Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

De ce sunt MacBook-urile asa scumpe?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#55
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Mai ales daca lucrezi sub chromeOS e cam obligatoriu.

#56
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 23:23, said:

De ce ai pus acelasi link de 4 ori? Crezi ca asta tine loc de argumente sau ca te face mai credibil? :lol:
Tocmai am demonstrat in postul #39 ca un PC mult mai ieftin poate bate la fund dpdv al performantelor un mac.

#57
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Acu pe bune, tu insuti te-ai compara la inteligenta si cunostinte si "demonstratii" cu aia de la anantech?

Titlul topciului se refera la Macbook nu la macpro. Macpro se adreseaza unei piete profesioniste de volum mic unde in general deciziile nu sufera de fanboism in aceeasi masura ca la produse de consumer, ci se iau pe conderente tehnice si economice. Daca se vind, eu zic ca aia care le cumpara stiu mai bine decit mine si cu tine la un loc de ce le cumpara.

Te-as invita totusi sa pui si un Dell Precision sau un HP Z si ce-o mai face Lenovo in comparatie.
Uite poftim un link cu niste comparatii:

http://sqlperformanc...the-new-mac-pro

Incerc sa-ti explic cu frumosul ca habar n-ai ce-i cu tine.

Edited by wizardofoz, 11 May 2016 - 09:09.


#58
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postwizardofoz, on 11 mai 2016 - 09:03, said:

Acu pe bune, tu insuti te-ai compara la inteligenta si cunostinte si "demonstratii" cu aia de la anantech?
Vorbeste ultimul agarici. :lol:
Bai nenica, tu daca citesti o aberatie pe CNN sau pe BBC inseamna ca aberatia aia, gata isi pierde statutul de aberatie. Tu nu pui niciodata la indoiala ceea ce citesti? De unde stii tu ce intelegere or fi avand aia cu Apple? Eu daca as fi in locul celor de la Apple as investi foarte multi bani intr-o astfel de propaganda(lucru pe care il cam si fac).
Insa na... ce sa-i ceri cuiva care dupa ce a citit numele sursei isi da shut down la ratiune(daca o fi avand asa ceva).

View Postwizardofoz, on 11 mai 2016 - 09:08, said:

Te-as invita totusi sa pui si un Dell Precision sau un HP Z si ce-o mai face Lenovo in comparatie.
De ce? Nu zice nimeni ca ala-i etalonul.
Eu am demonstrat ca daca iti construiesti un pc din piese iesi si mai ieftin si ramai si cu o scula mult mai performanta.
Insa na... nu prea exista leac pentru oamenii spalati pe creier.

View Postwizardofoz, on 11 mai 2016 - 09:08, said:

Incerc sa-ti explic cu frumosul ca habar n-ai ce-i cu tine.
Mergi si canta la alta masa. :lol:

#59
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Așa o sa fac, am pierdut doua puncte la IQ de cind stau de vorba cu tine. In citeva săptămîni ajung ca tine :D

#60
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postwizardofoz, on 11 mai 2016 - 09:20, said:

Așa o sa fac,
era si timpul

View Postwizardofoz, on 11 mai 2016 - 09:20, said:

In citeva săptămîni ajung ca tine
Ai vrea tu. :lol:

#61
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
1: Raportul cerere/oferta
2: Calitate. (aici intra si autonomia si greutatea)
3: Optimizarea software/hardware.

In postul #39 tot ce ai demonstrat e ca nu prea intelegi despre ce se vorbeste aici.


Si nu, nu sunt fan apple. Nu as acumpara unul nici daca ar costa pe jumatate fie ca e vorba de laptop, desktop sau telefon.

Edited by AMETHIST, 11 May 2016 - 21:30.


#62
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Chiar eram curios cat o sa dureze threadul asta pana sa inceapa ursaria.

#63
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

View PostAlex_GP, on 09 mai 2016 - 20:35, said:

Treaba e ca... MacOS chiar si pus "la negru" pe un laptop non-Apple (Hackintosh) se misca mai bine ca Windows 10 pe acelasi laptop :P
Minti

#64
ZuzuTm

ZuzuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.12.2008
Pentru ca Xcode, majoritatea fac o căruță de bani cu ele si au o valoare de revânzare mai mare ca restul când e timpul pentru upgrade

#65
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului:
- Pentru ca, printre altele, dupa 2 ani de utilizare zilnica cel putin 3 ore MBP-ul meu retina de 13 arata ca nou (cu tastele cele mai utilizate putin mai lucioase decat la inceput)
- Pentru ca nu a necesitat reinstalare in acesti 2 ani, boot-ul si functionarea fiind "ca noi".
- Si, ceea ce m-a impresionat mai mult si mai mult ... BATERIA inca are 95% capacitate ... WOW. Ultimile 3 lenovo pe care le-am utilizat au necesitat inlocuirea bateriei dupa mai putin de 2 ani.

Attached File  Screen Shot 2016-09-07 at 15.50.09.png   72.76K   38 downloads

Edited by ro_explorer, 07 September 2016 - 15:59.


#66
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
162 de cicluri in 2 ani inseamna aproape un ciclu pe saptamana... adica a stat in priza foarte mult timp :)

3 ore pe zi de stat pe net nu afecteaza un sistem de operare. al meu windows a tinut 2 ani cu instalat si dezinstalat o gramada de tampenii. si l-am reinstalat ca am schimbat ssd-ul.

la calitatea constructiei, da, ai dreptate. e peste multe. dar la pretul pe care il dai, ar fi mai ok sa compari cu laptopurile din gama elite. acum scriu de pe un HP Elitebook luat SH acu un an. sunt sigur ca a fost folosit cel putin 2-3 ani in regim de 8-9 ore pe zi, sau poate chiar mai mult daca s-a facut s overtime. hdd-u are 5000 de ore de functionare.  tastele sunt la fel, putin lucioase, bateria tine in jur de 2 ore...

in concluzie, calitatea constructiei e premium, sistemul de operare meh... exista si alternative oarecum in aceiasi zona de pret, dar fara fitzoshenia pe care o are apple.

#67
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
162 de cicluri în 3 ani înseamnă încărcat full o data la cca 4-5 zile, adică o medie zilnica de cca 20-30% (ca nu aștept sa moara). Pe baterii îl folosesc când călătoresc sau când stau pe canapea și butonez la el, în general însă stau la un birou sa lucrez și atunci îl țin alimentat.
Nu e utilizat doar la dat pe net. Prima lui funcție este procesare foto: Adobe lightroom și Gimp(l-am luat pentru ecran si autonomie). Windows nu mai utilizez acasă de foarte multi ani (vreo 9-10) asa ca nu ii duc dorul deloc. MacOS ii da ceata windowsului la orice, mai puțin la gaming support.

Si da, a stat mult în priză, la fel de mult ca Lenovo-urile de care ziceam ca au cerut baterie noua după mai puțin de 2 ani (toate seria T).
Și acum am un T ca computer de munca și sta 90% din timp în docking station. A trecut fix 1 an de când l-am scos din cutie. Bateria are capacitate 92%.

QED.

Edited by ro_explorer, 08 September 2016 - 07:26.


#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Imi cer scuze, am zis 92% battery health dupa 1 an de utilizat T-ul, in majoritatea timpului in docking ... tocmai am verificat : 88% .. 15 cicluri Posted Image

Lenovo T440p scos din cutie pe 1 sept 2015 (configurat in prealabil de departamentul IT cu o saptamana inainte), la fix acelasi pret de nou cu MBP-ul curent:

Attached File  battery_lenovo2.PNG   33.15K   35 downloads

Hai sa comparam cu macul care are 95% dupa 2 (doi) ani intr-un regim similar dar 160 de cicluri.
Nu mai zic de calitatea ecranului net superioara a macului, la finisaje si constructie nu exista comparatie, macul e mai silentios, mai usor ...

Ambele au aceleasi caracteristici tehnice generale: 8GB ram, 256SSD, core i5 Haswell, video integrat ... totusi e o asa de mare diferenta ... vai vai.

Edited by ro_explorer, 08 September 2016 - 09:41.


#69
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca nu utilizezi bateria normal ca se duce dreaq. Posted Image
daca o tii degeaba normal ca nu mai are capacitatea initiala.

si am spus clar: la calitatea constructiei mac-ul e f ok. daca nu s-a inteles clar, DA, e posibil ca mac-ul sa aiba bateria mai buna. mai ales ca juma din mac pro si 3/4 din mac air e doar baterie.

personal nu cred ca merita diferenta de pret doar pt calitatea constructiei. personal nu suport sistemul ala de operare. dar asta inseamna PERSONAL.

altii (spre ex tu) pot avea alta parere. nu exista ceva "cel mai bun" pt toata lumea.

#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 08 septembrie 2016 - 09:38, said:

daca nu utilizezi bateria normal ca se duce dreaq. Posted Image
daca o tii degeaba normal ca nu mai are capacitatea initiala.
Aici nu sunt de acord. Li-Ion imbatraneste singur indiferent daca il folosesti sau nu. Imbatraneste mai repede daca il tii incarcat mereu 100% si MAI ALES daca tii elementii calzi. Ambele laptopuri au sistem inteligent de incarcare (bateriile se incarca pana pe la 90-95% si apoi se lasa sa se descarce putin pana se reinitializeaza incarcarea ... deci pe partea asta actioneaza similar).
Diferenta este de la constructie. Mac-ul are bateriile sub zona unde sprijini mainile pe laptop iar procesorul si racirea acestuia sunt in capatul celalalt, langa baza ecranului. Lenovo (si majoritatea celorlalte laptopuri de altfel) au bateriile la baza ecranului si procesorul cu racirea aferenta tot pe acolo, rezultand o temperatura medie a bateriei mult mai ridicata si prin urmare o depreciere in timp mult mai accelerata. Asta e principala problema de altfel.
Totusi, am acasa un T42 care are venerabila varsta de 11 ani .. bateria inca are 46% din capacitatea originala ... dar atunci erau alte vremuri si IBM chiar facea laptopuri, spre deosebire de Lenovo.

E vorba de R&D, nu numai de design. Cand platesti un produs platesti si R&D-ul din spate ...

Cu sistemul de operare eu unul nu am probleme, utilizez zilnic windows, linux si macos si nu vad nici o problema in taskurile obisnuite. Putem face un versus intre sisteme de operare pe un topic dedicat daca vrei Posted Image.

Edited by ro_explorer, 08 September 2016 - 09:55.


#71
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postro_explorer, on 08 septembrie 2016 - 09:52, said:

Imbatraneste mai repede daca il tii incarcat mereu 100% si MAI ALES daca tii elementii calzi. Ambele laptopuri au sistem inteligent de incarcare (bateriile se incarca pana pe la 90-95% si apoi se lasa sa se descarce putin pana se reinitializeaza incarcarea ... deci pe partea asta actioneaza similar).
90-95% inseamna ca se foloseste 5% din baterie (fizic). asta nu se compara cu un ciclu intreg de descarcare - incarcare (pana la macar 10%).
deci o parte din vina o ai si tu ca bateria s-a dus.

#72
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu folosesc laptopul in unul din regimurile pentru care a fost proiectat. Nu scrie nicaieri ca nu poti sa il tii non-stop in docking sau non-stop in priza. Uite totusi ca in conditii similare de utilizare, un mbp are bateria aproape noua dupa 2 ani pe cand un T arata o depreciere masiva dupa numai 1 an.
Nu zic ca ce fac eu e "bine" sau nu ... spun doar ca utilizand laptopurile in regim absolut normal (nu bat cuie cu nici unul si nici nu le folosesc pe post fund de tocat legume) unul rezista mult mai bine ca celalalt. E vorba de a explica de ce "costa mac-urile asa de mult" ... uite, de asta.

P.S.: la faza cu OS-urile, stii ca poti pune orice OS vrei pe mac, nu? Eu am un win7 intr-un virtual box pentru anumite utilitare care se gasesc doar pentru windows. Bineinteles ca poti pune si nativ un windows pe el (am incercat win7, win10 si Ubuntu pana acum ... am revenit la MacOs pentru ca se vede ca e facut pentru el).

Edited by ro_explorer, 08 September 2016 - 10:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate