Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

De ce sunt MacBook-urile asa scumpe?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Mi-au trecut prin mana o multime de laptopuri (noi, sh, premium si ieftine, thinkpad, precision, latitude, elitebook, alienware etc), si eu personal (!!) nu as da macbook-ul meu vechi (i5,2011) pe nici unul. Ecranul, chiar daca nu e retina, este foarte luminos, unghiuri bune, culori vii, nivelul de zgomot zero in 90% din conditii, tastatura comoda, luminata, foarte compact si bine construit. Nu mai zic de atentia la detalii precum magsafe sau touchpad-ul mare si precis.

Ca sa nu vorbim de sistemul de operare, aici e alta poveste.

Edited by proxxxy, 09 May 2016 - 20:32.


#20
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Treaba e ca... MacOS chiar si pus "la negru" pe un laptop non-Apple (Hackintosh) se misca mai bine ca Windows 10 pe acelasi laptop :P

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpasilla, on 09 mai 2016 - 19:42, said:

Nu conteaza performantele , conteaza exclusivitatea.
De ce exista genti de 15000 (http://www.harrods.c...-women-handbags)
, sau jeans de 5000 $ (http://www.harrods.c...2=new-men-jeans) ?
Pentru cei cu fumuri multe exista oferte . Deaia exista si masini cu 500 cai putere  sau telefoane de mii de euro/dolari . Snobismul e o boala a egoismului .
Cineva spunea la o intalnire cu unul din asta care avea un autoturism ultimul racnet si sute de cai putere si se lauda la un pastor (om religios ) ca masina lui are putere sa traga si un tanc , la care pastorul il intreaba "dar vei trage cu ea vreodata un tanc ? " .Asa si cu snobismul , ifose de doi bani pentru lucruri care nu merita mai mult decat altele care fac aceiasi treaba , pe scurt iubirea pentru lucruri si dispretul pentru viata(a altora )  .

Edited by pacopaco1967, 09 May 2016 - 21:15.


#22
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostAlex_GP, on 09 mai 2016 - 20:35, said:

Treaba e ca... MacOS chiar si pus "la negru" pe un laptop non-Apple (Hackintosh) se misca mai bine ca Windows 10 pe acelasi laptop Posted Image
Prima experienta cu mac os x: un hackintosh in dual boot, cu o chitara conectata la calculator: in mac latenta la sunet zero, in windows 1-2 secunde, cu o placa de sunet integrata. De atunci am folosit os x pe diverse PC-uri, pana am ajuns pe un macbook pro 2011.

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Din păcate au rămas GRAV în urmă. Adică se fac aproape 5 ani de când mi-am luat un workstation pe Win cu o configurație mid-range - al doilea procesor din 4 sau 5 posibile - care nu se găsea atunci pe Mac (ecran wide gamut FHD mat, i7 quad cu 16 GB RAM, 2 unități de stocare non-proprietare + posibilitatea unei a treia în loc de unitatea optică, USB 3 - de care a apărut abia după vreun an pe Mac, baterie schimbabilă și nu încapsulată), și nici măcar acum nu poți configura un Macbook Pro cu 32 GB RAM, când pe urmașul lui al meu se poate pune ecran 4k, Xeon și 64 GB. Și pe al meu pot să-mi pun 32 GB, și, repet, e model 2011, urmează a treia baterie cât de curând, schimbată cu degetele, nu cu încălzitor de lipici și cu lopățica de curățat adezivul. Posted Image

Edited by AlexIP, 09 May 2016 - 21:35.


#24
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am folosit și eu de câteva ori MacBook-uri din diferite generații. Într-adevăr sunt scule de calitate însă nu m-am îndurat niciodată sa dau banii pe așa ceva. Faptul că nu sunt gamer m-a ajutat sa îmi configurez strictul necesar la preturi accesibile și cu documentarea corespunzătoare am ales corect.
Cred că produsele Apple sunt pentru cei care stau cu frica în sîn că vor cumpăra ceva prost care se strica și atunci prefera să plătească.
Am auzit mai des argument în genul ca iau Apple să nu am probleme decât că sunt scule de scule. Cel puțin în anturajul meu.

#25
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

eu folosesc si Mac si Windows si pot spune ca singurele avantaje utile ale Mac sunt dispozitivul touchpad, bateria cu autonomie putin mai ridicata si posibilitatea de a avea mai multe spatii de lucru.
Merita acestea un pret de 3 ori al altui laptop? Evident ca nu.

Am observat ca nu toti sunt capabili sa vada produsul Apple drept un obiect ca oricare altul, si in timp ajung sa se ataseze de el. Apoi deciziile si comparatiile pe care le vor face au la baza sentimente. De exemplu ideile cum ca sistemul de operare Mac este mai stabil, ca merge mai repede, ca Magsafe este mai bun, ca ecranul are culor mai vii etc - toate sunt inchipuiri

#26
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Daca aveti rabdare cateva minute, va explica nenea Dieter (designer la Braun) si cu nenea Jony (nu cred ca mai e nevoie sa-l prezint) cum sta treaba cu produsul asta gandit pentru alte tari decat lumea noastra a treia-patra.
Ii rog chiar si pe alergicii la Apple sa aiba rabdare pana la sfarsit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nUHROAtyGIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS1: e un extras dintr-un documentar extraordinar de Gary Hustwit, "Objectified" (2009), al doilea dintr-o trilogie absolut captivanta care mai contine "Helvetica" (2008) si "Urbanized" (2011) si pe care nu stiu cum sa va fac sa le vedeti.

PS2: in segmentul cu Jonathan Ive, CNC-ul din spate este un Fadal VMC seria 4000 cu HMI 104/D care ruleaza, ca sa vezi, Windows 2000.

#27
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Macbookul are pret corect. Cel putin modelele de baza, ca upgradeul e intradebar cam scmp.
Vezi cit costa un laptop SIMILAR cu windows. Da similar cu adevarat, nu ce credeti voi ca ar fi similar. Tot acolo, plus minus 10%.

PS: d efapt tinind cont ca are alt OS si mai ales cel mai bun trackpad de pe piata poti spune ca sint chiar ieftine.

View Postlex404, on 09 mai 2016 - 20:16, said:

Nu sunt scumpe, nu-ti permiti tu.

Uita-te la seriile pro de la Dell, Asus, Lenovo, HP cu specificatii asemanatoare (inclusiv dimensiuni in raport cu performanta).
http://www.pcgarage....10-home-silver/

Ai sa vezi ca unele-s chiar mai scumpe Posted Image


Dar cand romanii cumpara plastice de 1500 de lei, sau hardware doar pentru jocuri...

sa nu mai zic de baterie. Concurenta abia atinge 5 ore.


Cam asta e ideea.
Cind ai spus ca macbook e marketing sau o aberatie asemanatoare deja ai dovedit ca esti o drona care nu gindeste cu creierul propriu si nu a folost un macbook.

#28
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 00:25, said:

Vezi cit costa un laptop SIMILAR cu windows. Da similar cu adevarat, nu ce credeti voi ca ar fi similar. Tot acolo, plus minus 10%.

Corect. Apple nu e decat o companie precum Dell dar care refuza sa faca altceva decat laptopuri din seria Precision.

#29
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nu stiu daca Precision e cea mai buna comparatie, ale-s statii de lucru si-s mari si grele.
Da oricum nu vad pe nimeni sa se vaicareasca la lenovouri si delluri si vayo etc care sint aceeasi gama de pret. Si-s mai naspa.

Edited by wizardofoz, 10 May 2016 - 03:00.


#30
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
toate-s chinezarii, numai ca, vezi tu, chinezii stiu sa faca de toate, si lucruri foarte bune si lucruri mai putin bune

apoi, mai e piata carora le sunt destinate, una e sa ai un venit de trecut strada si alta e sa nu dai prea mare atentie la o diferenta de cateva sute de dolari

varietatea de configuratii e dusmanul optimizarii, asa ca baietii de la apple au decis sa mearga pe simplitate in utilizare, aspectul ingrijit, robust si stabilitate

calitatea e relativa, de fapt impresia generala e cea care conteaza si pe asta mizeaza atunci cand umfla in halul asta preturile, ideea de baza e de apartenenta la ceva anume care iti da un avantaj clar fata de restul utilizatorilor

#31
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu is aparent impotriva curentului. Imi place MacOS dar gasesc hardware-ul inutilizabil. Trackpadul mi se pare o porcarie, mouse-ul extern o mostra de design inept si tastatura cu butoane mult prea departate. Iar hardware-ul e o gluma pentru banii ceruti.

Iar sintagma "it just works" nu prea mai are sens in ziua de azi, ca orice notebook de 1000+ eur "just works". Asa ca am ramas la Thinkpad T, core i7u si Windoze 10.

Edited by danX, 10 May 2016 - 06:45.


#32
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Dati exemple de laptopuri similare, eu am tot cautat. Daca vrei ceva usor, un Macbook (air sau pro) e cea mai ieftina solutie. Asus Zenbook sint destul de slabe si au probleme cu ecranul care flexeaza, Dell XPS 13 are probleme de calitate, Thinkpadurile au in general ecrane proaste si vin cu probleme de securitate incredibile.

Acum scriu de pe un Asus N din 2010, inca merge bine desi l-am folosit intens. Totusi am avut partea mea de probleme legata de drivere, chiar si acum am disabled la ceva in device manager din cauza unui conflict software intre doua drivere. Asa e pe Windows. Am si Linux pe el, si ala a vrut ajustari manuale pina sa mearga toate driverele. Ei, in cazul unui Mac nu te doare capul de nimic: il deschizi si merge singur.

View PostAlexIP, on 09 mai 2016 - 21:30, said:

și nici măcar acum nu poți configura un Macbook Pro cu 32 GB RAM, când pe urmașul lui al meu se poate pune ecran 4k, Xeon și 64 GB. Și pe al meu pot să-mi pun 32 GB, și, repet, e model 2011, urmează a treia baterie cât de curând, schimbată cu degetele, nu cu încălzitor de lipici și cu lopățica de curățat adezivul. Posted Image
Nu-mi pot imagina la ce iti trebuie tie 32GB pe un laptop pe care il cari peste tot. Ce aplicatii folosesti?

Edited by cosstica, 10 May 2016 - 07:46.


#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cateva comparatii obiective bazate pe oferte curente:

Attached File  vs_01.PNG   260.04K   80 downloads  Attached File  vs_02.PNG   283.18K   80 downloads

Attached File  vs_03.PNG   394.15K   77 downloads  Attached File  vs_04.PNG   70.98K   64 downloads

Attached File  vs_05.PNG   189.37K   51 downloads  Attached File  vs_06.PNG   269K   38 downloads  Attached File  vs_07.PNG   45.62K   35 downloads

Criterii:
- MacBook Pro 13" vs ultrabook similar ca forma, marime si greutate
- rezolutie retina vs rezolutie similara a display-ului la ultrabooks
- SSD vs SSD sau SSHD
- tastatura iluminata

Plusuri importante:
- ultrabook-uri: touchscreen, stylus activ in cateva cazuri
- MacBook: constructie si componente de calitate, carcasa din aluminiu, incarcator de dimensiuni mici cu conector MagSafe, autonomie ridicata pe baterie, trackpad de calitate etc.

Constatari personale:
Apple - display de calitate, tastatura de calitate, camera de calitate, microfon de calitate, sunet de calitate, suport de calitate atat pentru OS X cat si pentru Windows
Alti producatori: constructie de calitate mai slaba (de exemplu, materiale din plastic, taste care apasa pe diplay, taste de marimi disproportionate, aranjament necorespunzator al tastaturii, cum ar fi tasta Insert suprapusa peste tasta Delete), display-uri de calitate in general mai slaba (paneluri de calitate in general mai proasta, culori afisate incorect - ex. Lenovo Yoga, pixeli morti - ex. Asus), tastatura de calitate mai proasta (cedeaza mai repede, se sterg caracterele de pe taste - ex. Asus), touchpad (deseori de calitate slaba), microfon (in general de proasta calitate), probleme de garantie (mai frecvente la alti producatori), placi de baza de proasta calitate (ex. Asus - BIOS/ UEFI cu buguri, probleme la revenirea din sleep, functionare incorecta in connected standby, alimentare necorespunzatoare a porturilor USB/ cedarea USB-urilor si a card readerului, gestionarea necorespunzatoare a anumitor componente hardware produse de terti in conditiile utilizarii acelorasi drivere, afectarea sistemului de fisiere de pe SSD cu fast startup activat in Windows), conflicte intre Wi-Fi si BlueTooth (ex. - Asus, HP, Dell), racire deseori proasta sau coolere zgomotoase, drivere de calitate proasta (in multe cazuri), SSD-uri de calitate proasta (ex. ultrabook-uri Asus cu SSD-uri produse de Kingston), suport slab (ex. Asus, Acer etc.) s.a.m.d.

Parerea mea? MacBook-urile Apple sunt ieftine tinand cont de atentia cu care sunt construite, de calitatea componentelor (nu "strecoara" ca alti producatori componente de calitate slaba ca sa mai poata cobori din pret), de calitatea driverelor (inclusiv pentru Windows 8.1/ 10), calitatea serviciilor de garantie si postgarantie, durata de oferire a suportului etc.
Achizitionarea unui ultrabook (de dimeniuni, greutate, calitate a materialelor etc. comparabile cu ale unui rMBP de 13") presupune intotdeauna asumarea unor riscuri. Practic nu am intalnit inca un model sau serie de ultrabook-uri care sa nu aiba cel putin o anumita problema deranjanta.
Pot exista si anumite avantaje considerabile la unele ultrabook-uri (cum ar fi interfata tactila, placa video dedicata, SSD de capacitate mai mare, mai mult RAM etc.), dar nu de putine ori acestea vin cu un anumit "pret" (si nu ma refer doar la pretul ridicat): placi video AMD, SSD sau RAM produs de Kingston, USB 2.0, HDMI 1.4, (mini)DisplayPort incapabil sa suporte o rezolutie 4K @60Hz etc.

#34
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Prefer un Asus Zenbook Pro UX501VW care e in jur de 6000-6500 si e tot din aluminiu.
UHD Touch 15.6 inch, Procesor Intel i7-6700HQ (6M Cache, up to 3.50 GHz), 12GB, 256GB SSD, GeForce GTX 960M 4GB, Windows 10

#35
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pentru că e un Dolce & Gabanna al laptopurilor.

#36
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postcosstica, on 10 mai 2016 - 07:48, said:

Asus Zenbook sint destul de slabe

Asa e o părere pur subiectivă. Mac-urile pot fi la fel de slabe, e plin internetul de articole în care se afirmă că MacBook sunt gadget-uri supra-apreciate destinate snobilor. Ceva de genul căștilor Beats, o altă gogoriță umflată de media în mod artificial.

Uite aici o comparație clară: Asus Zenbook vs Mac. MacBook-ul e inferior din toate punctele de vedere, la prețuri comparabile. Ce face Apple în ultima vreme e doar să-ți prostească clienții, nimic mai mult.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qZD12tDIJZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Doar citiți comentariile, o să vă convingeți.

Edited by KurtKnispel, 10 May 2016 - 11:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate