Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Hm, Cluj sau Bucureºti?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKarhu, on 19 mai 2016 - 15:15, said:

Foarte nasol!
Eu stii ce faceam in locul rudei tale?
Ma asociam cu inca 1-2 persoane interesate de idee si infiintam o firma axata pe pregatirea lingvistica a celor ce vor sa plece la munca in alte tari pe meserii specifice, de exemplu in sanatate.
Engleza/ germana pt medici si asistente medicale! Clienti ar fi cu carul!
Probabil ar merge si engleza/ germana pt ingineri.

Edit:
Chiar cand scriam mai sus, a si aparut, ca dovada, topicul asta:

http://forum.softped...ea-ecuatoriala/

Eu cred ca sunt multi ingineri mecanici romani care ar tanji la acel loc de munca, insa nu aplica deoarece nu stapanesc engleza tehnica la un nivel avansat.
Nu prea merge ! Toti prefera cursurile pe net , care nu presupun pierderi de timp !
La firmele "alea" de distributie forta de munca "grosul" il ia patronul iar angajatii ....minim !
A facut engleza-japoneza ....si nu prea pleaca romanii in Japonia !
Nu stiu cum e acum dar atunci nu se preda absolut nimic tehnic....numai literatura si abureli !
PS - Apropos de anuntul ala ! Stai sa vezi cand incep aia cu "alea/alea" caaa certificarile...., caaa salariul e brut , ca se iau x pentru hrana si cazare , etc. si contract doar pe un an !

Edited by FAP, 19 May 2016 - 15:26.


#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFAP, on 19 mai 2016 - 15:22, said:

Nu stiu cum e acum dar atunci nu se preda absolut nimic tehnic....numai literatura si abureli !
Pai de asta ziceam sa se asocieze cu altcineva (inginer, medic etc) si sa predea notiunile din domeniul respectiv.
Uite caz concret, medicii romani care pleaca sa lucreze in Suedia si Norvegia: deoarece e greu sa te pregatesti de unul singur si in Ro nu exista firme care sa ofere cursuri specializate, pleaca in Spania si fac cursurile respective acolo, unde exista o firma foarte tare pe suedeza medicala.

#57
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKarhu, on 19 mai 2016 - 15:26, said:

Pai de asta ziceam sa se asocieze cu altcineva (inginer, medic etc) si sa predea notiunile din domeniul respectiv.
Uite caz concret, medicii romani care pleaca sa lucreze in Suedia si Norvegia: deoarece e greu sa te pregatesti de unul singur si in Ro nu exista firme care sa ofere cursuri specializate, pleaca in Spania si fac cursurile respective acolo, unde exista o firma foarte tare pe suedeza medicala.
Pai degeaba ! Medicul/Inginerul ii spune... "avioane" ea nu intelege nimic si vor sfarsi cred prin ...bataie ! Eu stiu foarte bine engleza , sotia perfect si mai am faze cand o intreb "tehnice"(motoare , IT, electronice,echipamente) ...."ce crezi ca inseamna asta" si "o doare capul" si pleacaPosted Image !
Oricum ...nici un operator de forta de munca nu e interesat de asa ceva si ei au conexiunile externe....fara eiPosted Image !
PS - Pana termina initiatoarea suedeza si norvegiana ...pleaca toti de acolo !

Edited by FAP, 19 May 2016 - 15:38.


#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFAP, on 19 mai 2016 - 15:32, said:

...
Si atunci cum firma aia din Spania e capabila sa predea suedeza medicala la un nivel avansat? Ca trei coaie nu au nici ei...

#59
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKarhu, on 19 mai 2016 - 15:36, said:

Si atunci cum firma aia din Spania e capabila sa predea suedeza medicala la un nivel avansat? Ca trei coaie nu au nici ei...
Spaniolii nu pleaca la munca disperati ca romanii...acum , repede...la negru ...pe orice bani ca oricum e mai mult ca aici ! Ei calculeaza costuri , pregatesc personalul....au contracte legale , protectia statului !
Hei....vorbim de tara unde te duci la stomatolog doar cand ai juma' de cap umflat !!!
PS - Poate in Spania firma respectiva e a statului sau afiliata unui minister !

Edited by FAP, 19 May 2016 - 15:44.


#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFAP, on 19 mai 2016 - 15:42, said:

PS - Poate in Spania firma respectiva e a statului sau afiliata unui minister !
Nu, e firma privata axata pe recrutare de personal medical din tarile est-europene pt angajatori din Scandinavia si Germania, vezi aici.

#61
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
FAP, ai dus discutia in offtopic penibil.

#62
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postun huligan, on 19 mai 2016 - 20:43, said:

FAP, ai dus discutia in offtopic penibil.
Salveaza tu topicul cu informatii interesante , de chibiti toti sunt satui ! Ofera opinii importante si lasa impresiile personale despre ....nimic !

Edited by FAP, 19 May 2016 - 22:37.


#63
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Daca Bucuresti e mai aproape si ai si rude si prieteni acolo atunci mergi in Bucuresti. Din moment ce nu stii ce sa alegi intre Cluj si Bucuresti ( deci iti sunt egale) eu zic ca prietenii, familia si distanta sunt niste elemenete de luat in seama. Si partea cu unde te distrezi mai mult, scuze dar e o intrebare de elev de liceu dintr-un oras mic care crede ca in orasele mari din Romania e cine stie ce distractie. Momentan nu avem vreun oras in Romania care sa fie cu mult peste restul la capitolul distractie.

#64
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View PostVelaxa, on 20 mai 2016 - 05:22, said:

Daca Bucuresti e mai aproape si ai si rude si prieteni acolo atunci mergi in Bucuresti. Din moment ce nu stii ce sa alegi intre Cluj si Bucuresti ( deci iti sunt egale) eu zic ca prietenii, familia si distanta sunt niste elemenete de luat in seama. Si partea cu unde te distrezi mai mult, scuze dar e o intrebare de elev de liceu dintr-un oras mic care crede ca in orasele mari din Romania e cine stie ce distractie. Momentan nu avem vreun oras in Romania care sa fie cu mult peste restul la capitolul distractie.


Rudele nu sunt un motiv să dau acolo. Nu-mi sunt super apropiate, plus că simt nevoia să mă distanţez şi să încep ceva nou. Cum spuneam, dacă aş şti că în Cluj mi-ar fi mai ok, distanţa nu ar reprezenta nicio problemă. Păi, cam da, având în vedere că stau într-un oraş mic, normal că ele nu pot fi comparate cu oraşele mari la capitolul distracţie sau cultură. Mersi de răspuns.

Edited by Doub, 21 May 2016 - 11:11.


#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Tu nu te duci in acel oras ca sa te distrezi ci ca sa inveti. Posted Image

#66
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postdark, on 21 mai 2016 - 12:50, said:

Tu nu te duci in acel oras ca sa te distrezi ci ca sa inveti. Posted Image


De fapt, merg în acel oraş ca să le fac fix pe ambele.

#67
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

View PostDoub, on 21 mai 2016 - 16:00, said:



De fapt, merg în acel oraş ca să le fac fix pe ambele.
Sa inteleg ce noaptea te distrezi si ziua inveti sa te recuperezi dupa noaptea de distractie Posted Image
PS era o gluma Posted Image

#68
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postbazil1988, on 21 mai 2016 - 16:50, said:

Sa inteleg ce noaptea te distrezi si ziua inveti sa te recuperezi dupa noaptea de distractie Posted Image
PS era o gluma Posted Image


Am să le combin pe ambele într-un mod armonios pe timpul zilei.

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDoub, on 21 mai 2016 - 16:00, said:



De fapt, merg în acel oraş ca să le fac fix pe ambele.
Vrei sa impusi doi iepuri dintr-un foc? Nu prea se poate. Ma rog, tu stii mai bine... Sugestia mea este sa te pui cu burta pe carte, acum cat esti tanar, ca sa prinzi si tu un loc in societatea asta, concurenta e acerba. Daca nu acumulezi acum, cand vei face asta? Posted Image
Ziceai ca vrei in Cluj fiindca oamenii sunt blanzi si calmi...pai daca vrei distractie iti trebuie din aia de fac nebunii, care se urca pe pereti...Posted Image

Uite, ziceai de limba engleza...fa engleza si mai fa o a doua facultate. Daca stii bine engleza, in ziua de astazi, de fapt, nu stii nimic.

#70
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postdark, on 21 mai 2016 - 19:30, said:

Vrei sa impusi doi iepuri dintr-un foc? Nu prea se poate. Ma rog, tu stii mai bine... Sugestia mea este sa te pui cu burta pe carte, acum cat esti tanar, ca sa prinzi si tu un loc in societatea asta, concurenta e acerba. Daca nu acumulezi acum, cand vei face asta? Posted Image
Ziceai ca vrei in Cluj fiindca oamenii sunt blanzi si calmi...pai daca vrei distractie iti trebuie din aia de fac nebunii, care se urca pe pereti...Posted Image

Uite, ziceai de limba engleza...fa engleza si mai fa o a doua facultate. Daca stii bine engleza, in ziua de astazi, de fapt, nu stii nimic.



Hm, pentru mine distracţia nu e să mă urc pe pereţi, ci dimpotrivă, e să mă plimb, să discut cu oameni de la care am ce învăţa, să merg la un teatru/concert/film/muzeu, locuri în care mă simt bine. Da, vreau să împuşc doi iepuri dintr-un foc, pentru că sunt conştientă că am o singură viaţă şi vreau să mă bucur de orice moment, vreau să îmbin utilul cu plăcutul.

Nu cred că am spus ceva de limba engleză, eu vreau să merg mai departe pe germană şi franceză, iar apoi să mai învăţ încă o limbă, ori japoneza, ori norvegiana.

#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
N-ai inteles cu limba. Asta nu-i o meserie, e doar un necesar in practicarea unei meserii cautate pe piata muncii. Deci care va fi meseria ?

#72
Doub

Doub

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.05.2016

View Postneagu_laurentiu, on 21 mai 2016 - 19:53, said:

N-ai inteles cu limba. Asta nu-i o meserie, e doar un necesar in practicarea unei meserii cautate pe piata muncii. Deci care va fi meseria ?

Habar nu am.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate