Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Camera zburatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#19
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postudreadan, on 08 mai 2016 - 21:36, said:

Mi se pare ca ai prea mult albastru in imagine. Chiar si apa are tenta de albastru. Si, cu siguranta nu e de la cer. Altfel, imaginea e buna. E de studiat si de exersat. Felicitari pentru incercare. Sa mai vedem si altele.


Multumesc pentru critica, pe monitorul meu e chiar un pic prea calda si l-am calibrat de o saptamana cu color munki. Trebuie sa verific si pe alte monitoare, poate am o problema.



Nero-d. Multumesc, m-am lamurit. Suntem pe aria de critica foto, cred ca nu ati remarcat acest lucru. Imaginea nu are zgomot, in rest numai de bine.

#20
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Imaginea e buna, dar si mie mi se pare ca are o problema la WB.

DSops, sper ca nu te deranjeaza ca i-am facut mici modificari.

Attached File  DJI_0007-1200_wb.jpg   542.79K   80 downloads

#21
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Da, arata mai bine asa. Umbra nu mai e albastra.

#22
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Sarutmana. Invatam. Este practic prima fotografie cu unealta si am inca enigme: captura este DNG + JPG, dar din DNG imi este imposibil sa obtin ceva asemanator cu JPEG-ul.


https://www.dropbox....I_0007.JPG?dl=0
https://www.dropbox....I_0007.DNG?dl=0

Edited by DSops, 08 May 2016 - 23:01.


#23
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
jepege-ul din dropbox arata bine la culori dar nu are contrast. E bine cum ai facut-o pe prima, doar ca wb era un pic spre albastru.

#24
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostDSops, on 08 mai 2016 - 18:29, said:

Deschid acest topic, pentru ca imaginile luate din zbor au limitari tehnice severe, care le individualizeaza de alte genuri de fotografie:

- folosirea surselor de lumina ajutatoare este exclusa;
- impactul luminii naturale asupra subiectului este dificil de estimat de la sol;
- echipamentul folosit este fixat de producator, sau in cazuri foarte fericite este doar limitat ca greutate;
- folosirea camerei doar in modul remote limiteaza mult posibilitatile fotografului.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Primele doua liniute sunt de cocaPosted Image . La celelalte doua nu stiu ce sa zic pt  ca nu e clar ce intreprinzi. Deci drona are o mizerie de camera sau pui pe ea un DSLR . DSLR pe remote ?? Cred ca declansarea remote e de ajuns. Nu am experimentat trasul cu drona dar nu vad care ar fi diferenta cu trasul pe AV cu auto iso sau cu iso stabilit cat sa asigure  un timp suficient de scurt pt conditiile respective. DIn ce vad in ce ai postat lumina era de cacao si iesea la fel  de neatractiv si de la sol. Parerea mea este sa astepti o lumina favorabila cu cer acoperit si va iesi lucrarea fara prea mari excogitatii

Edited by nenis, 08 May 2016 - 23:35.


#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
De la sol e mai simplu, cand esti in aer se complica putin, mai ales daca ai wide. Din cate stiu exista drone cu live view, poti controla si pozitia camerei, dar probabil costa. Asta cu autorizatia de zbor nu e treaba noastra, te descuri tu in caz de..

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postbladhaund, on 08 mai 2016 - 20:34, said:

E mai greu decat crezi pentru un amator, pentru ca telecomanda se imperecheaza cu modulul de comanda de pe drona, iar protocoalele sunt relativ proprietare. Oricum comanda stop motoare (mai precis, turatie zero) exista doar pe modelele foarte simple. Pe celelalte turatie = 0 e o decizie a logicii din controller, bazat pe diverse inputuri de la senzori.
Super corect. De aia am scris de profesionist in domeniul electronicii..
Nu de cineva care a citit pe net, da rnu stie sa rezolve o problema simpla, aia cu 3R, hi, hi....
De fapt chiar si simpla intereceptare a transmisiei presupune niste cunostiinte mai avansate in domeniul radio decat media..
PS. Am reparat si eu cateva "trasnai" din astea.. De aia stiu ..

#27
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostPrien, on 08 mai 2016 - 19:30, said:

Asa, in trecere. Nu e greu pt un inginer electronist bun sa intercepteze transmisia si sa dea comanda de STOP MOTOARE.
Nu mai suntem în anii 50 să folosim lămpi. Comunicația între dronă și aparatura de comandă poate fi criptată.

View PostPrien, on 08 mai 2016 - 19:30, said:

Sincer, nu stiu ce pot pati legal daca arunc cu o piatra in drona care zboara deasupre casei mele, o nimeresc, o daram si cade la mine in curte.
Ai încerca asta și cu un avion sau un elicopter? Crezi că spațiul aerian îți aparține?

View PostDSops, on 08 mai 2016 - 20:04, said:

Daca ai fi facut fotografii cu un DSRL ai fi inteles ce am scris. Posibilitatea de a ajusta parametri rapid, privind printr-un vizor optic, posibilitatea de a schimba obiective, de a atasa filtre si multe altele. La ora actuala orice drona accesibila unui muritor de rand ca mine are mai putine facilitati decat o camera compacta - se apropie mai mult de un telefon. Informatiile care vin prin radio sunt bune pentru incadrare, dar cam atat. Greu de apreciat detaliile, culorile, gama dinamica. De aici provin limitari extrem de serioase, daca doresti fotografie de calitate.
Nu poți atașa un mirrorless decent dronei? Faci raw și parametrii îi schimbi prin wifi dacă nu e distanța prea mare. Go Pro cam suge la calitate...

Edited by neur0, 09 May 2016 - 09:16.


#28
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postnenis, on 08 mai 2016 - 23:33, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui. Primele doua liniute sunt de cocaPosted Image . La celelalte doua nu stiu ce sa zic pt  ca nu e clar ce intreprinzi. Deci drona are o mizerie de camera sau pui pe ea un DSLR . DSLR pe remote ?? Cred ca declansarea remote e de ajuns. Nu am experimentat trasul cu drona dar nu vad care ar fi diferenta cu trasul pe AV cu auto iso sau cu iso stabilit cat sa asigure  un timp suficient de scurt pt conditiile respective. DIn ce vad in ce ai postat lumina era de cacao si iesea la fel  de neatractiv si de la sol. Parerea mea este sa astepti o lumina favorabila cu cer acoperit si va iesi lucrarea fara prea mari excogitatii


nenis, in legatura cu lumina nu comentez, poate ca ai dreptate dar eu, pe o zi cu nori si lumina plata nu m-ar interesa sa declansez, oricum este o chestiune de opinie si iti respect opinia. In ceea ce priveste ce am scris la începutul topicului, daca nu incerci pe pielea ta este un pic hazardat sa contrazici. Nu iti trebuie drona pantru aceasta. Experimenteaza un remote live view cu celular (sau tableta) la un peisaj wide, ziua,  pe lumina, dar fara sa te privesti de loc peisajul cu ochii, nici macar o secunda si sa judeci cadrul si parametri de fotografiere doar privind imaginea de pe celular. Este cu totul altceva decat sa ai subiectul in ochi si sa folosesti si live view-ul pentru incadrare sau focalizare.

#29
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
DJI Phantom 4
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LieIde5ByqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JJPSSqMQajA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau soluții mai costisitoare pentru profesioniști:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zkMsD1yn1xM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
DSops, cam cât costă drona folosită, cât timp poate să zboare și ce greutate poate ridica?

Cred că cel mai bine participă două persoane, una se ocupă de pilotaj și una este atentă la încadrare și declanșează.

#31
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Folosesc DJI Phantom 3, camera este fixa din fabrica, iar controllerul este facut sa fie manevrat de o singura persoana (la fel ca la Phantom 4 de mai sus). O drona capabila sa poarte un mirrorless (DSRL) si sa fie controlata de doua persoane costa mult prea mult pentru posibilitatile mele. Scopul pentru care am luat drona este descâlcirea potecilor din ce in ce mai neumblate din munti si obtinerea de imagini de ansamblu asupra traseelor; pantru aceasta Phantom 3 imi este suficienta. Evident, nu ma pot abtine sa nu incerc si niste fotografii din pozitii inedite.

Dispozitivul m-a costat cam 1100 euro, are 1.3 kg, este portabil in rucsacul cu de toate, are o autonomie reala de circa 20 de minute + am o baterie de rezerva, suficient pentru cam 10 zboruri intr-o zi de munte.

Edited by DSops, 09 May 2016 - 09:41.


#32
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu m-am mai interesat de mult timp de drone, dar acum câțiva ani am văzut că există kituri destul de capabile să ridice câteva sute de grame la prețuri comparabile cu ale unui DJI Phantom.

#33
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Cred că pentru sarcina respectivă ar fi mai potrivit un Parrot BeBop cu SkyController, însă camera este oarecum modestă (dealtfel și prețul, față de DJI Phantom 4)…
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Jwtn0BSkEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Suliță vs dronă:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uhbuEUoxntQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://petapixel.com...al-reenactment/

#35
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
nimi, nimic ? Nicio lansare in weekend-ul asta ?

#36
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
As mai posta eu, daca as avea ce. Patru weekenduri la rand am incercat un apus la cetatea Siria, dar vantul a fost de fiecare data prea puternic.

In speranta ca s-au terminat comentariile cu drone care transporta bombe, cad in capul oamenilor sau sa uita pe geamul de la baie cand sotia(prietena) face dus, am o incercare de hdr cu apusul de la cetatea Siria.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate