Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Camera zburatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#1
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Deschid acest topic, pentru ca imaginile luate din zbor au limitari tehnice severe, care le individualizeaza de alte genuri de fotografie:

- folosirea surselor de lumina ajutatoare este exclusa;
- impactul luminii naturale asupra subiectului este dificil de estimat de la sol;
- echipamentul folosit este fixat de producator, sau in cazuri foarte fericite este doar limitat ca greutate;
- folosirea camerei doar in modul remote limiteaza mult posibilitatile fotografului.


Cetatea Soimos (Lipova)

Attached Files



#2
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
sa inteleg ca este o camera atasata dronei sau drona e cumparata cu tot cu camera ?

Cred totusi ca la cum evolueaza tehnologia in zilele noastre, e chestiune de cateva luni ca sa creasca si nivelul de control asupra camerei :)

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dupa cum bine stii... dronele (purtatoare de camera) sunt interzise de lege... cu exceptia celor care sunt autorizate...

#4
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
http://www.techinsid...n-earth-2015-12

Stricto-senso nu prea este legal sa faci fotografie nicaieri, peste tot apare cineva sau un colt de proprietate privata sau de stat!

Cat timp vor mai putea lupta guvernele impotriva tehnologiei? Batalia este pierduta din start.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pana cand iti intra pe fereastra o drona cu o bomba... sau pana te filmeaza de la fereastra... dupa care devii vedeta pe net...
sau pana iti sparg mascatii usa... sau pana iti impusca cineva echipamentul de 1500€
sau... preferabil... pana ceri aprobare de survol Posted Image

oricat a evoluat tehnica aviatica in ultimii 150 de ani... inca n-ai voie sa plimbi nici macar motodeltaplanul pe unde ti se năzare si fara brevet...
adica in ultima instanta, drona aia poate deveni periculoasa pentru cineva de la sol!

Edited by Nero-d, 08 May 2016 - 19:05.


#6
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Bomba intra pe fererastra mult mai usor fara drona. Filmarea de la fereastra??? Mai citeste! Folosirea armei pentru impuscat drone, inseamna inchisoare serioasa. Mai studiaza... Oricum aici este un topic de critica foto. Daca ai ceva de criticat la fotografie, esti binevenit. Daca vrei sa discuti despre drone, fa o pe arii dedicate. Nu aici.

Pe de alta parte ordinul MT 8/2014 a expirat in ianuarie 2016, in acest moment neexistand o lege in Romania care interzice fotografierea cu drone.

Edited by DSops, 08 May 2016 - 19:25.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, nu stiu ce pot pati legal daca arunc cu o piatra in drona care zboara deasupre casei mele, o nimeresc, o daram si cade la mine in curte. Sper ca nu intrii sa ti-o revendici, pt ca am un topor foarte bine ascutit...
Il scot si il pun la vedere extrem de vizibil si preventiv.
Ai curajul?

Asa, in trecere. Nu e greu pt un inginer electronist bun sa intercepteze transmisia si sa dea comanda de STOP MOTOARE.
Daca alea s-au oprit timp de doar 10 secunde, nu e nevoie de mai mult..De fapt cred ca si 8 sunt suficiente.
iar in primele 2 secunde, operatorul abia apuca sa se mire, opa ce se intampla, de s-a oprit motarele, si pana sa apese..
Pt ca dupa ce drona a izbit pamantul, de la inaltimea h, cu viteza usor calculabila cu fizica de liceu, clasa a IX-a, clar nu se mai ridica.....
PS. In clasa a IX-a am calculat transformare energie potentiala a unui corp aflat la inaltimea h, in energie cinetica..
mgh=mv2/2, eliminam m, masa, si avem gh=v2/2=> v=Radical din...unde g=9,81...
Deci la un sa zicem doar 10m/s vom avea multe piese ...

Edited by Prien, 08 May 2016 - 19:33.


#8
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
cred ca deja o dam in sf-uri Posted Image

Subiectul acestui topic cred ca este cu totul diferit.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Trecem peste ilegalitati, pentru ca se gasesc metode de dat jos drone. Ba chiar se lucreaza si la echipamente de "inhatat" din zbor drone. Nu-i bai.

Ce ma mira sunt problemele tehnice (daca exista, desigur):
-feedback live video nu exista? sau nu este de ajuns?
-daca nu este de ajuns feedbackul live, nu s-a gasit pana acum un nastrusnic care sa faca un echipament ce trimite pozele direct la sol, ca sa poata fi analizate si schimbate setarile/reglajele?

#10
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Am explicat clar care sunt limitarile. Imi pare rau, dar mai clar nu am cum. Daca nu intelegi, este normal sa faci caterinca.

View Postmccrya, on 08 mai 2016 - 19:35, said:

cred ca deja o dam in sf-uri Posted Image

Subiectul acestui topic cred ca este cu totul diferit.

Lasa ii sa abereze. Intotdeauna au aparut reactii adverse fata de nou. Lumea se opune schimbarii. Cauta pe google si mira-te ce discutii au fost la aparitia telefoanelor mobile...

Edited by DSops, 08 May 2016 - 19:55.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu stiu de unde ai dedus tu ca eu fac caterinca. Intrebarile puse mi se par extrem de pertinente, din punct de vedere tehnic.

Daca tu te referi la un ansamblu format dintr-un anumit model de camera + o anumita solutie de feedback/telemetrie(daca exista) + o anumita drona, ansamblu care are limitarile de mai sus, atunci da, ti s-ar putea parea ca nu inteleg ce si cum. Altfel, "camera zburatoare" poate defini o mare intreaha de solutii de acest fel.

#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Daca ai fi facut fotografii cu un DSRL ai fi inteles ce am scris. Posibilitatea de a ajusta parametri rapid, privind printr-un vizor optic, posibilitatea de a schimba obiective, de a atasa filtre si multe altele. La ora actuala orice drona accesibila unui muritor de rand ca mine are mai putine facilitati decat o camera compacta - se apropie mai mult de un telefon. Informatiile care vin prin radio sunt bune pentru incadrare, dar cam atat. Greu de apreciat detaliile, culorile, gama dinamica. De aici provin limitari extrem de serioase, daca doresti fotografie de calitate.

Edited by DSops, 08 May 2016 - 20:05.


#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostPrien, on 08 mai 2016 - 19:30, said:

Asa, in trecere. Nu e greu pt un inginer electronist bun sa intercepteze transmisia si sa dea comanda de STOP MOTOARE.
E mai greu decat crezi pentru un amator, pentru ca telecomanda se imperecheaza cu modulul de comanda de pe drona, iar protocoalele sunt relativ proprietare. Oricum comanda stop motoare (mai precis, turatie zero) exista doar pe modelele foarte simple. Pe celelalte turatie = 0 e o decizie a logicii din controller, bazat pe diverse inputuri de la senzori.

View PostDSops, on 08 mai 2016 - 20:04, said:

Daca ai fi facut fotografii cu un DSRL ai fi inteles ce am scris.
De aceea modul de lucru preferat de profesionisti pentru filmari aeriene este video (sau, la limita, foto time lapse) cu un profil cat mai neutru si apoi se face postprocesare.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDSops, on 08 mai 2016 - 20:04, said:

Daca ai fi facut fotografii cu un DSRL ai fi inteles ce am scris.
Ma bucur nespus ca stii ca nu am facut fotografii cu DSLRuri.

Altfel, vroiam sa iti spun ca sunt modele care suporta reglaje de la distanta. Legi chestia asta de un feedback video bun (sau, dupa cum spuneam, de o modalitate de transfer a fotografiilor direct din drona) si mai scapi de impedimente.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prietene... fotografie artistica s-a facut cu mult inainte de a fi inventata drona... si s-au descurcat artistii destul de bine
nu drona iti lipseste!...
bottom line... drona e un artificiu... nu te face un fotograf mai bun sau mai talentat... poti foarte frumos sa faci fotografii la sol... sau in studio...
in mod clar esti depasit de situatie daca nu esti in stare sa obtii o fotografie buna macar dpdv tehnic! de arta nici nu poate fi vorba!!!
ce dracu... daca nici cu tehnica moderna care-ti permite sa faci un milion de fotografii... doar, doar o iesi una buna... nu te descurci...

Quote

Lasa ii sa abereze. Intotdeauna au aparut reactii adverse fata de nou. Lumea se opune schimbarii.
cel care abereaza in continuare esti chiar tu... guvernele cum le spui tu se chinuie sa-ti intre in viata privata... sa nu mai existe intimitate!!!... guvernele!... iar societatea civila se opune!
deci e fix invers de cum percepi tu realitatea!

muritorii de rand daca doresc o fotografie d ecalitate si constata ca nu mai pot trai fara ea, apeleaza la elicoptere...
altfel... muritorii de rand isi vad de treaba lor de muritori de rand!

Edited by Nero-d, 08 May 2016 - 21:27.


#16
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Esti amabil, te rog, in afara de "dracu", limbaj de mahala si puncte-puncte sa intri in detalii asupra problemelor tehnice si artistice la fotografia postata de mine? Doresc si eu sa invat de la cei care stiu mai mult si au mai multa experienta, de aceea am si postat pe aria de critica. Poate imi dai si niste exemple de fotografii artistice si bine realizate tehnic de tine ca sa ma luminez?

#17
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Mi se pare ca ai prea mult albastru in imagine. Chiar si apa are tenta de albastru. Si, cu siguranta nu e de la cer. Altfel, imaginea e buna. E de studiat si de exersat. Felicitari pentru incercare. Sa mai vedem si altele.

#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu-i scopul si menirea mea sa te luminez... nici sa incerc sa demonstrez ceva... fiecare invata din greselile proprii!
pe urma stii cum esti matale?!?
daca zbier la un jucator (de fotbal profesionist) ca juaca mult prea prost... ala in loc sa-si insuseasca critica... imi cere mie sa-i demonstrez ca joc mai bine ca el!!!
pai s-ar putea s-o fac!

fotografia lu matale... foarte foarte mult zgomot... datorat echipamentului in primul rand!
de detalii de incadrare nu te pot acuza... ca nu-i vina ta ci a hazardului Posted Image
matale incerci cu un echipament mult spus hobby, sa obtii rezultate profi...
exista orbi care ar aprecia-o...
de ce sa incerci faci un lucru mediocru cand il poti lua de-a gata facut de altii profi?!?

Edited by Nero-d, 08 May 2016 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate