Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce sunt MacBook-urile asa scumpe?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Macbook Air nu a mai avut un upgrade mai serios de ani de zile si are componente din 2016 2015 2014 2013 2012.

Mai spun ce rezolutii au ?
1440 x 900 pe Air de 13"
Asta in 2016.
Nici macar Full HD, nu mai spun de 4k sau alte balarii.

Si Macbook Air de 11?
1366 by 768.
Adica putin mai bine de 720p.

Din nou, asta in 2016 cand pana si telefonul meu are rezolutie 2K.

#38
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View Post_-_, on 10 mai 2016 - 09:12, said:

Constatari personale:
tastatura de calitate mai proasta (cedeaza mai repede, se sterg caracterele de pe taste - ex. Asus)

Confirm. Asus N (model premium), unele taste s-au sters, iar tasta "A" s-a rupt singura, de la utilizare.

Legat de rezolutii, nu pot spune nimic: la ochii pe care ii am nu vad nici o diferenta intre 1366x768 pe 11 inci si o rezolutie superioara. Iar Full HD pe 15 inci imi pare (aproape) inutilizabil.

Edited by cosstica, 10 May 2016 - 16:17.


#39
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Alt exemplu de pret care mi se pare prea mare pentru ce ofera produsul:

Sistem desktop apple.
20.000 lei - vreo 4.400 de euro

http://www.emag.ro/s...a/pd/DR9FCBBBM/




Ca idee, placa video e batuta la cur de o placa video pe care o poti cumpara relativ ieftin.

(comparatie)
http://www.game-deba...sus-4gb-edition

(preturi)
http://www.ebay.com/bhp/gtx-690



Procesorul e si el batut la cur de altul pe care il poti cumpara destul de ieftin raportat la pretul de achizitie al sistemului apple.

(comparatie)
http://cpuboss.com/c...l-Core-i7-4790K

(pret)
http://www.emag.ro/p...k/pd/D654ZBBBM/

Edited by DraculescuDraculescu, 10 May 2016 - 16:54.


#40
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postjoseph_lacroix, on 09 mai 2016 - 20:21, said:

nu se compara, OSX e facut special pentru un anumit hardware, e optimizat la maxim, din punct de vedere constructiv e premium, materialele folosite sunt mult superioare, un laptop non apple cu aceleasi caltati costa tot pe acolo, multi fac comparatii gresite sa nu uitam ca atat dacia cat si mercedes sunt tot masini, au 4 roti , un volan, faruri............dar experienta e alta, daca vrei sa compari ceva cu mercedes, compari bmw, audi................nu hyundai si renault, la fel si in cazul apple. sunt ceea ce vesticii numesc reliable, nu te doare capul.plus ca multe programe au versiuni optimizate pentru mac
mda

Edited by DraculescuDraculescu, 10 May 2016 - 16:57.


#41
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postcosstica, on 10 mai 2016 - 07:48, said:

Nu-mi pot imagina la ce iti trebuie tie 32GB pe un laptop pe care il cari peste tot. Ce aplicatii folosesti?

Suita Adobe și programe adiacente. Bine, nu trebuie să te chinui mult, 16 GB îi umpli rapid și din Chrome.

Edited by AlexIP, 10 May 2016 - 17:05.


#42
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostdanX, on 10 mai 2016 - 06:40, said:


Iar sintagma "it just works" nu prea mai are sens in ziua de azi, ca orice notebook de 1000+ eur "just works". Asa ca am ramas la Thinkpad T, core i7u si Windoze 10.

Ba exact aia e esential, orice laptop comparabil e facut prost.. nici unul nu "just works".
Si nu e chestia ca Apple face produse rupte din soare. Din pacate ei sint singurii care fac produse decente (departe de a fi perfecte, doar decente) si restul fac jeguri. Asta e tragedia, ca nimeni nu e in stare sa faca un laptop ca lumea la 1000-2000$.

#43
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 19:04, said:

Din pacate ei sint singurii care fac produse decente (departe de a fi perfecte, doar decente) si restul fac jeguri.

Ti-ai luat medicamentele? Nu de alta... dar cam asa cum e cucuveaua aia din filmul de mai jos asa esti si tu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l4q7mL5rLFs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si by the way... vezi ce am scris in postul de mai devreme bai mutunache.
Sper ca esti in stare sa vii cu niste argumente.

Edited by DraculescuDraculescu, 10 May 2016 - 20:22.


#44
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Am incercat si MacOS, si Linux... iti vin peste mana daca esti utilizator pro Windows.
Daca esti noob pe Windows probabil te acomodezi pe MacOS sau Linux.

Edited by vubiv, 10 May 2016 - 20:18.


#45
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostDraculescuDraculescu, on 10 mai 2016 - 20:13, said:

Ti-ai luat medicamentele? Nu de alta... dar cam asa cum e cucuveaua aia din filmul de mai jos asa esti si tu.


Si by the way... vezi ce am scris in postul de mai devreme bai mutunache.
Sper ca esti in stare sa vii cu niste argumente.

Ironicule, razboinicule, eu detin o caruta de produse Lenovo intre care X1 carbon, Yoga 2, Yoga 3, T450 si un Dell Precision.
Am avut macbook dar nu mai am nici la ora asta pentru ca toate munca mea se desfasoara pe windows (si linux/unix) si nu mi-as lua o chestie de 1000$ numai ca sa ma dau pe net mai ales ca nu calatoresc asa mult ca sa fie esential. Deci vezi ca ultimul lucru pe care il poti spune despre mine e ca sint fanboi. Competenta ta la ce se refera?

Ce nu inteleg eu la voi, dronele telecomandate, e de ce nu va vaitati de preturile la produse lenovo, microsoft (vezi cit e un surface) sau chiar no nameuri gen asus. Nu e nici o diferenta intre tine si aia din videoclipul de mai sus, in afara ca aveti orietari diferite. Altfel, la fel de plini de argumente.

Edited by wizardofoz, 10 May 2016 - 20:51.


#46
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 20:49, said:

bla bla bla
Cum ma asteptam, niciun argument referitor la ce am scris... doar o incercare jalnica de a duce discutia intr-o alta directie. Bravo. Posted Image

#47
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 20:49, said:


Ironicule, razboinicule, eu detin o caruta de produse Lenovo intre care X1 carbon, Yoga 2, Yoga 3, T450 si un Dell Precision.
Am avut macbook dar nu mai am nici la ora asta pentru ca toate munca mea se desfasoara pe windows (si linux/unix) si nu mi-as lua o chestie de 1000$ numai ca sa ma dau pe net mai ales ca nu calatoresc asa mult ca sa fie esential. Deci vezi ca ultimul lucru pe care il poti spune despre mine e ca sint fanboi. Competenta ta la ce se refera?

Ce nu inteleg eu la voi, dronele telecomandate, e de ce nu va vaitati de preturile la produse lenovo, microsoft (vezi cit e un surface) sau chiar no nameuri gen asus. Nu e nici o diferenta intre tine si aia din videoclipul de mai sus, in afara ca aveti orietari diferite. Altfel, la fel de plini de argumente.
My nigga, T-urile de la Lenovo sunt legendare. Le folosesc de 10 ani si le cunosc in detaliu de vreo 14. E evident si o chestie de gust, eu, ca power user, nu sunt sensibil la chestii de design fancy. La mine trebuie sa fie solid, fiabil, cu tastatura rapida si baterie de minim 5-6 ore. Touchpad nu am folosit de cand am dat de touchstick (lindicul rosu). Imi trec prin mana anual multe thinkpad-uri si mac-uri (ceva mai putine) si la modul sincer sunt in mare tot o apa si un pamant, cu mentiunea ca thinkpad-urile sunt mai servisabile si mai accesibile la configuratii similare.

#48
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu vreti sa puneti totusi exemple concrete? Am incercat de zeci de ori sa-mi configurez un Thinkpad, uneori aveau la oferta, si totdeauna am iesit peste Macbook air (ba deseori peste Macbook Pro). Chiar si cu un ecran TN. Acelasi lucru si cu Zenbookurile, care ies tot peste Apple la pret (cu execeptia unor modele mici si slabe).

Alex_IP: in mod normal pentru grafica se folosesc desktopurile. E absurd sa ai pretentii de la un laptop usor sa-ti suporte 32GB de memorie...

danx: Thinkpadurile au fost legendare cind erau produse de IBM. Acum multe firme renunta la ele (in frunte cu Google) din cauza prostiilor pe care le fac chinezii de la Lenovo.

#49
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postvubiv, on 10 mai 2016 - 20:17, said:

Am incercat si MacOS, si Linux... iti vin peste mana daca esti utilizator pro Windows.
Daca esti noob pe Windows probabil te acomodezi pe MacOS sau Linux.
E fix invers, parca si vad pe cineva care abia invata windowsul cum compileaza programe in linux.

#50
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostdanX, on 10 mai 2016 - 21:40, said:

My nigga, T-urile de la Lenovo sunt legendare. Le folosesc de 10 ani si le cunosc in detaliu de vreo 14. E evident si o chestie de gust, eu, ca power user, nu sunt sensibil la chestii de design fancy. La mine trebuie sa fie solid, fiabil, cu tastatura rapida si baterie de minim 5-6 ore. Touchpad nu am folosit de cand am dat de touchstick (lindicul rosu). Imi trec prin mana anual multe thinkpad-uri si mac-uri (ceva mai putine) si la modul sincer sunt in mare tot o apa si un pamant, cu mentiunea ca thinkpad-urile sunt mai servisabile si mai accesibile la configuratii similare.

Sint legendare pentru fanii lor (cei care le folosesc de mult in general si sint foarte obisnuiiti cu ele), mie mi se par de cacao...
Lindicul rosu oentru mine e o aberatie din secolul trecut de nefolosit si n-o sa ma apuc acum sa ma obisnuiesc cu prosotii d-astea. E ca si cum ne-am intoarce la telefoane cu 12 butoane si as invata sa bat text pe el.
Al meu are ecran de rahat, TN, serios? Ca si Carbon X1.
E mare si greu, complet nejustificat pentru un i5 cu placa video integrata. Numai sursa aia cit caramida e grea cit un macbook air.
Si din cauza ca are un touchpad ridicol trebuie sa car un mouse cu mine.
Intre asta si un macbook sint 10 ani distanta la orice conteaza (= ecran, greutate, touchpad) in afara de micul avantaj de  avea docking station si baterie care se scoate, ca orice statie. Si bateria nu tine 5-6 ore ci vreo 2....

View PostDraculescuDraculescu, on 10 mai 2016 - 21:04, said:

Cum ma asteptam, niciun argument referitor la ce am scris... doar o incercare jalnica de a duce discutia intr-o alta directie. Bravo. Posted Image

Ce argumente ma, exista un nivel sub care e greu sa te cobori...
Da uite sa nu zici ca-s baiat rau, am dat eu google pentru tine:

http://www.extremete...lent-windows-pc
http://www.macrumors...ore-affordable/
http://www.anandtech...eview-late-2013
http://techgage.com/...-thanks-to-amd/
Impresia mea e ca apple a neglijat complet macpro-ul, piata probabil e minuscula.

View Postcosstica, on 10 mai 2016 - 22:27, said:

Nu vreti sa puneti totusi exemple concrete? Am incercat de zeci de ori sa-mi configurez un Thinkpad, uneori aveau la oferta, si totdeauna am iesit peste Macbook air (ba deseori peste Macbook Pro). Chiar si cu un ecran TN. Acelasi lucru si cu Zenbookurile, care ies tot peste Apple la pret (cu execeptia unor modele mici si slabe).

Alex_IP: in mod normal pentru grafica se folosesc desktopurile. E absurd sa ai pretentii de la un laptop usor sa-ti suporte 32GB de memorie...

danx: Thinkpadurile au fost legendare cind erau produse de IBM. Acum multe firme renunta la ele (in frunte cu Google) din cauza prostiilor pe care le fac chinezii de la Lenovo.

N-am auzit ca google sa ofere lenovo ca laptop de serviciu. Din cite stiu ai de ales numai intre chromebook si macbook. In campus am vazut 80-20 macbook vs chromebook.

Edited by wizardofoz, 10 May 2016 - 23:28.


#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai pus acelasi link de 4 ori!

#52
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 23:23, said:

Sint legendare pentru fanii lor (cei care le folosesc de mult in general si sint foarte obisnuiiti cu ele), mie mi se par de cacao...
Lindicul rosu oentru mine e o aberatie din secolul trecut de nefolosit si n-o sa ma apuc acum sa ma obisnuiesc cu prosotii d-astea. E ca si cum ne-am...

Nu vreau să-ți stric petrecerea, dar chiar ești un fanboy fără argumente.

Edited by KurtKnispel, 11 May 2016 - 00:21.


#53
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Post_-_, on 10 mai 2016 - 23:39, said:

Ai pus acelasi link de 4 ori!

Posibil, who cares... nu stiu pe nimeni sa aiba Macpro.

View PostKurtKnispel, on 11 mai 2016 - 00:21, said:

Nu vreau să-ți stric petrecerea, dar chiar ești un fanboy fără argumente.

Al cui?

Edited by wizardofoz, 11 May 2016 - 00:22.


#54
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postwizardofoz, on 10 mai 2016 - 23:23, said:

N-am auzit ca google sa ofere lenovo ca laptop de serviciu. Din cite stiu ai de ales numai intre chromebook si macbook. In campus am vazut 80-20 macbook vs chromebook.

Chromebook ca laptop de serviciu? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate