Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Camera zburatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#55
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de ce?!? nu gasesti EXIFul?!? Posted Image

#56
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu prea.

#57
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Attached File  untitled10.png   8.38K   20 downloads Attached File  untitled13.png   6.68K   20 downloads

Edited by Nero-d, 24 October 2016 - 17:47.


#58
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
A fost un decret al ministerului transporturilor, valabil pana la sfarsitul lui februarie - data limita la care UE trebuia sa elaboreze reglementari unitare privitoare la drone. Decretul a expirat, UE nu a facut nimic si acum este vid legislativ. Drona are obiectiv fix (de tot !) 2.8 / 20 (echivalent).

#59
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc, exif-ul meu imi indica doar  FL 3,61mm fara echivalent FF.

Deci daca e vid ma tenteaza si pe mine o drona. Cu castelul nu ai si alte ungiuri? 20mm FF ar fi destul de wide, ar trebui sa poti obtine si alte cadre interesante, daca te apropii de turnulete de ex., zic. Camera nu are o montura standard, sa poti schimba cu altele?

Edited by crokodilu, 24 October 2016 - 21:29.


#60
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Depinde de drona. La ora actuala majoritatea producatorilor de top ofera doar camere integrate pentru gamele entry si entuziast. Modele mai vechi si firme "alternative" mai ofera montura gopro, dar diferentele dintre gopro si camerele integrate (majoritatea panasonic sau sony) sunt cel mult discutabile. O drona entry bunicica se plimba intre 500 si 1000+ euro, gamele entuziast (mft) sar spre 2500 euro, iar o drona pro, care poate cara un 5dmk3 este nesimtit de scumpa (7000+). Problema mare si un cost important vine nu numai de la motoare, baterie, electronica de forta, ci de la gimbal (stabilizator). Un stabilizator capabil sa duca greutate mare este extrem de scump. De exemplu camera de la dji phantom 3-4 cantareste 33 g, iar la MAVIC 25 g, pentru care se ofera o stabilizare exceptionala la pret ok.

Daca te intereseaza ideea, la ora actuala cea mai buna oferta este la dji phantom 3 standard (500 euro), iar cel mai bun pret performanta este la dji mavic (1000 euro (+tva)). La pret trebuie sa adaugi ceva pentru transport si 1..2 baterii suplimentare.

Am si alte unghiuri cu cetatea, dar l-am preferat pe asta, pentru ca seamana cel mai mult cu un castel de jucarie. Mai este si mizeria din jur care limiteaza mult incadrarea.

De fapt nu am avut intentia sa fac fotografii, dar la ultima iesire am intrat cu drona intr-un copac, am schimbat niste elice si amortizoare si a fost de fapt un zbor de test, sa vad ca totul este in ordine, mai ales camera si stabilizatorul.

LE: atat pentru fotografiere, cat si penrtu filmare, gimbalul si calitatea lui sunt esentiale. Dronele fara gimbal sunt mai mult jucarii.

Edited by DSops, 25 October 2016 - 00:28.


#61
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Ma bag si eu in seama pe aici Posted Image

Attached File  water_mark_0f7a00a02975e899b8e1071f4ee75baa.jpg   1.69MB   34 downloads Attached File  water_mark_eff2df803cb62101607730e60c188933-1.jpg   1007.63K   34 downloads

#62
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Parca as vrea ceva mai uau.

#63
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
...eu eram în drona din care s-au făcut foto... Posted Image

Attached Files



#64
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postcrokodilu, on 15 octombrie 2017 - 21:11, said:

Parca as vrea ceva mai uau.
vezi la vlad eftenie

#65
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
M-am jucat si eu un pic...

Attached Files



#66
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postudreadan, on 16 octombrie 2017 - 21:51, said:

M-am jucat si eu un pic...

View PostMadMax, on 15 octombrie 2017 - 19:20, said:


Bun venit in lumea zburatorilor. Poate pe viitor proiectam o actiune comuna.

#67
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
#1 & #2.
Să-ți trăiască!

#68
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
idem
si ma bucur sa te mai vad pe aici, Dane.
unde-s facute?

#69
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Pe Neajlov, intre Hulubesti si Cranguri.

#70
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostTaxon, on 16 octombrie 2017 - 21:26, said:

vezi la vlad eftenie

M-am uitat, dar nu l-am gasit pe uau.

LE: si MB si-a recent luat drona:

https://web.facebook...&type=3

Edited by DSops, 19 October 2017 - 17:21.


#71
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... de gustibus, mon frere !

#72
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Nu stiu ce sa zic... Nu vreau sa bravez in nici un fel, dar... perspectiva pe care o ofera drona este complet diferita. Nu spun ca subestimez poza de la sol, pentru ca zeci de ani am tras de la sol, dar... de sus e un pic altfel. Mie personal imi place. Nu stiu, poate imi va trece sentimentul asta, dar momentan e placut. Am constatat ca aproape toate imaginile sunt placute, trase de sus, pentru ca este ceva cu care nu suntem obisnuiti. Ceva nou, ceva diferit. Chiar si imagini trase deasupra unei gropi de gunoi sunt oarecum diferite, par inedite. Si asta pentru ca e o alta perspectiva. Am spus... ceva diferit, care ne fascineaza. Parca e un crampei din dorinta milenara a omului de a zbura, de a fi sus, de a vedea alceva decat rutina.

Attached File  Arges la Darasti mic.jpg   599.62K   30 downloadsAttached File  Arges la Darasti 3 mic.jpg   815.04K   30 downloads
Attached File  Arges la Darasti 4 mic.jpg   698.16K   29 downloadsAttached File  Arges la Darasti 2 mic.jpg   533.12K   29 downloads

Nu spun ca acestea sunt imagini ce bat imaginile de la sol. Le-am postat doar ca sa arat ca intr-adevar imaginile trase de sus, involuntar te fac sa zabovesti asupra lor mai mult de doua secunde.

Sigur, pe viitor voi incerca sa scot tot ce se poate mai bun din locatiile in care voi merge. Momentan ma simt ca un copil caruia i s-a dat o jucarie noua. Si sincer, ma bucur de ea ca un copil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate