Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Indepartare var.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua.

Am 3 camere de unde vreau sa indepartez varul si sa il vopsesc cu lavabil.

Am inceput sa il scormonesc cu spaclul sa dau jos varul vechi dar raman urme urata pe gletul de dedesupt, gropite, zgarieturi, etc.
Cum se procedeaza in cazul asta? Dupa ce am dat jos varul se mai trage o mana de glet?

Multumesc mult de sfaturi.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013
Varul se indeparteaza pana la tencuiala...dupa aceea obligatoriu se da o amorsa+glet!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 May 2016 - 20:58.


#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poti sa dai peste el ca nu e problema

#4
Dhaemian

Dhaemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 31.03.2015
Lasa varul acolo ca este foarte bun. Dai cu lavabila peste si este ok.

Edited by Dhaemian, 08 May 2016 - 21:21.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lavabila peste var, eventual si scorojit  ?

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pasilla, on 08 mai 2016 - 21:58, said:

Lavabila peste var, eventual si scorojit  ?
In case nu prea am vazut var scorojit,doar prin grajduri am intalnit asa ceva.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Varul, hidroxidul de calciu , se transforma in timp, in ceea ce a fost inainte sa devina var, adica carbonat de Calciu. Un fel de praf (creta), nemiscibil cu apa  continuta de vopseaua lavabila.
[ Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O ]

@Lovele procedeaza bine. Trebuie curatat varul, se aplica apoi un strat de glet si apoi vopseaua.

Edited by pasilla, 08 May 2016 - 22:39.


#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pasilla, on 08 mai 2016 - 22:34, said:

Varul, hidroxidul de calciu , se transforma in timp, in ceea ce a fost inainte sa devina var, adica carbonat de Calciu. Un fel de praf (creta), nemiscibil cu apa  continuta de vopseaua lavabila.
[ Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O ]

@Lovele procedeaza bine. Trebuie curatat varul, se aplica apoi un strat de glet si apoi vopseaua.

Daca bagi aracet atat cat este necesar nu se decojeste nimic.
Am avut zugraveala cu var care a avut 15 ani si nu sa cojit nimic.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Var + aracet = un fel de lavabila.
Aici esra vorba de Var, nu de vinil.

Edited by pasilla, 08 May 2016 - 22:55.


#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pasilla, on 08 mai 2016 - 22:53, said:

Var + aracet = un fel de lavabila.
Aici esra vorba de Var, nu de vinil.

Orice zugrav care e zugrav de meserie nu dinala facut la apelul bocancilor baga aracet in var...
Oricum tu o tii pe a ta..eu pe a mea si nu o scoatem la cap.
Din partea mea poate sa faca cum vrea,daca are timp de raschetat pereti,tras gleturi treaba lui nu am nimic impotriva,din partea mea poate a dea si alta tencuiala.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu ai dreptate prin experienta ta. Daca varul este dat cu aracet si nu sunt N straturi, poti sa dai cu lavabila peste.
De regula , cand ne referim la var, ala se da asa cum este si de regula se da in fiecare an. Se formeaza acolo un strat de CaCO3 destul de gros si nu este deloc o idee buna sa pui peste, lavabila.

Daca @Lovele s-a apucat sa dea jos varul , inseamna ca are ce sa dea jos, adica acele straturi.

Nu trebuie sa te superi, este o discutie libera si nu inseamna ca eu sunt mai bun si tu esti gresit sau invers.

#12
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
mai bine sa dea cu bidineaua, nu ?   câteodată raman uimit..
Dl proprietar, continuati ce faceti ca este ok... suntem in 2016, nu la mamaia la  țară.. nu pui aracet in nimic ( vinarom...)  
- curata bine pereti( chiar si spălați)
-  amorsă
- plasa unde e nevoie (  B.C.A sau crăpături )
  -  ct 126 + ct 117
-  slefuit ( pui un bec in coltul camerei si iti arata tot)
- amorsă
-  vinarom
simplu. spor la treaba

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006
Cel mai bine si mai sanatos ar fi sa lasi varul acolo unde e si sa uiti de lavabila.
E doar o parere.

#14
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
hahaha
potoliti-va ma oameni buni cu dastea ... suntem in 2016 ce naiba. Unii oameni vor finisaje, calitate nu casa de paiantâ ca la țară

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 mateitasian, on 09 mai 2016 - 10:57, said:

hahaha
potoliti-va ma oameni buni cu dastea ... suntem in 2016 ce naiba. Unii oameni vor finisaje, calitate nu casa de paiantâ ca la țară

Ce vorbesti?
Eu cand o sa dau de un zugrav calumea o sa fac iar cu var(model cum am avut inainte de lavabila).
Numai ca zugravi de genu asta sunt pe cale de disparitie.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006

 mateitasian, on 09 mai 2016 - 10:57, said:

hahaha
potoliti-va ma oameni buni cu dastea ... suntem in 2016 ce naiba. Unii oameni vor finisaje, calitate nu casa de paiantâ ca la țară

Razi tu razi,Harap-Alb,vorba aia,da'nu stii de ce razi.
Chiar ca suntem in 2016,adica inca nu-i tarziu,sa dea doar cu var.Tu ai impresia ca "finisaje" inseamna neaparat lavabila?
Lavabila este sinonima cu mancarea bio,fructele de mare,etc.pe care majoritatea le consuma din snobism sau spalare pe creier sau ca asa i-a zis nutritionistu'.Nutritionistu' peretilor nu-ti va recomanda lavabila.
Un perete,chiar daca-i construit din beton SF,are viata,adica respira,transpira si inspira.
Puneti frate un tifon la gura,ca doar si asta-i la moda in 2016,si vezi ce bine respiri.Asa-i si cu peretele.

#17
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
hahahaaa

bineînțeles, nu ma bag eu peste dorințele voastre si imi cer scuze daca v-am deranjat cu ceva

#18
susielena

susielena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.05.2016
Buna am si eu o intrebare : renovez o casa veche peretii sunt cu huma zugravu mi-a spus ca trebuie razuiti si pe urma dat cu tinci si amorsa si pe urma cu lavabila cu var doresc eu . Credeti ca se poate? si mai am o intrebare: podeaua e cam subreda in unele locuri misca si chiar una , sau doua scanduri sunt putrede, nu vreau sa scot toata podeau doar ce e sticata, ce ma sfatuiti sa fac? Mesteru spune ca ar scote toate scandurile stricate intre ele ar pune sapa,si pe urma o folie exrudarta si pe urma parchetu . Nu stiu daca e bine, va rog dati-mi un sfat.Sapa sa pun peste tot ma costa f. mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate