Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#739
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum ca ai 1Gbps nu mai ramane decat sa inveti sa faci screenshot. Da click pe al 4-lea buton de pe bara de jos.

#740
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
cu ala am facut prima data ....postara fara poze cind le am incarcat erau asa mici ca nu se vedeau ok si am facut cu tel nuci nu pute ai da sa le maresti complicat pt mine cu postarea de poze aici.....nui stres am postat ca ceruse cineva teste si am vaz ca nu pune nimeni !!!!

#741
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017

 gigismro, on 22 martie 2018 - 14:11, said:



Foarte bune testele. Din ce oras esti?

#742
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009

 gigismro, on 22 martie 2018 - 16:21, said:

cu ala am facut prima data ....postara fara poze cind le am incarcat erau asa mici ca nu se vedeau ok si am facut cu tel nuci nu pute ai da sa le maresti complicat pt mine cu postarea de poze aici.....nui stres am postat ca ceruse cineva teste si am vaz ca nu pune nimeni !!!!
Foarte frumoase rezultate dar poti pune daca ai timp si seara pe la orele 8-9 niste teste in special cu Digi sa vedem peeringul cu Digi cat si cu ceilalti. Multumesc anticipat!

#743
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
nu ma prea descurc cu urcatu pozelor dar voi face .... din satu mare sunt....

#744
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009

 gigismro, on 22 martie 2018 - 16:42, said:

nu ma prea descurc cu urcatu pozelor dar voi face .... din satu mare sunt....
Ping foarte bun cu Bucuresti. Posted Image

#745
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
Nu ma picep.cu ping asta mai putin de 6 pe pagina de la orange cu testu nu am prins 6 cel mai putin astia pe rds am vazut 1...2. . 3 chiar 0 unu ....dar pt mine e ok eu am trecut de la 3 mb ce imi da dea rds la mine in zona la viteza asta deci e ok pt mine .....

#746
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
la 8 jumate is facute

Attached Files



#747
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 14.11.2009

 gigismro, on 22 martie 2018 - 20:43, said:

la 8 jumate is facute
Foarte bun peering-ul cu Digi, foarte bune rezultatele.

Edited by ioanradu, 22 March 2018 - 20:58.


#748
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
pt mine e ok !!! pt cei care administreaza site-uri sau mai stiu eu jocuri etc poate e mare nu ma pricep ....eu download doar !!!!
la ora asta e si toata lumea pe net !!!

Edited by gigismro, 22 March 2018 - 20:54.


#749
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Sub share dai click pe prima chestie si selectezi de acolo textul cu forum. Sau dupa ce faci testul copiezi linkul si il postezi aici, dupa fiecare test

Edited by daniel:), 22 March 2018 - 22:34.


#750
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 MD, on 27 ianuarie 2018 - 22:01, said:

Tu mai crezi in povesti ? Povestea cu se lucreaza la modul bridge o spun de cand au lansat serviciul de internet fix pe FO Telekom.

Ce panarama. Eu sunt acum pe RDS, nu intentionez sa imi schimb providerul dar e bine sa am o alternativa in caz ca RDS-ul nu o sa mai mearga bine sau concurenta va fi mai competitiva. Pana cand nu rezolva problema cu bridge-ul insa nici nu ma gandesc la Organe ca la o alternativa, eventual Telekom. Bine ca am citit topicul asta si am aflat. Cine stie cum as fi ajuns pe Orange si as fi regretat rau de tot schimbarea.

Acum la RDS echipamentul meu nici macar nu e Router deci nu merge decat in modul Bridge, nu ai cum sa il treci in modul Router pentru ca nu suporta aceasta functie.

Parintii mei au tot de la RDS si e Router dar am sunat la RDS si mi l-au trecut in modul Bridge, deci se poate.

Dar care e motivul pentru care nu vor sa treaca in Bridge? Nu se poate tehnic sau nu vor sa isi bata capul cu suportul? Ideea e ca atunci cand esti in modul bridge si iti pui tu router cei de la RDS nu iti ofera nici-un fel de suport pentru routerul tau si daca ai vre-o problema te pun sa conectezi direct calculatorul la echipament si sa faci cu el PPPOE.

Daca ai Router de la ei in modul bridge nu stiu exact ce fac probabil ca incearca sa ti-l treaca inapoi in router daca ai probleme ca sa testeze. Poate Orange nu a avrut sa isi mai bata capul cu astfel de situatii si din aceasta cauza nu trec routerele in bridge.

Edited by e2k, 23 March 2018 - 02:15.


#751
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si avantajul la bridge care ar fi?

#752
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
In primul rand pentru mine este avatajul de a-mi folosi propriul router pe care am dat 750 de lei. La venuiturile mele asta este o suma semnificativa si in plus routerul meu este mai bun decat cel de la RDS. Zicea cineva prin decembrie ca Routerul de la Orange e limitat la 2,4Ghz si nu suporta 5Ghz, deci viteza mai mica pe WiFi.

Iti poti folosi propriul router si daca ONT-ul nu e in modul bridge insa nu la fel de bine, routerul tau va fi ca un calculator din reteaua routerului de la Orange si va crea o a doua retea locala, cum ziceau unii NAT in NAT.

Cand e in modul bridge Routerul tau preia controlul la conexiune si ai mai multe optiuni. Ma rog pentru foarte multi useri poate ca acest lucru nu conteaza insa pentru mine e imporant.

Parintii mei au nevoie de VPN insa routerul de la RDS nu sporta aceasta functie sau o suporta insa clientii nu au acces la functiile de admin asa ca nu am putut sa fac VPN cu el. Am reusit sa fac VPN cu alt router insa m-am chinuit pentru ca al doilea router nu avea adresa IP publica. Performantele pe VPN au fost foarte proaste in configuratia pe care am reusit eu sa o fac. Noroc ca cei de la RDS ,la cerere mea, si-au facut routerul Bridge, al doilea router a devenit principal a luat adresa publica si am rezolvat problema cu VPN-ul. Posted Image

Dupa cum ziceam nu stiu care este cauza pentru care cei de la Orange nu accepta bridge insa cert e ca pentru suport e mai simplu asa. Daca ar fi oferit optiunea bridge in cazul unei probleme cauza ar fi putut sa fie de la routerul clientului sau de la calculatorul clientului daca il conecteaza direct fara router. Aia de la suport ar fi fost bombardati cu tot felul de probleme pe care nu le-ar fi putut rezolva.

#753
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
Deci viteza pe wifii e jalnica mai mult de 50mb nici sal crap. Pe telefon...pe laptop cam 110 mb mai.mult nu.acum cu modu bridge
La fiecare cum ii trebe si pt ce ii trebe ...ideea e ca dupa 2 ani de cind ofera fibra chiat daca prin telekom ...ar trebuii un router in oferta care sa ofere un wifii decent ......

Edited by gigismro, 23 March 2018 - 21:55.


#754
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Da, ar trebui un router decent insa eu prefer sa imi pun eu ce router vreau si gata. De-aia e important modul bridge.

#755
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ONT-ul Huawei suporta bridge, dar numai la Telekom. La Orange nu.

#756
gigismro

gigismro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.08.2017
Da asa e atunci daca ai posibilitatea alegi care iti ofera ce a ce vrei ....alti nu.pot alege eu nu pot sta pe 3 mb a rds-ului ca atita imi ofera ori cit ar fii de buni in orase...  unde au fibra  e ok unde nu asta e ......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate