garantie.
De obicei cei care sunt disperati dupa garantie sunt aia care vaneaza chilipiruri si nu isi permit produsul in mod real, si mai si incearca negocieri nesimtite Posted Image

Edited by vubiv, 21 May 2016 - 18:43.


#17
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Eu am luat trei telefoane de pe olx, toate sigilate, toate cu garanție reală, de care am si beneficiat la unul din ele.
Eu mă uit de obicei să nu aibă mai multe la vânzare, dacă are, e clar că se ocupă cu asta si pot apărea probleme.
Am luat pana acum numai telefoane cumpărate pe abonament, două la vdf și unul la telekom. Am primit facturile și garanțiile, ba mai mult, de două din trei ori am primit și copie după contractul de abonament încheiat.

Avantajele sunt de ambele părți. Ex : S6 edge sigilat cumpărat în ianuarie m-a costat 2100 de lei in loc de 2800-2900 cât era în magazine. Omul l-a luat cu 100E la abonament de firmă.

#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am vandut telefon cumparat de mine, unul sigilat si unul desfacut pentru verificare (nu in acelasi timp), dar nici nu mi-a trecut prin cap sa ofer factura sau copie contract.
Prea multe detalii personale pe acele hartii, si nu imi place sa imi las datele pe orice gard. Cu atat mai mult cu cat sansele ca individul sa revanda sunt mari, si poate mai face si un fals cu numele meu pe ele... Si absolut intamplator l-am gasit la scurt timp pe siteul de anunturi ca il vinde, semn ca l-am dat prea ieftin Posted Image

Edited by vubiv, 21 May 2016 - 19:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate