Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Timpan fisurat + infectie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Ieri am folosit un betisor sa ma sterg in ureche, nu l-am introdus prea tare, insa in timp ce roteam betisorul am simtit o durere care a trecut destul de rapid, am folosit si apa oxigenata.

Azi de dimineata m-am trezit cu o durere destul de usoara la inceput, care se simtea doar la apasarea pe ureche, am incercat sa bag niste alcool boricat sa previn vreo otita externa insa durerea s-a accentuat foarte puternic de atunci, am incetat sa mai bag orice fel de picatura si fiindca momentan e sambata iar medicii ORL sunt liberi, practic doar paznicul era medicul astazi la policlinica, am luat niste Augumentin si sper sa supravietuiesc.
Am sanse ? Durerea nu m-a lasat si pare ca radiaza spre mandibula, am luat un paracetamol si nu si-a facut prea tare efectul de a calma durerea. Am si durere la masticatie.
Cum imi pot da seama daca mi s-a fisurat timpanul (si poate chiar o infectie in urechea medie) sau e pur si simplu o otita externa ?

Edited by _-AppleS-_, 21 May 2016 - 12:52.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt asa ceva exista sistemul de urgenta de la orice spital judetean. de ce nu ii abordezi?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se spune si tot se spune, sa nu fie folosite betisoarele acelea, la igiena urechilor!

Daca ai spital ORL in localitate mergi de urgenta la ei. Daca nu, mergi la orice camera de garda de spital. Nu te juca cu auzul.

Edited by arab, 21 May 2016 - 13:06.


#4
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007

View Post_-AppleS-_, on 21 mai 2016 - 12:47, said:

am folosit si apa oxigenata.
am incercat sa bag niste alcool boricat
am luat niste Augumentin
am luat un paracetamol


Tu sigur ai nevoie de medic? Pare ca le cam stii din ce spui pe-aici.
Sfatul meu: du-te sa te vada un medic, nu-ti mai baga diverse lichide prin diverse gauri si nu mai lua pastile ca pe bomboane. Oamenii aia nu degeaba imbatranesc in facultate.
In plus, nu mai cere sfaturi pe forum pentru chestii relativ urgente

#5
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
urgenta

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Mentionez ca aud foarte bine cu urechea afectata. La urgente nu cred ca se uita nimeni decat daca ma prabusesc in chinuri. Mi-a mai trecut durerea, o sa caut luni un cabiner orl, daca mor in chinuri ma voi duce pana la urma si la urgente .

#7
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Mergi la urgenta. Vei sta pe holuri, probabil, dar iti rezolvi problema. Pana luni te mananca infectia.

#8
Defined

Defined

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 15.05.2016
Un banal cos.

#9
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
daca nu ai dat si cu verde de paris tot degeaba.
Jalnic, tipic romanesc, ne doare ceva, intram in panica si inghitim medicamente aleatoriu fara rost care ne omoara ficatu, nu ai nimic ma baiete, stai calm.

Edited by Kevlar111, 21 May 2016 - 14:54.


#10
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Am trecut printr-o chestie asemănătoare. Am făcut greșeala imensă să introduc bețișoare în ureche.
Sfat pe care l-am primit de la un medic ORL din vestul EU: Absolut niciodată să nu introduci bețișoare în urechea internă (sau lichide). Mare grijă când faci duș. Ai voie să ștergi doar urechea externă (pavilionul). În cazul meu chiar a fost infecție și perforație de timpan. S-a vindecat, dar nu mai aud tonalitățile înalte la fel de bine, comparat cu cealaltă ureche.

Mi-a explicat medicul că apar probleme când urechea râmâne fără ceară. Cică ceara internă are un rol extrem de important, e un fel de barieră care oprește praful și particulele care plutesc uneori în aer; particule care pot provoca infecții. Ceara nu se acumulează, se elimină singură când faci duș. Ștergi doar pavilionul urechii, nimic altceva.

Edited by KurtKnispel, 21 May 2016 - 19:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate