Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Amplasare casuta in zona izolata munte - legal ce trebuie facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca am postat unde trebuie, daca nu rog un moderator sa mute topicul.
Deci ... de multa vreme ma bate gandul amplasarii unei casute intr-un loc izolat la munte. Pe scurt, anul trecut am urcat cu ATV-ul in zona Iezer -Papusa (Campulung Muscel -Arges). Sunt niste peisaje superbe:

Attached File  DSCF0639.JPG   341.41K   50 downloadsAttached File  DSCF0640.JPG   290.55K   51 downloadsAttached File  DSCF0645.JPG   431.87K   52 downloads

Pozele sunt din zona refugiului de pe Iezer. Cum as putea sa pun o casuta de lemn minuscula (maxim 2m x 2 m) genul acesta:

Attached File  casuta-caraiman-molid-195x195m-gvr_5443.jpg   258.74K   46 downloads

in aceea zona?

Ma rog nu chiar aceasta deoarece e prea firava (pereti 19 mm!), ci una mai solida (sunt destule firme care fac asa ceva).

Deci problema mea: ce demersuri legale trebuie sa fac ca sa pot amplasa o astfel de casuta in aceea zona? Vreau o casuta simpla, fara curent (eventual o sa ii pun un mic generator pe benzina) fara gaze, apa etc. unde sa pot evada la sfarsit de saptamana si sa stau o noapte acolo. Se poate "cumpara" o bucata de 4-5 metrii patrati ca sa pun o astfel de casuta? Practic cui apartin terenurile muntoase? Sau ce ar trebui legal sa fac ca sa pot pune o casuta acolo? Ce trebuie sa fac (legal) ca sa cumpar o casuta din asta de la o firma, si sa o amplasez efectiv acolo? In acea zona nu se poate ajunge decat cu moto enduro / atv / 4x4 solid sau picior.
Stiu, multi vor spune ca pot sa stau la cort ... dar cum pe acolo misuna ursii, parca as prefera o noapte intr-o astfel de casuta.

Edited by roland_s, 11 May 2016 - 20:47.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
depinde al cui e terenul
închiriezi 4mp.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Dar un cort ce are?

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
si tu crezi ca ursul se impiedica de sandramaua aia? te ia cu totul daca ii e foame...cel putin daca esti cu cortul nu il mai enervezi :)

#5
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostDigix, on 11 mai 2016 - 20:54, said:

Dar un cort ce are?
Ursii ...

View Postxcit, on 11 mai 2016 - 20:56, said:

si tu crezi ca ursul se impiedica de sandramaua aia? te ia cu totul daca ii e foame...cel putin daca esti cu cortul nu il mai enervezi Posted Image
Daca e mai solida, nu cred!

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
e nu, cand ti-o veni una de vreo 300 de kile cu puii dupa ea....o superi de te impinge in vale, in alta ordine de idei cum o duci acolo daca zici ca numai cu atv sau la picior ajungi?

#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postsarac.lipit, on 11 mai 2016 - 20:53, said:

depinde al cui e terenul
închiriezi 4mp.
Cum pot afla al cui e terenul? Terenurile din munti (acolo altitudinea e undeva la 2000 de metrii) ale cui sunt oare?

View Postxcit, on 11 mai 2016 - 21:02, said:

e nu, cand ti-o veni una de vreo 300 de kile cu puii dupa ea....o superi de te impinge in vale, in alta ordine de idei cum o duci acolo daca zici ca numai cu atv sau la picior ajungi?
Eu zic ca merge adusa demontata, si montata acolo. De altfel majoritatea firmelor vand "kit" de constructie. Chiar si Dedeman dadea candva asa ceva.
LE niste ciobani au urcat acolo cu asa ceva:
Attached File  DSCF0656.JPG   572.6K   77 downloads
Deci demontata se poate cara.

Edited by roland_s, 11 May 2016 - 21:08.


#8
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Cu siguranta cei de aici, nu au cerut autorizatie nimanui, dar nici nu trebuie incurajai. Este dreptul celor ce au terenurile astea sa le pastreze asa cum sunt, nu sa le umple de casutele tuturor ce isi permit sa cumpere 10 mp si sa le umple cu fel de fel de constructii, doar pentru ca au terenul. Peste 10 ani, daca toti ar face asa, nimeni nu si-ar mai dori sa treca pe acolo.
http://1.bp.blogspot...00/DSCN4863.JPG
http://www.lapensiun...allery/03_b.jpg

Edited by xplozia, 11 May 2016 - 21:07.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postroland_s, on 11 mai 2016 - 21:03, said:

Cum pot afla al cui e terenul? Terenurile din munti (aclo altitudinea e undeva la 2000 de metrii) ale cui sunt oare?

Alea de obicei sunt ale statului. Posibil sa fie si ceva rezervatie naturala.

#10
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Rezervatie naturala nu e sigur. Nu am vazut nici un indicator. Ar fi trebuit sa fie ceva bariere pe drumul forestier/poteca unde sa scrie interzis auto.
Bun daca sunt ale statului, care ar fi procedura de inchiriere sau cumparare a unei bucati de teren?

Edited by roland_s, 11 May 2016 - 21:11.


#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cred ca poti sa iti iei autorizatie de anexa agricola. vezi la primaria de care apartine terenul. orice teritoriu este supt jurisdictia unei primarii.

Edited by rich1974, 11 May 2016 - 21:11.


#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postroland_s, on 11 mai 2016 - 20:45, said:

..........Deci problema mea: ce demersuri legale trebuie sa fac ca sa pot amplasa o astfel de casuta in aceea zona? Vreau o casuta simpla, fara curent (eventual o sa ii pun un mic generator pe benzina) fara gaze, apa etc. unde sa pot evada la sfarsit de saptamana si sa stau o noapte acolo. Se poate "cumpara" o bucata de 4-5 metrii patrati ca sa pun o astfel de casuta? .................
Se poate , normal !
Procedura este extrem de simpla , identica cu cea pt a cumpara 4-5 mp in piata la Unirea ...asa, pt un moft !

#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postrich1974, on 11 mai 2016 - 21:10, said:

este supt...
Nebuno! Chiar?
On. Nu cred că vreo primărie ar elibera autorizatie pentru asa ceva. Precedentul ar fi grav si in 2-3 ani vârfu' muntelui s-ar transforma in Magheru 2.
In asemenea zone natura nu ar trebui sa interfereze cu civilizatia.
Părerea mea.

Edited by Peter Blood, 11 May 2016 - 21:18.


#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posteiffel, on 11 mai 2016 - 21:08, said:

....Posibil sa fie si ceva rezervatie naturala.
Si eu stiam la fel, de pe vremea lui Ceausescu. Nu stiu daca intre timp sa schimbat ceva .

Daca initiatorul ar da un search in Google utilizind cuvintele  rezervatia naturala iezer papusa ar primi ca rezultat ca intradevar exista 300ha de rezervatie naturala. Mai departe totul depinde de locul exact in care vrea el sa-si amplaseze cabanuta si cit de reala este informatia ca dupa Ceausescu au mai ramas intradevar acele hectare ca si rezervatie naturala..

Daca caut in Google Maps vad ca pe traseul ce pleaca din Cimpulung, cel mai apropiat sat de Iezer-Papusa este Pojorita (si Leresti). Asa ca trebuie mers in Pojorita si intrebat batrini din sat si vazut cine vinde un petec de pamint cit mai aproape de Iezer
Sau se pot cauta alte sate mai apropite de locatia respectiva.

View PostPeter Blood, on 11 mai 2016 - 21:17, said:

Nu cred că vreo primărie ar elibera autorizatie pentru asa ceva.

Eu stiam ca pe pamintul meu pot sa-mi amplasez orice "cabana" atita timp cit nu are fundatie si nu atinge pamintul (poate fi pusa pe niste boltari de beton). Poate ca sau schimbat legile intre timp si trebuie si pentru asa ceva proiect sau autorizatie, dar pe vremuri nu-ti trebuia nimic

Edited by florin71_skoda, 11 May 2016 - 21:52.


#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postroland_s, on 11 mai 2016 - 21:03, said:

LE niste ciobani au urcat acolo cu asa ceva:
Attachment DSCF0656.JPG
Scuze, am omis acest aspect, adica prezenta ciobanilor in zona....
Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa-i intrebi pe ciobani. Ei platesc tot soiul de taxe la "primarie" si mai stiu si pe care teren au voie sa pasuneze si pe care nu. Garantat ei stiu care teren este a statului si pot baga oile la pascut, care este rezervatie si au probleme cu "padurarul" daca-i prinde, sau care este particular si trebuie sa aiba grija sa nu-i prinda proprietarul  cu oile pe pasunea lui.
Duci si tu o sticla de ulei si un kil de zahar ca sa intri in vorba cu ei, le spui ca-ti trebuie de fapt niste brinza, dupa care scoti artileria grea, adica niste tigri si ceva tuica mai slaba ca sa nu-i imbeti inainte de a afla raspunsurile Posted Image

Edited by florin71_skoda, 11 May 2016 - 22:28.


#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
zona este declarata sit natura 2000 (sit de importanta comunitara) deci, nicio sansa

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
vezi aici. http://natura2000.eea.europa.eu/#
si ca idee...era proasta. Realizezi, sper, ca aceste peisaje care-ti plac, dispar pe masura ce apar tot felul de case, casute, rulote si cascarabete....
Ramai la cort....frica de urs este exagerata, eu cred ca am strans in 20 de ani de munte un an de stat numai la cort si nu m-a vizitat nici un urs. Pe de alta parte ursul nu prea urca in golul alpin.

Edited by alexpet, 12 May 2016 - 08:24.


#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,758
  • Înscris: 29.11.2007

View Postxplozia, on 11 mai 2016 - 21:06, said:

Cu siguranta cei de aici, nu au cerut autorizatie nimanui, dar nici nu trebuie incurajai. Este dreptul celor ce au terenurile astea sa le pastreze asa cum sunt, nu sa le umple de casutele tuturor ce isi permit sa cumpere 10 mp si sa le umple cu fel de fel de constructii, doar pentru ca au terenul. Peste 10 ani, daca toti ar face asa, nimeni nu si-ar mai dori sa treca pe acolo.
[...]

Asa, la o prima vedere, pozele astea imi par a fi ale unor anexe gospodaresti, nu ale unor case. La randul lor, locurile cu pricina sunt fanete, in apropierea satului, si nu gol alpin. Pe faneata nu poti obtine autorizatie de constructie, dar se pot ridica niste anexe care sa serveasca activitatilor specifice. Cam asa, zic eu, s-ar explica aceste poze; de altfel foarte, foarte frumoase.

In rest, ma alatur si eu celor care incearca sa descurajeze indeea de a napadi o asemena frumusete naturala cu casute, generatoare electrice si alte asemena binefaceri Posted Image  moderne.

Mai ales ca se poate si asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nedljS6ivAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate