Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

cum izolez?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sal, am ajuns la punctul de a izola tavanul, podul si tot citesc chestii pe net care se bat cap in cap. Cer sfaturile voastre, ce pun peste placarea cu rigips la tavan? este vorba de o casa p+1, la etaj nu am tavan, va fi facut din rigips pe profile ud/cd. Acoperisul e din tigla elpreco cu folie anticondens pusa sub ea.. Peste rigips intentionam sa pun o bariera de vapori apoi 2 straturi de vata minerala, fiecare strat avand 10 cm, in total 20 cm. Apoi scandura.  Este ok ideea? Meseriasii au zis ca nu e necesara aceea bariera, pe net unii zic ca e ok, altii ca nu. De asemenea am vazut ca altii zic ca e ok folie de difuzie, aia parca ar fi aia anticondens. Am vazut si varianta cu folie de aluminiu in loc de bariera de vapori, si ma gandeam sa pun 1 strat de vata cu aluminiu spre interior-rigips si celalalt peste primul strat.
Intrebarea mea e, care e ok? sa nu ma pomenesc cu igrasie sau mucegai dintr-o prostie din asta. Ms.

Edited by xkos, 13 May 2016 - 22:43.


#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
In teorie pui folie antivapori. Eu am pus. In practica nu stiu cat ma ajuta. In iarna asta am avut pete umede pe rigips foarte probabil cu picaturi scurse de pe folia antivapori. Daca ar fi sa o iau de la capat nu as mai pune...de fapt ce zic eu....as turna placa de beton. Aia care zic ca este mai ieftin fara mananca un mare rahat.

Edited by alexpet, 13 May 2016 - 22:55.


#3
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
incearca cu foaie de ceapa!

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Gips-carton, apoi o folie antivapori de aluminu, apoi doua straturi de vata bazaltica, apoi un gol de aer de minimum 2cm, apoi ######la, folia anticondens si tigla. Folia aia de aluminiu (nu e ca folia alimentara-e space foil defapt) are rolul de a impedica apa/vaporii sa urce si sa impregneze vata, si in acelasi timp sa reflecte caldura inapoi in camera. Nu pune folie de nailon, sau anticondens sau alte prosii recomandate de meseriasi. Exista un tip de folie cu aluminiu lipita de una de nailon - ca sa-i confere rezistenta in timp si previne ruperea la montaj; e undeva la 2 lei si un pic pe care o recomand cu drag.

 alexpet, on 13 mai 2016 - 22:46, said:

In teorie pui folie antivapori. Eu am pus. In practica nu stiu cat ma ajuta. In iarna asta am avut pete umede pe rigips foarte probabil cu picaturi scurse de pe folia antivapori. Daca ar fi sa o iau de la capat nu as mai pune...de fapt ce zic eu....as turna placa de beton. Aia care zic ca este mai ieftin fara mananca un mare rahat.
Probabil iti intra apa de afara. De la condensul din interior nu faci pete, faci igrasie direct.

Edited by luci_flash, 13 May 2016 - 23:08.


#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

Quote

Probabil iti intra apa de afara. De la condensul din interior nu faci pete, faci igrasie direct.
exclus. Am verificat in pod unde am vata....totul este perfect uscat!

 luci_flash, on 13 mai 2016 - 23:08, said:

Gips-carton, apoi o folie antivapori de aluminu, apoi doua straturi de vata bazaltica, apoi un gol de aer de minimum 2cm, apoi ######la, folia anticondens si tigla. Folia aia de aluminiu (nu e ca folia alimentara-e space foil defapt) are rolul de a impedica apa/vaporii sa urce si sa impregneze vata, si in acelasi timp sa reflecte caldura inapoi in camera. Nu pune folie de nailon, sau anticondens sau alte prosii recomandate de meseriasi. Exista un tip de folie cu aluminiu lipita de una de nailon - ca sa-i confere rezistenta in timp si previne ruperea la montaj; e undeva la 2 lei si un pic pe care o recomand cu drag.

din asta am pus. ...Antivapori! functioneaza numai in teorie. As scoate-o daca as avea cum!

Edited by alexpet, 13 May 2016 - 23:31.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
deci, in loc de folia pe de vapori pot lua direct vata de sticla cu aluminiu si o asez cu foloia de aluminiu inspre rigips, intre profilele dc, corect? al doilea strat cum il pun? las spatiu intre primul strat si al doilea de 10 cm sau direct il pun in capriori?

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Deci eu am asa, de jos in sus. Rigips verde 12,5 mm, folie anticondens, spatiu 5 cm si intre grinzi - vata cu folie de aluminiu! 5 cm + vata minerala 10 cm = un mare bulshit! As turna 10 cm de beton oricand in loc de toata combinatia asta care a costat si o gramada!...numai pe folie cred ca am dat 1000 lei..... (4 suluri)

Edited by alexpet, 13 May 2016 - 23:41.


#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
acolo ai gresit, aia trebuie scoasa ,ai 2 folii. Zic parerea mea. La tine era de ajuns folia PE(bariera vapori) apoi 2 straturi simple.  Si atentie, daca ai pus folie anticondens aia e nasoala, ca tot m-am lovit si eu de astea 2, e folie PE sau folie bariera vapori, complet diferita de anticondens. Anticondensul se pune la acoperis, sub tigla. De asta tot studiez variantele corecte, sa nu apara surprize.

Edited by xkos, 13 May 2016 - 23:43.


#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
sef....este din aia care trebuie, adica ailalta decat se pune sub tabla de la acoperis (ca atat am studiat si eu!)....acum la ora asta nu stiu exact sa-ti spun care cum este.....dar este ce trebuie! Adica este din aia care impiedica vaporii sa circule de jos in sus ........acu este bine?! Posibil sa ai dreptate cu vata aluminizata...m-am gandit si eu la chestia asta! oricum tot bulshit este....placa de beton taica!.....sfanta!

Edited by alexpet, 13 May 2016 - 23:48.


#10
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
pai de la astea se face mucegai mare

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
astea....care?! intre cele doua straturi asa zis impermeabile este o zona de ventilatie......si  nu este mucegai mare....doar un pic! :-)

Edited by alexpet, 14 May 2016 - 00:03.


#12
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
doar un pic?
ideal deloc ar trebui, mucegaiul se extinde chiar daca e doar un pic

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
pana acum nu s-a extins, vorbesc de cam 10 -20 cmp in doua colturi. si ca sa fiu mai clar......ca sa sti cum sa NU faci!

Attached Files


Edited by alexpet, 14 May 2016 - 00:16.


#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am ajuns la punctul de a izola tavanul, dar la etaj nu am tavan ??????

 xkos, on 13 mai 2016 - 22:38, said:

sal, am ajuns la punctul de a izola tavanul,  este vorba de o casa p+1, la etaj nu am tavan,


#15
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

 keta, on 14 mai 2016 - 01:53, said:

Am ajuns la punctul de a izola tavanul, dar la etaj nu am tavan ??????
E bine cind e soare,.....asa ceva,....

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007

 xkos, on 13 mai 2016 - 23:33, said:

deci, in loc de folia pe de vapori pot lua direct vata de sticla cu aluminiu si o asez cu foloia de aluminiu inspre rigips, intre profilele dc, corect? al doilea strat cum il pun? las spatiu intre primul strat si al doilea de 10 cm sau direct il pun in capriori?

Da, dar ai grija sa etansezi foarte bine imbinarile cu o banda de aluminiu. Al doilea strat in pui intre capriori, nu este nevoie sa lasi spatiu. Atata tot sa nu indesi prea mult vata minerala ca isi pierde proprietatile. In sensul ca daca ai spatiu 10 cm, pune 10 cm. Daca ai 5 cm, nu incerca sa bagi 10 cm.

#17
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007


E bine cind e soare,.....asa ceva,....

exprimare gresita, la pod nu e placa, si pun tavan fals.

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
La acoperis sub tigla folie anticondens , scandura apoi vata de minim 10 cm cu folia de aluminiu orientata in jos !
La tavan etaj scandura groasa , apoi minim 10 cm de vata cu folia de aluminiu orientata in jos , apoi rigipsul fara nici o folie anti vapori/condens !
La tavan parter scandura groasa , apoi minim 10 cm de vata cu folia de aluminiu orientata in jos , apoi rigipsul fara nici o folie anti vapori/condens !
Asta am facut eu in prima faza , apoi am regretat ca nu am facut placa de beton asa ca am turnat 5 cm de "placa" de beton peste scandura la podea etaj !
Cred ca este singurul lucru pe care il regret la casa mea pentru ca m-am luat dupa constructori Posted Image !
Daca as face din nou as face 2 placi de beton tavan parter/etaj si un minim de 20 cm de vata sub tigla !
PS - Aici vorbesc numai de vata bazaltica !

Edited by FAP, 14 May 2016 - 08:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate