Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Asigurare medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Stie cineva cat costa o asigurare medicala pentru o persoana care nu are loc de munca ?

Am inteles ca ar fi 69 lei pe luna si se plateste pe minim 6 luni ?

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postoctavvv, on 20 mai 2016 - 16:50, said:

Stie cineva cat costa o asigurare medicala pentru o persoana care nu are loc de munca ?

Am inteles ca ar fi 69 lei pe luna si se plateste pe minim 6 luni ?

5% din minimul pe economie mi se pare.
Si daca nu a platit multi ani trebuie sa platesti un spor din urma...6 luni am impresia.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
5,5% din 1250 dar pe 7 luni, nu pe 6 - 481,25 lei

Quote

Persoanele fizice care nu au realizat venituri pe o perioadă mai mare de 6 luni și nu au efectuat plata contribuției lunare pentru această perioadă, contribuția datorată pentru luna în care solicită înregistrarea se calculează prin aplicarea cotei de 5,5% asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară.
https://static.anaf....ibutii_2016.pdf

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Asa am platit eu cum zice @althea 6 luni din urma + cea in curs .E nasol ca nu imi lua decat pe 1 luna ca ziceau ca pe 3-6 luni avans nu primesc bani ca nu stiu , nu au calcule etc . , poate acum e altfel .
Dupa ce dai banii la fisc te duci cu chitanta la CAS sa te ia in evidenta , nu stiu cum e la altii dar la mine la IS stateam la randuri de ma lua jalea .

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca persoana in cazua este casatorita iar celalalt / cealalta lucreaza, atunci este si ea asigurata, de fapt e coasigurat dar, din punct de vedere medical, are asigurare.
Daca nu are sot / sotie, vezi mai sus. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate