Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Garantie Xiaomi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Exista telefoane vandute in tara, cu garantie in alta parte decat la Quick Mobile?
Ma intereseaza un Redmi Note 2, au ajuns la 650 de lei...

#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Sau note 3 la 850... Eu nu recomand totusi (detin note 3). Daca patesti ceva la el care nu face obiectul garantiei (spre ex spargi ecranul sau altceva) trebuie sa comanzi piese din China, care au calitate indoielnica si trebuie sa te rogi de unii si de altii sa ti-l repare. Garantia banuiesc ca e si mai putin relevanta. Eu o sa-l dau pe redmi si o sa trec pe ceva mai common tocmai din aceasta cauza.

Edited by SuperMelon, 14 May 2016 - 10:02.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai cine te pune sa ii spargi display-ul ?
La 650 lei n-ai sa gasesti nimic mai calitativ si cu suport cum ecran FHD, 2GB RAM si procesor OCTA de 2-2.2ghz Posted Image

Edited by TruculMagic, 14 May 2016 - 10:13.


#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu, n-ai garantie in Romania reala. Eu am avut 4 Redmi Note 2 in familie, am ramas cu 3 ca unul a fost furat. Au fost luate cand erau 1000 lei prin octombrie si erau bestbuy la pretul ala atunci. Acum inca sunt bestbuy la 650 lei. Toate merg ireprosabil. Nu sunt chinezarii, daca n-ai ghinion ca in primele cateva saptamani sa se strice din cauza unui defect din fabricatie, n-ai probleme. Un ecran e pana in 150 lei, de montat il poti monta si singur.

Edited by Robiacs, 14 May 2016 - 10:17.


#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 SuperMelon, on 14 mai 2016 - 10:00, said:

Sau note 3 la 850... Eu nu recomand totusi (detin note 3). Daca patesti ceva la el care nu face obiectul garantiei (spre ex spargi ecranul sau altceva) trebuie sa comanzi piese din China, care au calitate indoielnica si trebuie sa te rogi de unii si de altii sa ti-l repare. Garantia banuiesc ca e si mai putin relevanta. Eu o sa-l dau pe redmi si o sa trec pe ceva mai common tocmai din aceasta cauza.
Păi dacă te apuci să dai cu el de pământ, nici la Samsung nu face obiectul garanţiei ecranul spart, şi ca să scuteşti din cheltuielile de reparaţie tot de pe Ebay cumperi piese şi pentru Samsung. Cât despre rugatul de unii să ţi-l repare, eu nu cred că cei de la Xiaomi au tehnologie extraterestră în telefon de nu vrea nimeni să ţi-l repare în niciun service.

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Exact. La Samsung dai 1000 lei pe telefon si 500 lei pe ecran daca il spargi.

Majoritatea serviceurilor gsm stiu doar de Samsung si Apple, asta e problema. Insa il poti face si singur.

Edited by Robiacs, 14 May 2016 - 10:30.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 slai, on 14 mai 2016 - 09:21, said:

Exista telefoane vandute in tara, cu garantie in alta parte decat la Quick Mobile?
Ma intereseaza un Redmi Note 2, au ajuns la 650 de lei...
In tara nu exista. Dar au un partener oficial (ibuygou.com) ce vinde produse Xiaomi cu garantie in Europa (Spania sau Polonia).

 _-AppleS-_, on 14 mai 2016 - 10:21, said:

Păi dacă te apuci să dai cu el de pământ, nici la Samsung nu face obiectul garanţiei ecranul spart, şi ca să scuteşti din cheltuielile de reparaţie tot de pe Ebay cumperi piese şi pentru Samsung. Cât despre rugatul de unii să ţi-l repare, eu nu cred că cei de la Xiaomi au tehnologie extraterestră în telefon de nu vrea nimeni să ţi-l repare în niciun service.
Probabil nu repara fiindca nu au gasit pe torrente manuale de service pentru Xiaomi, si nu stiu cum sa le desfaca fara sa le rupa clemele sau panglicile de display/touchscreen/etc.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai degraba nu le repara din lipsa de piese si cerere mica, nu ar i rentabil sa stea cu banii blocati in piese pt un telefon pe care il primesc in service o data pe an.

#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu prea au stockuri reale decat pt cateva varfuri de gama Lg, Samsung, htc etc. In rest, de mupte ori astepti sa dea ei comanda din China.

Unii nu repara nici daca le dai tu ecranul oricum.

Edited by Robiacs, 14 May 2016 - 12:18.


#10
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Multi cred ca Xiaomi vinde putin, e o marca de nisa etc dar eu nu m-as mira Xiaomi sa vanda in Romania tot cam cat vinde si HTC. Adevaru e ca au niste oferte imbatabile.

#11
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu prea. In Romania nu prea se vand Xiaomi pentru ca:

1. Este o categorie care stie ca n-au garantie reala, deci nu cumpara. Este oarecum de inteles, mai ales daca li s-au mai stricat telefoane si le e frica sa nu pateasca la fel.
2. Este o alta categorie care n-a auzit de Xiaomi pentru ca nu exista reclama pt asa ceva.
3. Este o categorie care ia doar Samsung si Apple, nici macar de LG nu vor sa auda
4. Mai este o categorie care inca crede ca nu totul este facut in China, asa ca nu ia marci chinezesti, chiar daca sunt de calitate.

Edited by Robiacs, 14 May 2016 - 13:43.


#12
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
E o alegere personală până la urmă.

Edited by SuperMelon, 14 May 2016 - 13:46.


#13
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Buna ziua tuturor, am citit com. voastre....pana la urma cat e de fiabil un 3 ?? Duce macar 2 ani, fara probleme, cat e o perioada contractuala ?? Ma bate gandul sa cumpar un Note 3 de la DIGI dar nu stiu daca asigura service pe garantie in Tara. Voi ce parere aveti ?? Multumesc anticipat.

#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Fiabile sunt toate Xiaomi, nu-s telefoane facute pe vapor. Insa au si ei loturi de probleme. Nu exista producator care sa nu aiba loturi cu probleme. Cum poti nimeri un Xiaomi cu probleme, la fel poti nimeri si un S7 Edge cu probleme.

#15
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna ziua,

Aveti idee cine sau unde as putea merge pentru a repara o bratara Xiaomi MiBand?

Nu am garantie iar bratara a fost cumparata din strainatate.

Multumesc,

#16
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
Si cat ai vrea sa dai pe reparatie? Avand in vedere ca e 90Ron una noua si 50Ron una SH.

Edited by Sinisther, 06 July 2016 - 16:38.


#17
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Relaxeaza-te, raspunsul tau nu dovedeste inteligenta, din contra! Eu am intrebat ceva, tu ai raspuns altceva. Ca sa dovedesti ce?

"Alpha Male"....buna asta! :))

#18
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Unde se asigura service-ul la telefoanele vandute in tara?

Edited by musicallro, 27 April 2017 - 01:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate