Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cel.ro a cumparat MarketOnline, Azerty si Mediadot

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca sa fac o comparatie, au procedat exact ca la alegeri.
Candideaza 5 partide, in turul doi se aliaza locul 1 cu locul 3 (insumand un procent castigator), iar la final castiga partidul care in turul 1 era pe locul 2.

In momentul in care tu canibalizezi un magazin si il faci copie fidela dupa cel propriu (care deja are intr-o masura destul de mare reputatia patata), e normal ca la final, insumat, sa nu iti mai iasa la calcule acelasi nr. de clienti, pentru ca multi se vor reorienta catre concurenta, unde vor gasi o politica asemanatoare cu cea pe care au ales-o cand au preferat sa cumpere de la magazinul tras la xerox.

Mizez in continuare pe ideea, ca singurii care au avut de castigat de pe urma acestei achizitii sunt vexio,forit,prostore,itgalaxy, adevarulshop, badabum si intr-o mica masura poate si evomag+clickshop.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 21:22.


#20
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cum poate o asemenea firma sa aiba capital doar 200 ron?

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Este stipulat in lege capitalul social minim de 200 lei pt SRL-uri, nu prea ai de ce sa contribui cu o valoare mai mare.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 21:24.


#22
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Pai ce interes au sa minta? Este clar ca au un capital mult mai mare. Probabil de cateva zeci de ori mai mare..

#23
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View Posttzaq93, on 17 mai 2016 - 21:25, said:

Pai ce interes au sa minta? Este clar ca au un capital mult mai mare. Probabil de cateva zeci de ori mai mare..
Tu habar n-ai cum functioneaza lucrurile astea, este?

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttzaq93, on 17 mai 2016 - 21:25, said:

Pai ce interes au sa minta? Este clar ca au un capital mult mai mare. Probabil de cateva zeci de ori mai mare..

Quote

In realitate, după înmatricularea societății, capitalul social nu mai reprezintă decât o cifră în bilanțul contabil. Iar dacă societatea se va lichida la un moment dat, va reprezenta și suma pe care trebuie s-o primească înapoi asociații/acționarii, după plata tuturor creditorilor. De aceea capitalul social apare ca un element de pasiv în bilanțurile contabile: pentru că reprezintă doar o datorie (potențială și numai în caz de lichidare) a societății către acționarii ei.
Prin urmare, capitalul social nu trebuie luat niciodată în considerare ca un indicator al succesului sau capacității financiare a societății. Societățile pot avea un capital social înregistrat mare, dar nu trebuie niciodată să-l țină blocat undeva, ca să fie disponibil creditorilor. La fel, deși au un capital social mare, societățile pot să nu aibă bunuri, să fie împovărate de datorii sau de pierderi, să nu aibă încasări. Toți acești factori trebuie luați în considerare atunci când ne uităm la succesul sau capacitatea financiară a societății. Niciodată nu trebuie considerat că dacă o societate are un capital social mare, ea își poate îndeplini și obligațiile financiare.

Articolul complet: http://www.juridice....lul-social.html
Capitalul social nu este acelasi lucru cu cifra de afaceri, profitul, ori activele firmei.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 21:32.


#25
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am văzut firme mici care aveau capital social de 150000 lei. Am cumpărat recent niște anvelope de pe un site obscur și am rămas uimit ca aveau capital social de 1000000 de lei. Am verificat și nu minteau.

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Capitalul social nu releva in niciun fel bunastarea firmei, citeste cu atentie articolul catre care am lasat link mai sus.
Da, poti veni cu capital social si de 1000000 de lei, din care sa tot cheltui pana devine doar o amarata de cifra, fara vreo insemnatate pt tine ca si client.

Eu zic sa depasim momentul si sa revenim ontopic.

Edited by gumball3000, 17 May 2016 - 22:13.


#27
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ceea ce nu intelege comentatorul de forum, este ca cel.ro nu cumpara firmele concurente, ci cumpara domeniul!

E o diferenta uriasa, pt ca domeniul este un activ, pe cand firma poate avea bube (datorii furnizori, obligatii catre clienti etc).

#28
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postflorinbad, on 17 mai 2016 - 20:34, said:

In final vor ramâne doar emag si cel.
Aici gresesti. Tiberiu e cu gandul la un exit, cred ca si el e constient ca a avut un noroc fantastic si Cel a ajuns atat de mare.
Si e constient ca pentru a face un exit trebuie sa fie cat mai mare, asa ca imprumuta si cumpara tot ce poate sa acapareze o cota de piata cat mai mare.
Si pastreaza in continuare toate acele siteuri cumparate strict pentru a debusola cumparatorii incepatori, care nu stiu cine detine si ce detine in materie de magazine online. E constient ca in momentul in care ar uni toate magazinele/domeniile cumparate in Cel si-ar diminua singur din cota de piata.

Edited by vubiv, 17 May 2016 - 22:53.


#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postflorinbad, on 17 mai 2016 - 20:34, said:

In final vor ramâne doar emag si cel. Sa vezi atunci batalie on-line pentru acapararea cumparatorilor (in beneficiul nostru, of course)
Nu prea, sa vezi atunci tv uri cu ecrane sparte, service uri 0 si nervi pe capu nostru, plus ca mai putine magazine inseamna preturi mai mari, de unde logica asta cu preturi mai mici?
Cu cat erau mai multe magazine cu atat se luptau mai multi sa si vanda produsele acum daca or sa ramana doar doi aia fac ce vor.
Plus ca daca o sa luam un produs care nu are service propriu, o sa ne rugam de ei sa ne repare produsul stricat in caz de garantie. Si se stie foarte bine ce "amabili" sunt cand vine vorba sa ti repare ceva pe garantie...

Edited by alin62, 17 May 2016 - 23:10.


#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAhasverus, on 17 mai 2016 - 22:44, said:

Ceea ce nu intelege comentatorul de forum, este ca cel.ro nu cumpara firmele concurente, ci cumpara domeniul!
now really?

daca ma duc maine la azerty sa cumpar un pix, ce o sa-mi scrie pe factura? sc kelion srl sau corsar online?

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAwkwardMe, on 17 mai 2016 - 20:53, said:

Dar ce se cumpara intr-o astfel de afacere?
Doar numele?adica situl in sine? Sau se preia depozitul/personalul/utilajele?

Clientii.
Si se elimina o buna parte din concurenta.
S-a procedat identic cu fabricile de zahar,complexele de crestere a animalelor,lanturilor de farmacii,lanturilor de magazine,lanturilor de firme,lanturilor de ...m-am plictisit de atatea lanturi.Ca asa-i in capitalism.Doar avem la oferte de ne doare capul,nu-i asa?Pana la urma avem un mare rahat foarte frumos ambalat.

View Postgumball3000, on 17 mai 2016 - 20:58, said:

Putin probabil sa fi pastrat personalul ori sediile celorlalte magazine, daca ar fi facut asta s-ar fi pastrat adresele pt ridicarea produselor, numerele de telefon samd.
Daca au cumparat ceva a fost doar baza de date cu clienti, baza de date cu clientii care considera in continuare ca nu s-a schimbat nimic in politica comericala a magazinelor.
Iar cel.ro nu vor face altceva decat sa-i bulverseze mai rau, mai ales pe cei care alegeau magazinele astea pt ca se aflau in apropierea lor si ridicau singuri produsele.

Si ce se va intampla cu produsele cumparate de la cele trei,care cad in garantie?Le rezolva Cel.ro?
Legislatia ce prevede?

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asta ramane la  latitudinea lor, avand in vedere ce s-a intamplat si in restul cazurilor, eu as zice ca le vor prelua.

#33
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcristirg, on 17 mai 2016 - 21:03, said:

eu am cumparat de la cel.ro si am fost multumit
Pai la achizitie nu prea ai probleme, indiferent ce magazin ai alege. Adevarata fata a unui magazin o cunosti doar atunci cand vrei sa returnezi produsul sau trebuie sa apelezi la garantie. Acolo se impute treaba, si din ce spun multi, la cel.ro se impute treaba rau de tot.

#34
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Exact.
La luat bani toate magazinele sunt experte, cand e de dat bani devine problematic.

Edited by vubiv, 18 May 2016 - 09:11.


#35
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai in urma cu 2 luni emag a preluat pcgarage. deci incet incet dispare concurenta.

#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postvubiv, on 18 mai 2016 - 09:10, said:

Exact.
La luat bani toate magazinele sunt experte, cand e de dat bani devine problematic.
nu e problematic, daca ai motive intemeiate.
dar si emag refuza returul anumitor produse pentru ca sunt user care cumpara si returneaza de prea multe ori. practic cei cu bloguri cu reviews samd...

si evident aia batuti in cap fac tam-tam pe forumuri.

personal am dus la garantie si returnat produse la emag, garaj si azerty. la nici unu nu s-a comentat nimic. spre ex la azerty am returnat dupa 1 saptamana niste casti ridicate personal din showroom. le-am explicat ca nu fac ceea ce trebuia sa faca si le-au acceptat retur (erau casti pt sport gen alergare, dar daca ieseai afara si era zgomot prin jur, microfonul era inutil). pana si la garaj am dus o tastatura cu defect aleatoriu si au inlocuit-o(pe langa alte chestii). adica garaju de care multi zic ca fac urat la garantii.

nu stiu de ce am impresia ca toate zvonurile astea cu garantiile sunt mai mult din cauza clientului tampit decat a magazinului.

Edited by shmu, 18 May 2016 - 11:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate