Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

cel.ro a cumparat MarketOnline, Azerty si Mediadot

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Era doar la nivel de zvon in urma cu vreo cateva saptamani.
Surse: Cel.ro este ĂŽn discuţii pentru preluarea marketonline.ro

Insa am vazut astazi ca pe toate cele 3 site-uri acum este mentionat in footer:
corsar online srl ro26747604 j40/3617/2010 capital 200 ron sediu Calea Cringasi

Nu stiu care o fi strategia asta a lor, probabil se bazeaza ca putini sunt cei care acorda importanta faptului ca magazinul si-a schimbat proprietarul si cumpara orbeste de acolo.

De-a lungul anilor acestia au mai cumparat si dc-shop.ro si oktal.ro.

Daca intrati pe price.ro o sa observati ca toate cele 6 magazine au acum aceleasi preturi.

Politica de garantii cel.ro

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 20:52.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda...o ia pe urma emagului. N-au nicio sansa sa-i "bata".

#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am zis de acu o saptamana

daca pastreaza preturile la fel de decente atunci nu-i nici o probleama.

Edited by shmu, 17 May 2016 - 20:32.


#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
In final vor ramâne doar emag si cel. Sa vezi atunci batalie on-line pentru acapararea cumparatorilor (in beneficiul nostru, of course)

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Totusi eMag au alta politica, nu merg pe ideea de canibalizare, PCGarage o sa ramana acelasi.
Pe cand cel.ro nu au facut decat niste copii xerox din magazinele pe care le-au cumparat de-a lungul timpului.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 21:03.


#6
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Pacat de azerty...de multe ori aveau niste preturi super...

//
Cel.ro Mai scump.Mai prost..
De fiecare data cand am vrut sa cumpar ceva de la cel.ro nu aveau in stoc si nici la furnior.. (cam de 5-6 ori aceeasi problem, produse diferite)

Edited by AEROAQUA, 17 May 2016 - 20:39.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Apropo, forumul mediadot nu mai exista, nu ca as fi intrat in trecut vreodata pe acolo.
Pe site inca mai au banner-ul catre forum.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 20:39.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postflorinbad, on 17 mai 2016 - 20:34, said:

(in beneficiul nostru, of course)
Se cheama oligopol, parca, si nu prea e in beneficiul consumatorilor....

#9
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pacat...nu vad cu ochi buni o piata centralizata, in care sa existe doar 2-3 jucatori. Azerty si mediadot aveau preturi sub concurenta... Mai ramane altex.ro, unde gasesti deseori preturi bune la componente de calculatoare, dar acolo n-ai o oferta la fel de variata cum era la ceilalti. Asta e.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am cumparat niciodata de la cel... si nici nu cumpar. Colegul meu a luat o teapa urata de la ei.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postflorinbad, on 17 mai 2016 - 20:34, said:

In final vor ramâne doar emag si cel. Sa vezi atunci batalie on-line pentru acapararea cumparatorilor (in beneficiul nostru, of course)

Mai sunt si evomag, altex, plus inca vreo cateva magazine micute prin Bucuresti: vexio,forit,prostore,itgalaxy, adevarulshop, badabum, clickshop.
N-ar avea decat de castigat daca stiu sa profite de situatie si sa fure din clientii pe care ii aveau cele 3 magazine mentionate in titlul topicului.

Din punctul meu de vedere nu au fost cumparate, practic au disparut complet.
Daca inainte vizitai cel.ro si unul din magazinele pe care le-au preluat, acum practic nu mai are sens sa-l vizitezi si pe celalalt, pentru ca ai aceleasi informatii afisate peste tot.
In afara de logo nu mai difera nimic, nici macar adresa de ridicare a comenzilor.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 20:53.


#12
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Dar ce se cumpara intr-o astfel de afacere?
Doar numele?adica situl in sine? Sau se preia depozitul/personalul/utilajele?

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Am cumpărat diverse obiecte de la Cel, foarte mulțumit de calitatea produselor oferite, cat și de garanție (s-a înlocuit un display de laptop, care a curs pe interior). Recomand Cel.ro, indiferent ce spun unii sau alții. La ei am găsit mai multa înțelegere, fata de emag, când efectiv nici nu s-au deranjat sa ne contacteze pentru o comanda pe Seap.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Putin probabil sa fi pastrat personalul ori sediile celorlalte magazine, daca ar fi facut asta s-ar fi pastrat adresele pt ridicarea produselor, numerele de telefon samd.
Daca au cumparat ceva a fost doar baza de date cu clienti, baza de date cu clientii care considera in continuare ca nu s-a schimbat nimic in politica comericala a magazinelor.
Iar cel.ro nu vor face altceva decat sa-i bulverseze mai rau, mai ales pe cei care alegeau magazinele astea pt ca se aflau in apropierea lor si ridicau singuri produsele.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 21:06.


#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
eu am cumparat de la cel.ro si am fost multumit

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postgumball3000, on 17 mai 2016 - 20:58, said:

Daca au cumparat ceva a fost doar baza de date cu clienti, baza de date cu clientii care considera in continuare ca nu s-a schimbat nimic in politica comericala a magazinelor.
Teoria asta eu as sustine-o si prin faptul ca in presa nu a aparut nicaieri mentionata achizitia pe care au facut-o.
In afara de articolul cu zvonul ce a fost lansat de Ziarul Financiar si neconfirmat de niciuna dintre companii, nu mai apare nimic despre ei, nici macar un comunicat de presa facut public.

Quote

Reprezentanţii celor două companii nu au răspuns până la închiderea ediţiei întrebărilor ZF legate de acest subiect.

corsar online srl mizeaza pe ideea ca fostii clienti Kelion Online Concept SRL nu vor realiza ca de fapt cumpara din alta parte acum.
Altfel nu vad de ce au tinut ascunsa achizitia asta.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 21:34.


#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mediadot and CO au schimbat firmele ca pe șosete...




#18
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Da, nu cred ca e prea bine, dar cam asta e trend-ul in aproape orice domeniu.

Am achizitionat de multe ori de la cel si nu am avut probleme deloc. In rest am mai luat de la emag (in ultimul timp s-au prostit, comanzi produse si le livreaza alte magazine...au un fel de colaborare, dar ma deranjeaza ca pun taxe de transport separate), evomag sau altex (m-am lecuit, cel putin pe online).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate